Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Sinuciderea, o cale corecta ?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Mar Ian 10, 2023 3:25 am

Pai nici scoala nu ti-a placut, dar a trebuit sa o faci. Cam asa e si cu viata.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde reality24 » Joi Ian 12, 2023 7:13 pm

Lily » Mar Ian 10, 2023 2:25 am scrie:Pai nici scoala nu ti-a placut, dar a trebuit sa o faci. Cam asa e si cu viata.

La școală eram obligați să-nvățăm foarte multe lucruri inutile și să respectăm regulile impuse de profesorii cu principii învechite. În viață este cu totul diferit. Avem posibilitatea să ne facem propriile noastre reguli și să trăim așa cum ne dorim.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Dum Ian 15, 2023 7:36 pm

Da si nu. Cati vrem sa platim taxe? Cati se bucura ca se duc la munca? Cati se bucura ca merg la 7 mii de comisii pentru o amarata de pensie? Ne traim viata cum vrem... cat timp respectam regulile, exact ca la scoala.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 17, 2023 3:14 am

Pentru prima dată, sînt de acord cu Lily. :)) :))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 2:01 pm

reality24 » Joi Ian 12, 2023 6:13 pm scrie:
Lily » Mar Ian 10, 2023 2:25 am scrie:Pai nici scoala nu ti-a placut, dar a trebuit sa o faci. Cam asa e si cu viata.

La școală eram obligați să-nvățăm foarte multe lucruri inutile și să respectăm regulile impuse de profesorii cu principii învechite. În viață este cu totul diferit. Avem posibilitatea să ne facem propriile noastre reguli și să trăim așa cum ne dorim.


Nu cred ca astea sunt motive de sinucidere.
Totul pleaca de la educatie, inca din copilarie omul trebuie invatat sa pretuiasca viata, binele si spiritul de jertfa.
Am ajuns la convingerea ca doar spiritul dragostei te poate indemna sa fii altruist, binevoitor si sa ai compasiune.
Cand insa se instaleaza depresia, egoismul, invidia . . . ajungi sa ai convingerea ca sinuciderea e corecta cale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 11:57 pm

Mai si eu ma gandeam sa ma sinucid cu multi ani in urma 2006 si 2009, dar nu am avut puterea sa trec la actiune.
Vedeam 2-3 scenarii: prima oara cu somnifere puternice 1 cutie dar exista riscul sa fii salvat la timp exemplu dus cu ambulanta la spital si facut spalaturi stomacale.
a 2-a posibilitate era streangul pus de gat si legat de ceva. Dar nu stiam daca acel ceva de care vroiam sa ma leg cu funia, ma poate tine.Aveam 100kg...
Bineinteles mai simplu puteam face cu curentare la priza sau otrava puternica
Sau de ce nu aruncarea de la inaltime dar exista riscul sa fii salvat poate tocmai atunci trece ceva pe jos unde vrei sa te arunci ... etc
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 12:23 pm

Daniel » Joi Mar 02, 2023 10:57 pm scrie:Mai si eu ma gandeam sa ma sinucid cu multi ani in urma 2006 si 2009, dar nu am avut puterea sa trec la actiune.
Vedeam 2-3 scenarii: prima oara cu somnifere puternice 1 cutie dar exista riscul sa fii salvat la timp exemplu dus cu ambulanta la spital si facut spalaturi stomacale.
a 2-a posibilitate era streangul pus de gat si legat de ceva. Dar nu stiam daca acel ceva de care vroiam sa ma leg cu funia, ma poate tine.Aveam 100kg...
Bineinteles mai simplu puteam face cu curentare la priza sau otrava puternica
Sau de ce nu aruncarea de la inaltime dar exista riscul sa fii salvat poate tocmai atunci trece ceva pe jos unde vrei sa te arunci ... etc

Ma bucur ca ai renuntat la acest gand, findca prin prezenta noastra prietenii nostri sunt fericiti.
Cred ca acest gand se infiripa in constinta noastra findca nu avem capacitatea de a iubi pe ceilalti.
Bineinteles ca nu ma refer la homosexualitate, departe de mine acest gand.
Trebuie sa facem distinctie intre aceste sensuri. In limba greaca exista expresia AGAPE ce semnifica corect aceasta idee, nu EROS care are ca definitie sexualitatea.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 12:39 pm

pai nu eram fericit,eram singur ca si acum :shock: si temporar fara job ca si acu ~X(
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 12:55 pm

Daniel » Vin Mar 03, 2023 11:39 am scrie:pai nu eram fericit,eram singur ca si acum :shock: si temporar fara job ca si acu ~X(

Eu cred ca cineva ti-a indus , te-a convins ca a fi fara job e sfarsit ul vietii si ca nu merita sa mai traiesti.
I-a sa ne gandim acum la isus. Ce job avea ?
Dar ce scop nobil si-a ales.
Ei bine, spiritul tau trebuie sa se indrepte catre o constinta ce iti doreste existenta entru eternitate.
Aici in aceasta societate politicieni abili vor sa ne duca in starea sa ne sinucidem, iar ei apoi sa se gudure cu furaciunile.
In realitate votul tau ii poate puna in incurcatura. Dar trebuie sa fii activ , insa fara a face rau cuiva, fara sa indoctrinezi pe cineva ci doar sa fii convins ca prezenta ta pe prieteni ii poate bucura iar pe politicienii hoti ii le vei provoca frica.
Ei cu cat observa tu tu ai mai multa cunoastere si curatie a constintei, cu atat se tem mai mult.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Vin Mar 03, 2023 11:24 pm

