Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Sinuciderea, o cale corecta ?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Opincariu Ana Maria, Paco_ste

Re: Sinuciderea, o cale corecta ?

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 30, 2021 10:36 pm

Asta gîndești u sau asta îți spune biblia să gîndești?
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 605

Reclame

Mesajde Lily » Mie Dec 01, 2021 5:33 pm

Dacă citeai cu atenție mesajul meu anterior vedeai că îți dau exemple contrete, nu spun ce ne explică Biblia. Sigur că Biblia dă indicații și explică multe, dar și in Biblie ni se dau des exemple, pilde, cât să ințelegem. Prin creștinism ai tot și când nu ai nimic. Dacă este să vorbim despre ce ne spune Biblia, aceasta ne spune să nu strângem averi pe pământ unde moliile și rugina iți distrug averea și hoții ți-o fură, ci strânge avere in Rai, unde nici molii nici hoți nu iți pot lua averea.
Dacă te afli in o situație proastă cel mai probabil te afli acolo pentru a invăța ceva, gen David Wood, a aflat că creștinismul este real, iar după ce vei depăși respectivul punct lucrurile se vor schimba spre bine. E ca și cum Bill Gates și-ar da averea copiilor care nu vor să meargă la școală. Mai intâi se chinuie la școală, invață, și după primesc averea, când sunt in poziția corectă să se bucure corect de avere, nu să le scape printre degete, gen Oana Zăvoranu. In același mod poate când intânești un anumit om nu il apreciezi pentru că visezi la o vedetă, respingi omul, mai trec anii in care realizezi că vedetele nu sunt de tine și regreți că ai respins omul. Dacă il intâlneai acum nu il mai respingeai. Contează momentul in care se intâmplă lucrurile.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 720

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 05, 2021 1:32 am

Eu mă bazez pe afirmația lu' tata: Cine spune că nu s-a gîndit niciodată la sinucidere, MINTE!
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Dec 05, 2021 8:39 pm

Da, cred că minte, deși poate este real că nu s-a gândit niciodată serios la asta.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 14, 2021 3:40 am

Ori n-ai înțeles ce-am spus eu, ori n-ai înțeles ce-am spus eu.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 9:45 am

Dream Catcher » Dum Dec 05, 2021 3:32 am scrie:Eu mă bazez pe afirmația lu' tata: Cine spune că nu s-a gîndit niciodată la sinucidere, MINTE!

Recunos ca si eu m-am gandit.
Voi relata si pe ce considerente. Avea cam varsta de 32 ani si mi-am propus sa traiesc pana la 50 ani, nu mai mult, consideram ca dupa aceasta varsta viata nu mai are sens. Plus ca ma consideram parazit pe pamant daca oi continua sa traiesc si dupa aceasta varsta. Aveam opina asta findca ma consideram egoist si ca nu aveam capacitatea sa devin altruist.
Eram convins ca trebuie sa las si altor vieti tinere sa se bucure de viata iar eu sunt doar poluator. Ei bine, dupa 41 ani cand am descoperit intelesul adevarat despre divinitate, m-am simtit egoist si las, si ca hotararea mea a fost pripita. Am o sotie care simte ca traieste din plin doar alaturi de mine. E speriata de gandul ca ma poate pierde oricand. Recunosc ca si eu am aceasta ingrijorare, ca ea fara mine ar ajunge sa se sinucida, sau sa sufere enorm. Odata imi propusesem sa devin antipatic si sa-si doreasca sa ma paraseasca, deci doream ca ea sa nu mai fie atasata emotional de mine. Numai ca o iubesc prea mult ca sa-i fac asa ceva.
Pentru persoana apropiata sinuciderea e un act de cruzime, lasitate, rautate si prostie. Pentru cei care m-am facut iubit, ar fi o rautate. Toata viata mi-am dorit sa iubesc si sa fiu iubit, iar acum sinuciderea ar fi cea mai grava greseala din partea mea. Ar insemna ca nu i-am iubit pe cei ce ma iubesc.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 602

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 3:28 pm

Și eu iubesc cîteva persoane. Dar viața e a mea. Doar eu decid!
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Sep 01, 2022 7:34 am

Dream Catcher » Sâm Noi 27, 2021 3:53 am scrie:Adică Decebal a fost un laș? [-X

Care Decebal ? Fostul minstru de finante ? Parca a murit de o boala.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 602

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 7:36 am

Conducătorul Daciei.
Cînd s-a văzut înconjurat de romani, a ales să se sinucidă.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Sep 04, 2022 2:13 pm

Păi asta este clar lașitate. E ca și cum trântești piesele la șah. Eu nu consider că neapărat toți sinucigașii sunt lași, dar cred că toți ajung in Iad pentru că nu se opresc să se gândească ce va fi după. Intodeauna pare că dacă avem un necaz parcă la noi este cel mai rău și orice schimbare e un pas inainte, dar nu e neapărat adevărat. Sunt fete care fug de acasă că le bat părinții și ajung pe mâna traficanților, intodeauna se poate mai rău și este prostesc să te arunci in ceva ce nu cunoști fără să cercetezi, pe cât posibil, ce te așteaptă. Nu ai pleca in concediu in o țară despre care nu știi absolut nimic, dar alegi să pleci o eternitate in Iad. Neințeleaptă idee.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Lun Sep 12, 2022 7:42 am

Nu există iad. [-(
Dream Catcher
administrator
administrator

Anterior

Înapoi la General