Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Dum Ian 08, 2023 5:41 pm

Oamenii inteligenti accepta realitatea in ciuda a ceea ce ar vrea sa fie. Nu cauta scuze pentru a se refugia de adevar.
Nu cred in Dumnezeu pentru ca asa vreau, ci pentru ca asa este, in ciuda a ceea ce as vrea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Manole » Dum Ian 15, 2023 1:49 pm

Exista si femei misto dar sunt foarte greu de gasit.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Dum Ian 15, 2023 7:54 pm

Ai mai pus de 10 ori clipul ala. Nu il mai tot pune ca nu se uita nimeni.

Frumusetea este trecatoare, important este sa fie o femeie cu care te poti intelege, care te sustine, etc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Manole » Dum Ian 15, 2023 8:33 pm

Nu la frumusetea fizica ma refeream, care nu e doar trecatoare ci si discutabila atata timp cat ea exista doar in ochiul privitorului. Majoritatea oamenilor nu isi gasesc partenerul potrivit, asta ca sa nu mai zic misto.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 17, 2023 3:19 am

Lily » Dum Ian 15, 2023 7:54 pm scrie:Ai mai pus de 10 ori clipul ala. Nu il mai tot pune ca nu se uita nimeni.

Dă-mi link. Dacă l-am mai pus, nu mai malahesc 3 zile.
Am pus secvențe DIFERITE din același episod.
Lily » Dum Ian 15, 2023 7:54 pm scrie:Frumusetea este trecatoare, important este sa fie o femeie cu care te poti intelege, care te sustine, etc.

Dacă nu te atrage fizic... cum faci copii cu ea? :roll:
Trebuie să mergi la curve.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Vin Ian 20, 2023 12:35 am

Stingi lumina :)) :)) :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Dum Mai 07, 2023 9:54 pm

Manole scrie:Nu la frumusetea fizica ma refeream, care nu e doar trecatoare ci si discutabila atata timp cat ea exista doar in ochiul privitorului. Majoritatea oamenilor nu isi gasesc partenerul potrivit, asta ca sa nu mai zic misto.

Da, este o mare diferenta intre frumos si potrivit. Unii vor lamaie, dar nu e potrivita. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 09, 2023 1:05 am

Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie! Lămîie!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde tavi1985 » Mar Mai 09, 2023 7:21 pm

n-as zice ca nu cred in dumnezeu ci cauta sa gaseasca ce e realitatea. dumnezeu sigur nu poate fi ca in biblie care clar sunt chestii scrise asa de oameni ca legende
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 14, 2023 5:01 am

Dacă dumnezeu ar fi cum e descris în biblie, ar fi cel mai retardat om!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Dum Mai 14, 2023 10:02 pm

Tavi, de ce spui ca Dumnezeu nu poate sa fie ca cel din Biblie? Eu as spune ca nu poate exista decat daca este ca in Biblie, pot justifica de ce cred asta, dar inainte vreau sa-ti inteleg punctul de vedere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 16, 2023 12:36 pm

Gata. E dovedit!
Oamenii inteligenți, sunt ATEI. :wink:



După cum se vede, țările puternic religioase, sunt la fundul clasamentului. În timp ce cele cu mulți atei, sunt cel mai sus.
Lily susținea că evreii sunt cei mai deștepți oameni. Dar aici apar la coadă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Manole » Mar Mai 16, 2023 5:42 pm

Si eu am crezut ca evreii sunt destepti, pana cand am cunoscut mai multi evrei. Sunt oameni si ei ca toti oamenii, cu bune si cu rele.

Aveam si eu multe idei preconcepute, acum sper ca am tot mai putine. Odata am cunoscut o negresa extrem de draguta si sensibila, si atunci mi-am dat seama ca negrii sunt si ei oameni :D

Insa, apropo de ateism si IQ, religia blocheaza dezvoltarea oamenilor in multe locuri pe lumea asta, din pacate. Avem exemple recente cand au scos femeile/fetele din scoli. Inteleg ca cu inteligenta te nasti, dar daca nu o si antrenezi... SI cateii sunt inteligenti, dar nu pot face schimb de informatii si nu le pot transmite de la o generatie la alta decat genetic, dar asta ia foarte mult timp, care pentru istorie poate inseamna putin, dar pentru individ inseamna mult.

In tarile dezvoltate, in care oamenii au pregatire scolara, din ce in ce mai multi oameni sunt atei. Pentru asta ar trebui sa-i pedepseasca dumnezeu si sa le fie rau, dar mie mi se pare ca lor le e tot mai bine.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 17, 2023 6:52 pm

Dream Catcher scrie:Eu mă consider un tip deștept! ;;)

Cred ca nu exista persoana care sa nu se considere destept.
Problema e atat la realizari cat si atitudinea fata de cei pe care nu ii consider destepti.
Dar nu intotdeauna inteligenta tine si de bunatate.
De exemplu nazistii erau oameni foarte inteligenti , docyot Mengele era si el foarte inteligent. Ei bine acestia nu aveau intelegere pentru baunatate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Joi Mai 18, 2023 3:58 pm

Aici, dap, ai dreptate. Deștept nu este egal cu bun.
Drept dovadă zeul creștinilor. Ar fi super inteligent, dar bun... ioc!

@Manole: De acord cu tine. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Paco_ste » Vin Mai 19, 2023 7:50 am

Pretindem bunatate de la Creator ceea ce ne-a lipsit in aceasta societate, sau ne lipseste.
Cred ca nu avem intelegere sau nu acceptam bunatatea din cauza egoismului.
O constinta egoista nu sclipeste de intelegerea bunatatii.
De aceea felul cum vede lumea e ca un tablou fara suflet. Si tot ce isi doreste e sa aiba pentru sine acel tablou.
Acesta e sio motivul pentru care nazistii au fost asa de hotarati sa instaureze o societate pe placul lor. Numai ca a un moment dat ramanand doar ei aveau de-a face cu egoismul dintre ei. Abia atunci au inceput sa se trezeasca la realitate, ca ei erau la fel de egoisti ca cei pe care ii exterminau. Practic nici o sansa sa construiasca o societate mai buna.
Un om firesc nu intelege ca o societate superioara consta in calitate morala superioara. Fara moralitate superioara nici o societate nu va excela oricat avans tehnologic si stiintific se va dezvolta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde tavi1985 » Sâm Mai 20, 2023 5:21 pm

Lily scrie:Tavi, de ce spui ca Dumnezeu nu poate sa fie ca cel din Biblie? Eu as spune ca nu poate exista decat daca este ca in Biblie, pot justifica de ce cred asta, dar inainte vreau sa-ti inteleg punctul de vedere.

biblia pare mai degraba o groaza de reguli aduse laolalta asa cam ca povestile si povestirile din popor. cosmosul este cu siguranta mult mai complicat si sunt adevaruri mult mai mari de aflat decat simplul lucru ca unii in niste povestiri zic ca un barbos a ajutat omenirea
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde tavi1985 » Sâm Mai 20, 2023 5:25 pm

Paco_ste scrie:Pretindem bunatate de la Creator ceea ce ne-a lipsit in aceasta societate, sau ne lipseste.
Cred ca nu avem intelegere sau nu acceptam bunatatea din cauza egoismului.
O constinta egoista nu sclipeste de intelegerea bunatatii.
De aceea felul cum vede lumea e ca un tablou fara suflet. Si tot ce isi doreste e sa aiba pentru sine acel tablou.
Acesta e sio motivul pentru care nazistii au fost asa de hotarati sa instaureze o societate pe placul lor. Numai ca a un moment dat ramanand doar ei aveau de-a face cu egoismul dintre ei. Abia atunci au inceput sa se trezeasca la realitate, ca ei erau la fel de egoisti ca cei pe care ii exterminau. Practic nici o sansa sa construiasca o societate mai buna.
Un om firesc nu intelege ca o societate superioara consta in calitate morala superioara. Fara moralitate superioara nici o societate nu va excela oricat avans tehnologic si stiintific se va dezvolta.

ba nu , oamenii rai pot avea succes. in sens financiar sau in sens ca avanseaza la locul la care lucreaza. doar ca nu pot provoca razboi si sunt lasati asa. germania nu a inceput sa fie ingradita de celelalte tari decat dupa ce ei au vrut sa invadeze si alte tari. altfel nimeni nu dadea 2 bani pe ce faceau ei in germania pe teritoriu propriu
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Lily » Dum Mai 21, 2023 4:00 am

tavi1985 scrie:
Lily scrie:Tavi, de ce spui ca Dumnezeu nu poate sa fie ca cel din Biblie? Eu as spune ca nu poate exista decat daca este ca in Biblie, pot justifica de ce cred asta, dar inainte vreau sa-ti inteleg punctul de vedere.

biblia pare mai degraba o groaza de reguli aduse laolalta asa cam ca povestile si povestirile din popor. cosmosul este cu siguranta mult mai complicat si sunt adevaruri mult mai mari de aflat decat simplul lucru ca unii in niste povestiri zic ca un barbos a ajutat omenirea

Nicăieri in Biblie nu se vorbește de vreun bărbos.
Umanitatea poate exista fără reguli? Regulile impuse de noi funcționează? Păi inclusiv ceea ce știm despre cosmos este... poveste. Ceea ce știm se bazează pe ce ni s-a spus. Există o singură diferență, o poveste vrei să o crezi (cea legată de cosmos), alta nu (cea legată de Dumnezeu). Este o alegere, dar nu pretinde că pentru o poveste sunt mai multe dovezi decât pentru o alta.

Paco_ste scrie:Pretindem bunatate de la Creator ceea ce ne-a lipsit in aceasta societate, sau ne lipseste.
Cred ca nu avem intelegere sau nu acceptam bunatatea din cauza egoismului.
O constinta egoista nu sclipeste de intelegerea bunatatii.
De aceea felul cum vede lumea e ca un tablou fara suflet. Si tot ce isi doreste e sa aiba pentru sine acel tablou.
Acesta e sio motivul pentru care nazistii au fost asa de hotarati sa instaureze o societate pe placul lor. Numai ca a un moment dat ramanand doar ei aveau de-a face cu egoismul dintre ei. Abia atunci au inceput sa se trezeasca la realitate, ca ei erau la fel de egoisti ca cei pe care ii exterminau. Practic nici o sansa sa construiasca o societate mai buna.
Un om firesc nu intelege ca o societate superioara consta in calitate morala superioara. Fara moralitate superioara nici o societate nu va excela oricat avans tehnologic si stiintific se va dezvolta.

Ba mai mult, aș spune că respectiva societate inevitabil se va autodistruge. Ceea ce deja vedem in jurul nostru. Cum a fost indepărtat Dumnezeu din societate cum oamenii au luat-o razna. Bărbații se dau femei, femeile bărbați, copii ăși fac nevoile la litieră că se dau animale. Ne facem mii de operații estetice și tot nu suntem mulțumiți. Nimic nu ne face fericiți, cu excepția Lui. De ce nu putem trăi in pace și normalitate fără El? De ce in societățile in care este promovat ateismul este haos, iar in cele in care este promovat creștinismul este ordine?
Nu putem trăi fără reguli, iar regulile făcute de noi dau eșec in mod constant, avem nevoie de un dătător de reguli independent de noi.

Dream Catcher scrie:Aici, dap, ai dreptate. Deștept nu este egal cu bun.
Drept dovadă zeul creștinilor. Ar fi super inteligent, dar bun... ioc!

@Manole: De acord cu tine. :)]-

Cine decide ce e bun și ce e rău? :twisted: Dacă nu există Dumnezeu suntem doar niște celule care dansăm pe ADN-ul nostru. De ce pretinzi ca Dumnezeu să fie bun? De ce ar trebui să fie bun?

Dream Catcher scrie:Gata. E dovedit!
Oamenii inteligenți, sunt ATEI. :wink:



După cum se vede, țările puternic religioase, sunt la fundul clasamentului. În timp ce cele cu mulți atei, sunt cel mai sus.
Lily susținea că evreii sunt cei mai deștepți oameni. Dar aici apar la coadă.

Pe ce este bazat studiul? Păi este dovedit de... sute de ani că evreii sunt net superiori ca inteligență, in timp ce in clipul ăla apar printre cei mai proști oameni de pe planetă, mă să fie. Apropo, Hong Kong, așa-zisul nr.1, nu e ateu. Jumătate din ei practică o religie bizară a lor, apoi sunt budiști, creștini, sunt multe, dar fff puțini atei.

Manole scrie:Si eu am crezut ca evreii sunt destepti, pana cand am cunoscut mai multi evrei. Sunt oameni si ei ca toti oamenii, cu bune si cu rele.

Aveam si eu multe idei preconcepute, acum sper ca am tot mai putine. Odata am cunoscut o negresa extrem de draguta si sensibila, si atunci mi-am dat seama ca negrii sunt si ei oameni :D

Insa, apropo de ateism si IQ, religia blocheaza dezvoltarea oamenilor in multe locuri pe lumea asta, din pacate. Avem exemple recente cand au scos femeile/fetele din scoli. Inteleg ca cu inteligenta te nasti, dar daca nu o si antrenezi... SI cateii sunt inteligenti, dar nu pot face schimb de informatii si nu le pot transmite de la o generatie la alta decat genetic, dar asta ia foarte mult timp, care pentru istorie poate inseamna putin, dar pentru individ inseamna mult.

In tarile dezvoltate, in care oamenii au pregatire scolara, din ce in ce mai multi oameni sunt atei. Pentru asta ar trebui sa-i pedepseasca dumnezeu si sa le fie rau, dar mie mi se pare ca lor le e tot mai bine.

Nu, Dumnezeu nu o sa pedepseasca pe cineva pentru ca nu este religios. Toti oamenii sunt iubiti, indiferent de ce cred sau fac, Sodoma si Gomora au fost pedepsiti si babilonul pentru ca imprastiau nebunia lor, faceau rau celor din jur. A se vedea cand au venit ingerii sa il ia pe Lot iar barbatii voiau sa ii violeze (sa fie scosi sa ii Țcunoasca, a cunoaste in Biblie inseamna a face sex cu cineva. ex.X a cunoscut-o pe Y inseamna X a facut sex cu Y).
In țările dezvoltate oamenii sunt mai școliți/indoctrinați să spună și să facă ce li se spune. A fost un experiment cu unul care a ieșit in campus cu steagul Israelului, iar colegii l-au scuipat și injurat. Apoi un altul cu steagul unei țări musulmane, la care colegii l-au imbrpțișat și felicitat. Intodeauna școala a fost folosită pentru manipulare. Bine e greșit să spun intodeauna, pentru că la inceput profesori erau călugări și militari iar scopul era să facă oameni inteligenți capabili să fie productivi pentru societate. Regimurile totalitare se folosesc foarte mult de școli. Din păcate mai nou cu cât ești mai școlit, cu atât ești mai tâmpit.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Manole » Lun Mai 22, 2023 8:58 am

Totusi, masina automata de spalat rufe au facut-o niste oameni cu ce au invatat la scoala...
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Oamenii cu un IQ ridicat, NU cred în dumnezeu!

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 22, 2023 6:19 pm

Oamenii care cred în biblie, sunt niște genii. :D

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 32 vizitatori

  • Reclame
cron