Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Catedrala Neamului

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 15, 2022 3:05 am

Ce părere aveți de această... clădire? :?
Era utilă sau se puteau cheltui banii pe altceva?

Imagine
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Catedrala Neamului

Mesajde reality24 » Joi Dec 15, 2022 6:20 pm

E o construcție inutilă pentru foarte mulți români. Politicienii și popii au făcut afaceri frumoase pe baza acestui proiect. Evident că banii îngropați în această construcție stupidă se puteau folosi în alte scopuri benefice pentru omul de rând.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300


Re: Catedrala Neamului

Mesajde reality24 » Dum Dec 18, 2022 7:55 pm


Sunt sigur că mai marii bisericii i-au considerat pe acești oameni trimișii diavolului și piedici în realizarea marelui proiect.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 19, 2022 11:24 pm

reality24 » Joi Dec 15, 2022 5:20 pm scrie:E o construcție inutilă pentru foarte mulți români. Politicienii și popii au făcut afaceri frumoase pe baza acestui proiect. Evident că banii îngropați în această construcție stupidă se puteau folosi în alte scopuri benefice pentru omul de rând.

Sunt de acord in totalitate cu ce spui, insa stapanitorii acestui neam sunt convinsi ca era nevoie de o asemenea monstruozitate. Da , e o monstruozitate findca ea a fost propusa de niste monstri, care in realitate e o sursa nesecata de bani in conturile unor mari conducatori de stat si religie. Pe acestia cu nici un chip nu ai fi putut convinge ca nu era necesara o astfel de aberatie. Dar veti vedea pe viitor ca vor spune ca a meritat tot efortul consumat si ca va aduce beneficii intregului popor.

Sanatatea unui popor poate fi mare daca are si credinta mare, dar nu in catedrale sau alte asemenea abominatii. Sanatatea unui popor credincios va fi buna doar daca isi vor atinti constinta catre bunatatea divina. Din pacate multi sunt in depresie findca societatea nu le ofera sanse bune de a avea o viata placuta, comfortabila si pace in constinta.
Dar atata timp cat conducatorii au invatat sa-si protejeze pozitiile si nimic nu ii mai poate alunga de acolo, vor face orice sa isi atinga scopurile.


Aceasta catedrala nu reprezinta gradul de credinta al acestui popor ci gradul de putere si coruptie a stapanitorilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 20, 2022 6:11 pm

Făcea bine Ceaușescu, că dărîma prostiile astea. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Joi Ian 19, 2023 11:22 pm

Eh au vrut spitale, nu catedrale, si au ajuns toti in spitale. :)) :)) :)) :)) :))
Acum vorbind serios. Nu cred ca Catedrala aduce un plus crestinismului, adica nu cred ca o cladire ca asta chiar ajuta cumva crestinul de rand. Consider totusi ca aceasta poate ajuta economia. Este un punct de atractie care va aduce beneficii economiei. E ca si cum faci o statuie gigantica precum Statuia Libertatii. Atragi turisti, dar cam acolo e limitata semnificatia. Ma bucur ca se face, dar repet, nu o vad ca pe un punct important in viata crestinului. Sunt biserici care merita vizitate de crestini, dar pe asta aa merge sa o vad asa din curiozitate, dar cam atat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 20, 2023 5:04 pm

Mie îmi place poza asta:

Imagine

E bine punctat. Nu vrem iertare de "păcate". Asta cu păcatele e o mare prostie!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Mie Ian 25, 2023 1:26 am

Pai cand ai iertare de pacate cam ai sanatate, deci nu prea ai nevoie de spital. Daca nu vrei iertare de pacate... atunci vei tot avea nevoie de sistem de sanatate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Mie Ian 25, 2023 12:35 pm

Asta e citat din evul mediu?
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Mie Ian 25, 2023 11:17 pm

