Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

biblia

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Aţi citit biblia?

Da
6
50%
Nu
6
50%

Voturi totale : 12

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 07, 2023 2:43 pm

"Dream Catcher"
Paco, știi motto-ul canalului Discovery Science? "In the name of science... QUESTION EVERYTHING!"

Multe crime se fac in numele stiintei. Eu nu sunt de acord ca in numele stintei sa ucid .
Orcium, stiinta omeneasca e una schioapa , dar schioapa rau, plus oarba.
Ascultam un erudit cum ca inainte de potop stiinta omeneasca atinsese un apogeu incredibil, doar cu au ignorat total cuvintele lui Noe.
Platon in scrierile lui vorbeste despre o civilizatie care s-a scufundat , si ma intrebam cum e sa piara o astfel de civilizatie cu stiinta lor cu tot ?
Sau mai simplu acum, daca vine un meteorit urias si pocneste planeta se duce dracului toata stiinta omenirii. In veci nu isi mai revine.
Nu mai bine te inchini la adevarata sursa a stiintei ?
Deci avem zeci si sute de scrieri care vorbesc de o entitate care noi o numim divinitate, au stiinta inimaginabila sa ne scape de boli, moarte, suferinta, iar noi sa-i spunem niet ?
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 08, 2023 1:27 pm

Eu spun "niet". :)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Mesajde Lily » Dum Dec 10, 2023 1:59 pm

Paco, vorbești de Atlantis, nu? Au fost găsite câteva orașe care par dezvoltate, dar sigur nu la nivelul descris de Platon.
Cele spuse de tine m-au făcut să devin curioasă in ce privește probabilitatea matematică ca noi să mai existăm până acum.
Am inceput cu probabilitatea ca eu să exist. Ei bine, a necesitat supraviețuirea și reproducerea neîntreruptă a tuturor strămoșilor mei, ajungând în urmă cu 4 miliarde de ani până la organisme unicelulare. A fost necesar ca părinții mei să se întâlnească și să se reproducă pentru a crea setul meu singular de gene (doar șansele pentru asta sunt de 1 la 400 de cvadrilioane). deci șanse 1 din 10^2.685.000.
Apoi am căutat probabilitatea dispariției oamenilor. În 2020, filozoful Toby Ord din Oxford a publicat o carte numită The Precipice despre riscul dispariției umane. El a estimat șansele unei „catastrofe existențiale” pentru specia noastră în secolul următor la una din șase. Este un număr destul de specific și unul alarmant.
Apoi am mers la probabilitatea ca un asteroid să lovească Pămnântul. și șansele nu sunt prea multe în viața noastră -- poate 1 din 10.000 -- dar pe parcursul a mii sau milioane de ani, impacturile majore devin destul de probabile. Cratere antice de pe suprafața Pământului dovedesc că obiectele mari au lovit Pământul în trecut și nu există niciun motiv să credem că acest lucru nu va continua în viitor.
Potrivit unui studiu din 2020 publicat în Scientific Reports, dacă defrișările și consumul de resurse continuă la ritmurile actuale, acestea ar putea culmina într-un „colaps catastrofal al populației umane” și posibil „un colaps ireversibil al civilizației noastre” în următorii 20 până la 40 de ani. Conform celui mai optimist scenariu oferit de studiu, șansele ca civilizația umană să supraviețuiască sunt mai mici de 10%. Pentru a evita acest colaps, spune studiul, omenirea ar trebui să treacă de la o civilizație dominată de economie la o „societate culturală” care „privilegiază interesul ecosistemului mai presus de interesul individual al componentelor sale, dar în cele din urmă în concordanță cu interesul comunal general.
Sigur, intrebarea mea este, cum de mai existăm? Riscurile dispariției speciei sunt mult amplificate, deci nu ne putem baza strict pe istorie. In istorie avem mii de războaie, dar războaie cu șăbii, foc și cam atât. Acum avem bombe atomice, arme deasupra Pământului pregătite de atac, arme chimice, biologice, distrugerea deliberată a resurselor, boli din ce in ce mai grave, deci cum de mai existăm? Sigur, răspunsul meu este Dumnezeu.
Am căutat probabilitatea matematică ca Dumnezeu să existe. Fizicianul și analistul de risc Stephen D. Unwin folosește o metodă statistică numită analiză bayesiană pentru a concluziona că există o „probabilitate” de 67% ca Dumnezeu să existe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 677

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 13, 2023 7:06 pm

Sursele?
Mesajul nu pare conceput de tine...
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Shootankamon » Lun Dec 18, 2023 10:58 am

Te retragi pentru că ești LAȘ, nu iți poți susține ideile și atunci fugi. Dezamăgitor, te credeam mai rezistent. Ai făcut destule afirmații ofensive la adresa Dumnezeului pe care Il iubesc, dar nu mă vezi să fug ca o fetiță.

:D Nu, nu fug ca o fetita, chiar daca unii asta isi doresc!
In aceasta perioada am un proiect foarte mare si important pentru mine, prin urmare timpul meu este foarte limitat si nu vreau sa intru si sa postez aici doar de dragul de a posta, vreau sa tratez cu aceeasi seriozitate cu care am facut-o pana acum.
In concluzie, Lily sa stii ca nu am dezertat, sunt aici, veghez din tunul meu de fildes si ma voi pogora (sorry, nu am diacritice si nici nu vreau :) ) asupra voastra cu bucurie!!!
Daca nu ne mai "vedem" pe aci' va doresc sarabatori cu bucurie si multa minte!
Shootankamon
level 2
level 2

Puncte de reputaţie: 396

Mesajde Daniel Garner » Mar Dec 19, 2023 9:07 pm

E bine să nu uităm unele aspecte, referitor la Biblie. Așa cum o avem în ziua de azi, în forma ei actuală, o avem după ce a trecut prin cenzura catolică. Multe scrieri au fost scoase, considerate apocrife. Ea este incompletă. Evanghelia lui Toma de exemplu. Normal că Biserica Catolică nu rezonează cu ce spune acolo Isus, există acolo câteva învățături ale lui Isus pe care le putem compara cu învățăturile budiste (ni se spune să ne întoarcem spre noi, ni se spune că nu avem neapărat nevoie de biserici pentru a-l găsi pe Dumnezeu etc)
Toate cultele se agață de dogmele lor, toate susțin că doar ele au "fir direct" cu Dumnezeu... asta mă enervează cel mai mult. Experiența divinității rămâne în final una personală. Da, sunt de acord că unii oameni au nevoie la un moment dat de o formă de ghidare spirituală de la alți oameni mai inițiați în domeniu, dar să susții (cum face Biserica Catolică) că Papa este reprezentantul lui Dumnezeu pe pământ mi se pare de o aroganță și o absurditate enormă.
Totuși, nu uitați că Biblia este alegorică și plină de metafore, este dificil de interpretat anumite lucruri de acolo, de aceea și toate aceste culte și confesiuni ce susțin că doar ele dețin interpretarea corectă sunt aberante. Vrei să-l cunoști pe Dumnezeu? "Cercetați totul și păstrați ceea ce e bun"...
Sincer mi-e scârbă văzând atâta ipocrizie în rândurile așa zișilor creștini... Dacă am trăi cu adevărat după învățăturile lui Isus, lumea nu ar mai arăta cum arată acum, o cloacă infectă, plină de corupție, de ură, de războaie nesfârșite...
Daniel Garner
level 2
level 2

Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 200

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 20, 2023 1:09 am

biblia e una singură. Interpretările sunt mii.
De acord cu Daniel.

@Shootankamon: Mă bucur că încă ne "veghezi".
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 27, 2023 8:27 am

Biblia e o suma de autori despre popoare, istorie, intelepciune, adevar . . . dar pe masura ce timpul s-a scurs in ea s-au scris si neadevaruri.
Modificari la greu plus adaosuri pagane.
Adaosurile pagane sunt in majoritatea covarsitoare in Noul Testament.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 1156

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 31, 2023 6:57 pm

biblia e o carte stupidă!
Am citit-o o dată, nu aș mai citi-o a doua oară.
Dream Catcher
administrator
administrator

Re: biblia

Mesajde Daniel Garner » Dum Dec 31, 2023 7:26 pm

nu am citit,am incercat dar mai mult de 2-3 pagini maxim nu am putut
Daniel Garner
level 2
level 2

Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 200

Re: biblia

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 04, 2024 4:02 pm

Este o carte adresată "geniilor". Oamenii "de rînd", ca noi, nu o pricep.
Dream Catcher
administrator
administrator

Anterior

Înapoi la General