Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Vă temeți de moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Vă temeți de moarte?

Da
3
60%
Nu
2
40%

Voturi totale : 5

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mie Iul 28, 2021 4:25 pm

Ba chiar teoria Big Bang-ului confirmă existența unui dumnezeu. Plus că mai nou am mers pe o investigație psiho-criminalistică a apostolilor și sunt martori credibili. Dacă acum am cerceta mărturiile apostolilor, conform documentărilor deținute, mărturiile lor ar intruni calitățile necesare pentru a se accepta drept dovezi in instanță. Aici aș avea multe de spus, dar iar scriu roman.
Richard Dawkins ca răspuns la teoria Big Bang-ului a venit cu teoria că universul a apărut din necesitatea de a exista. ~X(

Off topic: Da, suntem frați.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 620

Reclame

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 8:36 am

Lily » Mie Iul 28, 2021 6:25 pm scrie:Ba chiar teoria Big Bang-ului confirmă existența unui dumnezeu. Plus că mai nou am mers pe o investigație psiho-criminalistică a apostolilor și sunt martori credibili. Dacă acum am cerceta mărturiile apostolilor, conform documentărilor deținute, mărturiile lor ar intruni calitățile necesare pentru a se accepta drept dovezi in instanță. Aici aș avea multe de spus, dar iar scriu roman.
Richard Dawkins ca răspuns la teoria Big Bang-ului a venit cu teoria că universul a apărut din necesitatea de a exista. ~X(

Off topic: Da, suntem frați.

Dovezi in instanta da, dar nu dovezi stiintifice.
In cazul dovezilor stiintifice acestea trebuie sa intruneasca cateva conditii obligatorii: sa fie masurabile, repetabile.
In zilele noastre se accepta ca oamenii revin la viata din moarte clinica. Bineinteles ca nu poate fi vorba ca in cazul lui isus sau Lazar.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Lily » Sâm Iul 31, 2021 11:22 pm

Păi psihologia este o știință, iar comportamentul apostolilor se poate cerceta, bun nu repeta, pentru că nu vine iar Iisus ca sacrificiu, dar se poate cerceta in ce circumstanțe comportamentul coincide. De exemplu cum sunt cercetările privind evoluția planetei, nu repeți aruncând iar o cometă similară și văzând rezultatul, dar cercetezi dovezile adiacente, care sunt măsurabile și repetabile, iar in baza acelora tragi concluzii. De asemenea teoria Big Bang-ului este științifică și până acum nu s-a venit cu o alternativă care să il excludă pe dumnezeu. Soluția dată de atei este că incă nu știm, să mai dăm timp științei. Ceea ce sună a credință, dar nu credință in dumnezeu, ci in știință.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 4:34 am

Lily » Dum Aug 01, 2021 1:22 am scrie:Păi psihologia este o știință, iar comportamentul apostolilor se poate cerceta, bun nu repeta, pentru că nu vine iar Iisus ca sacrificiu, dar se poate cerceta in ce circumstanțe comportamentul coincide. De exemplu cum sunt cercetările privind evoluția planetei, nu repeți aruncând iar o cometă similară și văzând rezultatul, dar cercetezi dovezile adiacente, care sunt măsurabile și repetabile, iar in baza acelora tragi concluzii. De asemenea teoria Big Bang-ului este științifică și până acum nu s-a venit cu o alternativă care să il excludă pe dumnezeu. Soluția dată de atei este că incă nu știm, să mai dăm timp științei. Ceea ce sună a credință, dar nu credință in dumnezeu, ci in știință.

Cum poti cerceta comportamentul apostolilor ? Doar sa citesti ce scrie in biblie si atat. Si cata crezare sa pui pe scrieri care dupa 2000 ani apar diferit in multitudinea de traduceri ? Ca sa nu mai spun de multitudinea de adaugiri ?

Una e filozofia stiintifica ce se ghideaza dupa observatii aleatorii si rare, si alta e sa vorbesti despre DOVEZI. O dovada STIINTIFICA poate fi masurata, repetata.
Din ce expui tu sunt doar argumentari pe marginea scrierilor biblice, nu dovezi stiintifice.

Rog sa ma ajutati sa postez imagini de pe pc. Vad ca voi ati reusit, explicati-mi si mie.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 4:37 pm

Lily » Dum Aug 01, 2021 1:22 am scrie:De asemenea teoria Big Bang-ului este științifică și până acum nu s-a venit cu o alternativă care să il excludă pe dumnezeu. Soluția dată de atei este că incă nu știm, să mai dăm timp științei.

Ce nu știm?
Eu știu, ce "nu știm". Probabil doar tu crezi că știi ce nu știi.

@Paco: În legătură cu pozele. Intră aici: https://imgur.com/
Încarci acolo ce poză vrei, din PC. Și copiezi codul IMG.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Mesajde Dream Catcher » Mar Aug 10, 2021 3:40 pm

Lily » Dum Iul 25, 2021 7:58 pm scrie:Eu sunt sor-ta, mă cunoști, știi că iți vreau binele, deci de ce dacă eu iți spun că există Dumnezeul Bibliei, creștinismului, nu mă crezi, dar crezi un necunoscut? De ce opinia lui Richard Dawkins are mai mare valoare decât a mea? El nu iți aduce dovezi pentru ceea ce spune, doar ipoteze. Eu argumentez nu prin teorii fanteziste, ca el, ci prin logică și știință. Mai mult, ai la indemână metode clare de a testa personal dacă am dreptate sau nu. Plus de asta, dacă este așa aberantă existența Lui, de ce Il urăști atât de mult? Nu aș putea să urăsc un unicorn sau un spiriduș. Simplul fapt că ai atâta adversitate față de El ar trebui să-ți ridice semne de intrebare.

