Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Suicidul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Joi Ian 19, 2023 10:40 pm

Nu poti promova un mod gresit de scriere. Daca esti profesor trebuie sa promovezi scrierea corecta, conform regulilor, nu cum crezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 20, 2023 5:01 pm

Regulile se mai schimbă, sis'.
Ce era greșit ieri, este corect astăzi. De exemplu "diseară". Era greșit. Corect era "deseară".
Dar pentru că mulți oameni foloseau "diseară", academicienii nu i-au mai putut ignora.
Eu vreau să se revină la scrierea de dinainte de revoluție. Cu ce drept îmi interzici u? :|
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mie Ian 25, 2023 12:15 am

Un profesor promoveaza regulile actuale, nu cele trecute sau posibil viitoare.
Iar cei de la Ro-mania voiau sa se renunte la cratima, deci au voie sa promoveze scrierea fara cratima.

Sa revenim totusi la topic. Oare sinucigasii crestini ajung in Iad sau in Rai?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 28, 2023 5:06 pm

Alegoria ta e, cel puțin, neinspirată. Nu s-a scris niciodată fără punctuație!

On-topic: Sinucigașii creștin ajung în iad. Prin "bunătatea" zeului vostru.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Manole » Mar Ian 31, 2023 8:02 pm

Lily » Sâm Dec 31, 2022 9:17 pm scrie:Daca ne limitam la gramatica e descriptiva incepem sa scriem "io" in loc de "eu". [-X

Eu am citit in urma cu cativa ani, cred ca vreo 3-4 ani, intr-un manual de scoala, ca se scrie eu si se citeste ieu sau io. Joac-o pe asta! Manual de scoala, deci trecut prin comisii si aprobat, imi pare rau ca nu pot sa iti dau editura sau alte date ca nu am cartea, iar cu cartile scrise e mai greu sa dai link, dar poti sa ma crezi pe cuvant.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 01, 2023 9:39 am

Așa știam și eu. Că "io" este acceptat. Dar am verificat acuma pe dexonline.ro și se pare că m-am înșelat.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Vin Feb 03, 2023 11:28 pm

Din cate stiu "io" a fost acceptat candva pentru a ajuta semi-analfabetii, probabil. Din cate stiu pana prin anii '50 se folosea apostroful ca ulterior sa se treaca la cratima. Nu stiu sigur, dar parca auzisem ceva similar, deci se poate spune ca a fost o vreme cand cratima nu exista, deci Ro-mania pot promova scrierea fara cratima. Oricum chiar si daca informatia respectiva este falsa, tot la inceputul scrierii umane sigur nu exista cratima, asta este clar.

Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad. Logica este ca crima este un pacat, iar fiind mort nu prea mai ai cum sa te caiesti ca te-ai "ucis". Poti sa te caiesti anterior, dar ideea caintei este de a te intoarce de la pacat. Nu merge cu "Doamne iarta-ma ca urmeaza sa ma duc sa ii dau in cap vecinului". Vreau sa fiu foarte clara, aici opiniile sunt impartite, unii sustin ca sinuciderea nu este o crima si cat timp esti crestin poti sa faci pasul, pana la urma multi din Biblie au vrut sa moara. Din experienta mea, chiar si cand ai ganduri din astea, Dumnezeu te tarasete departe de gand. Cred ca reusesc sa se sinucida doar acei crestini care au totul pregatit (gen pistol cu gloante), altfel iti strica planurile. Ai slabe sanse ca crestin sa poti face pasul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Dum Feb 05, 2023 1:42 am

Nu văd legătura dintre crimă și suicid.

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 05, 2023 6:09 pm

Lily » Vin Feb 03, 2023 10:28 pm scrie:
Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad.

Si sinucigasii necrestini ajung in rai ?
Ai o parere foarte urata despre Dumnezeu daca esti convinsa ca a creat iadul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 07, 2023 3:33 am

Cine a citit biblia și a și înțeles-o, nu poate decît să deteste ideea de dumnezeu.
Decît să fiu cu el... Mai bine în iad!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Vin Feb 10, 2023 1:09 am

Nu prea ai vrea in Iad. In Iad nu e iubire, iar tu te mandresti ca iubesti. Eh acolo ciu-ciu iubire.

Paco_ste » Dum Feb 05, 2023 5:09 pm scrie:
Lily » Vin Feb 03, 2023 10:28 pm scrie:
Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad.

Si sinucigasii necrestini ajung in rai ?
Ai o parere foarte urata despre Dumnezeu daca esti convinsa ca a creat iadul.


Nu, nicio legatura intre gestul necugetat al crestinului si alegerile necrestinilor. Ateii aleg Iad-ul ca asa vor, Dumnezeu nu ii poate lua cu forta sa stea o eternitate in prezenta Lui, nu e corect. Adica aici le respecta libertatea de alegere si dupa nu o mai respecta?! Nu are logica.
Sunt convinsa ca a creat Iad-ul pentru satana si ingerii lui, doar ca unii oameni aleg sa mearga acolo.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 10, 2023 2:58 pm

Lily » Vin Feb 10, 2023 12:09 am scrie:
Nu, nicio legatura intre gestul necugetat al crestinului si alegerile necrestinilor. Ateii aleg Iad-ul ca asa vor, Dumnezeu nu ii poate lua cu forta sa stea o eternitate in prezenta Lui, nu e corect. Adica aici le respecta libertatea de alegere si dupa nu o mai respecta?! Nu are logica.
Sunt convinsa ca a creat Iad-ul pentru satana si ingerii lui, doar ca unii oameni aleg sa mearga acolo.


