Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Catedrala Neamului

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 25, 2023 9:48 am

Crestinismul interzice viata

Cum ai ajuns sa emiti o astfel de idee ?
Crestinismul propune o viata fara "pacat" , in sensul ca imoralitatea produce clivaje in mentalul indivizilor.
Asa cum ai intuit , de moarte nu scapam.
Dar ce te opreste sa crezi intr-o inviere ? Cu ce iti subrezeste actuala viata ? Ce anume iti irosesti din aceasta viata pentru a crede in alta eterna ?
Dimpotriva, eu zic ca cel ce are aceasta speranta , traieste o viata plina, o viata care prinde sens si savoare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 25, 2023 5:18 pm

De exemplu, dacă ții post, ratezi o bună ocazie de a păpa bunătăți.
Intrați și aici: https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?f=6&t=279
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Mie Oct 25, 2023 5:25 pm

Dream Catcher scrie:Shootankamon, ai văzut viermii ăia care s-au dus la sf. Parascheva?

Nu Dream, nu urmaresc astfel de evenimente, oricum mi se par injositoare pentru om, iar cine face astfel de pelerinaje probabil ca are mari greutati, probleme de sanatate, etc si are nevoie de ajutor, insa de acolo nu va primi decat, in cel mai bun caz, unul psihhic. In astfel de situatii biserica ar trebui sa se implice si sa ajute altfel, nu cu evenimente de genul asta, in care oamenii probabil cheltuie si ultimii banuti in speranta ca vor rezolva ceva, este chiar sadic!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Mie Oct 25, 2023 5:45 pm

Cum ai ajuns sa emiti o astfel de idee ?

Cred ca am expus cum am ajuns la aceasta concluzie, dar daca consideri necesar voi relua!
Crestinismul propune o viata fara "pacat" , in sensul ca imoralitatea produce clivaje in mentalul indivizilor.

Ca propune sau nu e una, insa dpmdv nu propune, cere ceva in schimbul a altceva (altceva-ul fiind intangibil si inexistent), ceea ce mie mi se pare imoral! Cand "propui" cuiva o conduita conditionad acel lucru, asta inseamna interes si manipulare, punct!
Dar ce te opreste sa crezi intr-o inviere ? Cu ce iti subrezeste actuala viata ? Ce anume iti irosesti din aceasta viata pentru a crede in alta eterna ?

Pai hai sa te intreb si eu, pe tine ce te opreste sa crezi in Unicornul Roz, cu ce iti subrezeste viata actuala sau cum ti-o irosesti daca crezi in el?
Voi crede in viata eterna sau inviere atunci cand cineva o va face, nu cand citesc intr-o carte dubioasa! Este ca si cum as crede ca vrajitoriile lui Harry Potter sunt reale si astept cu nerabdare sa ma viziteze grifonul lui, sau pisicile mele sa inceapa sa-mi spuna povesti!
Paco, in momentul in care cineva va veni cu argumente indubitabile in ceea ce priveste veridicitatea faptelor din cartea dubioasa numita biblie (ma refer la dovezi clare si indubitabile, nu ca asa scrie in biblie, sau late asocieri dubioase cu nu's ce alte scrieri cu logica de maimuta cu sinfrom down :) ), atunci poate imi voi reconsidera pozitia, insa cum pana acum nimeni nu a dovedit nimic, chiar nu-mi fac griji!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Mie Oct 25, 2023 7:37 pm

Păi ținând cont că te-am intrebat ce bucurie iți interzice creștinismul, cam clar ne referim la Biblie, că doar nu stabilesc eu ce e păcat și ce nu in creștinism.
Unde scrie in Biblie să pupi moaște? Unde spune să pupi icoane? Repet, mamei mele ii face plăcere să le pupe, deci in baza a ce spui că ce ea face nu e fericire, dar ce faci tu este sursă de fericire? Unora le place să fie biciuiți, e treaba lor. Creștinismul nu te obligă să faci astea, ceea ce te obligă este să respecți reguli de bun simț, să nu omori, să nu furi, să nu râvnești la nevasta altuia, chestii pe care orice om de bun simț ar trebui să le accepte.

