Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Botezul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Sunteți de acord cu practicarea botezului la persoane sub 18 ani?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 28, 2021 5:33 pm

Un bebe, poate face infarct. Dacă diferența de temperatură este mare.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Botezul

Mesajde Lily » Mie Dec 29, 2021 12:40 am

De asta copilul este pregătit, plus că oricum apa nu e gheață, să facă țurțuri copilul. Apa nu e nici caldă, nici rece, normală.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 29, 2021 1:46 pm

Dream Catcher » Mar Dec 28, 2021 4:33 pm scrie:Un bebe, poate face infarct. Dacă diferența de temperatură este mare.

Bineinteles ca poate face, au fost destule cazuri.
Asta e, un ritual paganesc ce pune in pericol sanatatea si viata pruncilor. Dar zi-le asta paganilor care nu au habar de adevar. Dar sunt unii care stiu ca e o prostie si totusi insista.
isus s-a botezat la 30 ani. Au venit paganii si au zis "hai sa botezam si copii ", paganii fiind majoritari in biserica findca au venit cu milioanele, ei nu s-au convertit ci doar si-au schimbat denumirea din pagani in crestini.
Si azi paganii fac dezastru , ridicand catedrale nesimtite si numindu-le in batjocura :)) "catedrala mantuirii neamului ".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 21, 2022 5:43 am

"Vrem spitale, nu catedrale!" ~X(
BOR are bani destui. Nu văd de ce i-ar mai da statul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Lily » Sâm Ian 22, 2022 2:09 am

BOR-ul a constuit spitale, cantine, cabinete medicale, etc. Câte au construit ăștia care țipă că vor spitale, nu catedrale?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 23, 2022 6:50 pm

Zi-mi un spital construit de nemernicii ăia.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Mar 06, 2022 10:53 pm

Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din Bucureşti – Arhiepiscopia Bucureştilor;
Centrul medical „Sfântul Spiridon Vechi”, Bucureşti – Arhiepiscopia Bucureştilor;
Cabinet stomatologic „Sfântul Pantelimon”, Bucureşti – Arhiepiscopia Bucureştilor;
Centrul socio-medical „Sf. Mare Mucenic Mina” – Parohia Tătărani din Arhiepiscopia Bucureştilor;
Centrul socio-medical „Sfântul Dorotei”, Mănăstirea Turnu – Arhiepiscopia Bucureştilor;
Cabinetul medical „Sf. Cosma şi Damian”, Bucureşti – Arhiepiscopia Bucureştilor;
Policlinica Providența, Iaşi – Arhiepiscopia Iaşilor;
Spitalul Providența Iaşi, – Arhiepiscopia Iaşilor;
Centrul de recuperare şi îngrijire medicală „Sfânta Ana”, Iaşi – Arhiepiscopia Iaşilor;
Centrul de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie”, Cluj – Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Policlinica fără plată „Sf. Pantelimon” – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Cabinetul medico-social „Sfinţii Apostoli Andrei, Petru şi Pavel”, Bistriţa – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Serviciul Medical de Îngrijiri la Domiciliu „Sfântul Nectarie”, Bistriţa – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
„Centrul de Recuperare Psiho-Neuro-Motorie pentru Copiii cu Handicap „Sf Irina”, Turda – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Centrul de Recuperare Neuromotorie de tip ambulatoriu pentru adulţi, Turda – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Serviciul de Îngrijiri Paliative la Domiciliu „Sfântul Nectarie”, Cluj-Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Serviciul de Îngrijiri socio-medicale la domiciliu „Sfântul Vasile cel Mare”, Cluj-Napoca – Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului;
Centrul Social al Parohiei “Tractorul I”, Braşov – Arhiepiscopia Sibiului;
Centrul de Servicii de Recuperare Neuromotorie de Tip Ambulator – Arhiepiscopia Sibiului;
Centrul de Îngrijire si Asistență Socială la Domiciliu, Sibiu – Arhiepiscopia Sibiului;
Cabinetul Medical de Medicină de Familie ,,Christiana”, Sibiu – Arhiepiscopia Sibiului;
„Centrul de îngrijiri social-medicale la domiciliul pacienţilor cu boli incurabile”, Protopopiatul Braşov – Arhiepiscopia Sibiului;
Cabinetul „Sf. Nicolae”, Brăila – Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Cabinetul „Sf. Spiridon şi Sf. Irina”, Galaţi – Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Aşezământul Eparhial „Sf. Mc. Pantelimon” – Brăila, Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Centrul Medical „Sf. Doctori fără de arginți Cosma şi Damian”, Galaţi – Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Cabinetul „Acoperământul Maicii Domnului”, Brăila, Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Cabinet medical – Parohia “Sfinții Împărați” Ireasca, com. Gohor, jud. Galaţi – Arhiepiscopia Dunării de Jos;
Cabinetele medicale „Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian”, Arad – Arhiepiscopia Aradului;
Cabinetul Stomatologic „Sf. Nicolae”, Arad – Arhiepiscopia Aradului;
Dispensarul medical „Sf. M. Mc Pantelimon”, sat. Zimbru – Arhiepiscopia Aradului;
Cabinet stomatologic la Mănăstirea Dumbrava, com. Unirea, jud. Alba – Arhiepiscopia Alba Iulia;
Centru social-medical rezidential vârstnici de la Hârja, Bacău – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Unitatea de îngrijire la domiciliu vârstnici, Hârja, Bacău – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinet stomatologic, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinetul Medicina de familie „Sfântul Ierarh Luca al Crimeii”, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Centru de permanență medicală, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinet de protezare auditivă, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinet de consiliere psihologică, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinet de logopedie „Zambetul sunetului” Sf. Proroci Moise şi Aaron”, municipiul Roman – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Servicii stomatologice – un sprijin pentru bătrâni și copii ce provin din medii defavorizate, municipiul Roman –Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinet socio-medical stomatologic „Sf. Luca al Crimeii”, Bacău – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Centrul de recuperare neuro-motorie „Sf. Vasile cel Mare”, Bacău – Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului;
Cabinetul medical Sf. Ioan Rusu – Episcopia Giurgiului ;
Centrul medico social „Sf. Ierarh Nectarie” – Episcopia Devei şi Hunedoarei.


