Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 3:30 pm

ti se pare tie ca e necesar sa fie un legiuitor care sa produca deoarece asa suntem obisnuiti cu noi. noi da sigur avem un inceput asta nu inseamna ca universul e similar cu noi ci doar ca noi avem un inceput. nu avem de unde sti cata similaritate e intre noi si univers sau nu e
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Reclame

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Daniel » Mar Mar 07, 2023 4:11 pm

Dream Catcher » Lun Mar 06, 2023 7:36 am scrie:Lily, te-ai gîndit că poate dumnezeu a murit?
Adică nu mai avem vești de la el, de vreo 2000 de ani. Poate a făcut tuturor un bine și s-a sinucis!

Dacă dumnezeu ar vrea, ar putea încheia propria existență? Dacă nu ar putea, nu e atotputernic. Dacă ar putea, cine spune că nu a făcut-o?

Adu dovezi ca a murit Dumnezeu tatal.
L-a vazut cineva de pe Pamant vreodata? Si nu ma refer la Isus Hristos copilul trimis de el la Fecioara Maria [-(
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 07, 2023 7:05 pm

Daniel » Mar Mar 07, 2023 3:11 pm scrie:
Dream Catcher » Lun Mar 06, 2023 7:36 am scrie:Lily, te-ai gîndit că poate dumnezeu a murit?
Adică nu mai avem vești de la el, de vreo 2000 de ani. Poate a făcut tuturor un bine și s-a sinucis!

Dacă dumnezeu ar vrea, ar putea încheia propria existență? Dacă nu ar putea, nu e atotputernic. Dacă ar putea, cine spune că nu a făcut-o?

Adu dovezi ca a murit Dumnezeu tatal.
L-a vazut cineva de pe Pamant vreodata? Si nu ma refer la Isus Hristos copilul trimis de el la Fecioara Maria [-(

Exista si dumnezeu bunicul ?
Am inteles ca exista si un dumnezeu copilu. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Manole » Mar Mar 07, 2023 8:48 pm

Asa cum exista Dumnezeu unicul, poate exista orice fel de alt Dumnezeu, de ce nu? Nu-i tot aia? Exista oricine vrem noi sa existe atata timp cat credem in el.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Mie Mar 08, 2023 5:39 pm

Daniel » Lun Mar 06, 2023 3:55 pm scrie:Avem vreo dovada ca el Dumnezeu a facut universul, planetele,lumea?

Universul in sine este dovada faptului ca este creat, iar cine l-a facut trebuie sa preceada universul, logic. Cine a precedat universul se presupune ca este imaterial, atotputernic, etern, etc. practic Dumnezeu (asa cum Il intelegem).


tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 2:22 pm scrie:cum adica e testabil? cum testezi? unda radio o testezi usor dar pe dumnezeu cum testezi? noi nu putem produce viata pentru ca inca nu se pot crea imprimante atomice desi cred ca s-ar putea produce niste "amestecatoare" de proteine sau din ce e viata ca sa reusim sa replicam procesul aleatoriu de creare a vietii de la natura. se lucreaza la crearea unor imprimante atomice de o groaza de oameni de stiinta

Indiferent ce se va inventa, viata de la 0 nu vom putea produce, doar robotei.
Il testezi usor. Cine esti? Bine asta este un test mai de baza, personal prefer analiza veridicitatii Bibliei, vietii lui Iisus si a apostolilor. Daca ai dovezi istorice reale ca au trait asa cum spune Biblia, atunci ai dovezi ca Iisus este Dumnezeu, deci exista un Dumnezeu.

tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 2:28 pm scrie:gresit universul nu se consuma energia nu dispare si nu apare , nu e creata de nimic. doar e utilizata si atat. de asta nu se poate perpetuum mobile. te referi la marea racire adica daca universul se va recomprima sau se va departa. se pare ca se va departa si orice unda va fi atat de departe ca nu va putea incalzi nici o alta planeta deci totul va fi rece. doar ca noi vom putea produce energie noi avand propulsie care va duce la deplasarea spre ce vrem noi. peste 1 miliard de ani sau cand va fi marea racire dracu stie ce forme de viata vor fi daca vor mai fi, probabil vreo combinatie de roboti cu oameni sau cine stie ce fiinte si tehnologii vor fi produse. e fiintele astea sigur vor reusi sa gaseasca o cale de a calatori cu viteze hiperluminice si sa ajunga in orice loc din univers nu conteaza cat de departe vor fi si vor putea colectiona cate particule vor vrea ca sa perpetueze gasirea de energie cat vor vrea