Măi, măi. Ce mesaj e ăsta?
Dacă ești sora mea, înseamnă că te pricepi la orice?
Uite, eu sînt ateu și îți spun că nu există dumnezeu. De ce alegi să crezi niște paranoici de acum 2000 de ani și nu pe fratele tău?
Nu pui problema corect. [-X [-X
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Mar Aug 10, 2021 7:35 pm

Nu, dar 1.știi că nu sunt tocmai bleagă, 2.sunt mai interesată de rezultat decât un străin. El poate avea ca interes să lanseze o carte sau un așa-zis documentar, fără vreun interes asupra răului făcut. Poate e fan Bill Gates, crede că sunt prea mulți oameni pe pământ. Hai să fim serioși, Richard Dawkins dacă mâine ar deveni creștin ar avea o maaaare problemă. Ar ajunge falimentar, ar pierde tot. Richard Dawkins și dacă ar fi 50/50 că există un dumnezeu, tot pentru el este mai viabil să rămână ateu, deci să ascundă eventuale dubii legate de ateism. Sigur că la fel poate să fie și pentru un lider creștin, de asta tu trebuie să verifici, nu să crezi ce spune un necunoscut.
Tu crezi fără dovezi, eu nu. Am cercetat, nu cred că așa a spus nu știu cine. Ii consider credibili pe apostoli și pe Iisus pentru că au plătit pentru ce au spus, in timp ce atei omorâți, crucificați, arși pe rug... nu prea am văzut, cel puțin sigur nu pentru că sunt atei. Una e să arunci așa o idee, și alta este să renunți la tot pentru ideea aia. Câți atei ar muri pentru ateism?

Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 6:34 am scrie:Cum poti cerceta comportamentul apostolilor ? Doar sa citesti ce scrie in biblie si atat. Si cata crezare sa pui pe scrieri care dupa 2000 ani apar diferit in multitudinea de traduceri ? Ca sa nu mai spun de multitudinea de adaugiri ?

Una e filozofia stiintifica ce se ghideaza dupa observatii aleatorii si rare, si alta e sa vorbesti despre DOVEZI. O dovada STIINTIFICA poate fi masurata, repetata.
Din ce expui tu sunt doar argumentari pe marginea scrierilor biblice, nu dovezi stiintifice.

Rog sa ma ajutati sa postez imagini de pe pc. Vad ca voi ati reusit, explicati-mi si mie.

Nu, poți cerceta științific văzând in ce circumstanțe comportamentul se repetă. Am mai spus de multe ori, dar voi repeta. Bun, avem niște oameni care susțin ceva, nimic interesant până aici. După vezi oameni puși in fața pericolului, Iisus arestat, fug și se ascund. Cercetările privind comportamentele similare ne arată că este un comportament rezonabil, viabil. In fața pericolului omul fuge, știm asta. După invierea presupusă vedem aceiași oameni ieșind din case și țipând că a inviat liderul lor și vedem că ei subit nu mai au teamă. Cum știm asta? Se lasă omorâți, nu se mai ascund. In ce condiții un iși schimbă radical astfel comportamentul? Oamenii sunt dispuși să moară pentru ceva ce știu că este o minciună? Un lider poate avea un asemenea șarm incât să facă oamenii să-și dea viața pentru el, dar nu dacă e mort. Sunt mulți lideri care și-au convins "turma" să facă multe tâmpenii, dar nu după moarte. După ce mor restul turmei incepe să se trezească și să realizeze minciuna. Avem mii de studii pe tema cultelor, știm comportamentul "turmei", Poți crea o legendă de pe urma liderului mort, dar ai nevoie de minim 300 de ani perioadă intre eveniment și legendă.Există studii privind necesarul de ani pentru apariția unei legende. Nu se poate imediat pentru că dacă unii spun că Ceaușescu a inviat din morți noi putem infirma, știm, am văzut. Sunt prea mulți oameni care cunosc adevărul, plus că se pot cerceta afirmațiile, ai nevoie să moară câteva generații incât cei ce au fost de față să nu mai fie in viață, și nici persoane care au aflat de la părinți, bunici, deci surse de incredere. trebuie să fie ceva atât de indepărtat incât să nu se mai știe adevărul.

Apeși img din editorul complet și dai paste link-ului pozei dorite in mijlocul celor două [img]AICI[/img]
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Lun Sep 20, 2021 12:52 pm

Cam așa văd creștinii evoluția. #-o
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Lun Sep 20, 2021 6:11 pm

Nici măcar nu mi se pare funny, sorry. La fel putea să fie descrisă evoluția de darwiniști. Cum a apărut universul?! Nu știm incă, dar aveți incredere in știință, vom afla, dar deși nu știm nimic, sigur nu dumnezeu a făcut universul, doar asta știm pentru că suntem niște copilași răsfățați și incăpățânați. :roll:
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Anterior

Înapoi la General