Nu, este o constatare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Joi Ian 26, 2023 12:06 am

ce sa zic... speechless... nici biserica nu mai e de aceasta parere
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Joi Ian 26, 2023 12:24 am

Ok, hai sa dezvoltam problema. Daca un om este bolnav nu inseamna ca e pacatos, asta este clar. Acceptat de mine si de biserica. De altfel si Iisus a spus asta cand a fost intrebat cine a pacatuit de este un anumit om bolnav, el sau parintii lui, iar Iisus a spus ca nici el, nici parintii. Credinta insa te poate vindeca, cam de asta merg oamenii la moaste, mizand pe invierea soldatului aruncat langa un om cu har care murise, iar soldatul a inviat.
Ceea ce pacatul face este sa iti lase usile si geamurile deschise cat sa te poata ataca orice boala, necaz, etc. Esti mai vulnerabil in fata unor asemenea pericole, dar asta nu inseamna ca toti pacatosii dau numai de necazuri sau toti crestinii au numai evenimente pozitive. Prin crestinism doar diminuezi posibilitatea. Chiar daca te loveste boala ai salvare, ai la cine sa apelezi si ce sa faci, trecand peste spital. Omul fara Dumnezeu are doar spitalul ca salvare. Iar daca este sa analizam un pic sistemul de sanatate, medicamentele, observam ca aproape orice medicament dauneaza altui organ si ai nevoie de alt medicament care sa te protejeze de efectul medicamentului. E un cerc vicios din care cam greu iesi. Rugaciunea nu are efecte adverse. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Joi Ian 26, 2023 2:20 pm

Lily » Joi Ian 26, 2023 12:24 am scrie:Credinta insa te poate vindeca, cam de asta merg oamenii la moaste, mizand pe invierea soldatului aruncat langa un om cu har care murise, iar soldatul a inviat.

Aici te contrazici cu conduita bisericii din prezent. BOR isi instruieste preotii sa trimita oamenii la spital. Desigur, in evul mediu nu era asa, si mai sunt si unii preoti imbecili care au ortodoxia lor si nu asculta de nimeni, cum sunt si acei guru care au religia lor, oameni si oameni peste tot. Pe pupatorii de cadavre nu ii intelege nimeni. Oricum tot e bine, altii le fac mai mult la cadavre decat sa le pupe. Asa, un pupic mic in lift n-a daunat nimanui :D


Lily » Joi Ian 26, 2023 12:24 am scrie:Iar daca este sa analizam un pic sistemul de sanatate, medicamentele, observam ca aproape orice medicament dauneaza altui organ si ai nevoie de alt medicament care sa te protejeze de efectul medicamentului. E un cerc vicios din care cam greu iesi. Rugaciunea nu are efecte adverse. :mrgreen:

Sunt si preoti care dauneaza, nu doar medicamente. Din cand in cand mai apare cate unul in presa cu cate o grozavie. Unii te omoara la botez (acel ritual barbar - botezul e simbolic, nu ajuta la nimic scufundarea totala in apa, nici Iisus nu a fost scufundat de tot), altii daca nu te violeaza iti pun mana pe țâțe si ce mai ai pe acolo ca nici nu mai stiu, altii isi fac laba in fata liceului, asta ca sa ma rezum doar la evenimente recente aparute in presa, sa nu mai vorbim de cate sunt si nu apar in presa. Astea sunt reactii adverse la fel de rare (sau de dese) ca si la medicamente. Nothing is safe :mrgreen:

Dar ca sa rezumam, discutia merge intr-o directie departe de orice nivel acceptabil chiar si de catre biserica in secolul XXI, ar fi bine sa ne oprim.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 27, 2023 1:04 pm

Lily » Mie Ian 25, 2023 1:26 am scrie:Pai cand ai iertare de pacate cam ai sanatate, deci nu prea ai nevoie de spital. Daca nu vrei iertare de pacate... atunci vei tot avea nevoie de sistem de sanatate.

Asta e o prostie!
Toți bolnavii sunt atei. Și toți sănătoșii sunt creștini.
E o gîndire pur retrogradă. [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Dum Ian 29, 2023 1:48 pm

Manole » Joi Ian 26, 2023 1:20 pm scrie:
Lily » Joi Ian 26, 2023 12:24 am scrie:Credinta insa te poate vindeca, cam de asta merg oamenii la moaste, mizand pe invierea soldatului aruncat langa un om cu har care murise, iar soldatul a inviat.

Aici te contrazici cu conduita bisericii din prezent. BOR isi instruieste preotii sa trimita oamenii la spital. Desigur, in evul mediu nu era asa, si mai sunt si unii preoti imbecili care au ortodoxia lor si nu asculta de nimeni, cum sunt si acei guru care au religia lor, oameni si oameni peste tot. Pe pupatorii de cadavre nu ii intelege nimeni. Oricum tot e bine, altii le fac mai mult la cadavre decat sa le pupe. Asa, un pupic mic in lift n-a daunat nimanui :D


Lily » Joi Ian 26, 2023 12:24 am scrie:Iar daca este sa analizam un pic sistemul de sanatate, medicamentele, observam ca aproape orice medicament dauneaza altui organ si ai nevoie de alt medicament care sa te protejeze de efectul medicamentului. E un cerc vicios din care cam greu iesi. Rugaciunea nu are efecte adverse. :mrgreen:

Sunt si preoti care dauneaza, nu doar medicamente. Din cand in cand mai apare cate unul in presa cu cate o grozavie. Unii te omoara la botez (acel ritual barbar - botezul e simbolic, nu ajuta la nimic scufundarea totala in apa, nici Iisus nu a fost scufundat de tot), altii daca nu te violeaza iti pun mana pe țâțe si ce mai ai pe acolo ca nici nu mai stiu, altii isi fac laba in fata liceului, asta ca sa ma rezum doar la evenimente recente aparute in presa, sa nu mai vorbim de cate sunt si nu apar in presa. Astea sunt reactii adverse la fel de rare (sau de dese) ca si la medicamente. Nothing is safe :mrgreen:

Dar ca sa rezumam, discutia merge intr-o directie departe de orice nivel acceptabil chiar si de catre biserica in secolul XXI, ar fi bine sa ne oprim.

1.In ortodoxie nu exista vreun guru sau vreunul cu religia/ortodoxia sa. Te zboara imediat BOR-ul daca nu respecti regulile. Este un plus pentru biserica faptul ca regulile sunt foarte stricte.
Este firesc ca preotul sa mearga in spital, trebuie sa mearga la cei care sunt bolnavi, sa le aduca alinare, pace, etc.
Merg la moaste pentru ca sunt disperati. Daca arunci un mort langa un om cu har iar mortul invie te cred si eu ca vrei sa mergi la moaste sa incerci sa obtii un miracol. Personal nu sunt de acord cu ideea de moaste, mi se pare impotriva invataturilor, dar inteleg logica lor. Daca mama ta e bolnava iar la spital nu ti se mai dau sanse, nu incerci orice?
2.Vorbesti de preoti care sunt oameni, deci clar pot face tampenii. Greseala unui om nu invalideaza importanta bisericii sau a crestinismului, ba din contra, dovedeste ca avem nevoie de un salvator, singuri nu reusim sa facem nimic bun.




Dream Catcher » Vin Ian 27, 2023 12:04 pm scrie:
Lily » Mie Ian 25, 2023 1:26 am scrie:Pai cand ai iertare de pacate cam ai sanatate, deci nu prea ai nevoie de spital. Daca nu vrei iertare de pacate... atunci vei tot avea nevoie de sistem de sanatate.