Pana la urma Dumnezeu respecta libertatea de alegere sau nu ?
De ce crezi ca cineva vrea in iad ?
Eu din cate stiu si observ fiecare om cauta, se straduieste sa-si creeze propriul colt de rai. De cei i-ar canaliza Dumnezeu intr-o locatie care sa-i chinuiasca pe vesnicie ?
Parerea mea ca Daca Dumnezeu chiar a creat o locatie numita iad , ca sa chinuiasca o vesnicie pe nesalvati, acel dumnezeu e un monstru cosmic.
Varianta biblica e ca cei ce resping raiul vor pieri, adica inexistenta vesnica. Asa spune biblia protestanta. Apropo, poate am mai spus, in biblia protestanta nu exista nici o mentiune despre iad, acest cuvant insa abunda in biblia ortodoxa. Adica mai pe sleau spus, clericii ortodocsi au crezut de cuvinta ca e mai folositor pentru ei sa existe iadul , adica sa-i santajeze psihic pe creduli.Si catolicii folosesc conceptul de iad, si rezutatele au fost pe masura.

Convingerea mea e ca dumnezeu ar trebui sa respecte alegerea unui sinucigas, daca vrea sa nu mai existe atunci sa-l lase sa aleaga inexistenta.
Insa tu propui ca sinucigasul sa fie transferat intr-un iad si sa fie chinuit vesnic, de fapt asta iti doresti de la Dumnezeu, deci accepti un Dumnezeu care sa chinuie o vesnicie pe cei care nu prefera viata eterna in rai.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 10, 2023 5:41 pm

Dacă îți respectă alegerea, de ce îți dă în cap dacă nu-l alegi pe el?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mie Feb 15, 2023 2:58 am

Nu iti da in cap daca nu Il alegi.
Ideea este ca El este sursa iubirii, luminii, milei, sursa a tot ce este bun. Iad-ul este lipsa Lui totala, deci implicit lipsa a tot ce este bun. E ca si cum spui ca nu vrei nicio sursa de lumina si dupa te plangi ca este intuneric.

Paco_ste » Vin Feb 10, 2023 1:58 pm scrie:
Lily » Vin Feb 10, 2023 12:09 am scrie:
Nu, nicio legatura intre gestul necugetat al crestinului si alegerile necrestinilor. Ateii aleg Iad-ul ca asa vor, Dumnezeu nu ii poate lua cu forta sa stea o eternitate in prezenta Lui, nu e corect. Adica aici le respecta libertatea de alegere si dupa nu o mai respecta?! Nu are logica.
Sunt convinsa ca a creat Iad-ul pentru satana si ingerii lui, doar ca unii oameni aleg sa mearga acolo.


Pana la urma Dumnezeu respecta libertatea de alegere sau nu ?
De ce crezi ca cineva vrea in iad ?
Eu din cate stiu si observ fiecare om cauta, se straduieste sa-si creeze propriul colt de rai. De cei i-ar canaliza Dumnezeu intr-o locatie care sa-i chinuiasca pe vesnicie ?
Parerea mea ca Daca Dumnezeu chiar a creat o locatie numita iad , ca sa chinuiasca o vesnicie pe nesalvati, acel dumnezeu e un monstru cosmic.
Varianta biblica e ca cei ce resping raiul vor pieri, adica inexistenta vesnica. Asa spune biblia protestanta. Apropo, poate am mai spus, in biblia protestanta nu exista nici o mentiune despre iad, acest cuvant insa abunda in biblia ortodoxa. Adica mai pe sleau spus, clericii ortodocsi au crezut de cuvinta ca e mai folositor pentru ei sa existe iadul , adica sa-i santajeze psihic pe creduli.Si catolicii folosesc conceptul de iad, si rezutatele au fost pe masura.

Convingerea mea e ca dumnezeu ar trebui sa respecte alegerea unui sinucigas, daca vrea sa nu mai existe atunci sa-l lase sa aleaga inexistenta.
Insa tu propui ca sinucigasul sa fie transferat intr-un iad si sa fie chinuit vesnic, de fapt asta iti doresti de la Dumnezeu, deci accepti un Dumnezeu care sa chinuie o vesnicie pe cei care nu prefera viata eterna in rai.

Da, respecta libertatea de alegere aici, dar si dupa moarte. Omul isi alege calea.
Omul nu neaparat vrea Iad-ul, dar il alege respingand tot ce este bun, sursa a tot ce este bun. Daca respingi lumina ai intuneric. Nu neaparat pentru ca ti-ai pus in minte sa ajungi la intuneric, ci pentru ca ai respins lumina.
Dumnezeu pe tot parcursul vietii noastre incearca sa ne atraga spre El, spre pace, dragoste, mila, intelegere, doar ca noi... tindem sa fim interesati de altele. Daca am intelege a mia parte din eforturile pe care El le face spre atragerea noastra spre Rai am ramane socati. Sa nu uitam ca El vorbeste in un "murmur suav", trebuie sa asculti cat sa-l remarci.
Dumnezeu nu a facut Iad-ul cat noi sa mergem acolo, l-a facut pentru satana si demonii lui, dar cum noi preferam sa adoptam gandirea inamicului, atunci ne ducem dupa inamic. Nu exista nici macar un singur om nascut pe Pamantul asta pe care Dumnezzeu sa-l vrea in Iad. Daca citesti Biblia vezi ca sufera pentru oameni, sufera stiind unde aleg unii sa mearga, dar este drept, trebuie sa ne respecte deciziile. Nu e ca si cum nu stim de Iad, El ne-a vorbit de el. Sunt un exemplu viu, nu credeam in Iad, dar cand voiam sa ma sinucid, si L-am intrebat ce va fi dupa... am inceput sa visez doar ca merg in Pamant, ca nu voi fi fericita, ca e singuratate, suferinta, etc. Eu eram New Age, iar daca unii nu stiu ce e aia le spun eu, merge fff mult pe Legea Atractiei, deci fugi de ganduri negative ca dracu de tamaie. Ideea de Iad era ceva ce nici nu concepeam, nu ca imi era frica de el, nu concepeam sa existe. Dupa ce am pus labutele pe Biblie am inceput sa vad ca toata Biblia e plina de mentiuni sau insinuari legate de un Iad. Chiar si cand aveam visele despre un loc de suferinta, tot nu il vedeam ca pe Iad, asa de strain imi era gandul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 16, 2023 6:23 pm

Bun. Atunci fac și eu așa. Dacă Cris nu alege să fie cu mine, atunci viața ei să fie un iad!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Lun Feb 27, 2023 1:20 am

Tu nu esti sursa iubirii. Tu nu esti lumina. Tu nu esti sursa a tot ce e bun. Repet, tu vrei lumina fara sursa de lumina.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Suicidul

Mesajde BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 5:34 pm

Paco_ste » Dum Feb 05, 2023 6:09 pm scrie:
Lily » Vin Feb 03, 2023 10:28 pm scrie:
Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad.

Si sinucigasii necrestini ajung in rai ?
Ai o parere foarte urata despre Dumnezeu
daca esti convinsa ca a creat iadul.


El, Dumnezeul creștin a creat iadul fara că cineva să își dea seama.

Spre exemplu, se spune în Geneza că mai întâi s-au facut lumile văzduhului, cele nevăzute. Acolo a început cu eoni in urma ritualul de desacralizare ocultă a puterii și a Luminii sau, asa cum se spune, "căderea lui Lucifer".

Chiar pana la momentul așa zisei căderi, Iadul cu foc și cu Pucioasa a fost creat de Dumnezeul crestin.

Daca Dumnezeul creștin își iubește adepții, oare de ce aceștia pleacă de la el sau și mai bine întrebat, de ce ajung in chinuri in religia creștină cei care, doar conform religiei voastre au păcătuit? Unde e așa zisa iubire necondiționată care cică este oferita de Dumnezel creștin?

Eu nu o vad.

Plus că sa nu uitam ca versiunea de Rai a Creștinismului este exact bazată oe câmpiile Grecești Elize. Dar, oare atât de bine a fost în rai căci oamenii care s-au întors de-a adevăratelea înapoi în viață fizica, nu au spus ca au fowt lucruri frumoase. Eu i-am intalnit pe acesti oameni nu le mai tin minte numele acum.

Deci nu, nu sunt de acord aici cu tine, avand in vedere ca Dumnezeul creștin a creat Iadul asa cum am explicat. :arrow:
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Mar Feb 28, 2023 9:03 pm

Imi place de tine, esti chiar interesant. Ridici probleme foarte importante.
Pacatele trebuiesc platite. Adica uite daca eu vin si ii dau o palma sotiei tale ti se pare corect sa nu patesc nimic? Un Dumnezeu DREPT ar trebui sa pedepseasca greseala mea/pacatul meu? Dumnezeu este perfect drept, dar si perfect milos. Un Dumnezeu drept nu poate baga sub pres pacatul. Hai sa spune ca Dumnezeu in infinita Lui iubire ar decide sa ne ierte pur si simplu toate relele si sa nu fim nevoiti sa le platim, mai putem spune ca e drept? Daca un judecator "iarta" un infractor si il scapa de pedeapsa mai putem spune ca este drept? Crestin nu esti pentru ca spui ca esti, ci pentru ca urasti pacatul si fugi de el. Sigur ca tot vei face face pacate, dar vei fi in un permanent razboi cu pacatul si in cautarea lui Dumnezeu.

Dragostea lui Dumnezeu este absolut neconditionata. Indiferent ce ai facut in viata ta, daca te intorci de la rele spre El, te iarta. Stiu de oameni oribili, care au facut niste chestii de iti borasti matele, dar Dumnezeu i-a iertat si acum viata lor este total schimbata. Este o minciuna ca nu exista cale de intoarcere daca ai facut X sau Y. Dream a zis ca ar vrea sa ii taie gatul si crezi ca de asta nu Il mai iubeste Dumnezeu?! Nici vorba. Daca ai pacate neplatite este firesc sa ti le platesti, aici intervine dreptatea. poti sa alegi sa ti le plateasca Iisus sau sa ti le platesti singur. Tu iti alegi calea. Nu Dumnezeu alege sa te arunce in Iad din lipsa de iubire, ci tu alegi Iad-ul din lipsa de iubirea fata de Dumnezeu.

Tata a murit si a vazut cate ceva, nimic negativ. Gabriel Cotabita a murit si a vazut o energie foarte iubitoare si a zis ca trebuie sa fim mai iubitori unii cu ceilalti. Imediat dupa s-a insurat si si-a schimbat viata. Sharon Stone a murit si spune ca a vazut un tunel de lumina, iar la capatul tunelului a vazut oameni cunoscuti care deja murisera.Henry Gruver a vazut galaxia, a stiut sa descrie elemente necunoscute pana atunci despre galaxia noastra. Am super multe exemple. Am observat insa ca majoritatea crestinilor au experiente pozitive. La fel si mare parte dintre cei care stiau despre crestinism, dar nu practicau neaparat religia. E interesant ca pe cat ne indepartam de crestinism experientele se schimba. Stiu doctor ateu care a vazut viermi, cum intra in pamant, se duce in jos, etc. Eu in vremea New Age la fel, intodeauna daca visam ca mor ma duceam in jos. Pana cand nu am trecut la crestinism niciodata nu am visat ca mor si ma duc in sus. Intodeauna visam ca erau trenuri care duceau in pamant. Rachete, autobuse, dar toate in pamant. Vedeam chestii frumoase, dar toate sub pamant.
E interesant ca sunt cam 3 trend-uri in viziunile astea dupa moarte.
1.Rai, culori intense, plantele in viata, cantand, copacii isi dau fructele doar daca intinzi mana si sunt fericiti ca le sunt cerute fructe. Pace, lumina, dragoste, toti oamenii cauta sa se ajute intre ei. Cam toti care au stat mai mult morti si au ajuns in Rai asta au vazut.
2.Iad-ul. Intuneric palpabil. Miros intens de sulf, sete intensa, de ai da orice pe o picatura de apa. Tipete. Multi oameni la un loc care stiu de ce au ajuns in Iad si stiu de ce au ajuns si cei din jurul lor in Iad, isi stiu pacatele. Tot timpul simti ca nu ai tras aer in piapt, nu iti ajunge aerul. Toti tipa, dar niciunul nu poate comunica cu omul de langa el. Doar suferinta, ura, lipsa de aer, sete, singuratate, etc.
3. Cei care mor un scurt timp, vad un tunel, luminos sau intunecat, merg prin el, vad persoane decedate, dar atat, se trezesc. Rar unii vad o fiinta de lumina care emite dragoste.
Spui ca ai intalnit oameni care au murit si au revenit, te-as provoca sa intrebi atei, satanisti si crestini ce experiente au avut. Sunt si carti publicate despre experiente de genul asta, inclusiv de medici.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 12:40 pm

BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 4:34 pm scrie:Daca Dumnezeul creștin își iubește adepții, oare de ce aceștia pleacă de la el sau și mai bine întrebat, de ce ajung in chinuri in religia creștină cei care, doar conform religiei voastre au păcătuit? Unde e așa zisa iubire necondiționată care cică este oferita de Dumnezel creștin?

Eu nu o vad.

:arrow:

Biblia crestina afirma ca Dumnezeu iubeste pe toti.
Problema e ca niste escroci au inventat niste doctrine cum ca doar religia lor e adevarata si doar la ei e mantuirea.

Afi pacatos inseamna a te indeparta de credinta ca Dumnezeu e iubire. Deci in momentul cand te indoiesti de iubirea divina devii pacatos.
Totusi, noi trebuie sa invatam ca divinitatea nu se ocupa cu implinirea dorintelor. Te sfatuieste sa inveti dar sa nu iti pierzi speranta pentru viata viitoare, acolo EL se ocupa . Tot ce ai de facut e sa crezi intr-un Dumnezeu iubitor iar la randul tau sa iubesti pe aproapele.
Si eu am probleme in a disocia raufacatorul de rautatile lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 12:49 pm

Lily » Mar Feb 28, 2023 8:03 pm scrie:Pacatele trebuiesc platite.

Pacatele au fost platite.
Hristosul si-a dat viata pentru a te ierta.

Lily » Mar Feb 28, 2023 8:03 pm scrie:Tata a murit si a vazut cate ceva, nimic negativ. Gabriel Cotabita a murit si a vazut o energie foarte iubitoare si a zis ca trebuie sa fim mai iubitori unii cu ceilalti. Imediat dupa s-a insurat si si-a schimbat viata.

Nu ai cum sa fii mai iubitor fara sa crezi in iubirea divina. Mantuirea e prin CREDINTA. Deci daca crezi in iubirea divina te mantuiesti/transformi , devii o fiinta iubitoare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Suicidul

Mesajde BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 4:30 am

Lily » Mar Feb 28, 2023 9:03 pm scrie:Imi place de tine, esti chiar interesant. Ridici probleme foarte importante.
Pacatele trebuiesc platite. Adica uite daca eu vin si ii dau o palma sotiei tale ti se pare corect sa nu patesc nimic? Un Dumnezeu DREPT ar trebui sa pedepseasca greseala mea/pacatul meu? Dumnezeu este perfect drept, dar si perfect milos. Un Dumnezeu drept nu poate baga sub pres pacatul. Hai sa spune ca Dumnezeu in infinita Lui iubire ar decide sa ne ierte pur si simplu toate relele si sa nu fim nevoiti sa le platim, mai putem spune ca e drept? Daca un judecator "iarta" un infractor si il scapa de pedeapsa mai putem spune ca este drept? Crestin nu esti pentru ca spui ca esti, ci pentru ca urasti pacatul si fugi de el. Sigur ca tot vei face face pacate, dar vei fi in un permanent razboi cu pacatul si in cautarea lui Dumnezeu.

Dragostea lui Dumnezeu este absolut neconditionata. Indiferent ce ai facut in viata ta, daca te intorci de la rele spre El, te iarta. Stiu de oameni oribili, care au facut niste chestii de iti borasti matele, dar Dumnezeu i-a iertat si acum viata lor este total schimbata. Este o minciuna ca nu exista cale de intoarcere daca ai facut X sau Y. Dream a zis ca ar vrea sa ii taie gatul si crezi ca de asta nu Il mai iubeste Dumnezeu?! Nici vorba. Daca ai pacate neplatite este firesc sa ti le platesti, aici intervine dreptatea. poti sa alegi sa ti le plateasca Iisus sau sa ti le platesti singur. Tu iti alegi calea. Nu Dumnezeu alege sa te arunce in Iad din lipsa de iubire, ci tu alegi Iad-ul din lipsa de iubirea fata de Dumnezeu.

Tata a murit si a vazut cate ceva, nimic negativ. Gabriel Cotabita a murit si a vazut o energie foarte iubitoare si a zis ca trebuie sa fim mai iubitori unii cu ceilalti. Imediat dupa s-a insurat si si-a schimbat viata. Sharon Stone a murit si spune ca a vazut un tunel de lumina, iar la capatul tunelului a vazut oameni cunoscuti care deja murisera.Henry Gruver a vazut galaxia, a stiut sa descrie elemente necunoscute pana atunci despre galaxia noastra. Am super multe exemple. Am observat insa ca majoritatea crestinilor au experiente pozitive. La fel si mare parte dintre cei care stiau despre crestinism, dar nu practicau neaparat religia. E interesant ca pe cat ne indepartam de crestinism experientele se schimba. Stiu doctor ateu care a vazut viermi, cum intra in pamant, se duce in jos, etc. Eu in vremea New Age la fel, intodeauna daca visam ca mor ma duceam in jos. Pana cand nu am trecut la crestinism niciodata nu am visat ca mor si ma duc in sus. Intodeauna visam ca erau trenuri care duceau in pamant. Rachete, autobuse, dar toate in pamant. Vedeam chestii frumoase, dar toate sub pamant.
E interesant ca sunt cam 3 trend-uri in viziunile astea dupa moarte.
1.Rai, culori intense, plantele in viata, cantand, copacii isi dau fructele doar daca intinzi mana si sunt fericiti ca le sunt cerute fructe. Pace, lumina, dragoste, toti oamenii cauta sa se ajute intre ei. Cam toti care au stat mai mult morti si au ajuns in Rai asta au vazut.
2.Iad-ul. Intuneric palpabil. Miros intens de sulf, sete intensa, de ai da orice pe o picatura de apa. Tipete. Multi oameni la un loc care stiu de ce au ajuns in Iad si stiu de ce au ajuns si cei din jurul lor in Iad, isi stiu pacatele. Tot timpul simti ca nu ai tras aer in piapt, nu iti ajunge aerul. Toti tipa, dar niciunul nu poate comunica cu omul de langa el. Doar suferinta, ura, lipsa de aer, sete, singuratate, etc.
3. Cei care mor un scurt timp, vad un tunel, luminos sau intunecat, merg prin el, vad persoane decedate, dar atat, se trezesc. Rar unii vad o fiinta de lumina care emite dragoste.
Spui ca ai intalnit oameni care au murit si au revenit, te-as provoca sa intrebi atei, satanisti si crestini ce experiente au avut. Sunt si carti publicate despre experiente de genul asta, inclusiv de medici.


Iadul nu înseamnă ce crezi tu, având în vedere ca eu prin astral am văzut acel loc și nu este rău. Dar în fine, asta este cu totul o alta poveste.

Am întrebat o gramada de oameni inclusiv cunoștințe de ale mele și unele au raportat experiente pozitive după moarte sau mai puține pozitive sau negative complet, fie cu Raiul fie cu Iadul în funcție de calea teista aleasa de acel individ.

Spre exemplu maica-mea era sa facă un infarct, iar într-o experienta post mortem ea a văzut ceva ca un fel de sfera albastra, cu un tunel cu pietre prețioase și o ISA roșie din alama, care reprezenta Iadul. A deschis acea ușa și nu a avut nicio experienta negativa.

În schimb varumi-o care a avut o astfel de experienta a raportat ca Iadul e ceva negativ, asa cum ai zis și fu, dar ca Raiul e mai bun. Bine, nota importanta: varul meu e cam destul de aproape de creștinism cu tot felul de rugăciuni, acatiste etc. deci înțeleg care sau mai bine spus ce a cauzat experienta sa.

În fine, ce vreau sa zic este ca în funcție de indoctrinare și concept, Iadul are foarte multe forme.

Cum ar fi: În versiunea ateista aau cel mult cea catolica:Divina Comedie - Dante Alighieri (Cele 9 cercuri ale Iadului).

Versiunea teista în Satanism (cazul meu și a multor altora) - un loc minunat asemănător cu Câmpiile Elize de la Greci unde sufletele celor trecuți în neființă sunt acolo pentru odihna și de asemenea evoluție spirituala pentru a ne ghida pe noi, cei rămași pe Pământ de a ne feri de rele și de a ajuta lumea. Lucru pe care eu personal consider ca îl fac, cu greșeli evidente având în vedere ca sunt om.

Versiunea teista Creștină -un iaz de foc și pucioasa, ardere, chin și multa suferință, plus un loc care se presupune ca miroase a sulf.

Orientul mijlociu, shikismul, islamismul și sa nu greșesc, budismul:o versiune cu cercul infinit al vieții, ce simbolizează reincarnarea continua din pricina trăirii aproape infinite a unei vieți fără un scop spiritual anume.

Fiecare religie are versiunile sale, eu am ales sa urmez versiunea religiei în care sunt eu. Sunt de acord ca atât timp cât nu se folosește extremismul sau control prin frica pe baza unei versiuni religioase ale Iadului, fiecare poate sa meargă liniștit pe drumul sau.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Suicidul

Mesajde BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 5:04 am

Lily » Mar Feb 28, 2023 9:03 pm scrie:Imi place de tine, esti chiar interesant. Ridici probleme foarte importante.
Pacatele trebuiesc platite. Adica uite daca eu vin si ii dau o palma sotiei tale ti se pare corect sa nu patesc nimic? Un Dumnezeu DREPT ar trebui sa pedepseasca greseala mea/pacatul meu? Dumnezeu este perfect drept, dar si perfect milos. Un Dumnezeu drept nu poate baga sub pres pacatul. Hai sa spune ca Dumnezeu in infinita Lui iubire ar decide sa ne ierte pur si simplu toate relele si sa nu fim nevoiti sa le platim, mai putem spune ca e drept? Daca un judecator "iarta" un infractor si il scapa de pedeapsa mai putem spune ca este drept? Crestin nu esti pentru ca spui ca esti, ci pentru ca urasti pacatul si fugi de el. Sigur ca tot vei face face pacate, dar vei fi in un permanent razboi cu pacatul si in cautarea lui Dumnezeu.

Dragostea lui Dumnezeu este absolut neconditionata. Indiferent ce ai facut in viata ta, daca te intorci de la rele spre El, te iarta. Stiu de oameni oribili, care au facut niste chestii de iti borasti matele, dar Dumnezeu i-a iertat si acum viata lor este total schimbata. Este o minciuna ca nu exista cale de intoarcere daca ai facut X sau Y. Dream a zis ca ar vrea sa ii taie gatul si crezi ca de asta nu Il mai iubeste Dumnezeu?! Nici vorba. Daca ai pacate neplatite este firesc sa ti le platesti, aici intervine dreptatea. poti sa alegi sa ti le plateasca Iisus sau sa ti le platesti singur. Tu iti alegi calea. Nu Dumnezeu alege sa te arunce in Iad din lipsa de iubire, ci tu alegi Iad-ul din lipsa de iubirea fata de Dumnezeu.

Tata a murit si a vazut cate ceva, nimic negativ. Gabriel Cotabita a murit si a vazut o energie foarte iubitoare si a zis ca trebuie sa fim mai iubitori unii cu ceilalti. Imediat dupa s-a insurat si si-a schimbat viata. Sharon Stone a murit si spune ca a vazut un tunel de lumina, iar la capatul tunelului a vazut oameni cunoscuti care deja murisera.Henry Gruver a vazut galaxia, a stiut sa descrie elemente necunoscute pana atunci despre galaxia noastra. Am super multe exemple. Am observat insa ca majoritatea crestinilor au experiente pozitive. La fel si mare parte dintre cei care stiau despre crestinism, dar nu practicau neaparat religia. E interesant ca pe cat ne indepartam de crestinism experientele se schimba. Stiu doctor ateu care a vazut viermi, cum intra in pamant, se duce in jos, etc. Eu in vremea New Age la fel, intodeauna daca visam ca mor ma duceam in jos. Pana cand nu am trecut la crestinism niciodata nu am visat ca mor si ma duc in sus. Intodeauna visam ca erau trenuri care duceau in pamant. Rachete, autobuse, dar toate in pamant. Vedeam chestii frumoase, dar toate sub pamant.
E interesant ca sunt cam 3 trend-uri in viziunile astea dupa moarte.
1.Rai, culori intense, plantele in viata, cantand, copacii isi dau fructele doar daca intinzi mana si sunt fericiti ca le sunt cerute fructe. Pace, lumina, dragoste, toti oamenii cauta sa se ajute intre ei. Cam toti care au stat mai mult morti si au ajuns in Rai asta au vazut.
2.Iad-ul. Intuneric palpabil. Miros intens de sulf, sete intensa, de ai da orice pe o picatura de apa. Tipete. Multi oameni la un loc care stiu de ce au ajuns in Iad si stiu de ce au ajuns si cei din jurul lor in Iad, isi stiu pacatele. Tot timpul simti ca nu ai tras aer in piapt, nu iti ajunge aerul. Toti tipa, dar niciunul nu poate comunica cu omul de langa el. Doar suferinta, ura, lipsa de aer, sete, singuratate, etc.
3. Cei care mor un scurt timp, vad un tunel, luminos sau intunecat, merg prin el, vad persoane decedate, dar atat, se trezesc. Rar unii vad o fiinta de lumina care emite dragoste.
Spui ca ai intalnit oameni care au murit si au revenit, te-as provoca sa intrebi atei, satanisti si crestini ce experiente au avut. Sunt si carti publicate despre experiente de genul asta, inclusiv de medici.


