Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Family Guy: Brian este ateu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

>

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Joi Mai 27, 2021 12:30 am

:)) :)) :)) Taci, bestie! :)) :)) :)) :)) Haios.
Zice de telescopul spațial Hubble, care vede un vast univers, dar nu iși pune intrebarea cum a apărut respectivul univers. Nu este o abordare tocmai inteligentă. Nu poți accepta că un perete a apărut așa din evoluție, dar poți accepta că universul a apărut din o explozie, intâmplătoare, care a creat un univers perfect setat. Pentru că este atât de bine setat, urmează reguli, putem trimite sateliți in spațiu și putem explora spațiul. In un univers fără reguli, haotic, cum puteam face cercetare sau trimite nave in spațiu?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 28, 2021 4:29 pm

Mie îmi place cînd Peter se miră, după care întreabă ce e aia. :))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Joi Iul 29, 2021 1:08 am

Nu mai primești cadouri de Crăciun :)) :)) :)) :)) Am domeniu peste tine și iți comand să crezi in Dumnezeu. :)) :)) :)) :)) :)) Ce simplu era dacă mergea așa... :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 11:06 am

Lily » Joi Iul 29, 2021 12:08 am scrie:Nu mai primești cadouri de Crăciun :)) :)) :)) :)) Am domeniu peste tine și iți comand să crezi in dumnezeu. :)) :)) :)) :)) :)) Ce simplu era dacă mergea așa... :))

Doamne fereste . . . . asa un gand demonic sa se nasca in constinta ta ?
Am mai spus, a crede in Dumnezeu nu e acelasi lucru cu a crede despre existenta lui. Deci cand esti intrebat "crezi in Dumnezeu ? " inseamna intotdeauna daca crezi ca Dumnezeu e iubire. Trebuie specificat asta pentru a nu crea confuzie intre existenta si dragoste.

Asta cu comanda . . . e ca si cum si-ar dori cineva sa crezi in Satana, in dragostea lui Satana si sa-ti comande . In iubire nimanui nu ii poti comanda nimanui, nici macar unui copil.
E evident ca unii nu inteleg ce inseamna iubirea divina si ca ea consta tocmai in libertatea oferita tuturor, inclusiv lui Satan.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Dum Aug 01, 2021 2:00 am

Nu, nu poți comanda cuiva să fie creștin, este absurd, este vorbe de CREDINȚĂ, iar credința nu se poate comanda. In videoclipul pus de Dream Catcher cățelul spune că e ateu, iar familia este oripilată. Mama spune că a fi ateu este cel mai rău lucru posibil, băiatul spune că Brian (câțelul ateu) nu va mai primi cadouri de Crăciun. Brian incearcă să explice, dar tatăl il oprește și spune "Taci bestie! Am domeniu asupra ta și iți ordon să crezi in Dumnezeu!" De aici afirmația mea. Practic toată sceneta e o glumă.

Nu sunt deloc de acord cu ideea de dumnezeu=iubire. Iubirea este interpretabilă, subiectivă. Iubirea nu poate exista in absența unui obiect al iubirii și in absența emițătorului. Il putem asocia pe Dumnezeu cu iubirea, dar nu se rezumă la iubire.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 8:05 am

Lily » Dum Aug 01, 2021 1:00 am scrie:Nu, nu poți comanda cuiva să fie creștin, este absurd, este vorbe de CREDINȚĂ, iar credința nu se poate comanda. In videoclipul pus de Dream Catcher cățelul spune că e ateu, iar familia este oripilată. Mama spune că a fi ateu este cel mai rău lucru posibil, băiatul spune că Brian (câțelul ateu) nu va mai primi cadouri de Crăciun. Brian incearcă să explice, dar tatăl il oprește și spune "Taci bestie! Am domeniu asupra ta și iți ordon să crezi in dumnezeu!" De aici afirmația mea. Practic toată sceneta e o glumă.

Nu sunt deloc de acord cu ideea de dumnezeu=iubire. Iubirea este interpretabilă, subiectivă. Iubirea nu poate exista in absența unui obiect al iubirii și in absența emițătorului. Il putem asocia pe dumnezeu cu iubirea, dar nu se rezumă la iubire.

