Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

dumnezeu și... nimicul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

dumnezeu și... nimicul

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 28, 2021 2:00 pm

Mulți creștini contestă teoria Big Bang pe motiv că nu ar putea apărea CEVA din NIMIC.
Numai că singularitatea care a dus la nașterea Universului, nu a apărut din nimic. Deoarece nimicul NU EXISTA încă. Nimicul a luat naștere tot odată cu Big Bang-ul.

Și acum. Întrebarea mea pentru creștini: dumnezeu cum a creat CEVA din NIMIC? Parcă nu se putea să apară ceva din nimic. Voi așa susțineți. Chiar și Papa a spus-o: "dumnezeu nu avea o baghetă magică".
biblia spune că dumnezeu a luat o coastă de la Adam și, din ea, a creat-o pe Eva. Deci nu din nimic. Dintr-o coastă.

Vă contraziceți singuri, dragilor. ;;)
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Reclame

Re: dumnezeu și... nimicul

Mesajde Lily » Mie Iul 28, 2021 3:26 pm

Care creștin contestă teoria Big Bang-ului? Din contră, teoria ridică serioase probleme pentru atei, nu pentru creștini. De altfel lideri atei de la vremea respectivă au atras atenția asupra riscului ca teoria să confirme existența unui dumnezeu, că li se dă apă la moară religioșilor. Până atunci creștinii spuneau că dumnezeu a făcut universul, pentru că așa se spune in Biblie, in timp ce ateii sau na, scepticii, spuneau că universul a existat intodeauna, nu l-a creat cineva.
A existat ceva inainte de univers, acel ceva este imaterial (materia a apărut, a fost creată), etern (a existat intodeauna), inteligent (a putut avea inițiativa de a crea ceva), etc. Altfel spus universul a fost creat de singurul necreat, dumnezeu.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 620

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 9:08 am

Lily » Mie Iul 28, 2021 5:26 pm scrie: Altfel spus universul a fost creat de singurul necreat, dumnezeu.

Se poate postula si ca universul are o ciclicitate, fara sa fi fost nevoie de interventia cuiva. Pentru a crea un univers la o scala de proprotii trebuie ca cineva sa detina forta superioara obiectului creat. Findca se face afirmatia ca Big Bang e modul prin care materia si energia a capatat noi valente fata de momentul zero. Ori un asemenea control de proportii e inimaginabil de catre o fiinta oricat de omnipotenta s-ar pretinde. Doar in cazul cand presupunem ca acest univers e nimic altceva decat o simulare tridimensionala creata de o entitate ce se afla in afara aceste simulari, si totusi poate interveni in interiorul ei. Dealfel jocurile de simulare 3D ne demosntreaza aceste lucruri.
Deci ori acceptam ca suntem simulare pe un supercomputer, ori ideea ca dumnezeu in interiorul acestui univers care produce Big Bang , e o idee nerealista.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Lily » Sâm Iul 31, 2021 10:15 pm

Chiar dacă am accepta ideea unei simulări, cu 0 dovezi, tot ajungem la intrebarea cine a făcut calculatorul și cine l-a programat?! Orice teorie, oricât de exagerată, tot va arâta cu degetul la un dumnezeu, chiar dacă lansatorii teoriei poate nu realizează.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 5:37 am

Lily » Dum Aug 01, 2021 12:15 am scrie:Chiar dacă am accepta ideea unei simulări, cu 0 dovezi, tot ajungem la intrebarea cine a făcut calculatorul și cine l-a programat?! Orice teorie, oricât de exagerată, tot va arâta cu degetul la un dumnezeu, chiar dacă lansatorii teoriei poate nu realizează.

Din ce spui denota ca nu ai inteles mare lucru din ce am scris mai sus.
Deci Big Bang poate demonstra ca dumnezeu e creatorul decat daca realitatea noastra e de fapt un program rulat pe un supercomputer . Exemplul tau cu calculatorul si programatorul arata catre asta. In afara acestui scenariu , teoria Big Bang nu demosntraeza ca dumnezeu exista. Dimpotriva , aceasta teorie daca se demonstraeaza ca e adevarata, exclude pe dumnezeu din ecuatie.
Insa faptul ca oamenii primesc informatie , ori e revelatie ce se deruleaza ca un fisier din creier, ori e telepatic/telefonic sau cum naiba o fi, valideaza ideea existentei divinitatii.
Un programator avand la dispozitie o platforma fizica ce contine procesor logic si matematic, si multa memorie, e capabil sa creeze din nimic o lume virtuala , un univers virtual. Daca ar reusi sa inteleaga si mecanismele aparitiei/creerii unei constinte, ar putea foarte usor sa creeze din nimic un univers adevarat . Singura problema e vesnicia, acest univers va exista a atat timp cat exista creatorul si universul in care exista creatorul. E imposibil sa-mi imaginez un creator ce isi creeaza propriul univers in care isi duce existenta, din nimic.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 8:46 am

E absurd, ce spune Lily.
Cum putea dumnezeu să creeze totul fără inspirație?
Dacă nu exista nimic, s-a gîndit el să creeze planete, găuri negre, asteroizi, oameni, maimuțe, fluturi, apă, carbon, culori, legile fizicii?
Lily » Dum Aug 01, 2021 12:15 am scrie:Chiar dacă am accepta ideea unei simulări, cu 0 dovezi, tot ajungem la intrebarea cine a făcut calculatorul și cine l-a programat?! Orice teorie, oricât de exagerată, tot va arâta cu degetul la un dumnezeu, chiar dacă lansatorii teoriei poate nu realizează.