Dream, ok, ăia merg la moaște, dar care este diferența intre cei care merg la moaște și ăia de pe stadion care stau și se uită la 22 de cretini care aleargă după o minge? Măcar cei care merg la moaște merg in speranța că vor putea să iși ajute persoanele iubite să se facă bine, să le meargă bine, nu știu, oricum chestii cu adevărat relevante nu obiectiv egoist precum distracția la un meci.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 26, 2023 10:31 am

Crestinismul cere sa iti inchini viata unei zeitati dubioase, ca altfel dracu te ia, asta ca sa fiu cat mai scurt posibil!
Uite ca eu nu vreau sa inchin viata cuiva in schimbul a altceva inexistent, eu vreau sa inchin viata sotiei mele, fiului meu si mie, vreau sa ma bucur de viata si tot ceea ce poate oferi ea, vreau sa ma bucur de frumusetile acestei mici planete si sa contribui si eu cu ce pot, ce e rau in asta, de ce ar trebui sa fiu crestin ca sa fac lucrurile astea, de ce sa iubesc ceva ce are doar interese si are un trecut dubios ?
Faptul cate duci pe stadion la meci este un obiectiv egoist, hai mai Lily, atunci am sa te rog sa nu te mai uiti la filme si sa nu mai citesti, pentru ca si aceste sunt obiective si actiuni mult mai egoiste decat mersul pe stadion!
Pus in balanta cu mersul in genunchi si pupat de cadavre, cu speranta ca te vei vindeca sau ca vei castiga la loto, este cu mult peste si chiar mai catigat!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Paco_ste » Vin Oct 27, 2023 10:05 am

Crestinismul cere sa iti inchini viata unei zeitati dubioase, ca altfel dracu te ia, asta ca sa fiu cat mai scurt posibil!

Ai spus un adevar fara sa realizezi.
Crestinismul e un mod de viata.
Asa cum parintii isi dedica viata copiilor , si au pretentia ca ei sa recunoasca efortul parintilor , cam in acelasi mod crestinii inteleg rolul divinitatii in restaurarea constintei.
Bineinteles ca despre credinta e vorba. Traiesti prin credinta, nu prin vedere.
Recunosti caracterul omului dupa faptele si vorbirea lui. Ei bine ce dorim in societate e sa fim inconjurati de ooameni cu caracter inalt, nobil.
Doar ca de cand se promoveaza ateismul , se umple societatea de secaturi, mai ales printre tineri observi acest aspect.
Pe strada care locuiesc exista limitare de viteza la 30 km/h datorita copiilor care au drum spre scoala, insa foarte des trec autovehicule conduse de tineri cu peste 100 la ora.
Ateismul tampeste, produce jigodii pe banda larga. Valorile morale sunt considerate slabiciuni, desuete. Singura tinta a tinerilor e imbogatirea rapida.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Vin Oct 27, 2023 2:46 pm

Asa cum parintii isi dedica viata copiilor , si au pretentia ca ei sa recunoasca efortul parintilor , cam in acelasi mod crestinii inteleg rolul divinitatii in restaurarea constintei.

Pot sa-ti spun ca faci o comparatie nefericita, doar un parinte crestin poate avea pretentia ca al lui copil sa-i recunoasca efortul, ceea ce este absurd si din acest motiv unii o iau razna!
Daca ai copii si ii tratezi asa, anume sa ai pretentia sa-ti arate recunostinta ca faci eforturi sa-i cresti si sa-i educi... hmmmmm gresita conceptie...
Nu faci un copil ca apoi sa-i ceri sa-ti fie recunoascator, asta este dovada de egoism, faci copil sa ai urmasi, sa duca ceva mai departe, altfel te erijezi in zeu, ca si cel crestin cre a facut omenirea sa-l iubeasca si sa-i fie recunoscatoare, de aici si parintii aceia care spuneau copiilor "eu te-am facut, eu te omor" sau "nerecunoscatorule, am muncit de m-a luat dracii si tu asa ma rasplatesti?" acestea fiind rezultatul educatiei de kkt, bazata pe ceea ce spuneai tu, adica recunostinta.
Doar ca de cand se promoveaza ateismul , se umple societatea de secaturi, mai ales printre tineri observi acest aspect.
Pe strada care locuiesc exista limitare de viteza la 30 km/h datorita copiilor care au drum spre scoala, insa foarte des trec autovehicule conduse de tineri cu peste 100 la ora.
Ateismul tampeste, produce jigodii pe banda larga. Valorile morale sunt considerate slabiciuni, desuete. Singura tinta a tinerilor e imbogatirea rapida.