Mai mult biserica construiește acum un centru oncologic pentru copilași. USR-ul in două mandate la putere câte spitale au făcut? Intreb pentru un prieten. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 2:31 am

Dacă u susții că un copil nu își poate alege sexul / sexualitatea cît timp este minor, cum poți admite botezul ortodox?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 15, 2022 3:21 pm

Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 1:31 am scrie:Dacă u susții că un copil nu își poate alege sexul / sexualitatea cît timp este minor, cum poți admite botezul ortodox?

Corect.
Botezul ortodox nu are legatura cu Dumnezeu si planul lui.
E o traditie si atat. Dar mai grav e cand se sustine si ca prin botez.baitza se schimba caracterul sau statutul persoanei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 11:15 pm

Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 1:31 am scrie:Dacă u susții că un copil nu își poate alege sexul / sexualitatea cît timp este minor, cum poți admite botezul ortodox?

Am mai discutat pe tema asta. Dacă Dumnezeu nu există nu contează botezul. Ai făcut o baie, cui ii pasă?! Dacă tu te naști fetiță, dar la 3 ani crezi că te simțeai mai bine ca băiat, și părinții sunt suficient de reduși cât să îți accepte decizia, nu iți dai seama de consecințe? Intri in grădiniță ca băiat, toată lumea te crede băiat, te dezvolți ca fată, poate și realizezi că ai greșit alegerea, iar acum trebuie să te intorci la rolul de fată, poate chiar ai inceput tratamente hormonale. E oribil, nici nu vreau să mă gândesc la consecințele psihologice. Reamintesc că primul din România care și-a făcut schimbare de sex, Sorin/a, și-a aruncat acid pe față și a spus că regretă decizia, deși decizia a fost luată ca adult. Un copil nu poate alege, de asta până la 14 ani nu are responsabilitate juridică.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 22, 2022 9:19 pm

Lily » Dum Mar 20, 2022 10:15 pm scrie:Am mai discutat pe tema asta. Dacă Dumnezeu nu există nu contează botezul. Ai făcut o baie, cui ii pasă?


Biblia spune ca botezul este o marturie a credintei fata de ceilalti oameni. Botezul nu mantuieste pe nimeni.
Ritualul a fost initiat tocmai sa separe iudeii traditionali de noua secta care sau numit la mult timp dupa inaltarea lui isus, crestini.
Botez inseamna scufundare in apa si simbolizeaza moartea si spalarea pacatelor si "invierea" in spirit nou.
Cei care isi pun titlul/eticheta de crestini si au fost imbaiati la scurt timp de la nastere, daca se comporta in viata ca paganii, acestia nu au spirit/duh inoit ci doar se pacalesc pe ei insisi , insa dorinta lor e sa-si insele semenii (intoteauna) .
Nu asa zis botez si purtatul crucii te califica cu numele de crestin ci o viata noua , in curatia inimii, rabdarea, bunatatea, iertarea, blandetea, smerenia, linistea si pacea .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 30, 2022 9:03 pm

Lily » Dum Mar 20, 2022 10:15 pm scrie:Am mai discutat pe tema asta. Dacă Dumnezeu nu există nu contează botezul. Ai făcut o baie, cui ii pasă?! Dacă tu te naști fetiță, dar la 3 ani crezi că te simțeai mai bine ca băiat, și părinții sunt suficient de reduși cât să îți accepte decizia, nu iți dai seama de consecințe? Intri in grădiniță ca băiat, toată lumea te crede băiat, te dezvolți ca fată, poate și realizezi că ai greșit alegerea, iar acum trebuie să te intorci la rolul de fată, poate chiar ai inceput tratamente hormonale. E oribil, nici nu vreau să mă gândesc la consecințele psihologice. Reamintesc că primul din România care și-a făcut schimbare de sex, Sorin/a, și-a aruncat acid pe față și a spus că regretă decizia, deși decizia a fost luată ca adult. Un copil nu poate alege, de asta până la 14 ani nu are responsabilitate juridică.

La un moment dat, o să am nevoie să umblu pentru a îmi anula botezul.
De ce?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Lily » Joi Mar 31, 2022 3:35 am

Chiar că de ce. Dacă Dumnezeu nu există ce contează dacă ești botezat sau nu? Adică ți se retrage băița sau cum? Hm, văd o mică sămânță de creștin in tine. Fuga asta a ta de Dumnezeu arată că crezi. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 31, 2022 10:41 am

Dream Catcher » Mie Mar 30, 2022 8:03 pm scrie:La un moment dat, o să am nevoie să umblu pentru a îmi anula botezul.

Dar tu nu esti botezat. Cine iti spune ca tu te-ai botezat e un inselator.
Botezul e un act unilateral, consimtit , dorit si care semnifica credinta. Deci daca se indeplinesc toate conditiile abia atunci se spune BOTEZ. iN afara acestor conditii se numeste baitza cu alai si cu cheltuiala.
Te numesti crestin doar daca crezi ce spune isus si implinesti poruncile Lui.
Deci nu te mai vaita ca ai fost "spurcat" de botez si ca te-au facut crestin in necunostinta de cauza.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 31, 2022 10:45 am

Lily » Joi Mar 31, 2022 2:35 am scrie:Chiar că de ce. Dacă Dumnezeu nu există ce contează dacă ești botezat sau nu? Adică ți se retrage băița sau cum? Hm, văd o mică sămânță de creștin in tine. Fuga asta a ta de Dumnezeu arată că crezi. :mrgreen:

A fugi de Dumnezeu nu inseamna credinta. La fel face si Satan, si nu e nici o samanta de crestin in el.
A avea credinta inseamna a avea convingerea ca Dumnezeu e iubire.
Deci a fi convins ca Dumnezeu exista nu te face credincios, findca si "dracii" au aceasta "credinta" ca Dumnezeu exista. Abia cand crezi ca Dumnezeu te iubeste, abia atunci apare in tine samantza credintei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 6:02 pm

Credința prin definiție inseamnă a crede ceva, iar el crede, altfel nu ar ține să își "retragă" botezul. El crede că dacă își "retrage" botezul nu mai e botezat, in timp ce tu nici nu crezi că băița aia e botez. Adică tu nu crezi in botezul lui, el da? Ințelegi cum dovedește că in realitate este credință acolo?
Eu mi-am mai prezentat de foarte multe ori poziția cu privire la botez, deci nu imi voi repeta ideile, mi le cunoașteți.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 7:20 am

E o chestiune ce ține de principii. Mi se refuză dreptul la ateism, deoarece am fost botezat. De-aia se mai spune și "creștinat".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 1:49 pm

Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 6:20 am scrie:E o chestiune ce ține de principii. Mi se refuză dreptul la ateism, deoarece am fost botezat. De-aia se mai spune și "creștinat".

