Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Biserică vandalizată

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 20, 2021 1:21 am

Imagine

https://www.mediafax.ro/social/biserica-vandalizata-in-parcul-ior-patriarhia-romana-exemplu-strident-de-acte-violente-19965431

Vedeți?! La asta se ajunge din cauza mesajelor de ură și dezbinare.
La război, se răspunde cu război.

Oare a uitat cineva cum au ieșit popii în stradă împotriva dezincriminării homosexualității?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Lily » Dum Mar 21, 2021 4:41 pm

~X( ~X( ~X( ~X( Da, am văzut mulți preoți vandalizând cluburile de gay. :shock:
Și-au arâtat adevărata față cei ce au vandaliat biserica. Ce scrie pe biserică?! LGBT, BLM, mesaje pro gay și desenate svastici. Corectă asocierea, sunt cam la același nivel, tot manifestări ale fascismului.
Intodeauna mișcările astea totalitare au dat rezultate pozitive, deci sigur susținerea unor astfel de mișcări va avea un rezultat pozitiv. :roll:
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 10:40 pm



Cine seamănă vînt, culege furtună.

LATER EDIT: Acuma văd că sînt la egalitate cu Paco. Avem cîte 603 mesaje. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 10:18 am

Sunt de acord cu zicala "cine seamana vant culege furtuna" .
important e sa vezi cine "seamana vant" , ca furtuna sigur va veni. Si nu e de mirare ca unii se manifesta astfel. Daca vei citi in Geneza capitolul 19 (traducerea Cornilescu) vei descoperi ca homosexualii sunt hotarati sa distruga orice morala divina.
Evenimentul semnalat de tine in acest topic, arata ca spiritul antidivin e hotarat sa distruga armonia pamanteasca. Astazi sodomitii sunt protejati de lege sa-si manifeste sentimentele liber in conditiile legii, iar ei aleg nelegiuirea . . . .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 8:04 pm

Sunt de acord cu Paco.

Adică te supără că preotul spune adevărul verde in față. Cred că lipsa de verticalitate ne-a adus aici. Știi cât de iritată sunt că acum vor să ne interzică să mai folosim identitățile de gen prin schimbarea pronumelor și a relațiilor familiale pentru a fi neutre în materie de gen. Noi zicem hai să ii lăsăm, deși știm că greșesc, iar ei incet-incet ne fură nouă drepturile. Trecând peste aspectul ăsta absurd al ideii că omul are habar ce vrea să fie. E pliiiin internetul de foști travestiți, chiar unii ce și-au făcut operațiile de schimbare de sex, și acum regretă. Păi și eu când eram mică voiam să fiu băiat, dacă exista nebunia de acum probabil acum eram băiat. ~X( :shock:
Trebuie să treci prin teste, consiliere, nu așa azi ai chef să te facă băiețel, mâine fetiță, nici nu mai zic de restul genurilor acum inventate. Sunt duși cu pluta și unii le aplaudă mintea lipsă.
Un părinte este firesc să iși certe copilul, dar ăsta nu este motiv ca acel copil să vandalizeze casa.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 12, 2021 8:53 pm

Uite, tocmai agresivitatea asta față de tot ce este mai nou și mai bun, duce la evenimente precum cel din acest topic.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Lily » Vin Mai 14, 2021 12:21 am

Agresivitate?! Să nu exagerăm. Doar trebuie să spunem ce este rău și ce este bun, nu să băgăm totul sub covor că lasă că merge și așa. Homosexualii (bine reprezentanții, să nu generalizăm) spun că ei sunt iubitori cu toată lumea și că creștinii sunt răi, dar nu prea văd creștini vandalizând cluburile de gay.
Noi nu câștigăm nimic dacă le spunem că nu fac bine ceea ce fac, o spunem doar pentru binele lor. Se vede unde a dus abordarea ateilor, adică ignorarea sau imbrățișarea homosexualității. Acum nu mai poți să zici că ești femeie sau bărbat, nu poți contesta dacă cineva clar alb spune că e negru, că așa se identifică. S-a ajuns la o absurditate totală, doar pentru că ignorăm evidentul. Adică cam ce faci tu cu Dumnezeu, ignori evidentul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Mie Mai 26, 2021 5:36 pm

Atunci ce a fost cu MIZERIA aia de referendum pentru familia "tradițională"?
Și de ce ăia de la Noua Dreaptă organizează proteste anti-gay de fiecare dată cînd este și parada gay?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Lily » Joi Mai 27, 2021 12:53 am

Referendumul a fost pentru a se asigura că nu vor căuta maniere de a legaliza căsătoriile intre persoane de același sex. Acum este discutabil dacă chiar se putea face așa ceva, dar au vrut să se asigure.
Cred că am văzut unde am ajuns cu ignoratul nebuniilor lor, s-ar dus in spațiu cu apucăturile lor. Nici ei nu mai știu ce sunt. Acum nu se mai cred nici femei, nici bărbați, sunt pe altă planetă. Asta este rezultatul toleranței duse la extrem. Nu este dovadă de iubire să le ignori apucăturile. Protestele sunt doar o atenționare că sunt pe o cale greșită.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 28, 2021 4:27 pm

Dar cine decide care e calea asta "greșită"? Și cu ce drept?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Lily » Joi Iul 29, 2021 1:04 am

Oh, ne intoarcem la moralitate. Corect și greșit. Cu ce drept insinuezi tu că este greșit să condamni nebunia lor? Cine decide că este greșit să-i condamn? :mrgreen:
Ai cuc ești bărbat, nu ai cuc, ești femeie. Normalitatea este ușoară.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 11:15 am

Dream Catcher » Mie Iul 28, 2021 3:27 pm scrie:Dar cine decide care e calea asta "greșită"? Și cu ce drept?

Evident ca o autoritate superioara. Daca e autoritate superioara are aceasta putere sa decida ce e gresit si ce e corect. Justitia spre exemplu intervine in aplanarea si rezolvarea conflictelor de natura juridica.
Divinitatea a transmis intr-o perioada cand omul avea nevoie de o conduita morala. Prin Moise a oferit un cod moral de convietuire. Spre exemplu porunca/directiva "sa nu furi" , te protejeaza de hoti, adica cel care incalca aceasta directiva va suferi niste consecinte. La fel si porunca "sa nu ucizi" . Ei bine , aceste directive au putere legala, adica prin stabilirea unor fapte penale se decide si ce pedeapsa va fi aplicata. Bineinteles ca in imparatia divina aceste fapte nici nu pot fi gandite. Directivele ce sanctioneaza faptele penale sunt pentru o societate ce nu are in totalitate constinta/spiritul iubirii
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 7:06 pm

Regulile astea de bază (gen "să nu furi", "să nu ucizi") existau înaintea iudaismului.
Omul nu are nevoie de religie pentru a fi moral.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biserică vandalizată

Mesajde Paco_ste » Vin Oct 15, 2021 3:26 pm

Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 6:06 pm scrie:Regulile astea de bază (gen "să nu furi", "să nu ucizi") existau înaintea iudaismului.
Omul nu are nevoie de religie pentru a fi moral.

Bineinteles ca existau mult inaintea iudaismului. Chiar biblia sustine asta.

Religia doar il constientizeaza ca e capital sa respecte si sa implineasca aceste "porunci" daca doreste sa primeasca viata eterna.
In afara acestei promisiuni omul nu are nici motive si nici disponibilitate sa le implineasca.
Si chiar daca exista acestea, omul tot alege sa nu le repecte .


Retine ca biserica nu e cladirea ci credinciosii.
Formularea corecta e "cladirea bisericii a fost vandalizata" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori

  • Reclame
cron