Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

biblia

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Aţi citit biblia?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 07, 2023 5:43 pm

"Dream Catcher"
Paco, știi motto-ul canalului Discovery Science? "In the name of science... QUESTION EVERYTHING!"

Multe crime se fac in numele stiintei. Eu nu sunt de acord ca in numele stintei sa ucid .
Orcium, stiinta omeneasca e una schioapa , dar schioapa rau, plus oarba.
Ascultam un erudit cum ca inainte de potop stiinta omeneasca atinsese un apogeu incredibil, doar cu au ignorat total cuvintele lui Noe.
Platon in scrierile lui vorbeste despre o civilizatie care s-a scufundat , si ma intrebam cum e sa piara o astfel de civilizatie cu stiinta lor cu tot ?
Sau mai simplu acum, daca vine un meteorit urias si pocneste planeta se duce dracului toata stiinta omenirii. In veci nu isi mai revine.
Nu mai bine te inchini la adevarata sursa a stiintei ?
Deci avem zeci si sute de scrieri care vorbesc de o entitate care noi o numim divinitate, au stiinta inimaginabila sa ne scape de boli, moarte, suferinta, iar noi sa-i spunem niet ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame


Re: Biblia

Mesajde Lily » Dum Dec 10, 2023 4:59 pm

Paco, vorbești de Atlantis, nu? Au fost găsite câteva orașe care par dezvoltate, dar sigur nu la nivelul descris de Platon.
Cele spuse de tine m-au făcut să devin curioasă in ce privește probabilitatea matematică ca noi să mai existăm până acum.
Am inceput cu probabilitatea ca eu să exist. Ei bine, a necesitat supraviețuirea și reproducerea neîntreruptă a tuturor strămoșilor mei, ajungând în urmă cu 4 miliarde de ani până la organisme unicelulare. A fost necesar ca părinții mei să se întâlnească și să se reproducă pentru a crea setul meu singular de gene (doar șansele pentru asta sunt de 1 la 400 de cvadrilioane). deci șanse 1 din 10^2.685.000.
Apoi am căutat probabilitatea dispariției oamenilor. În 2020, filozoful Toby Ord din Oxford a publicat o carte numită The Precipice despre riscul dispariției umane. El a estimat șansele unei „catastrofe existențiale” pentru specia noastră în secolul următor la una din șase. Este un număr destul de specific și unul alarmant.
Apoi am mers la probabilitatea ca un asteroid să lovească Pămnântul. și șansele nu sunt prea multe în viața noastră -- poate 1 din 10.000 -- dar pe parcursul a mii sau milioane de ani, impacturile majore devin destul de probabile. Cratere antice de pe suprafața Pământului dovedesc că obiectele mari au lovit Pământul în trecut și nu există niciun motiv să credem că acest lucru nu va continua în viitor.
Potrivit unui studiu din 2020 publicat în Scientific Reports, dacă defrișările și consumul de resurse continuă la ritmurile actuale, acestea ar putea culmina într-un „colaps catastrofal al populației umane” și posibil „un colaps ireversibil al civilizației noastre” în următorii 20 până la 40 de ani. Conform celui mai optimist scenariu oferit de studiu, șansele ca civilizația umană să supraviețuiască sunt mai mici de 10%. Pentru a evita acest colaps, spune studiul, omenirea ar trebui să treacă de la o civilizație dominată de economie la o „societate culturală” care „privilegiază interesul ecosistemului mai presus de interesul individual al componentelor sale, dar în cele din urmă în concordanță cu interesul comunal general.
Sigur, intrebarea mea este, cum de mai existăm? Riscurile dispariției speciei sunt mult amplificate, deci nu ne putem baza strict pe istorie. In istorie avem mii de războaie, dar războaie cu șăbii, foc și cam atât. Acum avem bombe atomice, arme deasupra Pământului pregătite de atac, arme chimice, biologice, distrugerea deliberată a resurselor, boli din ce in ce mai grave, deci cum de mai existăm? Sigur, răspunsul meu este Dumnezeu.
Am căutat probabilitatea matematică ca Dumnezeu să existe. Fizicianul și analistul de risc Stephen D. Unwin folosește o metodă statistică numită analiză bayesiană pentru a concluziona că există o „probabilitate” de 67% ca Dumnezeu să existe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 13, 2023 10:06 pm

Sursele?
Mesajul nu pare conceput de tine...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Shootankamon » Lun Dec 18, 2023 1:58 pm

Te retragi pentru că ești LAȘ, nu iți poți susține ideile și atunci fugi. Dezamăgitor, te credeam mai rezistent. Ai făcut destule afirmații ofensive la adresa Dumnezeului pe care Il iubesc, dar nu mă vezi să fug ca o fetiță.


:D Nu, nu fug ca o fetita, chiar daca unii asta isi doresc!
In aceasta perioada am un proiect foarte mare si important pentru mine, prin urmare timpul meu este foarte limitat si nu vreau sa intru si sa postez aici doar de dragul de a posta, vreau sa tratez cu aceeasi seriozitate cu care am facut-o pana acum.
In concluzie, Lily sa stii ca nu am dezertat, sunt aici, veghez din tunul meu de fildes si ma voi pogora (sorry, nu am diacritice si nici nu vreau :) ) asupra voastra cu bucurie!!!
Daca nu ne mai "vedem" pe aci' va doresc sarabatori cu bucurie si multa minte!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Biblia

Mesajde Daniel Garner » Mie Dec 20, 2023 12:07 am

E bine să nu uităm unele aspecte, referitor la Biblie. Așa cum o avem în ziua de azi, în forma ei actuală, o avem după ce a trecut prin cenzura catolică. Multe scrieri au fost scoase, considerate apocrife. Ea este incompletă. Evanghelia lui Toma de exemplu. Normal că Biserica Catolică nu rezonează cu ce spune acolo Isus, există acolo câteva învățături ale lui Isus pe care le putem compara cu învățăturile budiste (ni se spune să ne întoarcem spre noi, ni se spune că nu avem neapărat nevoie de biserici pentru a-l găsi pe Dumnezeu etc)
Toate cultele se agață de dogmele lor, toate susțin că doar ele au "fir direct" cu Dumnezeu... asta mă enervează cel mai mult. Experiența divinității rămâne în final una personală. Da, sunt de acord că unii oameni au nevoie la un moment dat de o formă de ghidare spirituală de la alți oameni mai inițiați în domeniu, dar să susții (cum face Biserica Catolică) că Papa este reprezentantul lui Dumnezeu pe pământ mi se pare de o aroganță și o absurditate enormă.
Totuși, nu uitați că Biblia este alegorică și plină de metafore, este dificil de interpretat anumite lucruri de acolo, de aceea și toate aceste culte și confesiuni ce susțin că doar ele dețin interpretarea corectă sunt aberante. Vrei să-l cunoști pe Dumnezeu? "Cercetați totul și păstrați ceea ce e bun"...
Sincer mi-e scârbă văzând atâta ipocrizie în rândurile așa zișilor creștini... Dacă am trăi cu adevărat după învățăturile lui Isus, lumea nu ar mai arăta cum arată acum, o cloacă infectă, plină de corupție, de ură, de războaie nesfârșite...
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 20, 2023 4:09 am

biblia e una singură. Interpretările sunt mii.
De acord cu Daniel.

@Shootankamon: Mă bucur că încă ne "veghezi".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 27, 2023 11:27 am

Biblia e o suma de autori despre popoare, istorie, intelepciune, adevar . . . dar pe masura ce timpul s-a scurs in ea s-au scris si neadevaruri.
Modificari la greu plus adaosuri pagane.
Adaosurile pagane sunt in majoritatea covarsitoare in Noul Testament.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 31, 2023 9:57 pm

biblia e o carte stupidă!
Am citit-o o dată, nu aș mai citi-o a doua oară.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: biblia

Mesajde Daniel Garner » Dum Dec 31, 2023 10:26 pm

nu am citit,am incercat dar mai mult de 2-3 pagini maxim nu am putut
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 04, 2024 7:02 pm

Este o carte adresată "geniilor". Oamenii "de rînd", ca noi, nu o pricep.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Hello, Happykiddi

Mesajde Nerryrem » Vin Feb 23, 2024 1:29 pm

Hello from Happykiddi.
Nerryrem
level 0
level 0
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 23, 2024 1:28 pm
Localitate: United Kingdom
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 0

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 29, 2024 5:41 am

Am schimbat întrebarea de siguranță.
Să vedem dacă scăpăm de spam. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: biblia

Mesajde Lily » Dum Mar 17, 2024 11:15 pm

"Dream Catcher"
Am citit-o o dată, nu aș mai citi-o a doua oară.[/quote]
Să-ți pun intrebări să vedem dacă chiar ai citit-o?

"Paco_ste"Biblia e o suma de autori despre popoare, istorie, intelepciune, adevar . . . dar pe masura ce timpul s-a scurs in ea s-au scris si neadevaruri.
Modificari la greu plus adaosuri pagane.
Adaosurile pagane sunt in majoritatea covarsitoare in Noul Testament.

In Noul Testament sunt 99% din Vechiul Testament, de asta este o greșeală să ignori Vechiul Testament. 90% din ce a spus Iisus se găsește cuvând cu cuvânt in Vechiul Testament. Pildele sunt diferite, dar găsești pilde similare in vechiul Testament. Același spirit, aceleași cuvinte. Cine spune că sunt neadevăruri in Biblie să o dovedească. :mrgreen: Doar sectele bagă vrăjala asta, ah Biblia a fost modificată, da, puteți să credeți ce spunem noi, dar unde ne este contrazisă doctrina sunt minciuni. Noi suntem autoritatea, nu Biblia. Yeap, sure.


"Daniel Garner"nu am citit,am incercat dar mai mult de 2-3 pagini maxim nu am putut

Citește Ioan sau Tobit, cărți foarte frumoase. Tobit a devenit favorita mea, dar sunt multe foarte frumoase. Iudita iar e o carte frumoasă. Ieremia este foarte interesantă. La fel și Daniel. Sunt o mulțime. Ador Vechiul Testament, imi pare rău că il termin. Cred că după ce termin Noul testament revin la Vechiul Testament.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: biblia

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 20, 2024 10:37 am

Nu despre pilde vorbesc ci niste adaosuri si modificari nepermise.
Pe Softpedia le-am dezbatut pe larg .


Important e ca din pilde sa nu iti faci niste crezuri religioase.
Spre exemplu din pilda saracului Lazar sa nu ramai cu convingerea ca dupa moarte cei ca Lazar ajung in sanul lui Avraam, iar bogatii ajung in iad.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 21, 2024 9:49 am

Cred că după ce termin Noul testament revin la Vechiul Testament.



~X( ~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: biblia

Mesajde Lily » Lun Mar 25, 2024 3:53 am

"Paco_ste"Nu despre pilde vorbesc ci niste adaosuri si modificari nepermise.
Pe Softpedia le-am dezbatut pe larg .
Important e ca din pilde sa nu iti faci niste crezuri religioase.
Spre exemplu din pilda saracului Lazar sa nu ramai cu convingerea ca dupa moarte cei ca Lazar ajung in sanul lui Avraam, iar bogatii ajung in iad.

Nu văd modificări sau adaosuri, același spirit, aceleași principii, aceleași mențiuni referitoare la noul legământ. Același mențiuni privind Iisus in nenumărate cărți din Vechiul Testament. Văd exact același spirit.
Da, nu ajungi in Iad dacă ești bogat și nu ajungi in Rai dacă ești sărac, dar să ne amintim că Iisus a spus că este mai greu să ajungi in Rai ca om bogat, după ce l-a intrebat băiatul bogat cum să ajungă in Impărăția Cerului, să aibă viață veșnică. De asemenea când femeia aduce bănuțui Iisus spune că bănuțul ei este mai valoros ca banii, chiar și mulți, aduși de ceilalți, pentru că ea aduce din puținul ei, ei dau din surplusul lor. Cui i se dă mult, i se cere mult.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: biblia

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 29, 2024 12:35 pm

"Lily"
Nu văd modificări sau adaosuri, același spirit, aceleași principii, aceleași mențiuni referitoare la noul legământ. Același mențiuni privind Iisus in nenumărate cărți din Vechiul Testament. Văd exact același spirit.
Da, nu ajungi in Iad dacă ești bogat și nu ajungi in Rai dacă ești sărac, dar să ne amintim că Iisus a spus că este mai greu să ajungi in Rai ca om bogat, după ce l-a intrebat băiatul bogat cum să ajungă in Impărăția Cerului, să aibă viață veșnică. De asemenea când femeia aduce bănuțui Iisus spune că bănuțul ei este mai valoros ca banii, chiar și mulți, aduși de ceilalți, pentru că ea aduce din puținul ei, ei dau din surplusul lor. Cui i se dă mult, i se cere mult.


Ortodoxia interpreteaza aceasta pilda dovada ca dupa moarte sufletele celor saraci ajung in sanul lui Avraam iar sufletele bogatilor in iad, aluzie la donarea bogatiilor catre secaturile de preoti,
Practic pana si isus induce aceasta idee, ca in aceasta viata sa nu ai bogatii, iar daca ai sansa sa te imbogatesti , sa le oferi preotilor, altfel ciuciu rai.
Pilda nu zice ca neprihanitul va primi imparatia cerurilor, ci ii desparte pe oameni in saraci si bogati.
Dar bogatul poate a economisit, n-a baut, nu s-a distrat, a muncit din greu, si-a folosit inteligenta ca sa aiba o viata comfortabila, pe cand saracul poate era un risipitor, o putoare, un lenes si de trup si de minte, un pierde vara . . . . de ce ar sustine isus un sarac puturos si ar vorbi de rau pe bogat ?
Saracul sta la poarta bogatului ca o lipitoare, in loc sa ceara de lucru. Findca un bogat are nevoie de slujitori, si orice slujitor isi primeste si rasplata.

De ce pentru faptul ca bogatul nu vrea sa intretina o lipitoare sa fie denigrat si considerat un paria pentru imparatia cerurilor ?
Din ce stiu acum bogatii platesc taxe si impozite mari. Si in trecut plateau taxe si impozite mari, plus trebuia sa-si administreze afacerea. Un afacerit de succes sa fie considerat de isus o paria ?
Si apoi pentru faptul ca statea saracul la poarta bogatului insemna ceva, ca mai primea cate ceva, daca n-ar fi primit nimic insemna ca era si prost gramada de ii pazea poarta.
rin pilda asta isus de fapt isi dorea cat mai multi adepti, ca astia erau majoritari, cam cum facea PSD ca sa ajunga la putere.
Deci isus demonstra prin aceasta pilda ca era un politician abil, daca a reusit sa amageasca multi saraci sa-l urmeze doar pentru ca le vorbea in asentimentul lor.
Trebuie neaparat sa iti dai toate bogatiile ca sa primesti un loc in rai ? Deci raiul e conditionat de schimbul de conditie sociala ?
Cine il crede pe isus la capitolul asta ?
Tu ?
Iti dai tu tot ce ai la preoti si la saraci ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 30, 2024 7:24 am

Din păcate, cred că își dă. Lily este fanatică. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: biblia

Mesajde Lily » Lun Apr 01, 2024 11:18 am

Nici voooorbă, Paco. Tot Vechiul Testament vorbește că cei care fac acte de caritate față de SĂRACI, ajută văduvele, orfanii, nu umblă in desfrânări, nu ucid, ei ajung in sanul lui Avraam. Nicăieri nu se spune că dacă ești bogat automat ajungi in Iad, dar sigur că e mai greu pentru bogat să ajungă in Rai ținând cont că are mai multe tentații și se increde mai ușor in forțele sale, in timp ce săracul se agață de Dumnezeu pentru că nu prea are altceva. Dependența săracului de Dumnezeu il face mai aproape de Rai, iar incredere bogatului in ce are il indepărtează de Dumnezeu, dar asta nu inseamnă o sentință bazată pe ce ai, nici vorbă. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult, dar atât. Becali a dat o tonă, și mai are o mulțime, dar asta nu inseamnă că ajunge in Iad. Am auzit o mulțime de preoți, nu am auzit vreunul interpretând astfel pilda. Iți pun articol de pe site-ul lor cât să nu mai spui lucruri false.
https://www.crestinortodox.ro/sarbatori ... 59818.html
Iisus spune exact ce am spus eu mai sus, să nu iți pui speranța in averea ta pentru că ți-o fură hoții și ți-o mănâncă moliile. Speranța ta să fie in Dumnezeu, nu in ce ai. Este mai impotantă averea pe care ți-o faci in Rai decât cea de aici, dar niciodată Iisus nu a spus să dai preoților, ci săracilor. La fel in Vechiul Testament, preoților li se dădea doar ce i se cuvenea lui Dumnezeu, partea Lui, restul se dădea săracilor. Toate regulile astea se găsesc in Leviți.
Motivul pentru care Dumnezeu vrea să ajutăm săracii este că el ne vede ca frați. Dumnezeu nu a spus dacă ai 10 case, una să o dai fratelui, deși poate că ar trebui, ci dacă unul nu are cu ce să se imbrace și tu ai in plus, să ii dai. Dacă unul nu are ce să mănânce, și tu ai, să ii dai. Să il tratezi cu dragoste. Să il vizitezi la inchisoare, dacă este inchis. Să il tratezi dacă e bolnav, să il iubești. Dumnezeu nu a spus ca dacă ai bani să ii dai bani bețivului, ci dacă ii e foame, să ii dai o păine, să nu moară de foame lângă tine.

Mulțumesc Dream. Inseamnă că fac ceva bine. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Mar Apr 02, 2024 6:29 am

Sper că e păcăleală de 1 aprilie. :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: biblia

Mesajde bozvaciSiylbaru » Lun Apr 08, 2024 12:08 am

Lily scrie:Nici voooorbă, Paco. Tot Vechiul Testament vorbește că cei care fac acte de caritate față de SĂRACI, ajută văduvele, orfanii, nu umblă in desfrânări, nu ucid, ei ajung in sanul lui Avraam. Nicăieri nu se spune că dacă ești bogat automat ajungi in Iad, dar sigur că e mai greu pentru bogat să ajungă in Rai ținând cont că are mai multe tentații și se increde mai ușor in forțele sale, in timp ce săracul se agață de Dumnezeu pentru că nu prea are altceva. Dependența săracului de Dumnezeu il face mai aproape de Rai, iar incredere bogatului in ce are il indepărtează de Dumnezeu, dar asta nu inseamnă o sentință bazată pe ce ai, nici vorbă. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult, dar atât. Becali a dat o tonă, și mai are o mulțime, dar asta nu inseamnă că ajunge in Iad. Am auzit o mulțime de preoți, nu am auzit vreunul interpretând astfel pilda. Iți pun articol de pe site-ul lor cât să nu mai spui lucruri false.
https://www.crestinortodox.ro/sarbatori ... 59818.html
Iisus spune exact ce am spus eu mai sus, să nu iți pui speranța in averea ta pentru că ți-o fură hoții și ți-o mănâncă moliile. Speranța ta să fie in Dumnezeu, nu in ce ai. Este mai impotantă averea pe care ți-o faci in Rai decât cea de aici, dar niciodată Iisus nu a spus să dai preoților, ci săracilor. La fel in Vechiul Testament, preoților li se dădea doar ce i se cuvenea lui Dumnezeu, partea Lui, restul se dădea săracilor. Toate regulile astea se găsesc in Leviți.
Motivul pentru care Dumnezeu vrea să ajutăm săracii este că el ne vede ca frați. Dumnezeu nu a spus dacă ai 10 case, una să o dai fratelui, deși poate că ar trebui, ci dacă unul nu are cu ce să se imbrace și tu ai in plus, să ii dai. Dacă unul nu are ce să mănânce, și tu ai, să ii dai. Să il tratezi cu dragoste. Să il vizitezi la inchisoare, dacă este inchis. Să il tratezi dacă e bolnav, să il iubești. Dumnezeu nu a spus ca dacă ai bani să ii dai bani bețivului, ci dacă ii e foame, să ii dai o păine, să nu moară de foame lângă tine.

Mulțumesc Dream. Inseamnă că fac ceva bine. :mrgreen:

Mulțumesc Lily,ai explicat foarte bine pe înțelesul meu.
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 33 vizitatori

  • Reclame
cron