Omul jogodie iti refuza dreptul la propria expresie.
Tu esti ateu si eu iti respect aceasta alegere, dealtfel eu apreciez mult mai mult un ateu decat un troglodit religios.
Dar la randul tau nu trebuie sa fii un ateu habotnic. Un ateu veritabil cerceteaza, cauta raspunsuri, si mai ales pune multe intrebari findca o intrebare buna genereaza si mii de "raspunsuri".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 4:45 pm

Nu ești creștin pentru că ai fost botezat, cum nu ești creștin pentru că spui că ești creștin. Dacă am accepta principiul ăsta tu ai zis până pe la 12 ani că ești creștin, chiar și după, deci ar trebui să te intorci in timp să iți retragi afirmațiile. Ba mai mult, chiar ai crezut in Dumnezeu, ceea ce chiar inseamnă creștinism, deci trebui să te intorci in timp să nici nu mai crezi. Parcă tu erai adeptul jurnalului, și acceptării trecutului tău așa cum a fost.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 6:14 pm

Lily » Dum Apr 10, 2022 3:45 pm scrie:Nu ești creștin pentru că ai fost botezat, cum nu ești creștin pentru că spui că ești creștin. Dacă am accepta principiul ăsta tu ai zis până pe la 12 ani că ești creștin, chiar și după, deci ar trebui să te intorci in timp să iți retragi afirmațiile. Ba mai mult, chiar ai crezut in Dumnezeu, ceea ce chiar inseamnă creștinism, deci trebui să te intorci in timp să nici nu mai crezi. Parcă tu erai adeptul jurnalului, și acceptării trecutului tău așa cum a fost.

Foarte frumos spus. Nu cel ce isi zice crestin, e.
Acela care iubeste neprihanirea, dragostea, pacea, linistea, atat in dreptul sau cat si pentru altii.

Omul poate avea momente de indoiala si chiar de renuntare la o credinta. Caderea ii poate fi cauzata chiar de societate, de autoritati promiscue, de o societate in haos.
Deci sa avem rabdare si intelegere pentru toti cei care candva au avut partasie cu imparatia cerurilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:43 pm

Lily » Dum Apr 10, 2022 3:45 pm scrie:Nu ești creștin pentru că ai fost botezat, cum nu ești creștin pentru că spui că ești creștin. Dacă am accepta principiul ăsta tu ai zis până pe la 12 ani că ești creștin, chiar și după, deci ar trebui să te intorci in timp să iți retragi afirmațiile. Ba mai mult, chiar ai crezut in Dumnezeu, ceea ce chiar inseamnă creștinism, deci trebui să te intorci in timp să nici nu mai crezi. Parcă tu erai adeptul jurnalului, și acceptării trecutului tău așa cum a fost.

Irelevant!
La 12 ani, nu ai capacitate de exercițiu deplină.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:43 am

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:43 pm scrie:Irelevant!
La 12 ani, nu ai capacitate de exercițiu deplină.

Corect, de aceea botezul ortodox e nul, findca botezul trebuie sa fie o actiune pe deplin constienta in privinta insemnatatii .
Dealtfel in bilie spune " cine va CREDE si se va boteza, va fi mantuit" , deci conditia esentiala e CREDINTA , nu botezul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 1:44 am

Ziceți ce vreți, dar eu tot îmi anulez botezul.
O văd ca pe o pată pe onoarea și demnitatea mea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 1:28 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:44 am scrie:Ziceți ce vreți, dar eu tot îmi anulez botezul.
O văd ca pe o pată pe onoarea și demnitatea mea.

Desigur. Poti incepe cu o petitie catre cei care sustin ca esti botezat de ei, in sensul anularii acestuia, sa-ti elibereze un act/document in care sa stipuleze ca botezul tau e nul si neavenit . Daca refuza acest demers ii poti actiona in justitie. Mai ramane de vazut cu ce sanse de castig vei iesi din demersul tau. :D

Recomandarea mea e sa accepti ca botezul tau e nul atata timp cat tu nu te consider crestin. Mai ramane varianta sa aderi la o organizatie care e repudiata de cei care te-au botezat. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 4:24 pm

Ai spus că nu ai capacitate de exercițiu la 12 ani, dar ai la 6 luni la botez? Adică ce pată pe onoare și demnitate dacă nu ai capacitate de exercițiu?
Asta arată o naincredere in poziția ta. Ești supărat pe Dumnezeu și vrei să-L pedepsești.
Dacă erai 100% sigur de ateism nu dădeai doi lei pe botez. Adică când eram mică credeam in Moș Crăciun, ii spuneam poezii, mă uitam pe geam după el, incercam să-l prind trează, dar nu m-aș intoarce in timp să retractez acțiunile in direcția lui, sunt irelevante dacă el nu există.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron