Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Suicidul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Opincariu Ana Maria, Paco_ste

Re: Suicidul

Mesajde Lily » Joi Ian 19, 2023 7:40 pm

Nu poti promova un mod gresit de scriere. Daca esti profesor trebuie sa promovezi scrierea corecta, conform regulilor, nu cum crezi.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 719

Reclame

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 20, 2023 2:01 pm

Regulile se mai schimbă, sis'.
Ce era greșit ieri, este corect astăzi. De exemplu "diseară". Era greșit. Corect era "deseară".
Dar pentru că mulți oameni foloseau "diseară", academicienii nu i-au mai putut ignora.
Eu vreau să se revină la scrierea de dinainte de revoluție. Cu ce drept îmi interzici u? :|
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 605

Mesajde Lily » Mar Ian 24, 2023 9:15 pm

Un profesor promoveaza regulile actuale, nu cele trecute sau posibil viitoare.
Iar cei de la Ro-mania voiau sa se renunte la cratima, deci au voie sa promoveze scrierea fara cratima.

Sa revenim totusi la topic. Oare sinucigasii crestini ajung in Iad sau in Rai?
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 28, 2023 2:06 pm

Alegoria ta e, cel puțin, neinspirată. Nu s-a scris niciodată fără punctuație!

On-topic: Sinucigașii creștin ajung în iad. Prin "bunătatea" zeului vostru.
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Re: Sinuciderea

Mesajde Manole » Mar Ian 31, 2023 5:02 pm

Lily » Sâm Dec 31, 2022 9:17 pm scrie:Daca ne limitam la gramatica e descriptiva incepem sa scriem "io" in loc de "eu". [-X

Eu am citit in urma cu cativa ani, cred ca vreo 3-4 ani, intr-un manual de scoala, ca se scrie eu si se citeste ieu sau io. Joac-o pe asta! Manual de scoala, deci trecut prin comisii si aprobat, imi pare rau ca nu pot sa iti dau editura sau alte date ca nu am cartea, iar cu cartile scrise e mai greu sa dai link, dar poti sa ma crezi pe cuvant.
Manole
level 2
level 2

Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 300

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 01, 2023 6:39 am

Așa știam și eu. Că "io" este acceptat. Dar am verificat acuma pe dexonline.ro și se pare că m-am înșelat.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Vin Feb 03, 2023 8:28 pm

Din cate stiu "io" a fost acceptat candva pentru a ajuta semi-analfabetii, probabil. Din cate stiu pana prin anii '50 se folosea apostroful ca ulterior sa se treaca la cratima. Nu stiu sigur, dar parca auzisem ceva similar, deci se poate spune ca a fost o vreme cand cratima nu exista, deci Ro-mania pot promova scrierea fara cratima. Oricum chiar si daca informatia respectiva este falsa, tot la inceputul scrierii umane sigur nu exista cratima, asta este clar.

Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad. Logica este ca crima este un pacat, iar fiind mort nu prea mai ai cum sa te caiesti ca te-ai "ucis". Poti sa te caiesti anterior, dar ideea caintei este de a te intoarce de la pacat. Nu merge cu "Doamne iarta-ma ca urmeaza sa ma duc sa ii dau in cap vecinului". Vreau sa fiu foarte clara, aici opiniile sunt impartite, unii sustin ca sinuciderea nu este o crima si cat timp esti crestin poti sa faci pasul, pana la urma multi din Biblie au vrut sa moara. Din experienta mea, chiar si cand ai ganduri din astea, Dumnezeu te tarasete departe de gand. Cred ca reusesc sa se sinucida doar acei crestini care au totul pregatit (gen pistol cu gloante), altfel iti strica planurile. Ai slabe sanse ca crestin sa poti face pasul.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 04, 2023 10:42 pm

Nu văd legătura dintre crimă și suicid.

Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 05, 2023 3:09 pm

Lily » Vin Feb 03, 2023 10:28 pm scrie:
Sincer nu garantez ca am dreptate, dar cred ca da, sinucigasii crestini ajung in Iad.

Si sinucigasii necrestini ajung in rai ?
Ai o parere foarte urata despre Dumnezeu daca esti convinsa ca a creat iadul.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 602

Anterior

Înapoi la General