La noi în Satanismul teist nu acceptam suicidul, consideram ca viata este cel mai de preț dar dat de Satan și de asemenea ca înroșirea vieții, chit ca este prin sinucidere, chit ca este prin avort, atenție nu în situațiile unde exista un viol pentru ca acolo stau altfel lucrurile, dar la avorturi care sunt realizate ba din motive estetice ba din motive care nu au nicio logica unele cu celelalte, aceasta este o irosire a darului celui mai scump pe care Satan ni l-a dat, și anume VIAŢA.

Deci, cel puțin în sfera unde sunt eu, și în multe alte sfere ale Satanismului care nu toate coincid cu ideologiile mele, merita apreciate ca nu propaga suicidul.

Ce ma îngrijorează este ca de ce nu se spune corect în statistica și anume ca practicanții creștinismului, indiferent de etnie sau situație amoroasa, financiara etc suferă de suicid? Iar ratele sunt alarmante.

Nu Satan a introdus Instagram și filtre care te înnebunesc și te fac sa îți iei viata dacă nu ești la fel ca în poza, cum totodată nu Satan a fost și nici nu o sa fie vreodată cel care sa promoveze o conduita greșită, necorespunzătoare fata de semeni și natura, având în vedere ca acestea sunt valorile Satanismului teist, Satanismul care a fost de mii de ani cu noi ca oameni, chiar dacă vrem sa admitem asta în loc public sau nu.

Faptul ca la știri se vede ipocrizia bisericeasca, din cadrul BOR sau PSD, PNL, PMP etc duce omul la suicid, combinat cu problemele globale (resurse iresponsabil alocate, scăderea hranei și inflația etc) și cu falsa consolare creștină ca e un "Dumnezeu care te ajuta și te aude când plângi/ când ai probleme".

Dacă Dumnezeul creștin ar fi auzit problemele nu de acum, ci de mii de ani ale poporului Roman, de-alungul istoriei, mai ajungea România acum într-o oglindire a unei democrații false și a reincarnarii unei dictaturi care a luat naștere odată cu sosirea lui Ceaușescu în România ca mândru promovat-o al conceptului de Comunism, creat de omul politic rus Vladimir Ilyich Ulyanov? Evident ca nu.

Mai ajungea tara noastră exprimarea unui cerc vizibil de interlopi și trafic de persoane acoperite sub preș și legalizate din punct de vedere moral? Din nou, este foarte evident ca nu.

Sau, sa ne uitam la situația de pe întreg globul, în America spre exemplu oamenii suferă de o gramade de dezastre naturale care au fost cauzate mecanic la laborator în ceea ce privește vremea, chimicale, influențarea apelor etc. Unde este Dumnezeul creștin sa repare aceste probleme? Având în vedere ca se presupune ca Americanii sunt foarte credincioși, de aici de unde deviza "In God We Trust" (In Dumnezeu noi credem)?

În Rusia spre exemplu, tinerii de acolo sunt trimiși într-un război mai mult decât imoral, știind ca e ultima oara când se întorc la familiile lor, la viata lor de odinioară, inecandu-si amarul în alcool sau tutun / droguri, ca ulterior sa li se spună un "Aleluia" și ca datoria de masacrarea a cetățenilor Ucrainei se presupune ca fiind o binecuvântare divina, conform patriarhului Kiril.

Sau, revenind la România, vedem sin ce în ce mai multe forte ale opoziției care sunt la rândul lor "mânjite" și fie operează ca agenți duplicitar, fie ca turnători. Depinde.

Spre exemplu, Diana Iovanovici Sosoaca, ce pe lângă faptul ca la începutul războiului din data de 24 Februarie 2022 a susținut ca nu exista refugiați în vama, când reportajele LIVE arătau fix acest lucru, sau când in ciuda unei încercări de a deruta audienta, prin afirmații false precum: eu nu susțin Rusia, este o înscenare de către guvernul Orban, guvernul Citu etc, ca mai apoi sa se divulge în spațiul public o fotografie ce o arata pe Diana Sosoaca alături de George Simion la Ambasada Rusiei la București, la meeting-ul unde s-a celebrat victoria Sfântului Ștefanovici al Rusiei pentru o presupusa denazificare?

Unde este Dumnezeul creștin pentru a rezolva aceste probleme?

Sau, sa nu uitam de atâtea familii care is doresc sa aibă copii și nu au posibilitatea sa conceapă un copil, din cauza infertilității. Unde este Dumnezeul creștin sa rezolve aceste probleme?

Dacă ar fi fost într-adevăr religia Creștină ceea ce se pretinde peste tot online și off-line ca este, atunci lucrurile ar fi văzute dintr-o alta perspectiva mult mai sclipitoare, adevărat sclipitoare.

Sa nu uitam filmul ,,Dumnezeu pentru o zi". Dacă tu sau oricare predicator al creștinismului ați fi în rolul zeități supreme pe care o propovăduit cu valorile acesteia din urma, oare ați face același lucru ca și el, lăsând tara și planeta într-o mizerie morala continua sau ați rezolva problemele?

De la momentul potopului, ajungem și aici imediat, și pana la situația actuala în anul 2023 sunt eoni de ani în care Dumnezeul creștin nu a făcut altceva decât sa demonstreze ca cel mai ucigător lucru nu sunt asa zisele păcate promovate în Biblie dar, mai degrabă, inexistenta sa.

Nu are cum o zeitate din Vechiul Testament care a predicat:,,ochi pentru ochi" și "dinte pentru dinte" după secole întregi, ba chiar milenii de predicat astfel de valori, sa apară cu un pretext de Noul Testament cu presupuse valori care au fost de fapt predicat de Satan, de Demoni și de Zei în trecut.

Oamenii nu se schimba corect? Și Isus a fost om și deci asta poate spune logic ca nu are cum sa predice valori de iubire, iertare și asa mai departe, cât timp tatăl sau a predicat valorile originale din Vechiul Testament.

Lumea are o gramada de suferit din pricina acestor valori nefaste și al acestei strategii de diversiune psihologica ce este efectuata.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Suicidul

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 11:46 pm

De ce ne-a creat Dumnezeu?
Acuma,bine,nici nu sunt de acord cu faptul ca popa nu face slujba la biserica unui sinucigas si nu il ingroapa crestineste in cimitir. Sunt ingropati mai la marginea cimitirului.
Lily ce parere ai de incinerarea cadavrului?
Ma bucur ca te-am gasit, spui lucruri destul de interesante,cunosti multe.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Joi Mar 02, 2023 11:58 pm

Din cate stiu si preotii crestini spun ca in caz de pericol de viol ai voie sa te sinucizi.
Am pus o statistica facuta in SUA (daca retin corect) privind ratele de sinucidere in functie de religie, dar din pacate nu erau trecuti si satanistii, dar accept ca ai dreptate si satanistii au o rata mai mica de sinucidere. Adica da, si eu daca as face parte din categoria asta m-as teme de moarte. :)) Sunt studii care arata ca exista o corelatie intre cat de activ esti in practicarea religiei si rata de sinucidere, iar in cazul asta rata de sinucidere pentru cei ce practica intens religia crestina este foarte scazuta. Vezi aici este o problema, multi spun ca sunt crestini, musulmani, budisti asa ca asa au fost invatati sa spuna, nu si-au ales religia, doar asta li s-a spus ca sunt, caz in care sigur ca religia declarata nu le va influenta dorinta de sinucidere.
Dumnezeul crestin aude si stie toate problemele poporului, doar ca noi vrem mizeria. Nu El a ales sa ne puna dictator, noi l-am vrut. Daca Dumnezeu spunea nu si nu ne permitea sa ne punem dictatorul pe care il voiam oare mai eram liberi? Cum stiam ca e rau sa alegi un conducator dictator? Vezi aici suntem ca un copil rasfatat care vrea X, parintele i spune nu, copilul tot vrea X pana cand parintele il lasa sa ia acel lucru dorit sa afle de ce nu e bine sa aiba X. Este vorba de educatie. Toti fugim de suferinta, dar realitatea este ca suferinta scoate esenta din tine, rea sau buna.
Nu, americanii sunt niste depravati. Daca asculti "slujbele" lor iti dai pumni in cap. Cica: Dumnezeu te vrea bogat, trebuie sa dovedesti incredere in Dumnezeu si sa imi dai mie bani si Dumnezeu iti va rasplati increderea binecuvantandu-te cu belsug. Au inalti oficiale travestiti, lesbiene, toate ciudateniile Pamantului. Nu cred ca exista la oraa actuala tara mai depravata ca SUA.
Da, in Rusia am auzit prostia aia ca cica daca mori in razboi ajungi in Rai, evident ca e o aberatie care nu are nimic in comun cu crestinismul.
Realitatea este ca noi ca popor roman nu suntem prea buni, dar niciodata poporul roman nu a fost prea integru, ne-am cam dat dupa cum batea vantul. Multi romani se declara crestini, dar cati dintre ei nu beau? Cati nu isi inseala partenerul? Cati nu fura? Spunem multe, dar nu traim ce spunem. Crestinismul nu se ia cu lingurita. Nu poti sa spui ca esti crestin si sa traiesti ca un necredincios/pagan.
Satana era deja pe Pamant cand a aparut Adam, deci daca Satana a venit cu regulile morale, de ce nu au fost implementate de la inceput, de ce s-a mers initial pe regulile Vechiului Testament (dinte pentru dinte) si dupa pe regulile Noului testament? Dumnezeu a mers initial pe regulile vechi (presupun, nu stiu) pentru a arata ca nu functioneaza, razbunarea nu are efectul care credeam ca il va avea, doar iertarea te vindeca.

Ultimul tau punct este extrem de important, daca Dumnezeu ne iubeste de ce este lumea in halul asta, de ce nu intervine?! Ok, hai sa spunem ca Dumnezeu ar repara maine absolut tot ce consideri ca este gresit in lumea asta, cum ne-am mai da seama ca sa ucizi (de ex.) este rau? Daca Dumnezeu readuce la viata omul omorat de mine, de ce as mai considera ca este rau ca l-am omorat? daca Dumnezeu nu mi-ar mai permite sa omor/fur/insel mai am libertate? Daca am libertatea de a face doar ce vrea El, mai sunt libera? Ceea ce vezi in jurul tau este rodul pacatelor noastre. Cine ne obliga sa furam? Putem intelege de ce Dumnezeu URASTE pacatul doar daca vedem rodul pacatului in jurul nostru.
Daca Satana e asa bun, de ce nu repara el problemele din lume, doar el este stapanitorul acestei lumi? Cum ar putea repara Satana problemele fara sa ne ia libertatea? Tot ce ai enumerat este legat de comportamentul unor oameni, cum ii poate forta Satana sa faca doar bine? Iar daca Satana ii face sa faca numai bine, mai sunt oameni? Nu devin roboti programati?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron