Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Juratul pe biblie

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 12:16 am

Omulețul politic Ludovic Orban, de la ciuma galbenă, i-a criticat pe USR-iști că nu vor să jure pe biblie. Și că nu i-a văzut să-și facă cruce.
Hey. Trezirea! România e stat LAIC. Nu apare nicăieri în Constituție cuvîntul "creștin".
Ai dreptul să juri cu mîna pe Constituție. Pe biblie jură doar țiganii!

Bravo, USR! 8-) :)]-
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Reclame

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Dum Iul 25, 2021 2:08 pm

Este o atitudine revoltătoare. Ei vor să conducă o țară in care peste 90% din populație se declară CREȘTINĂ, deci tu ca partid să sfidezi 90% din populație mi se pare aberant. Chit că nu crezi in Biblie faci gestul din respect pentru populație. Păi in instanță ești OBLIGAT să juri că vei spune adevărul. Dacă un martor refuză să jure mai are voie să depună mărturie?

Acum cât să te dezumflu, USR-iștii s-au inchinat și au jurat cu mâna pe Biblie, parcă nu toți, dar sigur au fost unii care au făcut-o. Parcă chiar și Stelian Ion, știu pentru că m-am uitat special să văd dacă o vor face.

Acum legat de țigani, păi ei se jură pe orice, nu prea se pune pe ce se jură ei.

In principiu știu că nu e bine să te juri, mai ales nu fals, probabil de aceea in Instanță ți se spune să juri că spui adevărul. La fel și când preiei conducerea unei țări. Țara noastră a fost constituită pe principii creștine, deci se presupune că poți păcăli populația când preiei conducerea, dar jurând strâmb te pui sub blestem. Cam aia a fost ideea.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 620

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 8:40 am

Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 2:16 am scrie:Omulețul politic Ludovic Orban, de la ciuma galbenă, i-a criticat pe USR-iști că nu vor să jure pe biblie. Și că nu i-a văzut să-și facă cruce.
Hey. Trezirea! România e stat LAIC. Nu apare nicăieri în Constituție cuvîntul "creștin".
Ai dreptul să juri cu mîna pe Constituție. Pe biblie jură doar țiganii!

Bravo, USR! 8-) :)]-

Ludovic Orban e un mitocan.
Nu ai dreptul sa ceri cuiva sa jure indiferent pe ce.
Isus indeamna sa nu juram. Pentru ca daca e nevoie sa juram in anumita situatie, inseamna ca in afara acelei situatii nu suntem sinceri ?
"Pe biblie jura doar tziganii" ? E o mantra neadevarata. E o expresie rautacioasa , in primul rand arunca asupra etniei act de blam. Si 2, chiar in parlament era o perioada obiceiul cu juratul pe biblie.
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 3:59 pm

@Lily: În instanță ești întrebat dacă ești creștin. În caz că ești ateu, ai dreptul să juri pe Constituție.
Deci informația dată de tine e falsă.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Înapoi la General