Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Revoluție în Paradis!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:27 pm

Iar a început cu asta că dumnezeu e perfect. ~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 9:17 pm

Opinia mea este diferită. Nu este prietenul tău cât să fie nevoie să accepți prietenia sa. Este Dumnezeul tău indiferent dacă iți convine sau nu. Ințeleg unde bați, dar trebuie să nu uităm că Dumnezeu a ales oameni atei, care urmau să devină creștini/iudei. Dacă ar deveni Dumnezeul tău doar in momentul in care Il accepți atunci nu ar putea să te aleagă anterior și să te pregătească pentru ce vei avea de făcut. Plus că oare concepția asta nu ar presupune că Dumnezeu nu se implică niciodată in viața unui ateu? Eu știu atei pentru care Dumnezeu a intervenit. Aș putea să mă includ.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 22, 2022 11:15 am

Lily » Dum Aug 21, 2022 8:17 pm scrie: Este Dumnezeul tău indiferent dacă iți convine sau nu.

Este o remarca eronata.
Poate fi doar daca il consideri astfel.
Eu nu il consider dumnezeul meu ci prietenul meu, si il pot considera protectorul meu, sau acum mi-am facut un obicei , placut zic eu, sa-i spun "Tata iubitor" .

Pentru cine il considera "Dumnezeu" inseamna ca se considera sclavul lui, findca dumnezeu inseamna stapan . Deci pentru mine nu e stapan ci prieten si Tata iubitor. Chiar biblia ne indeamna "imprieteniti-va cu Dumnezeu", adica sa nu il consider stapan ci prieten. Findca asa si e .
Dar , in religia pagana dumnezeu e un stapan aspru si manios care trebuie multumit cu jertfe, cu supunere, cu inchinaciuni , plecaciuni, cu daruri . . . paganism crunt, religii pagane care au mai imprumutat niste ritualuri care sa para ca sunt crestine, dar la baza tot paganisme sunt.
In religia crestina, pana si lui iuda iscarioteanu, isus ii spune "prietene . . .", findca pentru EL prietenia e importanta. Si bineinteles ca un prieten nu te tradeaza, nu iti vorbeste cu dispret, nu te trateaza cu rautate.
Tatal din ceruri ne iubeste , si EL doreste o prietenie vesnica cu fapturile omenesti. Din pacate omul respinge aceasta prietenie, ba direct zicand ca e un monstru, fie indirect supunandu-se si zicand "Dumnezeu". Ei bine , poate veti citi in biblie ca si isus a folosit aceasta expresie. Ei bine , el a folosit in alta conjunctura, aceea in care omul decazut si razvratit considera ca nu e posibila o prietenie cu Creatorul. Se comporta ca un rob/sclav, ca un supus, ca un strain , dar din dorinta de a-si scapa viata incearca sa intre in gratia divina neintelegand ca Tatal ceresc doreste prietenia noastra.
Bineinteles ca citind biblia ajung la alta concluzie despre EL, si nu vezi nici o sansa de a vedea o astfel de situatie, sa fii prieten cu EL, sa-L consideri prieten si sa vezi ca si EL te considera prieten.
Insa omul care dispretuieste blandetea, nu are cum sa accepte prietenia.
isus spune despre sine "Eu sunt bland si smerit cu inima", ei bine aceasta trasatura este identica cu cea a Tatalui, caci si el e bland si smerit. isus mai spune despre Tatal din cer " neprihanitule Tata ".
"Vedeti ce dragoste ne-a aratat Tatal, sa ne numeasca fii Lui ?" . Ei bine noi cand vom trai cu acest sentiment fata de Tatal ceresc, abia atunci avem si pacea in suflet. Dar pana atunci ne ofera sansa sa vedem in isus Hristos chipul si asemanarea Sa.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 27, 2022 9:31 am

Dream Catcher » Vin Aug 26, 2022 8:49 am scrie:"Tată iubitor"? Bleah! :sick:

Banuiala mea e ca esti necasatorit.
Cand esti parinte e capital sa fii cunoscut de copii tai ca un tata iubitor.
Ei bine oamenii au o problema, ei nu sunt convinsi, ca si tine, ca Dumnezeu e un Tata iubitor. De aici decurg toate nenorocirile.
Acum nu poti intelege, pe viitor imi vei da dreptate si inima ta va avea pace. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Aug 28, 2022 5:57 pm

Paco_ste » Lun Aug 22, 2022 10:15 am scrie:
Lily » Dum Aug 21, 2022 8:17 pm scrie: Este Dumnezeul tău indiferent dacă iți convine sau nu.

Este o remarca eronata.
Poate fi doar daca il consideri astfel.
Eu nu il consider dumnezeul meu ci prietenul meu, si il pot considera protectorul meu, sau acum mi-am facut un obicei , placut zic eu, sa-i spun "Tata iubitor" .

Pentru cine il considera "Dumnezeu" inseamna ca se considera sclavul lui, findca dumnezeu inseamna stapan . Deci pentru mine nu e stapan ci prieten si Tata iubitor. Chiar biblia ne indeamna "imprieteniti-va cu Dumnezeu", adica sa nu il consider stapan ci prieten. Findca asa si e .
Dar , in religia pagana dumnezeu e un stapan aspru si manios care trebuie multumit cu jertfe, cu supunere, cu inchinaciuni , plecaciuni, cu daruri . . . paganism crunt, religii pagane care au mai imprumutat niste ritualuri care sa para ca sunt crestine, dar la baza tot paganisme sunt.
In religia crestina, pana si lui iuda iscarioteanu, isus ii spune "prietene . . .", findca pentru EL prietenia e importanta. Si bineinteles ca un prieten nu te tradeaza, nu iti vorbeste cu dispret, nu te trateaza cu rautate.
Tatal din ceruri ne iubeste , si EL doreste o prietenie vesnica cu fapturile omenesti. Din pacate omul respinge aceasta prietenie, ba direct zicand ca e un monstru, fie indirect supunandu-se si zicand "Dumnezeu". Ei bine , poate veti citi in biblie ca si isus a folosit aceasta expresie. Ei bine , el a folosit in alta conjunctura, aceea in care omul decazut si razvratit considera ca nu e posibila o prietenie cu Creatorul. Se comporta ca un rob/sclav, ca un supus, ca un strain , dar din dorinta de a-si scapa viata incearca sa intre in gratia divina neintelegand ca Tatal ceresc doreste prietenia noastra.
Bineinteles ca citind biblia ajung la alta concluzie despre EL, si nu vezi nici o sansa de a vedea o astfel de situatie, sa fii prieten cu EL, sa-L consideri prieten si sa vezi ca si EL te considera prieten.
Insa omul care dispretuieste blandetea, nu are cum sa accepte prietenia.
isus spune despre sine "Eu sunt bland si smerit cu inima", ei bine aceasta trasatura este identica cu cea a Tatalui, caci si el e bland si smerit. isus mai spune despre Tatal din cer " neprihanitule Tata ".
"Vedeti ce dragoste ne-a aratat Tatal, sa ne numeasca fii Lui ?" . Ei bine noi cand vom trai cu acest sentiment fata de Tatal ceresc, abia atunci avem si pacea in suflet. Dar pana atunci ne ofera sansa sa vedem in isus Hristos chipul si asemanarea Sa.

Nu, este Dumnezeul tău indiferent dacă il vrei sau nu. Este exact ca un tată, El te-a făcut. Poate tu nu il vrei, poate urmezi alți dumnezei/modele, dar tot El este Dumnezeul tău.
Este un tată bun care ne iubește, dar este Dumnezeu, stăpânitor a tot. Universul ii aparține, iar noi facem parte din univers. Este stăpân asupra noastră indiferent dacă ne convine sau nu. Faptul că El alege să caute o relație afectivă cu noi, nu doar să ne conducă, este legat de caracterul Lui bun, dar asta nu Il face mai puțin stăpân. Noi avem concepția asta că cineva cu cât este mai sus cu atât este mai rău, dar El nu este așa, ba din contră, de nenumărate ori in Biblie ne spune că cei puternici sunt mai aspru trași la răspundere, pentru că deciziile lor au un mai mare impact decât decizia mea, să spunem. Decizia mea mă afectează pe mine și poate pe familia mea. Decizia unui preot afectează toată congregația. Decizia unui președinte de țară influențează toți cetățenii țării. Dumnezeu ințelege aceste lucruri, de aceea El este bun, așa cum ar trebui să fie toți conducătorii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 06, 2022 8:06 pm

Măcar n-ai mai zis că e perfect.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 09, 2022 2:06 pm

Lily » Dum Aug 28, 2022 4:57 pm scrie:[quote="[url=https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?p=4367#p4367]
Nu, este Dumnezeul tău indiferent dacă il vrei sau nu. Este exact ca un tată, El te-a făcut. Poate tu nu il vrei, poate urmezi alți dumnezei/modele, dar tot El este Dumnezeul tău.
Este un tată bun care ne iubește, dar este Dumnezeu, stăpânitor a tot. Universul ii aparține, iar noi facem parte din univers. Este stăpân asupra noastră indiferent dacă ne convine sau nu. Faptul că El alege să caute o relație afectivă cu noi, nu doar să ne conducă, este legat de caracterul Lui bun, dar asta nu Il face mai puțin stăpân. Noi avem concepția asta că cineva cu cât este mai sus cu atât este mai rău, dar El nu este așa, ba din contră, de nenumărate ori in Biblie ne spune că cei puternici sunt mai aspru trași la răspundere, pentru că deciziile lor au un mai mare impact decât decizia mea, să spunem. Decizia mea mă afectează pe mine și poate pe familia mea. Decizia unui preot afectează toată congregația. Decizia unui președinte de țară influențează toți cetățenii țării. Dumnezeu ințelege aceste lucruri, de aceea El este bun, așa cum ar trebui să fie toți conducătorii.


Este dumnezeu pentru cine are acest sentiment.
Pentru mine e prietenul meu.
Nu, nu m-a creat EL ci sunt copie (copil) al parintilor mei care in urma unui act sexual am fost procreat.
In schimb Adam si Eva, acestia au fost creati de Tatal ceresc.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Sep 25, 2022 8:03 pm

Lilith este o inventie, nu exista. Este fascintant cum credeti in orice, cat timp nu este Dumnezeu. Credeti in Lilith, in extraterestrii, in nu stiu ce teorii visate de nu stiu cine, in evolutia din maimute, orice aberatie posibila, si dupa spuneti ca noi suntem creduli.
Da, Dumnezeu este PERFECT! In caz ca ai uitat.

Pai cat timp Dumnezeu i-a facut pe Adam si Eva, cam esti creatia Lui. E ca si cum spui ca biscuitii sunt creatia masinariei, desi masinaria este creata de om, controlata de om, alimentata de om, etc.
Cred ca Il subestimezi pe Dumnezeu, Il rezumi la un prieten si uiti ca este infricosator. Evreii se temeau sa-L vada. Serafimii isi ascund fata de El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Oct 09, 2022 9:37 pm

Este perfectiunea intruchipata, iar noi nu putem suporta o asemenea maretie. Pai erau femei care faceau pe ele sau lesinau cand il vedeau pe MJ, care pana la urma era doar un om. Oare cum este sa Il vezi pe El?! :shock:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 17, 2022 9:57 am

Lily » Dum Oct 09, 2022 8:37 pm scrie:Este perfectiunea intruchipata, iar noi nu putem suporta o asemenea maretie. Pai erau femei care faceau pe ele sau lesinau cand il vedeau pe MJ, care pana la urma era doar un om. Oare cum este sa Il vezi pe El?! :shock:

Eu nu am inteles de ce se intampla asa ceva, dar fie, idolatria are si ea niste aspecte.
Nu inteleg de ce la vederea lui Dumnezeu ar trebui sa ne isterizam.
Daca ai deja convingerea ca exista si ai si idee cum e, nu inteleg de ce trebuie sa-L vezi ?
Ai nevoie sa vezi pe unde mergi, ai nevoie sa vezi ce mananci, sa citesti, sa admiri o priveliste . . . dar pe Dumnezeu ai nevoie sa-l auzi, si sa-l simti daca e posibil.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Vin Oct 21, 2022 12:07 am

Emotii puternice, sincer nici eu nu stiu de ce erau asa disperate.
Nu am spus ca trebuie sau ca vreau sa Il vad. Sincer nu cred ca ma tin balamalele. Ma gandesc cum au reactionat apostolii sau Moise doar in prezenta Lui, deci cred ca nu realizam foarte bine maretia Lui. Daca ar trebui sa presupun as zice ca toti ne-am lipi cu capul in pamant si nici ca ne-am mai ridica de acolo.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Noi 06, 2022 8:40 pm

De blegut. E ca si cum tu imi lasi o servieta cu un milion de euro in ea si eu refuz sa o deschid.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 13, 2022 7:03 am

U nu înțelegi noțiunea de demnitate.
Sunt oameni care au refuzat averi doar din orgoliu!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Lun Noi 21, 2022 3:08 am

Da si nu. Si eu as refuza averi daca conditia primirii lor este sa renunt la credinta. Ideea este ca nu pot spune ca nu exista averile doar pentru ca eu nu vreau sa deschid servieta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Joi Noi 24, 2022 3:30 am

Dă-mi mie averile alea și accept orice religie! :tongue:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Dec 04, 2022 10:00 pm

Cu ce te ajuta averiile alea daca dai in depresie si te agati de bec? Crestinismul iti da stabilitate, speranta. Nu umbla cainii cu covrigi in coada pentru ca esti crestin, dar faci fata cu mai mare usurinta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 06, 2022 4:49 pm

Prima oară cînd m-am gîndit la suicid, eram creștin.
Teoria ta e bună, dar în același timp, foarte proastă!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Joi Dec 22, 2022 8:45 pm

Prima oara cand te-ai gandit era in urma unui soc. Sigur ca un crestin se poate gandi la asa ceva in urma unui soc, doar ca treci peste pentru ca ai speranta. Nu are ce sa fie asa de negru cat sa u poata rezolva Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Lun Dec 26, 2022 7:40 pm

Dacă mă votați pe mine pentru postul de dumnezeu, o să vă pun muzică cu DJ BoBo, pe repeat.

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Manole » Lun Dec 26, 2022 8:00 pm

Credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 36 vizitatori

  • Reclame
cron