Imi cer scuze, am crezut ca e afirmatia ta, nu am de unde sa vad videoclipul, nu e postat nici un link, nu e nimic vizibil in browserul pe Windows Vista, Chorme .


Iubirii nu ii poti comanda . La iubire de multe ori se raspunde cu iubire. Acesta e mersul firesc al spiritului "natural", insa in biblie ne cere sa raspundem cu iubire inclusiv la ura.
De fapt ura sau raul e cel care comanda constintelor libere iubirea. Spre exemplu in biblie deseori e tradus gresit , ca Dumnezeu iti porunceste sa iubesti. Ori asa ceva e aberant din moment ce iubirea nu poate fi poruncita.
Pentru a sesiza, observa ca e intradevar iubire, aceasta poate veni doar de la fiintele care ofera libertate . Adica daca o fiinta are libertate in constinta si manifestare , chiar la gestul de iubire are dreptul sa se manifeste cu ura. Nu e normal dar e liber sa aleaga sa se manifeste astfel, iar cel care ii respecta aceasta libertate demonstreaza dragostea. De aceea si Dumnezeu iubeste in ciuda faptului ca noi nu suntem fiinte iubitoare in totalitate.
Mai greu e sa intelegi ca prin "pedepse" de coercitie, sa crezi ca Dumnezeu te iubeste dar nu iti respecta si libertatea. Adica noi oamenii ne crestem copii intr-un mod neliber, il ducem la medic impotriva vointei lui, ii refuzam dorintele si pretentiile, si le spunem ca facem asta findca ii iubim. Adica transferam chiar si asupra lui Dumnezeu modul in care noi ne manifestam iubirea fata de semeni.
Ei bine, oricine are dreptul sa fie ateu, acest drept tine de spiritul iubirii. Faptul ca noi impunem drastic in fata copiilor niste reguli sau actiuni incompatibile cu libertatea si avand pretentia ca e in spiritul iubirii, ajungem sa transferam spiritului lor acelasi tip de manifestare dictatorial. Deci copii la randul lor vor proceda identic cum ei au fost tratati. Si toate acestea nu vin din iubire ci din dorinta noastra de a controla, modela si crea fiinte dupa placerea noastra.Pentru ca nu suntem convinsi daca ne manifestam iubitor in sensul adevarat, ca ei vor asimila acest tip de spirit, discretionar. Si nu vor copia si manifestari nocive, tiranice, egoiste.
Daca ai observat, in majoritatea cazurilor ateul sau religiosul fals, se va manifesta fata de ceilalti abuziv si tiranic. Indiferent ca e rege sau presedinte sau sef. Omenirea noastra nu e capabila sa transpuna in viata de zi cu zi manifestarea iubirii in adevaratul sens, asa cum divinitatea o manifesta fata de toti, indiferent ca e ateu sau religios, criminal sau neprihanit. Acesta e si motivul pentru care Dumnezeu sta "in ascuns" si nu se arata fizic.
Deci in aceasta faza omul cu ratiune inselata are tot dreptul sa se declare ateu. Problema nu e la atei cum multi religiosi ar crede ci chiar religiosii in decursul miilor de ani au demonstrat atitudine criminala fata de semeni. Bunoara userul Megara de pe softpedia , facand parte din congregatia religioasa catolica, nu reuseste sa vada aceasta eroare de judecata, ca nu te poti numi crestin daca esti abuziv fata de ceilalti. Nu te poti numi crestin (catolic) daca nu esti capabil sa manifesti iubire macar prin cuvinte. Ei bine, eu nu sunt crestin, cu toate ca ador crestinismul. Ador crestinismul adevarat, nu spoiala asta in care idiotii isi fac cruci si se pretind crestini.Vorba lui Gandi, "imi place Hristosul insa nu imi plac crestinii ", asta findca cei care se pretind crestini nici nu inteleg crestinismul, dar mai grav, da nume crestine la toate crimele (spirituale) pe care le inventeaza.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 9:53 am

Dacă zici că nu ești creștin, de ce ai ales opțiunea asta la profil?
Care este religia ta?

Ăsta e clipul despre care vorbește Lily: https://www.youtube.com/watch?v=1u6IWA5Mmc0
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 12:13 pm

Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 8:53 am scrie:Dacă zici că nu ești creștin, de ce ai ales opțiunea asta la profil?
Care este religia ta?

Ăsta e clipul despre care vorbește Lily: https://www.youtube.com/watch?v=1u6IWA5Mmc0

Din prisma unui ateu eu nu sunt ateu. Nu pot sa spun ca sunt crestin, ci doar ca imi place Hristos isus.
Sa fii crestin e un lucru aproape imposibil de devenit . Mai ales ca nu implinesc ce isus a poruncit, frangerea painii, simbolul sangelui lui Hristos in vin , spalarea picioarelor unii altora . . . chestii care nu le-am implinit decat rar.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Dum Aug 01, 2021 4:52 pm

Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 7:05 am scrie:
Lily » Dum Aug 01, 2021 1:00 am scrie:Nu, nu poți comanda cuiva să fie creștin, este absurd, este vorbe de CREDINȚĂ, iar credința nu se poate comanda. In videoclipul pus de Dream Catcher cățelul spune că e ateu, iar familia este oripilată. Mama spune că a fi ateu este cel mai rău lucru posibil, băiatul spune că Brian (câțelul ateu) nu va mai primi cadouri de Crăciun. Brian incearcă să explice, dar tatăl il oprește și spune "Taci bestie! Am domeniu asupra ta și iți ordon să crezi in dumnezeu!" De aici afirmația mea. Practic toată sceneta e o glumă.

Nu sunt deloc de acord cu ideea de dumnezeu=iubire. Iubirea este interpretabilă, subiectivă. Iubirea nu poate exista in absența unui obiect al iubirii și in absența emițătorului. Il putem asocia pe dumnezeu cu iubirea, dar nu se rezumă la iubire.

Imi cer scuze, am crezut ca e afirmatia ta, nu am de unde sa vad videoclipul, nu e postat nici un link, nu e nimic vizibil in browserul pe Windows Vista, Chorme .


Iubirii nu ii poti comanda . La iubire de multe ori se raspunde cu iubire. Acesta e mersul firesc al spiritului "natural", insa in biblie ne cere sa raspundem cu iubire inclusiv la ura.
De fapt ura sau raul e cel care comanda constintelor libere iubirea. Spre exemplu in biblie deseori e tradus gresit , ca dumnezeu iti porunceste sa iubesti. Ori asa ceva e aberant din moment ce iubirea nu poate fi poruncita.
Pentru a sesiza, observa ca e intradevar iubire, aceasta poate veni doar de la fiintele care ofera libertate . Adica daca o fiinta are libertate in constinta si manifestare , chiar la gestul de iubire are dreptul sa se manifeste cu ura. Nu e normal dar e liber sa aleaga sa se manifeste astfel, iar cel care ii respecta aceasta libertate demonstreaza dragostea. De aceea si dumnezeu iubeste in ciuda faptului ca noi nu suntem fiinte iubitoare in totalitate.
Mai greu e sa intelegi ca prin "pedepse" de coercitie, sa crezi ca dumnezeu te iubeste dar nu iti respecta si libertatea. Adica noi oamenii ne crestem copii intr-un mod neliber, il ducem la medic impotriva vointei lui, ii refuzam dorintele si pretentiile, si le spunem ca facem asta findca ii iubim. Adica transferam chiar si asupra lui dumnezeu modul in care noi ne manifestam iubirea fata de semeni.
Ei bine, oricine are dreptul sa fie ateu, acest drept tine de spiritul iubirii. Faptul ca noi impunem drastic in fata copiilor niste reguli sau actiuni incompatibile cu libertatea si avand pretentia ca e in spiritul iubirii, ajungem sa transferam spiritului lor acelasi tip de manifestare dictatorial. Deci copii la randul lor vor proceda identic cum ei au fost tratati. Si toate acestea nu vin din iubire ci din dorinta noastra de a controla, modela si crea fiinte dupa placerea noastra.Pentru ca nu suntem convinsi daca ne manifestam iubitor in sensul adevarat, ca ei vor asimila acest tip de spirit, discretionar. Si nu vor copia si manifestari nocive, tiranice, egoiste.
Daca ai observat, in majoritatea cazurilor ateul sau religiosul fals, se va manifesta fata de ceilalti abuziv si tiranic. Indiferent ca e rege sau presedinte sau sef. Omenirea noastra nu e capabila sa transpuna in viata de zi cu zi manifestarea iubirii in adevaratul sens, asa cum divinitatea o manifesta fata de toti, indiferent ca e ateu sau religios, criminal sau neprihanit. Acesta e si motivul pentru care dumnezeu sta "in ascuns" si nu se arata fizic.
Deci in aceasta faza omul cu ratiune inselata are tot dreptul sa se declare ateu. Problema nu e la atei cum multi religiosi ar crede ci chiar religiosii in decursul miilor de ani au demonstrat atitudine criminala fata de semeni. Bunoara userul Megara de pe softpedia , facand parte din congregatia religioasa catolica, nu reuseste sa vada aceasta eroare de judecata, ca nu te poti numi crestin daca esti abuziv fata de ceilalti. Nu te poti numi crestin (catolic) daca nu esti capabil sa manifesti iubire macar prin cuvinte. Ei bine, eu nu sunt crestin, cu toate ca ador crestinismul. Ador crestinismul adevarat, nu spoiala asta in care idiotii isi fac cruci si se pretind crestini.Vorba lui Gandi, "imi place Hristosul insa nu imi plac crestinii ", asta findca cei care se pretind crestini nici nu inteleg crestinismul, dar mai grav, da nume crestine la toate crimele (spirituale) pe care le inventeaza.

Aș avea extrem de multe de comentat aici.
Am să incep cu partea mai ușoară, exceptând cruciadele catolicilor, dar astea erau prin anii 1000, până pe la 1400, deci de la Iisus până in anul 1000 nu am avut manifestații violente din partea vreunor pretinși creștini. Sigur că aici știm amândoi că motivele nu erau deloc creștinești, dar na, așa au fost expuse. Nimic din doctrina creștină nu iți oferă dreptul să-ți faci singur dreptate.
Acum legat de userul Megara, despre care menționez că nu știu absolut nimic, poate atinge un element esențial al creștinismului, toți suntem răi, nu este unul bun, nici măcar unul, doar Dumnezeu. Dacă unul putea să fie bun Iisus nu trebuia să moară pentru noi, ne salvam și singuri, fără sacrificiul Lui, dar nu putem. Dacă doar oamenii buni, iubitori, non abuzivi se pot numi creștini, atunci toți ne descalificăm. Aici este secretul și frumusețea incredibilă a creștinismului, că poate lua cel mai nenorocit om de pe pământul ăsta și să facă un nou om din el. Asta inseamnă să te naști din nou, nu mai ești cel ce ai fost. Nu pentru toți schimbările vin la fel de repede. Unii se schimbă peste noapte, alții se chinuie ani de zile să scape de obiceiurile proaste. Chiar mă chinui să fiu o bună creștină, in viziunea lui Dumnezeu, opinia oamenilor mă cam lasă rece, dar nu pot spune că nu am fost niciodată abuzivă față de o altă persoană, de când sunt creștină. Nu prea manifest iubire prin cuvinte, sunt un om cu simțul răspunderii, nu imi plac cuvintele aruncate, prefer să fiu rezervată.Niciunul nu ne ridicăm la standardele la care știm că aer trebui să ne ridicăm, insă Dumnezeu ne iubește, in ciuda lipsurilor noastre. In slăbiciunea noastră El se manifestă.
Acum legat de iubire, sincer... nu prea răspundem la iubire cu iubire. Ar trebui să o facem, dar nu. Dacă unul este prea disperat după noi parcă ni se pare că ceva nu e in regulă cu el, iar după ce se indepărtează incepem să fim afectuoși și să apreciem persoana, mai mult din dorința de atenție.In opinia mea. Da, ii poți comanda iubirii. Dacă o persoană este extrem de amabilă, te tratează cu respect, intrunește cerințele tale, vei alege să menții relația știind că in timp se va forma atașamentul. Este o decizie. La fel cum poți iubi un bărbat care te bate, dar sătulă de bătaie să alegi să te indepărtezi și să rupi relația, ceea ce știi că in timp va duce la dispariția sentimentelor. Acea dragoste fulgerătoare care ți se pare că este dragoste la prima vedere nu este decât atracție fizică. Imi amintesc din facultate că ni se spunea că in general dragostea intre parteneri durează 8 ani, iar in acea perioadă creierul alege să ignore, sau diminueze, defectele partenerului pentru a forma cuplul.
Biblia nu este tradusă greșit, Dumnezeu iți ordonă să iubești, pentru că o poți face. Este vorba de dragostea pentru sufletul omului.
Uite un exemplu, văd eu acum o blondă siliconată. Instinctual voi spune, ia uite mă ce depravată și aia, plină de silicon, are mai mult plastic in ea decât toate sacoșele astea. Ha-ha-ha! Aici am ales să o văd ca pe o rivală, deci vreau să o dărâm, pentru că ea are silicoane și poate arată bine și poate eu nu arât la fel de bine. Insă aplicând porunca lui Dumnezeu nu am să o privesc ca pe o rivală, ci ca pe o soră. Săraca fată, probabil că era complexată, poate a fost criticată de oameni din jurul ei și a recurs la operații cât să incerce să se simtă frumoasă. Sigur era frumoasă și inainte, dar răutatea noastră și standardele noastre imposibile au impins-o să-și riște viața in operații numai să se simtă iubită și acceptată. Vezi cum devine cu mult mai ușor să o iubesc? Este o decizie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 5:26 pm