Asta e o prostie!
Toți bolnavii sunt atei. Și toți sănătoșii sunt creștini.
E o gîndire pur retrogradă. [-X

Am spsu clar ca nu inseamna ca daca esti bolnav esti pacatos sau ateu. Nu ai citit cu atentie. Am mentionat chiar cand Iisus a fost intrebat de ce este un baiat bolnav, daca este din cauza pacatelor lui sau ale parintilor, iar Iisus a spus ca nici din cauza pacatelor lui, nici ale parintilor. Ateismul teoretic e pacat, deci se incadra aici. Ateismul si pacatele in general doar te lasa mai vulnerabil.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Dum Ian 29, 2023 2:39 pm

Lily » Dum Ian 29, 2023 1:48 pm scrie:1.In ortodoxie nu exista vreun guru sau vreunul cu religia/ortodoxia sa.


Cum sa nu? Macedon Petrescu. Si mai sunt, dar asta e cel mai cunoscut.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 31, 2023 10:39 am

N-am auzit de el.
Ceva detalii?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Mar Ian 31, 2023 11:48 am

Ai auzit. Numele lui de schizofren e Teodosie Snagoveanu. Ca ei au nume de scena, ca curvele :D
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Catedrala Neamului

Mesajde tavi1985 » Mar Ian 31, 2023 12:37 pm

le-a iesit banul la politicieni pe ei nu ii intereseaza decat de ei. Am vazut n preoti care tot insista cu crezutul in dumnezeu si sunt aproape agresivi cand le zici ca nu te intereseaza. Cu pupatul moastelor sau al crucii mi se pare o tampenie. A venit odata un preot pe la noi tot asa cu pupatul crucii nu stiu ce sarbatoare era. Si am refuzat si am zis ca nu cred in dumnezeu. S-a abtinut sa imi zica ceva dar rudele au tot discutat de chestia asta , domne nu trebuia sa ii zic popii asa de-a dreptul ca nu cred in dumnezeu. E adevarat ca eu sunt cam lipsit de diplomatie dar pur si simplu nu vreau cu pupatul crucilor. Si slujbele de la biserica mi se par atat de plictisitoare. Mergeam cand eram mic la denii si etc ca se jucau toti si era veselie. In evul mediu era plin de tamaduitori si etc care nu faceau altceva decat sa incurce lucrurile. Frica pe vremurile alea era din nestiinta oamenii credeau in un dumnezeu si atat. Biserca mereu a avut influenta asupra politicienilor si etc. Solutia nu e sa ridici catedrale asa si americanii au bani si iti produce o catedrala asa de mare ca nici cladirea pentagonului nu e asa mare. Dar nu are o incarcatura spirituala , o insemnatate e doar o cladire ridicata la fel ca si one tower. De obicei religiosii cauta doar cladiri si locuri cu insemnatate, nu poate fi creat un loc spiritual asa peste noapte, desi barfa si cartile religioase au facut din locuri neinsemnate ceva cautat de toata lumea. Oricum eu nu cred in prostiile alea pe care le fac musulmanii care se duc la mecca precum nebunii mergand pe jos o calatorie obositoare
Credinta nu poate vindeca e doar efectul ca oamenii spera sa ii vindece
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 01, 2023 9:35 am

Și eu am avut o întîmplare similară cu a ta.
A venit popa cu nu știu ce sărbătoare. Și a zis să pup icoana (sau crucea, nu mai știu). Am zis că eu nu cred decît ceea ce văd. Și am refuzat. Aveam vreo 12 ani.
Și dascălul mi-a zis să vin să văd moaștele. Iar tata le-a zis că eu sînt "păgîn". #-o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Sâm Feb 04, 2023 12:55 am