Nu arată cu degetul către nimic.
Poate simlarea a făcut-o Marele Inorog Roz. Sau Bugs Bunny.
Sau, mai probabil, o civilizație extraterestră.

Nu există nici măcar un singur lucru, unul singur, în tot Universul ăsta uriaș care să ne ducă cu gîndul la existența dumnezeului tău.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 8:49 am

Paco, ai mesaj privat. :)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Aug 01, 2021 2:13 pm

Dream Catcher » Dum Aug 01, 2021 10:46 am scrie:E absurd, ce spune Lily.
Cum putea dumnezeu să creeze totul fără inspirație?
Dacă nu exista nimic, s-a gîndit el să creeze planete, găuri negre, asteroizi, oameni, maimuțe, fluturi, apă, carbon, culori, legile fizicii?

Nu arată cu degetul către nimic.
Poate simlarea a făcut-o Marele Inorog Roz. Sau Bugs Bunny.
Sau, mai probabil, o civilizație extraterestră.
Nu există nici măcar un singur lucru, unul singur, în tot Universul ăsta uriaș care să ne ducă cu gîndul la existența dumnezeului tău.

Ok, Marele Inorog Roz, Bugs Bunny, il poți numi cum vrei, dar tot există un cineva inaintea simulării. Nu are cum să existe simularea fără un cineva care să implementeze simularea. Acum m-am făcut ințeleasă?
Doar intregul univers duce cu gândul la dumnezeu, incepând de la apariția lui.

Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 7:37 am scrie:

Din ce spui denota ca nu ai inteles mare lucru din ce am scris mai sus.
Deci Big Bang poate demonstra ca dumnezeu e creatorul decat daca realitatea noastra e de fapt un program rulat pe un supercomputer . Exemplul tau cu calculatorul si programatorul arata catre asta. In afara acestui scenariu , teoria Big Bang nu demosntraeza ca dumnezeu exista. Dimpotriva , aceasta teorie daca se demonstraeaza ca e adevarata, exclude pe dumnezeu din ecuatie.
Insa faptul ca oamenii primesc informatie , ori e revelatie ce se deruleaza ca un fisier din creier, ori e telepatic/telefonic sau cum naiba o fi, valideaza ideea existentei divinitatii.
Un programator avand la dispozitie o platforma fizica ce contine procesor logic si matematic, si multa memorie, e capabil sa creeze din nimic o lume virtuala , un univers virtual. Daca ar reusi sa inteleaga si mecanismele aparitiei/creerii unei constinte, ar putea foarte usor sa creeze din nimic un univers adevarat . Singura problema e vesnicia, acest univers va exista a atat timp cat exista creatorul si universul in care exista creatorul. E imposibil sa-mi imaginez un creator ce isi creeaza propriul univers in care isi duce existenta, din nimic.

De ce Il exclude? Nu ințeleg. Cum a apărut punctul de origine fără ca cineva să il facă să apară? Asta este problema tuturor ateilor. De ce poate un programator să creeze din nimic ceva, dar nu Dumnezeul care l-a creat pe programator?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 01, 2021 2:54 pm

Lily » Dum Aug 01, 2021 4:13 pm scrie:De ce Il exclude? Nu ințeleg. Cum a apărut punctul de origine fără ca cineva să il facă să apară? Asta este problema tuturor ateilor. De ce poate un programator să creeze din nimic ceva, dar nu Dumnezeul care l-a creat pe programator?

Intr-un univers simulat din care noi facem parte, Creatorul poate interveni, insa el nu isi poate crea universul in care exista.
Deci ori in acest univers infinit in ciclicitate apare si dumnezeu ce reuseste cumva sa se transvazeze intr-o forma indestructibila si apoi aduce la existenta si alte fiinte, ori acest dumnezeu in universul in care exista produce un univers din care noi facem parte. Pentru ca Big Bang-ul nu demonstreaza existenta unei divinitati oricat te-ai stradui sa crezi asta. Observam cumva ca tot continutul dintr-o zona vasta a spatiului s-a condensat mult si apoi a explodat. Dar nu se gasesc explicatii pentru care motiv la momentul exploziei universul continea doar hidrogen, apare o expansiune continua, si nu sunt explicatii ce anume ar produce aparitia stelelor pentru a crea premizele aparitiei celorlaltor elemente.
Expansiunea in vastul spatiu cosmic exclude complet sa apara stele si alte planete. Deci pentru a conglomera niste cantitati imense de hidrogen trebuia sa existe un "catalizator" ce sa duca la formarea stelelor, si apoi sa apara alte elemente dupa explozia acelei stele. Ori sau depistat stele mai " batrane " decat varsta universului , adica pentru a justifica cantitatea imensa din univers a altor elemente ar fi trebuit ca miliadre si miliarde de stele sa fi explodat , in universul cunoscut la fiecare secunda sa explodeze un miliard de stele, ori asa ceva nu se vede nicaieri.
Paco_ste
moderator
moderator

Înapoi la General