Lily » Dum Aug 01, 2021 3:52 pm scrie: Chiar mă chinui să fiu o bună creștină,

Din tot ce ai scris fraza de mai sus m-a convins ca esti in capcana intinsa de inselatorii care isi zic preoti.
Expresia "bun crestin sunt inventiile inselatorilor, findca nu poti fi bun crestin sau rau crestin. Ori esti crestin, ori nu. Ori esti viu, ori mort, ori esti insarcinata ori nu. Deci nu esista bun crestin, sau nu poti spune cel mai bun crestin. E o eroare de logica.

Insa pentru a fi crestin inseamna ca urmezi poruncile lui Hristos isus. De aceea am spus ca eu nu sunt crestin findca eu nu implinesc ce a poruncit isus, ritualul savarsit de isus la cina de pasti in care ne spune sa facem astfel pana la revenirea Lui, eu nu o fac, ca atare nu ma pot numi crestin chiar daca incerc sa ma controlez, chiar daca ma adresez cu blandete . . . .daca nu implinesc poruncile lui isus, imi pot pune mii de cruciulite si tot nu sunt crestin. Ca se pretind multi, nimic nu ii recomanda decat implinirea poruncii lui isus.

Eu iti recomand sa il asculti pe acest predicator. Este din biserica adventista, e singurul pe care il ascult cu mare atentie .

https://www.youtube.com/watch?v=nEgATQNDYPI
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Dum Aug 01, 2021 9:59 pm

Am ascultat adventiști, dar au multe erori. Ăsta este avantajul câbd iți cunoști Biblia și nu crezi omul, ci Cuvântul. orice doctrină trebuie evaluată cu Biblia, dacă contrazice Biblia sigur este falsă. Știu că ei susțin Sola Scriptura, dar distorsionează ințelesul.
Când spun "bună creștină" mă refer la ceea ce noi percepem drept "bun creștin", in realitate știu că nimeni nu poate urma toate poruncile, tocmai de asta a murit Iisus, pentru că noi nu putem urma poruncile. Dacă puteam, nu era nevoie ca El să moară pentru noi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 1:11 pm

Dacă a murit, de ce a trișat și a "înviat" după 3 zile?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Mie Aug 04, 2021 2:13 pm

A murit pentru noi, și a inviat pentru ca noi să avem viață eternă prin El. Pe scurt, a murit pentru noi, a inviat pentru noi, pentru că ne iubește. :x Nu a murit doar pentru cei ce il iubesc, ci pentru toți, pentru că ii iubește pe toți. Aici ești inclus. :D
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 6:55 pm

Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 12:11 pm scrie:Dacă a murit, de ce a trișat și a "înviat" după 3 zile?


A fost omorat. Si nu a trisat cu nimic, findca le-a spus de la inceput ucenicilor ca va fi omorat insa a treia zi va fi inviat de Dumnezeu, cum si Lazar a fost inviat, apoi fiul unei vaduve a fost inviat, si fiica lui iair un fariseu cunoscut printre iudei.
Findca asa a proms Dumnezeu, ca ii va invia daca au incredere in EL.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 7:02 pm

Lily » Mie Aug 04, 2021 1:13 pm scrie:A murit pentru noi, și a inviat pentru ca noi să avem viață eternă prin El. Pe scurt, a murit pentru noi, a inviat pentru noi, pentru că ne iubește. :x Nu a murit doar pentru cei ce il iubesc, ci pentru toți, pentru că ii iubește pe toți. Aici ești inclus. :D

A fost omorat. Nu si-a dat viata in sensul literal ci a fost judecat de puterea teologica corupta si i s-a stabilit moartea prin rastignire.
Insa spiritual el e mielul de paste care isi asuma pacatele celor ce il vad ca jertfa de ispasire.
E foarte important sa intelegi corect acest simbol. Nu e pentru "noi" ci pentru fiecare ce il accepta ca si jertfa de ispasire in contul pacatelor . Findca nu se poate sa bagi pe gat altuia care nu accepta acest mesaj. isus e prietenul celor care il vad ca prieten. Ceilalti il vor vedea ca adversar, nu prieten.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 12, 2021 3:50 am

Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 5:55 pm scrie:
Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 12:11 pm scrie:Dacă a murit, de ce a trișat și a "înviat" după 3 zile?

A fost omorat. Si nu a trisat cu nimic, findca le-a spus de la inceput ucenicilor ca va fi omorat insa a treia zi va fi inviat de dumnezeu, cum si Lazar a fost inviat, apoi fiul unei vaduve a fost inviat, si fiica lui iair un fariseu cunoscut printre iudei.
Findca asa a proms dumnezeu, ca ii va invia daca au incredere in EL.

Ahamz. Deci și Lazăr a înviat. Și fiul unei văduve. Și fiica lui Iair. Să înțeleg că "învierea" lui iisus nu e așa mare lucru.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Joi Sep 16, 2021 10:36 pm

Păi cine i-a inviat? :roll:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 19, 2021 12:19 pm

Dream Catcher » Dum Sep 12, 2021 2:50 am scrie:Ahamz. Deci și Lazăr a înviat. Și fiul unei văduve. Și fiica lui Iair. Să înțeleg că "învierea" lui iisus nu e așa mare lucru.

Invierea e mare lucru indiferent cine e inviat.
Nu invierea lui isus e importanta pentru noi ci motivele mortii lui. Deci El e judecat si condamnat pe nedrept si apoi executat prin rastignire.
Dealtfel rastignirea era un mod obisnuit de a executa nelegiuitii pe vremea lui isus.
isus a fost considerat nelegiuit de catre preotii si carturarii ce l-au acuzat. Insa tu citind istoria lui, vei constata ca nu exista motive sa-l condamni la rastignire, asa a considerat chiar Pilat, ca acest om e nevinovat.
O constinta ce vede adevarul in acest lucru, are constinta morala curata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Lun Sep 20, 2021 8:45 pm

Sigur contează invierea lui Iisus, Ordinul Templierilor, mosulmanii, Martorii lui iehova, etc. toți cred că Iisus a existat și a făcut ceea ce a spus, dar toți neagă invierea Lui, unii chiar și crucificarea Lui. Contează că El a inviat, nu doar că a inviat oameni.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 26, 2021 4:46 pm

Lily » Lun Sep 20, 2021 7:45 pm scrie:Sigur contează invierea lui Iisus, Ordinul Templierilor, mosulmanii, Martorii lui iehova, etc. toți cred că Iisus a existat și a făcut ceea ce a spus, dar toți neagă invierea Lui, unii chiar și crucificarea Lui. Contează că El a inviat, nu doar că a inviat oameni.

Draga mea, ar trebui sa analizezi si ce scriu.
Eu am spus ca pentru crestini e important ce spune isus, iar isus spune ca moartea lui e importanta pentru mantuirea noastra. Credem si ca a fost inviat, insa nu doar isus a fost inviat ci multe alte persoane. Ba exista si astazi persoane care sustin ca s-au intors din morti.
Dar moartea lui isus e dovada ca el se jertfeste ca noi sa traim , si a dat exemplul semintei ce "moare" in pamant ca sa dea alte roade, iar crestinii sunt roadele jerftei lui.
El , isus nu a murit pentru vesnicie ci doar pentru 36-40 ore a fost mort.
Gurile pagane spun ca s-a coborat in iad ca sa vesteasca evanghelia acolo. Bineinteles ca e doar paganism. isus a fost mort de vineri dupa amiaza pana sambata noaptea spre duminica dimineata.
Omul modern e ateu findca nu are nici o posibilitate sa verifice aceste fapte, si decat sa creada o relatare neverificabila prefera sa spuna ca sunt basme.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Lily » Joi Sep 30, 2021 10:14 pm

Sinceră să fiu nu știu dacă a coborât in Iad in acele zile sau nu. Nu vreau să imi dau cu părerea cât timp nu am o părere clar formată pe tema asta.
Am auzit oameni care spun că Iisus a coborât in Iad și că a stat inchis două zile acolo, iar in a treia a ieșit luând cu El toți drepții Lui, pe Moise și ceilalți ca el. Știu că este foarte contestată teoria, pe de altă parte eu imi amintesc că iisus ii spune Mariei să nu Il atingă că incă nu a urcat la Tată, deci dacă nu a fost la Tată, unde a fost?! Și altundeva se spune că Iisus a coborât in adânc pentru păcatele noastre. Trebuie să mai cercetez, incă nu imi pot da cu părerea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 13, 2021 8:52 pm

Lily » Joi Sep 30, 2021 9:14 pm scrie:Sinceră să fiu nu știu dacă a coborât in Iad in acele zile sau nu. Nu vreau să imi dau cu părerea cât timp nu am o părere clar formată pe tema asta.
Am auzit oameni care spun că Iisus a coborât in Iad și că a stat inchis două zile acolo, iar in a treia a ieșit luând cu El toți drepții Lui, pe Moise și ceilalți ca el. Știu că este foarte contestată teoria, pe de altă parte eu imi amintesc că iisus ii spune Mariei să nu Il atingă că incă nu a urcat la Tată, deci dacă nu a fost la Tată, unde a fost?! Și altundeva se spune că Iisus a coborât in adânc pentru păcatele noastre. Trebuie să mai cercetez, incă nu imi pot da cu părerea.

Retine clar, isus a fost mort. Daca nu crezi, reciteste apocalipsa 1/18
Cei care spun altfel, sunt doar inselatorii care poarta cruci de aur si argint insa vor doar sa faci parte din turma lor findca asa se simt bine.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 30, 2024 1:55 am

Atît "Family Guy", cît și "South Park", sunt producții aparținînd unor atei.

Imagine

Imagine

;))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Family Guy: Brian este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 06, 2024 1:38 pm

Ateismul e un "pariu" pierdut din start.
Sunt multi credinciosi care nu fac parte din nici o secta/denominatiune, printre ei ma numar si eu.
E dureros sa asisti la predici mincinoase a preotilor si pastorilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori

  • Reclame
cron