Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Va e frica de Satan?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 1:42 pm

https://www.britannica.com/topic/Satan

Chiar exista? sau e doar un mit.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Reclame

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 2:03 pm

Exista spiritul satanic.
Dar poti crede ca orice om ce are acest spirit , e un Satan.
Bineinteles ca iti poate induce si frica daca ai fi intr-o tara precum Coreea de Nord , sau cum era pe vremea lui Stalin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:13 pm

Eu credeam ca doar in filmele de groaza exista Satana si ca doar se zice asa la biserica de catre preoti.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 2:23 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 1:13 pm scrie:Eu credeam ca doar in filmele de groaza exista Satana si ca doar se zice asa la biserica de catre preoti.

Corect, filmele sunt cele care prommoveaza astfel de idei.
Doar ca biblia a fost tradusa aiurea si acolo se gasesc texte ce induc convingerea ca exista Satan.

Liderii bisericilor au convingerea ca sustinand astfel de idei pot controla constinta oamenilor inca din copilarie. Ei prefera sa stapaneasca prin inducerea fricii, findca le aspara interesele meschine.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:37 pm

Asa este. Stiam 2 preoti care baga la propriu mana in buzunarul enoriasilor bolnavi si le ia bani multi degeaba, bagandu-i la el in buzunar.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 2:53 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 1:37 pm scrie:Asa este. Stiam 2 preoti care baga la propriu mana in buzunarul enoriasilor bolnavi si le ia bani multi degeaba, bagandu-i la el in buzunar.


Mereu suntem convinsi ca problema e la ei, in realitate problema e la noi, oamenii apeleaza la ei, sunt convinsi ca au nevoie de serviciile lor.
Cand procentul de popor imbecilizat depaseste un prag apar si profitorii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 3:36 pm

Dar preotii ce drept au sa incaseze bani foarte multi sume nejustificat de mari de la oamenii bolnavi batrani pentru acatiste sau slujbe de 40 zile?
Era un scandal in presa anii trecuti Preotul Trofin Liviu Gabriel din Tulcea cum furase bani multi de la o comuna,unde inselase lumea si statul ca face el o biserica noua.
S-a retras si si-a deschis o afacere cu banii furati, isi luase si un autoturism Skoda Roomster 1,6 tdi
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 5:28 am

Nu îmi este frică de Satan! :D de ce mi-ar fi?

Satan reprezinta adevărul și viata, esenta vie lăuntrică, descoperirea calităților spirituale și nu numai ale individului, evoluția sa pe plan fizic și pe plan spiritual într-o maniera sănătoasă și care nu are are de a face cu ilegalități.

Satan ne învață să evoluam spiritual meditând și căutând informația, sa respectam legile statului și sa nu facem sacrificii animale sau umane, sa nu furam etc.

Satan este cel care ne ajuta asa ca Pax cum Satana in anima oameni buni :)

Pax cum Satana in anima = "Pace cu Satana în suflet" ⛧
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 02, 2023 10:25 am

Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:36 pm scrie:Dar preotii ce drept au sa incaseze bani foarte multi sume nejustificat de mari de la oamenii bolnavi batrani pentru acatiste sau slujbe de 40 zile?
Era un scandal in presa anii trecuti Preotul Trofin Liviu Gabriel din Tulcea cum furase bani multi de la o comuna,unde inselase lumea si statul ca face el o biserica noua.
S-a retras si si-a deschis o afacere cu banii furati, isi luase si un autoturism Skoda Roomster 1,6 tdi

Acatistele costa foarte mult, ba sunt chiar ieftine la noi, asa ca poti cumpara si la pachet sa ingurgitezi acasa . . . in alta ordine de idei, daca apelezi la serviciile lor atunci scoti banul tata, nu te codi, cat iti cere atata platesti . . . daca vrei acatiste, ca la droguri . . . :D



BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 4:28 am scrie:Nu îmi este frică de Satan! :D de ce mi-ar fi?

