Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

V-ați schimbat credința?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

V-ați schimbat credința?

Mesajde Dream Catcher » Lun Sep 27, 2021 10:08 pm

Personal, am fost creștin convins pînă la 12 ani. De atunci, am deschis ochii și acum sînt ateu!
8-)
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 599

Reclame

Re: V-ați schimbat credința?

Mesajde Lily » Mie Sep 29, 2021 9:47 pm

Da, mi-am schimbat-o. Până pe la 20 de ani sincer nu prea știam nimic legat de dumnezeu, și nici nu aveam așa idei chiar gândite pe tema asta.
După 20 de ani am devenit pasionată de feng shui, reincarnare, după Legea Atracției, m-am dus spre New Age. Abia pe la 32-33 de ani am inceput să iau in calcul creștinismul, dar cu un foarte mare scepticism. pe ideea că dacă m-am inșelat cu New Age de unde știu că nu mă inșel acum cu creștinismul?! A durat mult, am investigat fffffffffffff mult (mai ales că nu știam mai nimic despre creștinism, doar că a murit un Iisus, dar nu știam cine e Sfânta Treime, de ce a trebuit să moară Iisus, etc.), de asta sunt foarte bine documentată pe domeniul ăsta. Am vrut să fiu sigură că nu mă inșel, și pot spune că sunt sigură. Observ că majoritatea oamenilor gândesc ca mine până in 20 de ani, adică nu prea gândesc in amănunt percepția lor privind existența unui dumnezeu. Nu stau să se gândească.
Mama ajuta pe la biserică, eu mergeam la biserică doar cât să iau colivă de la mama, ce mai primea de la oameni, sau cât să o conduc pe mama acasă, dar atât. Mi se părea că era obsedată, adică ținea posturi extreme, din astea, dar intodeauna am remarcat că era o corelație intre nivelul ei de credință și lipsa ideilor suicidare. Credeam că frica de Iad o determină să nu mai aibă gânduri suicidare, abia după ce am devenit și eu creștină am realizat că de fapt creștinismul te eliberează de gânduri, nu este vorba de o frică de Iad, ci știi că ești iubit, ai un scop, contezi, plus toată partea spirituală.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 720

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 13, 2021 6:42 pm

Dream Catcher » Mar Sep 28, 2021 12:08 am scrie:Personal, am fost creștin convins pînă la 12 ani. De atunci, am deschis ochii și acum sînt ateu!
8-)

Pana la 12 ani ? :))
Cine te-a mintit pe tine ca erai crestin ?
Tu habar nu ai ce inseamna sa fii crestin.
Mai era o jurnalista (una care se trata de cancer) si afirma ca e crestina nepracticanta . . . .
Nu exista "crestin nepracticant". Ori esti crestin si implinesti poruncile lui isus, ori esti mincinos.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Dream Catcher » Mar Oct 19, 2021 3:11 am

Cam așa ceva?

Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 599

Mesajde Lily » Mar Oct 19, 2021 3:43 pm

Vezi, și-a găsit un scop nobil?! Bravo lui! ;;)
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 720

Înapoi la General