Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Revoluție în Paradis!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Opincariu Ana Maria, Paco_ste

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 3:44 pm

Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat. Ai ales sa aberezi despre cum isus a fost tradat de parca ucenicii lui au fost cei care l-au ucis pe isus.
Revino cu un raspuns la ce te-am intrebat. :D
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 602

Reclame

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 4:37 pm

Citiți și evanghelia lui Iuda. Dacă tot sunteți obsedați de scrierile unor oameni morți.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 605

Mesajde Paco_ste » Dum Mai 29, 2022 5:19 pm

Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 6:37 pm scrie:Citiți și evanghelia lui Iuda. Dacă tot sunteți obsedați de scrierile unor oameni morți.

Toti oamenii care au scris cate ceva sunt in majoritate morti.
Eminescu e mort si el, dar ne intereseaza ce gandea cand era viu.
Nu ma deranjeaza sa citesc atata timp cat scrie placut.
Uite, am citit cartea unei mulatre cu 4 clase " Calea catre Hristos" de Ellen White .

https://ellenwhite.ro/
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Lun Mai 30, 2022 9:26 am

Păi ateii pe care ii tot citezi sunt morți. dacă sunt morți, de ce ii citezi?

Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 5:44 pm scrie:Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat. Ai ales sa aberezi despre cum isus a fost tradat de parca ucenicii lui au fost cei care l-au ucis pe isus.
Revino cu un raspuns la ce te-am intrebat. :D

Ba ți-am răspuns direct. M-ai intrebat ce pedeapsă merită, iar eu ți-am spus care a fost pedeapsa lui. Te-am intrebat dacă toate cele enumerate de mine consideri că sunt pedeapsă suficientă pentru relelel făcute de David, deci imi repet intrebarea, dacă toate cele enumerate i se intâmplau lui David, considerai că a primit o pedeapsă adecvată?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 720

Mesajde Dream Catcher » Lun Iun 13, 2022 1:07 pm

Lily » Lun Mai 30, 2022 12:26 pm scrie:Păi ateii pe care ii tot citezi sunt morți. dacă sunt morți, de ce ii citezi?

Eu trec TOTUL printr-un FILTRU propriu.
Nu sînt un fanatic. [-X
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Lun Iun 13, 2022 7:49 pm

Păi filtrul tău este dacă iți convine sau nu. :)) :)) :)) Dacă nu vrei să citești lucruri scrise de morți, aplică și pe ateii tăi. Deși oricum Biblia este scrisă de Dumnezeu, Dumnezeu este in viață, deci nu e crte scrisă de morți.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 720

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 2:21 pm

Lily » Lun Mai 30, 2022 11:26 am scrie:Ba ți-am răspuns direct. M-ai intrebat ce pedeapsă merită, iar eu ți-am spus care a fost pedeapsa lui. Te-am intrebat dacă toate cele enumerate de mine consideri că sunt pedeapsă suficientă pentru relelel făcute de David, deci imi repet intrebarea, dacă toate cele enumerate i se intâmplau lui David, considerai că a primit o pedeapsă adecvată?

Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 5:08 pm

Lily » Lun Iun 13, 2022 10:49 pm scrie:Păi filtrul tău este dacă iți convine sau nu. :)) :)) :)) Dacă nu vrei să citești lucruri scrise de morți, aplică și pe ateii tăi. Deși oricum Biblia este scrisă de Dumnezeu, Dumnezeu este in viață, deci nu e crte scrisă de morți.

De unde știi tu că e în viață?
Dacă e atotputernic, poate el să încheie propria viață? Dacă nu, nu este autoputernic ci doar un sclav. Dacă poate, ce garanție ai că nu a făcut-o?
Mai gîndește-te, în pana mea. :roll:
Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 5:21 pm scrie:Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.

Asta clar. Doar suntem "după chipul și asemănarea sa".
Deci e o jigodie!
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 21, 2022 5:56 am

[quote="[url=https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?p=3951#p3951]Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 7:08 pm
Asta clar. Doar suntem "după chipul și asemănarea sa".
Deci e o jigodie![/quote]
Problema e ca Anania si Safira au murit de frica si groaza produsa de Petru, nu ca i-ar fi omorat Dumnezeu.
Din ce am observat, Dumezeu nu intervine in felul acesta. Nu l-a exterminat nici pe Cain, si nici pe alti regi criminali.
Si pe mine ma deranjeaza ca Dumnezeu nu a intervenit sa opreasca nedreptatile pe lume.
Paco_ste
moderator
moderator

Anterior

Înapoi la General