Satan reprezinta adevărul și viata, esenta vie lăuntrică, descoperirea calităților spirituale și nu numai ale individului, evoluția sa pe plan fizic și pe plan spiritual într-o maniera sănătoasă și care nu are are de a face cu ilegalități.

Satan ne învață să evoluam spiritual meditând și căutând informația, sa respectam legile statului și sa nu facem sacrificii animale sau umane, sa nu furam etc.

Satan este cel care ne ajuta asa ca Pax cum Satana in anima oameni buni :)

Pax cum Satana in anima = "Pace cu Satana în suflet" ⛧

Principiile lui Satan sunt astea : sa ucizi, sa minti, sa furi, sa inseli, sa iscodesti, sa blestemi, sa faci rau , sa vorbesti rau pe cel bun . . .nici natura nu-i suporta pe satanisti. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 1:43 pm

Paco_ste » Joi Mar 02, 2023 10:25 am scrie:
Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:36 pm scrie:Dar preotii ce drept au sa incaseze bani foarte multi sume nejustificat de mari de la oamenii bolnavi batrani pentru acatiste sau slujbe de 40 zile?
Era un scandal in presa anii trecuti Preotul Trofin Liviu Gabriel din Tulcea cum furase bani multi de la o comuna,unde inselase lumea si statul ca face el o biserica noua.
S-a retras si si-a deschis o afacere cu banii furati, isi luase si un autoturism Skoda Roomster 1,6 tdi

Acatistele costa foarte mult, ba sunt chiar ieftine la noi, asa ca poti cumpara si la pachet sa ingurgitezi acasa . . . in alta ordine de idei, daca apelezi la serviciile lor atunci scoti banul tata, nu te codi, cat iti cere atata platesti . . . daca vrei acatiste, ca la droguri . . . :D



BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 4:28 am scrie:Nu îmi este frică de Satan! :D de ce mi-ar fi?

Satan reprezinta adevărul și viata, esenta vie lăuntrică, descoperirea calităților spirituale și nu numai ale individului, evoluția sa pe plan fizic și pe plan spiritual într-o maniera sănătoasă și care nu are are de a face cu ilegalități.

Satan ne învață să evoluam spiritual meditând și căutând informația, sa respectam legile statului și sa nu facem sacrificii animale sau umane, sa nu furam etc.

Satan este cel care ne ajuta asa ca Pax cum Satana in anima oameni buni :)

Pax cum Satana in anima = "Pace cu Satana în suflet" ⛧

Principiile lui Satan sunt astea : sa ucizi, sa minti, sa furi, sa inseli, sa iscodesti, sa blestemi, sa faci rau , sa vorbesti rau pe cel bun . . .nici natura nu-i suporta pe satanisti. :D

vorbeam ca ei ia la acatist de la persoane bolnave cu capul cat de ofera(ff multi bani), o femeie in varsta care avusese AVC i-a dat la popa cam 2 pensii ptr un acatist, erau bani multi,acum multi ani
Femeia nu mai judeca(avusese atac cerebral ii afectase si vorbirea), cara banii din casa Duminica la biserica.

Da,alea sunt principiile lui Satan !
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 5:34 pm

Cine sunt satanisti: penticostalii,martorii lui iehova,pocaitii,ateii?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 5:34 pm

BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 5:28 am scrie:Nu îmi este frică de Satan! :D de ce mi-ar fi?

Satan reprezinta adevărul și viata, esenta vie lăuntrică, descoperirea calităților spirituale și nu numai ale individului, evoluția sa pe plan fizic și pe plan spiritual într-o maniera sănătoasă și care nu are are de a face cu ilegalități.

Satan ne învață să evoluam spiritual meditând și căutând informația, sa respectam legile statului și sa nu facem sacrificii animale sau umane, sa nu furam etc.

Satan este cel care ne ajuta asa ca Pax cum Satana in anima oameni buni :)

Pax cum Satana in anima = "Pace cu Satana în suflet" ⛧
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 9:38 pm

Am primit pe youtube un clip interesant,cine are rabdare sa il vizioneze.

Diavolul controleaza Mintile slabe care duc omul la pacat; pacatosii duc lipsa de iubire de Dumnezeu
https://youtu.be/AruVnXScv0I
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Lily » Joi Mar 02, 2023 10:53 pm

Daniel » Joi Mar 02, 2023 4:34 pm scrie:Cine sunt satanisti: penticostalii,martorii lui iehova,pocaitii,ateii?

Satanistii sunt adeptii lui Satana. Fie ca sunt chiar satanisti precum Blackorbit, fie cei care practica satanismul chiar fara sa stie. Consider ca si eu am fost, chiar daca nu am stiut, in sensul in care am avut practici sataniste precum meditatii, divinatii si alte tampenii, doar ca le vedeam ca pe ceva normal. Nu vedeam contradictia dintre practicile mele si Dumnezeu/energia universului (cum vedeam atunci divinitatea).

Raspunsul la topic este ca nu, nu imi este teama. ii apartin lui Iisus, deci consider ca Satana este problema lui Iisus, nu a mea. Ma bazez pe El.
daca consider ca oamenilor in general ar trebui sa le fie sau nu teama... depinde de om. Crestinului nu, satanistului da.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 11:04 pm

Mai sunt femei care practica ghicitul in carti inclusiv in tarot,in zaruri,in ceasca de cafea,cu pendulul, fac vraji,descantece sau mai sunt cei de la SRR(Societatea Romana de Radiestezie) care masoara cu ansa, fac spatii,incearca sa faca vindecari sau tratamente sa ajute oamenii.
https://schimba-ti-viata.inforenergetica.ro/
au anumiti algoritmi,merg la biserica,se spovedesc,se impartasesc,spun rugaciuni.Merg la manastiri.
Ce parere ai,sunt satanisti?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 12:30 pm

Daca doriti cu adevarat sa stiti cine sunt satanistii, intrebati-i caror principii se inchina .
Isus spune sa va iubiti unii pe altii, sa iertati, sa aveti inima/constinta neprihanita, sa nu mintiti, sa nu va certati, sa nu ucideti . . . veti vedea ca satanistii urasc principiile indicate de isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 12:37 pm

Auzeam la revolutie,de la bunica cum ca ungurii infigeau furculita in romani si o rasuceau. Erau oameni rai batausi ungurii. Asa e si satan? Genu asta??
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 12:59 pm

Daniel » Vin Mar 03, 2023 11:37 am scrie:Auzeam la revolutie,de la bunica cum ca ungurii infigeau furculita in romani si o rasuceau. Erau oameni rai batausi ungurii. Asa e si satan? Genu asta??

Satan nu un individ ci o atitudine. In limba turca Satan inseamna tradator, adica cel ce tradeaza pe Dumnezeu, si bineinteles ca e vorba de orice om ce tradeaza principiile divine.
De exemplu unui satanist i se pare o prostie crunta indemnul lui isus "celui ce te loveste peste obrazul drept intoarce-i si celalalt obraz" . Deci oricine nu rimeste indemnul lui isus e de fapt un satanist, sau satan(tradator) .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 1:05 pm

Am inteles.Apropo ungurii foarte rai.Am avut un vecin pe scara cu parintii,se certa cu toti,era bataios
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 1:17 pm

Daniel » Vin Mar 03, 2023 12:05 pm scrie:Am inteles.Apropo ungurii foarte rai.Am avut un vecin pe scara cu parintii,se certa cu toti,era bataios

Eu aveam aceasta prejudecata despre arabi, ca sunt certareti, agresivi si neintelegatori.
Totul depinde de educatia primita , inca de mici copii.

Eram copil si la un moment vine mama si imi relata cum un vecin , de etnie roma, isi instruia copii cum sa bage furca intre coastele romanilor, ea a fost socata sa auda asa ceva. Bineinteles ca acel cap de familie de etnie roma dadea vina pe romani. Nu zic ca societatea e una cam neprietenoasa insa ce facea el era de-a dreptul criminal, ei bine exista parinti, fie unguri sau orice alta etnie care isi pregatesc copii sa-i urasca pe ceilalti.
Nu stiu daca stii de conflictul interminabil dintre israel si teritoriile palestiniene, ei bine palestinienii isi cresc copii sa urasca pe evrei.
Eu in timpul stagiului militar (am facut asa ceva) am avut prieteni unguri, discutam foarte mult cu ei, si bineinteles ca observam ura lor impotriva romanilor.
Se pare ca ei nu doresc integrare in aceasta societate ci vor sa-si impuna propriul lor mod de viata, si care bineinteles ca difera mult de cea a romanilor. Evident ca cele doua mentalitati vor fi in conflict mereu.
Eu cred ca solutia e sa fim toleranti cu ei . Dar vor exista si indivizi care sa-i provoace , e acestia trebuie sa-i domolim noi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 1:22 pm

:)]- corect.Ai dreptate.
Ce am auzit de la sotia romanca a acelui ungur,noaptea mintii. O batea mereu,ba ca nu facea mancare dupa ce venea de la serviciu,ba ca cumpara carti si mobila,cu bani imprumutati de la colegii ei de servici sau cu bani de la socri.
Mereu se certa cu socrii,era pus pe harta ungurul.
Mai departe nu m-a interesat, i-am ocolit si gata.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Lily » Vin Mar 03, 2023 11:54 pm

Daniel » Joi Mar 02, 2023 10:04 pm scrie:Mai sunt femei care practica ghicitul in carti inclusiv in tarot,in zaruri,in ceasca de cafea,cu pendulul, fac vraji,descantece sau mai sunt cei de la SRR(Societatea Romana de Radiestezie) care masoara cu ansa, fac spatii,incearca sa faca vindecari sau tratamente sa ajute oamenii.
https://schimba-ti-viata.inforenergetica.ro/
au anumiti algoritmi,merg la biserica,se spovedesc,se impartasesc,spun rugaciuni.Merg la manastiri.
Ce parere ai,sunt satanisti?

Da, sunt satanisti. Adica nu stiu ce opinie ar avea satanistii despre catalogarea mea, dar in esenta sunt satanisti. Practicile lor sunt strict interzise de Biblie, deci daca nu lucreaza cu Dumnezeu, atunci cu ajutorul cui obtin rezultate? Exista o conceptie gresita ca orice experienta certifica practica, dar experientele au surse diferite. Cei din New Age au destule trairi, de asta cred ca sunt adevarate practicile lor, in timp ce in crestinism experientele sunt cu muuuuult mai subtile. Budisti au experiente, unii chiar leviteaza, dar asta nu inseamna ca lucreaza cu Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 11:58 pm

Am o intrebare. Isus chiar a inviat oameni morti cum scrie in Biblie?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde tavi1985 » Sâm Mar 04, 2023 12:27 pm

tehnic vorbind satan vietuie. de ce il vad unii oameni pe satan? genele umane uneori au erori care dau unor oameni gene reminiscente de solzi sau de alte chestii si pare ca oamenii care au astfel de aberatii genetice sunt satan. pe vremuri asa se credea ca ei sunt satan. in ziua de azi e stiut clar ca de fapt e vorba de o combinatie de gene care au dat o eroare genetica. asa ca in sens biblic satan nu e dar in sens genetic da e
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Va e frica de Satan?

Mesajde Lily » Sâm Mar 04, 2023 8:08 pm

Unii il vad pe satan pentru ca il cauta, stiind sau din nestiinta. Acum unele viziuni sunt doar halucinatii, altele sunt reale. De asta spuneam ca nu cred ca daca iisus umbla acum printre noi era o dovada ca este Dumnezeu. Unii viceau ca e o iluzie, altii ca e doar un om, nu asta era metoda de a-si dovedi divinitatea.

Daniel » Vin Mar 03, 2023 10:58 pm scrie:Am o intrebare. Isus chiar a inviat oameni morti cum scrie in Biblie?

Categoric da, doar ca fariseii spuneau ca i-a inviat cu puteri necurate, dar simpla lor contestare dovedea ca au fost oameni inviati.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 32 vizitatori

  • Reclame
cron