Oamenii de stiinta au o opinie diferita. Poti sa interesezi privind departarea universului de punctul initial si efectul asupra energiei.

tavi1985 » Mar Mar 07, 2023 2:30 pm scrie:ti se pare tie ca e necesar sa fie un legiuitor care sa produca deoarece asa suntem obisnuiti cu noi. noi da sigur avem un inceput asta nu inseamna ca universul e similar cu noi ci doar ca noi avem un inceput. nu avem de unde sti cata similaritate e intre noi si univers sau nu e

Nu, nu este o opinie, este o constatare. Am descris foarte clar de ce este necesar un legiutor. Nu este rational sa crezi ca a avut loc o explozie, iar in urma exploziei totul functioneaza dupa reguli exact. Tocmai de asta a aparut stiinta (care acum tot se incearca a se spune ca e opusa religiei), pentru ca stiau ca existand un Dumnezeu care a creat universul, atunci trebuie ca universul sa actioneze dupa reguli precise, observabile. Daca Dumnezeu nu exista, iar aparitia universului era doar o anomalie, o intamplare, atunci nu era rational sa credem ca universul respecta vreo regula, deci nu era rational sa credem ca urmarind universului vom putea face observatii stiintifice.

Manole » Mar Mar 07, 2023 7:48 pm scrie:Asa cum exista Dumnezeu unicul, poate exista orice fel de alt Dumnezeu, de ce nu? Nu-i tot aia? Exista oricine vrem noi sa existe atata timp cat credem in el.

Exista 3, dar sunt 1 ca si fiinta, ceea ce e cam logic. Daca existau la inceput 3 fiinte, dar imateriale, oare puteai spune ca sunt diferite ca si fiinta?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Daniel » Mie Mar 08, 2023 5:43 pm

Doamna Lily trebuia sa ne raspunda fratele dvs Dream Catcher ;;) :)]-
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 5:59 am

Manole » Mar Mar 07, 2023 8:48 pm scrie:Asa cum exista Dumnezeu unicul, poate exista orice fel de alt Dumnezeu, de ce nu? Nu-i tot aia? Exista oricine vrem noi sa existe atata timp cat credem in el.

Ori e posibil, ori e imposibil.
Dacă admitem posibilitatea existenței unui zeu, logic este că pot fi mai mulți.

@Lily: Vreun argument rațional pentru dumnezeul unic?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Dum Mar 26, 2023 4:52 pm

Repet, daca ar exista o suta de dumnezei, toti perfecti, toti imateriali, toti eterni, poti spune ca difera ca si fiinta? Da, poti spune ca sunt diferiti ca persoana, dar nu ca fiinta. Exact asta este Sfanta Treime. Din un infinit de posibilitati s-a nimenit sa fie 3 persoane care nu difera ca fiinta, neintrand in existenta in momente diferite.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde tavi1985 » Lun Mar 27, 2023 12:49 pm

dumnezeu e schizofren ca prea e ori treime ori e fiecare ca o persoana? ii dau eu din injectiile mele de schizofrenie sa se regleze la creier
sau e ca balaurul cu 7 capete nu stii cum sa ii iei in evidenta ca si capete sau ca si corp?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187



Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Mie Apr 05, 2023 6:19 pm

Dream Catcher » Lun Apr 03, 2023 12:05 pm scrie:P.S.: Eu încă aștept dovezile.


Dovezi directe cred ca nu iti poate oferi nici un om.
Dar argumente care sa sustina creatia exista.
Eu de exemplu inca nu am gasit o explicatie cum a apparut celula bologica ? Dupa cum stii cea mai simpla celula biologica are in structura peste 300 tipuri de proteine. Corpul uman are peste 130 mii tipuri de proteine. Ei bine proteina e produsa de celula biologica. Dar cum putea sa apara celula fara proteine din moment ce ea produce proteinele ?
Intelegi ce spun ?
Deci nici o sansa sa existe celula fara proteine, si nici proteine fara celula.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 09, 2023 3:25 am

Dacă nu accepți că viața putea apărea din nimic, atunci dumnezeu cum o putea crea... TOT DIN NIMIC?
Nu exista proteină. Nu exista celulă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Lun Apr 24, 2023 5:09 pm

Tavi, am mai explicat problema asta. Daca la inceput existau sa zicedm 7 dumnezei, toti eterni (fara inceput), toti imateriali, atotputernici, necreati, etc., oare puteam spune ca sunt diferiti ca fiinta? Ca persoana da, dar nu ca fiinta, pentru ca fiinta lor nu e limitata de nimic. Practic este foarte simplu de inteles, doar sa ne folosim creierasele, de aia ni le-a dat Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde tavi1985 » Mar Apr 25, 2023 9:07 am

asa si calculatoarele au fiecare un procesor identic dar asta nu inseamna ca ruleaza la fel. calculatoarele ruleaza ce li se da. uitandu-ne si la gemeni si etc ar trebui ca gemenii sa faca aceleasi lucruri daca seamana atat de mult. cu toate asta nu, nu fac aceleasi lucruri. chiar si conectand oameni la calculatoare sa zicem nu inseamna ca sunt una si aceeasi fiinta , e doar o conectare
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde tavi1985 » Mar Apr 25, 2023 9:09 am

dar astea se bazeaza pe o fizica , pe o chestie. dumnezeu pe ce bazeaza? nu putem privi spre un dumnezeu despre care nu intelegem nimic. si sa luam de buna niste povestiri care par a fi inventii omenesti
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Mie Apr 26, 2023 3:46 pm

Procesorul este un produs creat. Indiferent cat de mult am programa robotii sa faca totul identic, nimic nu este chiar identic. Dumnezeu nu este creat.
Nu mi se pare chiar asa greu de inteles Dumnezeu. Sunt aspecte complexe precum sfintenia si perfectiunea Lui, ceea ce pentru noi e cam SF, dar poti sa intelegi.
Toata istoria omenirii este o poveste, daca nu te deranjezi sa verifici in ce masura este plauzibila istoria stiuta poti spune ca sunt doar povesti.
Creierul este util si trebuie folosit. Daca ai indoieli privind crestinismul verifica in ce masura exista o baza istorica, arheologica, a celor sustinute. Nu poti accepta sau exclude orbeste.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 27, 2023 4:19 pm

Există doar două argumente în favoarea existenței zeului:
1.conștiința
2.iubirea

Acestea două, e greu să apară doar din praf de stele, hidrogen, carbon ș.a.m.d.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Paco_ste » Vin Mai 19, 2023 7:43 am

In sfarsit recunosti un lucru pe care multi oameni nu accepta.
Cnstinta sinelui e un program care indeplinste o cerinta vitala, liberul arbitru. Cand omul va intelege liberul arbitru, va fi capabil sa creeze constinta.
Bineinteles ca iubirea se invata, practic apare sau este inclusa capacitatea de autoinvatare. Daca esti atent cum un bebe invata sau incepe sa invete, descoperi secretele aparitiei constintei.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mai 20, 2023 1:16 am

Paco, ai văzut filmul "A.I.", din 2001?

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Битва экстрасенсов Астарт Вард - Астарт Вард отзывы

Mesajde JoshuauSede » Mie Feb 28, 2024 11:48 pm

-Mesaj eliminat, pentru spam-
Dream Catcher
Ultima oară modificat de Dream Catcher pe Joi Feb 29, 2024 5:35 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: Spam-ul nu este acceptat aici
magastartvard . ru
JoshuauSede
level 0
level 0
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 28, 2024 11:48 pm
Localitate: Bosnia and Herzegovina
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Dum Mar 03, 2024 11:43 pm

Nu am văzut filmul, dar o mașină poate imita reacțiile, dar nu poate să simtă. Mă duc iar spre simularea A.I. in care mașina a decis omorârea unor oameni pentru binele general. Nu rețin dacă era un om sau mai mulți. O mașină nu are procese de conștiință și nu iubește, doar ia decizii in funcție de anumiți parametri stabiliți. De exemplu dacă pui o mașinărie să arunce bombe atomice dacă țara ta este atacată, o va face, nu va lua in calcul dacă acele bombe ar eradica umanitatea. Execută ordinul și atât. Dacă pui un om, oricât il indoctrinezi, e posibil să decidă că ceea ce i s-a spus este greșit și trebuie să refuze comanda.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Dream Catcher » Mar Mar 05, 2024 12:52 pm

Inteligența presupune învățarea... Evoluția...
La fel ca omul. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Dovezi ale existenței lui dumnezeu

Mesajde Lily » Lun Mar 11, 2024 6:18 pm

Da și nu. Nu poți invăța o mașinărie să aibă conștiință. Nu poți invăța o mașinărie să iubească, la fel cum nu poți invăța un psihopat să iubească, doar invață ce și când să facă, cum să reacționeze față de alții, dar nu simte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 45 vizitatori

  • Reclame
cron