Daniel » Joi Mar 02, 2023 10:57 pm scrie:Mai si eu ma gandeam sa ma sinucid cu multi ani in urma 2006 si 2009, dar nu am avut puterea sa trec la actiune.
Vedeam 2-3 scenarii: prima oara cu somnifere puternice 1 cutie dar exista riscul sa fii salvat la timp exemplu dus cu ambulanta la spital si facut spalaturi stomacale.
a 2-a posibilitate era streangul pus de gat si legat de ceva. Dar nu stiam daca acel ceva de care vroiam sa ma leg cu funia, ma poate tine.Aveam 100kg...
Bineinteles mai simplu puteam face cu curentare la priza sau otrava puternica
Sau de ce nu aruncarea de la inaltime dar exista riscul sa fii salvat poate tocmai atunci trece ceva pe jos unde vrei sa te arunci ... etc

Somniferele nu merg. Curentatul... e foarte riscant, risti sa ramai cu traume (mama este patita). Aruncatul de la inaltime avem o cunostinta care s-a chinuit... OMG! A fost oribiul.
Cu spanzuratul iar nu e asa usor, te chinui muuulte minute. Stiu asta pentru ca inainte asa erau executati prizonierii, iar calaii aveau tehnici speciale de a-i rupe gatul omului sa nu sufere prea mult. Candva a fost condamnata o femeie, iar calaii au refuzat sa o spanzure, dar cum oamenii deja erau stransi consilierii au decis sa o spanzure ei. Mama cat s-a chinuit si aia... a fost o moarte groaznica.
Concluzia, nimic nu merge conform planului, deci mai bine te bucuri de ceea ce ai. Nimeni nu are viata perfecta, Ii vezi pe astia pe facebook cu poze ca vai ce fericiti sunt, iar cand vorbesti in privat cu ei nu mai suporta, vor sa scape din relatie, de job, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 12:04 am

:)]- Ai dreptate :D

Cand eram mic vreo 5-6 ani, in dormitor la bunicul tin minte ca m-am urcat de pe pat pe masa si am bagat degetul in locul becului. M-a zgaltait putin, dar m-a luat bunica dupa masa cu niste carpe. Era si bunicu acasa. Parca tin minte sa ii fi ars lita de la siguranta de lumina din tablou . N-am avut sechele,am scapat.
Alta data tot asa bunicu s-a curentat cand vroia sa schimbe o priza,scosese alta siguranta din tablou in locul celei corexte, dar l-a gadilat un pic si atat,nimic grav :D
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Sâm Mar 04, 2023 1:56 am

:)) Copilas zapaug. Saracuta bunicuta, cred ca s-a speriat foarte rau. Asta este avantajul copilariei, treci repede peste lucruri, nu analizezi excesiv.
In mod normal sigurantele sunt protejate, dar sigur trebuia sa fie mai atent. Na pana la urma sunt oameni care sunt loviti de traznet si supravietuiesc. Stiu de unul care a fost lovit de traznet de vreo 8 ori. :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 10:11 pm

Da,asa este.Ai dreptate. :)]-
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 06, 2023 6:16 am

Lily » Sâm Mar 04, 2023 1:56 am scrie::)) Copilas zapaug. Saracuta bunicuta, cred ca s-a speriat foarte rau. Asta este avantajul copilariei, treci repede peste lucruri, nu analizezi excesiv.
In mod normal sigurantele sunt protejate, dar sigur trebuia sa fie mai atent. Na pana la urma sunt oameni care sunt loviti de traznet si supravietuiesc. Stiu de unul care a fost lovit de traznet de vreo 8 ori. :))

Te referi la ăla din "The Curious Case of Benjamin Button"?

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Sâm Mar 11, 2023 10:01 pm

Nu, nu la el ma refeream, ci la un caz de care am auzit in un bulletin de stiri. Nu e cel de mai jos, dar ceva similar.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 11:10 pm

Lily » Dum Ian 15, 2023 7:36 pm scrie:Da si nu. Cati vrem sa platim taxe? Cati se bucura ca se duc la munca? Cati se bucura ca merg la 7 mii de comisii pentru o amarata de pensie? Ne traim viata cum vrem... cat timp respectam regulile, exact ca la scoala.


Desi dezagream din multe puncte de vedere, aici trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu tine
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 11:12 pm

Daniel » Sâm Mar 04, 2023 12:04 am scrie::)]- Ai dreptate :D

Cand eram mic vreo 5-6 ani, in dormitor la bunicul tin minte ca m-am urcat de pe pat pe masa si am bagat degetul in locul becului. M-a zgaltait putin, dar m-a luat bunica dupa masa cu niste carpe. Era si bunicu acasa. Parca tin minte sa ii fi ars lita de la siguranta de lumina din tablou . N-am avut sechele,am scapat.
Alta data tot asa bunicu s-a curentat cand vroia sa schimbe o priza,scosese alta siguranta din tablou in locul celei corexte, dar l-a gadilat un pic si atat,nimic grav :D


Wow :shock: cred ca i-ai speriat groaznic. Bine ca nu s-a mai repetat ulterior :))
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 6:07 am

Încă se văd repercusiunile. :oops:
No offense!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Lily » Dum Iun 11, 2023 8:27 pm

Ținând cont că aici discuția s-a mai liniștit cred că Dream poate inchide topic-ul cât să nu avem două pe tema sinuciderii. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 32 vizitatori

  • Reclame
cron