Adevarat, societatea e plina de secaturi, insa sa afirmi ca este din cauza ateismului imi pare ca exagerezi si te transformi in inchizitor. Te rog sa vii cu cestiuni la obiect care sa stea la baza afirmatiilor tale, altfel pot considera ca esti ofensator si adresezi injurii fara baza, cum fac de obicei crestinii cand nu mai au argumente!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Dum Oct 29, 2023 6:04 pm

Eu sînt ateu și nici măcar n-am carnet. :mrgreen:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Dum Oct 29, 2023 11:40 pm

Shootankamon scrie:Crestinismul cere sa iti inchini viata unei zeitati dubioase, ca altfel dracu te ia, asta ca sa fiu cat mai scurt posibil!
Uite ca eu nu vreau sa inchin viata cuiva in schimbul a altceva inexistent, eu vreau sa inchin viata sotiei mele, fiului meu si mie, vreau sa ma bucur de viata si tot ceea ce poate oferi ea, vreau sa ma bucur de frumusetile acestei mici planete si sa contribui si eu cu ce pot, ce e rau in asta, de ce ar trebui sa fiu crestin ca sa fac lucrurile astea, de ce sa iubesc ceva ce are doar interese si are un trecut dubios ?
Faptul cate duci pe stadion la meci este un obiectiv egoist, hai mai Lily, atunci am sa te rog sa nu te mai uiti la filme si sa nu mai citesti, pentru ca si aceste sunt obiective si actiuni mult mai egoiste decat mersul pe stadion!
Pus in balanta cu mersul in genunchi si pupat de cadavre, cu speranta ca te vei vindeca sau ca vei castiga la loto, este cu mult peste si chiar mai catigat!

Dracu te ia dacă păcătuiști. De vreo 7000 de ani ni se tot spune că păcatul nu are consecințe, dar are. Realitatea nu se schimbă in funcție de ceea ce crezi sau nu.
Dumnezeu nu are nici trecut dubios, nici interese altele decât salvarea oițelor. Scopul Lui este să revenim la starea inițială a lui Adam, in relație directă cu El, și fără păcate. De asta a murit pentru noi, cât să ne putem intoarce la starea inițială.
Scrie clar in Vechiul Testament, dacă nu omori, inșeli, ai grijă de săraci, ajuți văduvele și orfanii, nu furi, etc. atunci vei trăi. Mai mult, spune că dacă ai făcut toate relele, dar te intorci de la ele și faci bune te iartă și vei trăi. Singurul lucru pe care ni-l cere este să nu facem rele, dar le facem.
Nu zic că mersul pe stadion este cel mai egoist comportament posibil, dar sigur e mai egoist decât mersul la moaște, adică nu cred că merg mulți acolo doar așa să se distreze, fără vreun interes legat de familie.
Crede-mă, dacă iți e bolnav copilul pupi și oase de la gunoi, dacă crezi că e 0,00000000000000001 șansă să il salvezi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 30, 2023 9:48 am

dar sigur e mai egoist decât mersul la moaște,

Nu vad de ce ar fi o astfel de activitate egoista, participarea la un eveniment sportiv, imi are ca devii extremista, ce alte lucruri ai vrea sa interzici (da, asa interpretez eu ceea ce afirmi tu!).
Daca scopul lui este sa salveze oitele atunci ar trebui sa faca ceva sa nu mai fie sacrificati mieii in apropierea pastelui, iar daca ar fi asa cum il descrii tu, omniprezent, atotputernic, etc. atunci ar putea face asta, insa nu este, pentru ca nu exista!
Crestinismul este o religie bazata pe sacrificiu, doar sacrificiu si atat, nu este o religie bazata pe iubire, asa cum se afirma sus si tare, pentru ca daca ar fi asa nu s-ar mai cere sacrificii. Insasi ideea de a veni pe pamant si a se lasa torturat si ucis pentru ca apoi sa ierte oamenii imi pare idioata (iar asta este deifinitia sacrificiului), in toata puterea lui absoluta cred ca ar fi putut gasi o alta metoda mult mai buna (dar se pare ca nu-l duce capul). Cum am spus si in alta postare, in momentul in care repeti acelasi lucru sperand la un alt rezultat.....nu prea esti cu toate tiglele pe casa!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mar Oct 31, 2023 4:04 am

Ăia care merg la pupat de moaște, nu sunt oameni. Sunt VIERMI.
De-aia se și tîrăsc. Pentru că sunt VIERMI.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Shootankamon » Mar Oct 31, 2023 12:45 pm

Ăia care merg la pupat de moaște, nu sunt oameni. Sunt VIERMI.
De-aia se și tîrăsc. Pentru că sunt VIERMI.

Hai ca o dai si tu in extreme, de ce trebuie sa faci asemnea afirmatii!
Acei oameni care fac astfel de pelerinaje si au acel comportament (de oite, cum zice colega de forum Lily) nu prea au vina, sunt rezultatul indoctrinarii religioase si avarismului bisericii!
Biserica profita de necazurile lor si le vinde astfel de iluzii, iar acei oameni ar face orice in speranta rezolvarii problemelor, insa, din pacatre pentru ei, raman si cu banii dati si cu coatele tocite!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Paco_ste » Joi Noi 02, 2023 11:34 am

@"Dream Catcher"Ăia care merg la pupat de moaște, nu sunt oameni. Sunt VIERMI.
De-aia se și tîrăsc. Pentru că sunt VIERMI.

Banui ca asa se simt si ei.
Acei oameni au suferinte sufletesti si cauta alinare/vindecare.
Probabil nu au incredere in psihiatri si cauta la Dumnezeu vindecare.
Asa e, acei preoti marsavi nu le spun ca in Hristos isus le sunt iertate toate "pacatele" .
Judecata constintei te poate duce la astfel de manifestari, fara sa tii cont de ce spune unul si altul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Dum Noi 05, 2023 6:31 pm

Shootankamon scrie:
dar sigur e mai egoist decât mersul la moaște,

Nu vad de ce ar fi o astfel de activitate egoista, participarea la un eveniment sportiv, imi are ca devii extremista, ce alte lucruri ai vrea sa interzici (da, asa interpretez eu ceea ce afirmi tu!).
Daca scopul lui este sa salveze oitele atunci ar trebui sa faca ceva sa nu mai fie sacrificati mieii in apropierea pastelui, iar daca ar fi asa cum il descrii tu, omniprezent, atotputernic, etc. atunci ar putea face asta, insa nu este, pentru ca nu exista!
Crestinismul este o religie bazata pe sacrificiu, doar sacrificiu si atat, nu este o religie bazata pe iubire, asa cum se afirma sus si tare, pentru ca daca ar fi asa nu s-ar mai cere sacrificii. Insasi ideea de a veni pe pamant si a se lasa torturat si ucis pentru ca apoi sa ierte oamenii imi pare idioata (iar asta este deifinitia sacrificiului), in toata puterea lui absoluta cred ca ar fi putut gasi o alta metoda mult mai buna (dar se pare ca nu-l duce capul). Cum am spus si in alta postare, in momentul in care repeti acelasi lucru sperand la un alt rezultat.....nu prea esti cu toate tiglele pe casa!

Moartea lui Iisus este incheierea sacrificiilor. Nu știu ca biserica să incurajeze sacrificarea animalelor, cred că e doar o tradiție. Eu nu mănânc miel, de exemplu. De când eram mică nu mâncam, imi sunt prea dragi.
Este exact așa, doar că mila perfectă, fără vreun sacrificiu, ar insemna ignorarea relelor făcute de noi, băgarea lor sub preș. Dumnezeu este perfect milos, dar și perfect drept, relele sunt plătite, de noi sau de El, dar sunt plătite, aia e clar. S-a lăsat toturat oribil din DRAGOSTE, din dorința de a ne impăca cu El. De altfel vedem in apocalipsă, Zacaria și altele care discută despre ultimele zile, că ne vom intoarce la starea lui Adam, adică la o relație directă, vizibilă cu El. Acum păcatul ne separă de El.Cu cât te separi mai mult de păcat cu atât devine mai vizibil.

Dream, viermii nu merg in genunchi, de altfel nici pelerinii nu merg in genunchi, doar îngenunchează in fața a cave. Adică ăștia sunt penibili că fac orice pentru sănătatea familiei, dar găgicuțele alea cu care tot pui poze care se tăvălesc pe jos ca niște viermi incercând să fie sexy nu sunt viermi. Mă să fie. E mai importantă dorința de atenție decât dorința de a salva pe cineva aflat in necaz. :roll:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 06, 2023 2:54 pm

Se înconjoară biserica, în genunchi. Nu știu de ce sărbătoare se face asta, dar știu sigur că se face.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Mie Noi 08, 2023 11:23 pm

Ai spus de moaște, iar acolo nu știu să se meargă in genunchi. In jurul bisericii... nu știu, poate. Astea sunt tradiții bisericești, nu au legătură cu El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Daniel Garner » Joi Noi 09, 2023 1:26 am

Dream Catcher scrie:Se înconjoară biserica, în genunchi. Nu știu de ce sărbătoare se face asta, dar știu sigur că se face.

Hello, Where is that? It is not true.
Who told you :shock:
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Daniel Garner » Joi Noi 09, 2023 1:30 am

Lily scrie:Ai spus de moaște, iar acolo nu știu să se meargă in genunchi. In jurul bisericii... nu știu, poate. Astea sunt tradiții bisericești, nu au legătură cu El.

No no
You just sit on your knees.
You don't go around the church walking on your knees. :D
Avatar utilizator
Daniel Garner
level 2
level 2
 
Mesaje: 76
Membru din: Dum Noi 05, 2023 1:24 pm
Localitate: London, UK
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 400

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Vin Noi 10, 2023 4:35 am



Ăștia pot fi numiți oameni? Eu zic că nu. Sunt VIERMI! X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Dum Noi 12, 2023 7:24 pm

Ți-am spus, viermii nu merg in genunchi. Nu au genunchi, in primul rând. Ca viermii merg gagicuțele aplaudate de tine.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 14, 2023 5:11 pm

Viermii se tîrăsc. Iar, în articol, se face vorbire de mersul pe coate și în genunchi.
Din punctul meu de vedere, dap, ăia sunt viermi!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Paco_ste » Sâm Noi 18, 2023 2:12 pm

"Dream Catcher"]Viermii se tîrăsc. Iar, în articol, se face vorbire de mersul pe coate și în genunchi.
Din punctul meu de vedere, dap, ăia sunt viermi!

Si bebelushii se tarasc dar in nici un caz nu ii consideram viermi.
Unii asa considera ca isi ispasesc pacatele.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 20, 2023 6:00 pm

Nu există "păcate". Asta e doar o scuză a zeului vostru, pentru a face rău.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Catedrala Neamului

Mesajde Lily » Dum Noi 26, 2023 4:03 pm

Există păcate, indiferent dacă vrei să crezi că nu există. Realiktatea nu se schimbă după ceea ce vrei.
Viermii nu au coate, nu au genunchi, deci repet, nu se potrivește. Gagicuțele insă au tendința de a se tăvăli pe jos, deci ele s-ar incadra pentru că atât le duce capul. Pelerinii fac sacrificii pentru binele familiei, pentru că iși ințeleg limitările, pentru că ințeleg că au nevoie de Dumnezeu și ar face orice pentru a ajunge la inima Lui. Deși treaba cu moaștele este o prostie, cred că se intâmplă miracole mai mult datorită speranței pe care oamenii și-o pun in puterea lui Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 38 vizitatori

  • Reclame
cron