Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Cazul Adalia Rose - Unde era dumnezeu?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Opincariu Ana Maria, Paco_ste

Re: Cazul Adalia Rose - Unde era dumnezeu?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 2:30 pm

Lily » Dum Aug 07, 2022 7:54 pm scrie:Sigur că poate să intervină dacă noi ii cerem să intervină. Vorba lui Arsenie Boca, poți să bei otravă și să scapi, dacă faci o cruce și ai credință. Asta nu inseamnă că dacă te rogi intodeauna răspunsul va fi da. Uneori răspunsul va fi nu, indiferent cât te rogi, dar vei avea pace și ajutor in acel nu.

Arsenie Boca a fost un imbecil! :shock:
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 605

Reclame

Mesajde Lily » Dum Aug 14, 2022 6:35 pm

Nici vorbă. Ințelegea foarte bine puterea lui Dumnezeu de a interveni in orice situație, și importanța credinței. Și eu cred că dacă ai credință poți să bei otravă și să nu pățești nimic. Dacă Iisus a transformat apa in vin, de ce nu ar putea transforma otrava in apă?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 720

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 9:55 am

Lily » Dum Aug 14, 2022 8:35 pm scrie:Nici vorbă. Ințelegea foarte bine puterea lui Dumnezeu de a interveni in orice situație, și importanța credinței. Și eu cred că dacă ai credință poți să bei otravă și să nu pățești nimic. Dacă Iisus a transformat apa in vin, de ce nu ar putea transforma otrava in apă?

Ai inceput bine si ai sfarsit intr-o eroare. Daca Dumnezeu e cel care intervine atunci nu isus e cel care a preschimbat apa in vin. isus doar a rugat pe Dumnezeu sa intervina.
Toate acele minuni descrise in biblie nu sunt opera lui isus ci a Tatalui ceresc.
Poti sa ai credinta asta nu inseamna ca band otrava nu vei muri, findca nu credinta te protejeaza ci Dumnezeu, DACA VOIESTE.
Intelegi ce spun ? Deci nu credinta te protejeaza, asa ca niciodata un credincios nu va consuma otrava zicand ca are credinta si nu va fi vatamat, ci Dumnezeu daca crede ca e necesar sa traiesti , va anihila otrava.
Findca au fost si excese, de idioti care au ispitit pe Dumnezeu si au sfarsit in cimitir. Un caz chiar a postat colegul nostru.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 602

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 2:37 pm

Tot nu m-am lămurit de ce e important pt. zeu să se creadă în el.
Am deschis și un topic separat despre asta și tot degeaba.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 5:43 pm

Din același motiv pentru care este important pentru tine să ai o relație cu o persoană pe care crezi că o iubești, de aia.

Ințeleg ce spui Paco, dar e mai problematic de atât. Iisus spune in Marcu 23. Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede. Nu spune dacă vrea Tatăl sau dacă face Tatăl. Inainte de moarte Il roagă pe Tată, după moarte nu. Iisus este cu Tatăl. Tatăl iubește pe Fiul și a dat toate lucrurile în mâna Lui. Oricine crede în Fiul are viață veșnică; Cine nu ascultă de Fiul, nu va vedea viața, dar mânia lui Dumnezeu rămâne asupra Lui. Insă nu insist foarte mult pentru că mi se pare o non problemă.
De aceea Tatăl Meu Mă iubește, pentru că îmi dau viața, ca să o iau iarăși. Nimeni nu mi-o ia, ci eu o dau de la mine. Am puterea să o așez și am puterea să o iau din nou. Această poruncă am primit-o de la Tatăl meu. Ioan 10:17-18
Dar ca să știți că Fiul Omului are putere pe pământ să ierte păcatele Marcu 2:10
Iar după ce a chemat la El pe cei doisprezece ucenici ai săi, le-a dat putere împotriva duhurilor necurate, să le alunge și să vindece orice fel de boală și orice fel de boală. Matei 10:1
Și Iisus a venit și le-a vorbit, zicând: Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ. Matei 28:18
Și i-a dat putere să facă și judecată, pentru că este Fiul omului. Ioan 5:27
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 12:16 am

Ahamz. Deci e fiul OMULUI, din ce spunea Ioan.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Sep 04, 2022 6:01 pm

Fiul OMULUI inseamnă Dumnezeu. Fiul lui Dumnezeu au fost mulți, parcă chiar și David, Moise, etc. Fiul OMULUI este unul. In Apocalipsă se vorbește de Fiul Omului venind cu norii cerului.

8. Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul.
9. Eu Ioan, fratele vostru şi împreună cu voi părtaş la suferinţa şi la împărăţia şi la răbdarea în Iisus, fost-a în insula ce se cheamă Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia lui Iisus.
10. Am fost în duh în zi de duminică şi am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiţă,
11. Care zicea: Ceea ce vezi scrie în carte şi trimite celor şapte Biserici: la Efes, şi la Smirna, şi la Pergam, şi la Tiatira, şi la Sardes, şi la Filadelfia, şi la Laodiceea.
12. Şi m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine şi, întorcându-mă, am văzut şapte sfeşnice de aur.
13. Şi în mijlocul sfeşnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veşmânt lung până la picioare şi încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14. Capul Lui şi părul Lui erau albe ca lâna albă şi ca zăpada, şi ochii Lui, ca para focului.
15. Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16. În mâna Lui cea dreaptă avea şapte stele; şi din gura Lui ieşea o sabie ascuţită cu două tăişuri, iar faţa Lui era ca soarele, când străluceşte în puterea lui.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Lun Sep 12, 2022 7:51 am

I rest my case!
Dream Catcher
administrator
administrator

Anterior

Înapoi la General