Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Cercetătorii au creat un embrion artificial

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Sâm Sep 30, 2023 9:19 pm

Tocmai, este un dialog de asta răspund la ceea ce ai spus, comentez descrierea dată de tine, asta inseamnă dialog. Spui ceva, il comentăm. Nu știu de ce mă vezi așa prăpăstioasă, dar mi se pare că nu ințelegi noțiunea de evoluție. Am să iți dau o descriere mai largă poate de data aceasta ințelegi.
Evoluția este fenomenul prin care o populație de organisme vii își transformă treptat caracterele fizice și comportamentul, pierzând anumite caractere sau obiceiuri sau căpătând caractere și obiceiuri noi, ceea ce modifică specia, și uneori creează, dintr-o populație unică, două populații diferite (noi varietăți sau specii: acest fenomen este denumit speciație, iar fenomenul invers, hibridarea naturală, contopește varietăți diferite într-o populație unică).[1][2] Presupune schimbarea caracteristicilor ereditare ale populațiilor biologice de-a lungul generațiilor succesive. Aceste caracteristici sunt expresiile genelor care sunt transmise de la părinte la urmași în timpul reproducerii. Caracteristici diferite tind să existe în cadrul oricărei populații ca urmare a mutației, recombinării genetice și a altor surse de variație genetică. [3] Evoluția are loc atunci când procesele evolutive, cum ar fi selecția naturală (inclusiv selecția sexuală) și deriva genetică acționează asupra acestei variații, ceea ce duce la anumite caracteristici mai comune sau mai rare în cadrul unei populații. Acest proces de evoluție a dat naștere biodiversității la toate nivelurile de organizare biologică, inclusiv la nivelurile speciilor, organismelor individuale și moleculelor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolu%C8%9Bie
Faci o mare confuzie intre evoluție și mutație, evoluție care presupune un proces, o selecție naturală, aspecte genetice, ereditare. Repet, dacă arunci o bombă atomică nu poți spune că procesul rezultat in urma bombei este evoluție sau poți? Dacă insecticidul este proces evolutiv, atunci și bomba este, mecanismul este practic același. La Cernobîl apar și acum specii cu mutații, deci după tine asta e simplă evoluție naturală.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 02, 2023 9:20 am

Da Lily, este corecta definiatia, doar ca tu, ca un credincios infocat o interpretazi cum vrei si nu inti folosesti logica, ca si in cazul bibliei.
Un cataclism nuclear sau insecticidul, chiar daca sunt "fenomene" nenaturale, au acelasi impact asupra vietuitoarelor ca si un cataclism natural.

Mutatiile genetice pot fi un element al evolutiei, dar nu tot timpul sunt direct rezultatul unui cataclism. Evolutia, in sensul biologic, se refera la schimbarile pe termen lung in frecventa genelor intr-o populatie de organisme. Aceste schimbari pot fi cauzate de mai multe procese, inclusiv mutatii genetice, selectie naturala, deriva genetica si fluxul genetic.
Mutatiile genetice sunt modificari ale secventelor de ADN si pot aparea din mai multe motive, inclusiv erori in replicarea ADN-ului, expunerea la radiatii sau substante chimice nocive. Unele mutatii pot fi benefice, adica confera un avantaj de supravietuire organismelor care le detin in fata mediu, iar aceste mutatii benefice pot deveni treptat mai frecvente in populatie datorita selectiei naturale.
Faptul ca in urma unui cataclism natural vor fi mutatii genetice nu exclude evolutia, mutatiile genetice in urma unui cataclism pot contribui la evolutie, dar evolutia biologica este un proces mult mai amplu si include o serie de factori si mecanisme. Evolutia are loc pe termen lung si se desfasoara pe parcursul mai multor generatii, nu numai ca reactie la evenimente dramatice sau catastrofe. Deci nu fac o confuzie, tu faci confuzie, mai studiaza!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Lun Oct 02, 2023 4:18 pm

Tot cataclismul este generatorul mutației, in absența lui evoluția nu seamănă. Bine, e clar că nu prea ne ințelegem așa că voi spune că este o evoluție determinată, nu naturală. Iar evoluția determinată de noi este profund negativă. Evoluția naturală, desfășurată pe parcursul a mii de ani, este pozitivă. Sincer mi se pare absurd să spui că animalele de la Cernobîl au evoluat, dar e clar că nu te voi convinge să recunoști că este strict intervenția noastră. Ceea ce tu numești evoluție e de fapt adaptare la mediul nociv generat de noi. Dacă am aplica logica ta, am putea spune despre copilașii născuți cu malformații in urma tentativelor mamelor lor de a scăpa de sarcină, că sunt produsul evoluției, nu deciziilor tâmpite luate de mame. Mamele care voiau să scape de o sarcină consumau o soluție specială pentru generarea avortului, doar că uneori nu le mureau feții, ci se nășteau cu malformații. Bine aici putem intra mai in detaliu și să spunem că mama avea 3 copilași in burtă, doi au scăpat, in timp ce unul s-a născut cu malformații, ca urmare a evoluției, desigur. Până la urmă nici nu ințeleg care este scopul in a insista pe evoluție, cât timp este evident că noi suntem generatorii așa-zisei evoluții. E ca și cum ii dau unuia in cap cu ceva, iar când incepe să i se vindece rana zic că e doar produsul evoluției. Nu era necesară nicio evoluție dacă eu nu ii dădeam cu ceva in cap. Nu era mai simplu să nu ii dau cu nimic in cap decât să incerc să ii explic că rana lui este doar produsul evoluției? :)) Zic și eu.
Revenind la discuția noastră inițială, intervenția noastră este negativă. Evoluția ca urmare a aruncării bombei atomice este negativă. Indiferent cum imbrăcăm consecințele, tot negative sunt. Nu poți spune că bomba atomică a avut un impact pozitiv asupra mediului. Nu este simplă evoluție, este consecința deciziilor noastre (care in general sunt proaste).
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Lun Oct 02, 2023 5:02 pm

Sigur că bomba atomică este un element evolutiv. Cum a fost asteroidul care a dus la dispariția dinozaurilor!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Shootankamon » Mar Oct 03, 2023 8:39 am

Lily, una e una, alta e alta. Observ ca este cumva un "obicei" la tine sa te pierzi in detalii. Discutia a plecat din alta parte, iar subiectul era cumva definitia evolutiei si cand poate avea loc aceasta, indiferent de cauzele ce o genereazas. Dar de la ce discutam noi pana la a da cuiva cu arul in cap si a spune ca este evolutie......
Asta am spus eu in postul anterior, ca dau cuiva cu parul in cap si zzic ca este utatie genetica ?
Evoluția naturală, desfășurată pe parcursul a mii de ani, este pozitivă.

Adica tu vrei sa spui ca evolutia naturala nu poate avea loc si intr-o perioada mai scurta, adica doar in mii de ani ?
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 04, 2023 9:03 pm

Creștinii, bazat pe biblie, consideră că Universul (și Pămîntul) au vechime 5000 de ani. :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 05, 2023 9:02 am

Creștinii, bazat pe biblie, consideră că Universul (și Pămîntul) au vechime 5000 de ani. :roll:

6.000 Dream, 6.000
Ca sa nu mai spun ca Noe a pierdut dinozaurii pe drum :D , iar in pe timpul lui cangurii aveau aripi :D sau erau amfibieni
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 07, 2023 6:21 pm

E penibilă povestea cu Noe.
By the way Shootankamon, ai aproape 100 de mesaje. Keep up the good work! :)]-
Un nume dacă ne-ai da... Să știm cum să-ți spunem.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Shootankamon » Lun Oct 09, 2023 9:31 am

Dream, raman la nickname, cel putin pentru mooment, cu toate ca mi-am dat numele cand m-am prezentat!
Nu stiu daca si cat voi continua, nu mai este chalenge, "discut" doar cu Lily si atat, din ce vad, iar Lily nu vine cu nimic nou, aceleasi lucruri in sustinerile ei, e cam plictisitor :(, si tot astept acele dovezi fara cusur in sustinerea divinitatii crestine!
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Mar Oct 10, 2023 12:22 am

Între timp, ai depășit suta de mesaje. Mulțumim pentru implicare!
Mda. Forumurile nu prea mai sunt la modă. Lumea stă pe FB, Insta, YouTube ș.a.m.d.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde bozvaciSiylbaru » Mie Oct 11, 2023 12:24 pm

Dream Catcher , esti sigur ca Shootankamon nu este prietenul lui Lily adica Manole ? Prea e obsedat de sora ta Lily ! Postarile lui sunt cel putin ciudate :-??
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 97
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Shootankamon » Mie Oct 11, 2023 2:54 pm

bozvaciSiylbaru scrie:Dream Catcher , esti sigur ca Shootankamon nu este prietenul lui Lily adica Manole ? Prea e obsedat de sora ta Lily ! Postarile lui sunt cel putin ciudate :-??

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Paco_ste » Joi Oct 12, 2023 10:49 am

Dragilor, lasati barfele :D despre membrii forumului.
Haideti sa ne limitam doar la discutiile la subiectul topicului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Dum Noi 19, 2023 3:58 pm

Bine ai venit, bozvaciSiylbaru. >:D<

Shootankamon nu este Manole, stilurile sunt total diferite.

Oare de ce Dumnezeu poate da viață, dar omul nu? :mrgreen: Reproducem celule, dar nu viață, de ce?
Scriind acum despre creație, mă gândeam... ateul spune că dacă Dumnezeu este Creatorul atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?! Mă gândesc, dacă universul ne-a creat, cum cred ateii, cine l-a creat pe univers? :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Paco_ste » Lun Noi 20, 2023 12:47 pm

"Lily"

Oare de ce Dumnezeu poate da viață, dar omul nu? :mrgreen: Reproducem celule, dar nu viață, de ce?

Eu nu stiu ca omul sa fi reprodus o celula biologica.
Au intervenit in modificarea genelor, sau tot felul de modificari minore insa nu suntem capabili de a reproduce una oricat de simpla ar fi.
Apropo, cea mai simpla celula are in componenta ei peste 200 tipuri de proteine, si culmea, proteinele sunt produse de celule.
Adica nu exista proteine fara celule si nici celule fara proteine.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 20, 2023 6:08 pm

ateul spune că dacă Dumnezeu este Creatorul atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?! Mă gândesc, dacă universul ne-a creat, cum cred ateii, cine l-a creat pe univers? :mrgreen:

Așa cum voi spuneți că zeul există dintotdeauna, la fel și noi, ateii, considerăm că Universul există dintotdeauna, fără să fi fost creat.
Oricum, întrebarea e bunicică! :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Mar Noi 21, 2023 2:47 am

Păi nu prea. Care este omul acela de știință care mai susține că universul a existat dintodeauna? :twisted:

Paco, ai dreptate, este mult spus au reprodus, in realitate au pus celulele in un mediu adecvat reproducerii lor naturale.
Da, peste 200 de tipuri de proteină cică evoluate natural, fără vreun Creator.

Mi se pare interesant. Dai unui ateu macaroane cu brânză, iar acesta acceptă că macaroanele au un creator, dar cumva nu aplică logica pe care o aplică cu Dumnezeu. Nu caută un creator care să se incadreze in parametrii mâncării create, gen un bucătar făcut din macaroane. Cumva in cazul macaroanelor acceptă că bucătarul nu se incadrează in aceleași norme, dar Dumnezeu vrea să se incadreze perfect in normele creației sale.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Sâm Noi 25, 2023 11:26 pm

Nu ateii sunt cei care susțin că oamenii sunt "după chipul și asemănarea" creatorului! :wink:
Creștinii sunt cei care caută creatorul din... macaroane...

P.S.: Am semnătură nouă! \:D/
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Mar Noi 28, 2023 12:56 am

Nu, noi acceptăm că Creatorul iși depășește creația, nu se află in aceleași norme, de asta credem in un Creator imaterial, atemporal, atotputernic, etc. Ateii au o problemă in depășirea elementelor din mâncarea primită. Dacă ei sunt materiali, atunci vor ca Dumnezeu să fie material. Dacă ei sunt limitați ca forță și gândire, vor ca și Dumnezeu să fie limitat sau măsurabil. Chipul și asemănarea nu sunt factori care să Il limiteze la uman. Acceptăm că iși depășește creația. Voi incă trebuie să explicați de ce nu căutați bucătarul din macaroane, dar căutați un Dumnezeu limitat la creația Lui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Mie Noi 29, 2023 2:46 am

credem in un Creator imaterial, atemporar, atotputernic, etc

Cuvîntul "atemporar" nu există în limba română. La fel ca zeul tău, l-ai inventat.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 29, 2023 5:59 pm

Hai ca am corectat eu exprimarea incorecta a colegei. :D

In asa zisa fizica quantica nu exista materie ci energie. Deci ce zicem ca sunt atomi practic exista alte subparticule si acestea inca insuficient intelese.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Sâm Dec 02, 2023 2:58 am

Dream Catcher scrie:Creștinii, bazat pe biblie, consideră că Universul (și Pămîntul) au vechime 5000 de ani. :roll:

Nu știu dacă ești in măsură să mă corectezi. E jale pe la tine.
Paco, nu e nevoie, face parte din conversație, niciodată nu modific mesajele.
Așa cum am mai spus, noi putem să greșim, El nu. Important este să nu greșim pe ceva ce chiar are consecințe, gen existența unui Dumnezeu care are consecințe asupra intregii noastre existențe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 03, 2023 1:23 am

Din fericire, eu nu greșesc în privința existenței zeilor. 8-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Lily » Mie Dec 06, 2023 10:20 pm

Ăh ba da. Ai devenit creștin și nu știu? :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cercetătorii au creat un embrion artificial

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 08, 2023 4:26 pm

Dacă eu devin creștin, primul lucru, îi cer demisia Bărbosului.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] şi 56 vizitatori

  • Reclame
cron