Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Întîia predică a unui preot ateu

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Întîia predică a unui preot ateu

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 10:16 am

Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Reclame

Re: Întîia predică a unui preot ateu

Mesajde Lily » Mie Aug 04, 2021 12:03 pm

1.A se remarca cum iși ascunde in mod constant buzele, este un gest ce denotă că ascunde ceva, reține informații. Imi amintește de Chris Watts. care și-a omorât nevasta insărcinată și cele două fetițe de vreo 6 și 3 ani. In interviul dat televiziunii când incă nu se știa că au fost omorâte, iar el ruga publicul să-l ajute să le găsească, exact așa făcea, iși ascundea in mod constant buzele. Este ceva ce nu ne spune, ascunde ceva, probabil ceva rușinos.
2.Ce ziceam in alt topic, mulți aleg preoția deși nu sunt chemați la preoție, doar cred că este o meserie bună. Aici este vina bisericii.
3.Păi cum poți practica preoția dacă nu crezi in Biblie? Pe semne că nici măcar nu a investigat acuratețea Bibliei, pentru că vine cu prostii de genul că s-au preluat informații din alte religii, ceea ce nu este adevărat. Multe chestii sunt pretinse, dar incă nu am găsit nicio informație preluată. Oricum era foarte greu să preiei informații din alte religii, pentru că religiile care preced creștinismul sunt total diferite. Știu că s-au publicat cărți precum că anumite zeități erau ca Sfânta Treime sau doar ca Iisus, dar dacă cauți surse vechi pe tema respectivei zeitate, acea zeitate nu are absolut nimic in comun cu Dumnezeul creștinilor.
4.Spune că oamenii mor că a mușcat Eva din măr. Câtă lipsă de ințelege... este uluitor.
5.Eu am citit Biblia fără a avea o optică impusă, și deși inițial nu am ințeles tot, mai ales partea cu războaiele, după am inceput să ințeleg. Pentru că am inceput să văd formate de gândire care se repetau sub forme diferite. Poate de 9 ori dumnezeu nu explica de ce a făcut ceva, dar a zecea oară când făcea același lucru, sub o formă diferită, explica și astfel ințelegeai și faptele precedente.
6.Spune că sunt țări unde nu se mai practică religia, dar oamenii trăiesc foarte frumos. Care sunt acele țări?
7.Care sunt homosexualii ăia care se implică in cauze umanitare fără un beneficiu? Oh știu suuuper multe cauze in care sunt implicați, dar in toate au beneficii. Câte spitale au construit homosexualii? Câte azile? Câte cămine pentru copilașii abandonați? Știe bine că biserica a construit spitale, cantine, etc., dar merge pe vrăjeli a la rezist, vrem spitale, nu biserici.
8.Concluzie, suferă de el. Eu, eu, eu. Păi dacă te duci la femeia căreia i-a murit copilul și tu te gândești că acel copil a murit degeaba, că nu este nimic după, că moartea lui este inutilă, te cred și eu că vei avea nemulțumiri. Gândirea lui din start a fost greșită, adică dumnezeu trebuie să facă ce vreau eu și ce ințeleg eu, dacă nu e rău sau nu există.
Dacă tot a fost in Statele Unite a văzut unde a dus această testare a limitelor noastre. Nu mai știu dacă sunt fetițe sau băieți, ce rasă au, câți ani au. Bărbații se dau femei și câștigă olimpiada, intră peste femei la dușuri/spa. Băiețeii sunt invățați de părinți să devină de sex diferit că... dar, dar eu voiam fetiță, nu băiețel.
Eu zic să stai cu ochii pe el, vei avea o surpriză.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 620

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 3:51 pm

Nu e bine sa faci presupuneri daca nu ai vreo dovada in acest sens. Nu e om in viata lui sa nu ii fie rusine de ceva rau facut in viata. Eu nu merg niciodata pe presupuneri in astfel de cazuri, si sper sa nu o fac vreodata. Findca e vorba de viata unui om si orice vorba aruncata in vint ii aduce prejudicii morale.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 12, 2021 12:47 am

Lily » Mie Aug 04, 2021 2:03 pm scrie:3.Păi cum poți practica preoția dacă nu crezi in Biblie? Pe semne că nici măcar nu a investigat acuratețea Bibliei, pentru că vine cu prostii de genul că s-au preluat informații din alte religii, ceea ce nu este adevărat. Multe chestii sunt pretinse, dar incă nu am găsit nicio informație preluată. Oricum era foarte greu să preiei informații din alte religii, pentru că religiile care preced creștinismul sunt total diferite. Știu că s-au publicat cărți precum că anumite zeități erau ca Sfânta Treime sau doar ca Iisus, dar dacă cauți surse vechi pe tema respectivei zeitate, acea zeitate nu are absolut nimic in comun cu Dumnezeul creștinilor.

N-am studiat istoria religiilor deoarece nu mai sunt așa pasionat de science-fiction. Dar știu că Hercules era fiul lui Zeus, născut de o pămînteancă și venit pe Pămînt să facă bine.
Am auzit și eu chestia asta că biblia e inspirată din alte religii. Tind să cred că chiar așa este.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Mesajde Lily » Joi Sep 16, 2021 7:51 pm

Nu este așa, a fost folosită tema asta pentru a publica tot felul de cărți, dar dacă cauți sursele vechi pe care le avem despre respectiva zeitate chiar nu sunt coincidențe. De exemplu Hercules nu este născut din o pământeancă precum in Biblie. Acolo Zeus cică s-a intrupat in cineva ce arâta ca soțul femeii și au conceput copilul pe cale naturală, iar când soțul femeii a venit acasă ei și-au dat seama, cumva, că era Zeus.
Prima scriere găsită despre Hercules este a dramaturgul comic Plautus prezintă mitul concepției lui Hercule ca o comedie sexuală în piesa sa Amphitryon; Seneca a scris tragedia Hercules Furens despre lupta sa cu nebunia.
Nu prea are nicio tangență cu creștinismul și nașterea sau intruparea lui Iisus.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 620

Înapoi la General