Guru se refera la hindusi, la religiile hinduse.
Este Teodosie Petrescu si este inalt cleric, nicio legatura cu vreun tip de guru. Imi place ce face pentru ca are curaj. Trebuie sa ai 0 credinta sa nu vrei sa te impartasesti ca sunt microbi. La fel cu Invierea, sa nu vina oamenii la biserica cat sa nu ia vreun virus, astea sunt prostii. Cu Daniel am o problema in modul de abordare a credintei, anume fara credinta. Teodosie incurajeaza crestinul sa aiba incredere in Dumnezeu, nu in puterea lui de intelegere. Daniel face ce i se spune, nu are personalitate.
Chiar ascultam un fost pustnic care face combinatii de plante care ajuta la vindecarea unor boli, si spunea ca venise cineva cu o problema la el si nu putea sa ajute asa ca a cerut ajutorul altor preoti, dar niciunul sa zicem ca nu s-a implicat destul, cu exceptia lui Teodosie. Nu sunt de acord cu tot ce spune Teodosie, dar sunt de acord cu promovarea credintei adevarate.

A venit un preot la voi, daca chiar nu credeati ce avea daca pupati crucea? Ce se intampla? Va explodau capatanile? Asta nu inteleg de la atei. Nu crezi, ok, asta pot sa inteleg. Nu pot sa inteleg de ce implicarea in respingerea crestinismului cat timp o persoana cu adevarat atee ar trebui sa aiba 0 interes fata de subiect. Cam ce implicare am eu in aplaudarea sau respingerea unicornilor. Voi alegeti sa contraziceti preotul cat timp o cale mult mai facila si mai putin conflictuala (pentru preot, voi si familie) este sa pupati crucea si gata.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Dum Feb 05, 2023 1:31 am

Poftim: https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?f=2&t=174

Tu ai întreprinde ritualuri satanice, cu toate că nu ești satanistă?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde tavi1985 » Lun Feb 06, 2023 2:28 pm

de ce sa cred ca nu deranjeaza cand chiar deranjeaza? uite nu vreau eu cu pupatul crucilor si etc. ce e obligatoriu sa ii fiu pe plac la nea popa? sa isi vada de preotia lui si sa nu oblige oamenii la nimic cu cruci
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Manole » Lun Feb 06, 2023 11:39 pm

Lily » Sâm Feb 04, 2023 12:55 am scrie:Guru se refera la hindusi, la religiile hinduse.
Este Teodosie Petrescu si este inlat cleric, nicio legatura cu vreun tip de guru. Imi place ce face pentru ca are curaj. Trebuie sa ai 0 credinta sa vrei sa te impartasesti ca sunt microbi. La fel cu Invierea, sa nu vina oamenii la biserica cat sa nu ia vreun virus, astea sunt prostii. Cu Daniel am o problema in modul de abordare a credintei, anume fara credinta. Teodosie incurajeaza crestinul sa aiba incredere in Dumnezeu, nu in puterea lui de intelegere. Daniel face ce i se spune, nu are personalitate.
Chiar ascultam un fost pustnic care face combinatii de plante care ajuta la vindecarea unor boli, si spunea ca venise cineva cu o problema la el si nu putea sa ajute asa ca a cerut ajutorul altor preoti, dar niciunul sa zicem ca nu s-a implicat destul, cu exceptia lui Teodosie. Nu sunt de acord cu tot ce spune Teodosie, dar sunt de acord cu promovarea credintei adevarate.

A venit un preot la voi, daca chiar nu credeati ce avea daca pupati crucea? Ce se intampla? Va explodau capatanile? Asta nu inteleg de la atei. Nu crezi, ok, asta pot sa inteleg. Nu pot sa inteleg de ce implicarea in respingerea crestinismului cat timp o persoana cu adevarat atee ar trebui sa aiba 0 interes fata de subiect. Cam ce implicare am eu in aplaudarea sau respingerea unicornilor. Voi alegeti sa contraziceti preotul cat timp o cale mult mai facila si mai putin conflictuala (pentru preot, voi si familie) este sa pupati crucea si gata.


Eu nu vreau sa te supar in credinta ta, dar sa nu ne spui ca soarele se invarte in jurul pamantului pentru ca asa scrie in vechiul testament.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron