Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Remus Cernea

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre Remus Cernea?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 11:23 pm

In creștinism există dovezi, in ateism nu prea, doar convingeri. Chiar Dream Catcher a spus că nu are cum să dovedească că Dumnezeu nu există. Eu am mai prezentat in multiple rânduri dovezile pentru creștinism, dovezi bazate pe principii științifice, din cam toare ramurile științei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 22, 2022 9:08 pm

Lily » Dum Mar 20, 2022 10:23 pm scrie:In creștinism există dovezi, in ateism nu prea, doar convingeri. Chiar Dream Catcher a spus că nu are cum să dovedească că Dumnezeu nu există. Eu am mai prezentat in multiple rânduri dovezile pentru creștinism, dovezi bazate pe principii științifice, din cam toare ramurile științei.

Iar o luam de la capat.
E ilogic sa ceri cuiva sa demonstreze ceva ce nu exista.
Daca Dumnezeu nu exista atunci nu ai cum sa demonstrezi inexistenta lui.
Dar inca nu am gasit pe cineva sa demonstreze ca exista Dumnezeu. Si ma refer la dovezi directe. Asa ceva nu exista.
Oricat se straduiesc religiosii si afirma ca au dovezi , ele sunt doar basme in capul lor. Biblia nu e o dovada a existentei , e doar o carte a oamenilor care credeau ca exista.
Din moment ce isus spune ca nimeni nu l-a vazut si ca sta "in ascuns" , nimeni nu va putea aduce dovezi directe.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Dum Mar 27, 2022 3:39 am

Eu ți-am făcut o listă de zeci de dovezi, nu doar Biblia, deci nu știu de ce insiști că nu există dovezi cât timp eu am prezentat multiple.
Nu este adevărat că nu poți dovedi că ceva nu există, cine a spus așa ceva? Pot dovedi că in Coran nu există cuvântul Dream sau na, hai să punem ceva inexistent (indiferent de imprejurare), Zâna Măseluță, poți dovedi că nu există. Nu știu de ce negi principii logice elementare. Dacă ne negăm principii de bază ale rațiunii umane rămânem fără o dovadă că ceea ce gândim poate avea raționament. Știu că din nimic nu poate să apară ceva fără influența a ceva precedent, chiar și doar asta dovedește că există Dumnezeu. Tot ceea ce ne inconjoară ne demonstrează că El există. Repet, aștept dovadă că El nu există. Până acum am auzit teorii aberante, câtttt mai complexe, dar care nu pot răspunde intrebării fundamentale, anume cum am apărut.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 31, 2022 12:18 pm

Doar ai argumentat , nu ai dovedit nimic. La fel si argumentele stiintifice sustin creatiunea insa nu dovedesc nimic.
Ar trebui sa faci distinctie intre dovada si argumentare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 03, 2022 4:32 pm

Lily » Dum Mar 27, 2022 2:39 am scrie:Eu ți-am făcut o listă de zeci de dovezi, nu doar Biblia, deci nu știu de ce insiști că nu există dovezi cât timp eu am prezentat multiple.
Nu este adevărat că nu poți dovedi că ceva nu există, cine a spus așa ceva? Pot dovedi că in Coran nu există cuvântul Dream sau na, hai să punem ceva inexistent (indiferent de imprejurare), Zâna Măseluță, poți dovedi că nu există. Nu știu de ce negi principii logice elementare. Dacă ne negăm principii de bază ale rațiunii umane rămânem fără o dovadă că ceea ce gândim poate avea raționament. Știu că din nimic nu poate să apară ceva fără influența a ceva precedent, chiar și doar asta dovedește că există Dumnezeu. Tot ceea ce ne inconjoară ne demonstrează că El există. Repet, aștept dovadă că El nu există. Până acum am auzit teorii aberante, câtttt mai complexe, dar care nu pot răspunde intrebării fundamentale, anume cum am apărut.

Dovedește-mi, te rog, inexistența Zînei Măseluță.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 6:40 pm

Ți-am dat dovezi, bazate pe principii științifice și logice. In lumea științifică astea sunt dovezile. M-am legat de aproape toate ramurile științifice să arât că știința demonstrează creștinismul, chit că unii refuză să il accepte. Cred că mă confunzi, nu cred in vrăjeli, povești ambalate frumos, și nu aș tolera să cred in o minciună doar să mă simt bine. Este absurd. Cred pentru că există dovezi in direcția asta, personale și nepersonale, și pentru că nu există nicio dovadă că ceea ce dovezile arată este fals.

Păi e simplu, o iei ca la proces. Care sunt dovezile pentru zână? Dacă dovada este că un copil are 10 lei sub pernă pot investiga dacă vreunuia dintre părinți le-a dispărut 10 lei din portofel. Orice dovadă pentru o idee se poate folosi și impotriva ideii. de exemplu când ai spus cum poți dovedi că Dumnezeu nu există am spus să dovedești că Biblia e falsă sau că Iisus nu a inviat. E simplu.

Acum in o notă mai haioasă, uite un copil a făcut un experiment să vadă dacă Zâna Măseluță existtă. A pierdut un dinte, dar nu le-a spus părinților. A pus dintele sub pernă și a așteptat să vină zâna. In mod ciudat nu a venit, timp de două săptămâni. După aceea le-a spus părinților că a pierdut dintele și subit a doua zi a găsit banii sub pernă. Și-a confruntat părinții care evident au trebuit să recunoască adevărul. Vezi ce ușor poți demonstra?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 7:37 am

Se pare că, totuși, există.

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 1:29 pm

Lily » Dum Apr 03, 2022 5:40 pm scrie:
Acum in o notă mai haioasă, uite un copil a făcut un experiment să vadă dacă Zâna Măseluță existtă. A pierdut un dinte, dar nu le-a spus părinților. A pus dintele sub pernă și a așteptat să vină zâna. In mod ciudat nu a venit, timp de două săptămâni. După aceea le-a spus părinților că a pierdut dintele și subit a doua zi a găsit banii sub pernă. Și-a confruntat părinții care evident au trebuit să recunoască adevărul. Vezi ce ușor poți demonstra?

Cum adica "in mod ciudat nu a venit" ? Te asteptai sa vina ? :shock:

Parintii isi mint copii in multe feluri, doar doar vor obtine atentia si ascultarea lor.
Cand devin adulti la randul lor recurg la astfel de inselatorii impotriva copiilor, si apoi se intreaba de ce nu cred copii in Dumnezeu ? Pai daca toata omenirea se foloseste de inselatorii ca sa distruga increderea copiilor . ;;)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 2:04 pm

Copiii trebuie să decidă singuri, asupra existenței zeilor.
Cînd devin maturi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 5:35 pm

Copilul trebuie să aibă cunoștințe despre Dumnezeu. Oricum ei au in mod natural anumite inclinații spre a crede in chestii pe care noi nu le vedem, dar una e să știe natural unele lucruri și alta este să li se explice creștinismul. Nu mă refer la indoctrinare, pentru că indoctrinarea merge in toate sensurile, creștinism, ateism, etc. Mă refer la a ințelege logic credința, ca atunci când intâlnește opinii diferite să știe să analizeze posibilitatea ca ce i se spune să fie adevăr sau nu.

Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 12:29 pm scrie:
Lily » Dum Apr 03, 2022 5:40 pm scrie:
Acum in o notă mai haioasă, uite un copil a făcut un experiment să vadă dacă Zâna Măseluță existtă. A pierdut un dinte, dar nu le-a spus părinților. A pus dintele sub pernă și a așteptat să vină zâna. In mod ciudat nu a venit, timp de două săptămâni. După aceea le-a spus părinților că a pierdut dintele și subit a doua zi a găsit banii sub pernă. Și-a confruntat părinții care evident au trebuit să recunoască adevărul. Vezi ce ușor poți demonstra?

Cum adica "in mod ciudat nu a venit" ? Te asteptai sa vina ? :shock:

Parintii isi mint copii in multe feluri, doar doar vor obtine atentia si ascultarea lor.
Cand devin adulti la randul lor recurg la astfel de inselatorii impotriva copiilor, si apoi se intreaba de ce nu cred copii in Dumnezeu ? Pai daca toata omenirea se foloseste de inselatorii ca sa distruga increderea copiilor . ;;)


Evident că eram ironică. Doar am dat un exemplu a se vedea cât de ușor este, chiar pentru un copil, să testeze o teorie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 6:18 pm

Lily » Dum Apr 10, 2022 4:35 pm scrie:Copilul trebuie să aibă cunoștințe despre Dumnezeu. Oricum ei au in mod natural anumite inclinații spre a crede in chestii pe care noi nu le vedem, dar una e să știe natural unele lucruri și alta este să li se explice creștinismul. Nu mă refer la indoctrinare, pentru că indoctrinarea merge in toate sensurile, creștinism, ateism, etc. Mă refer la a ințelege logic credința, ca atunci când intâlnește opinii diferite să știe să analizeze posibilitatea ca ce i se spune să fie adevăr sau nu.

Evident că eram ironică. Doar am dat un exemplu a se vedea cât de ușor este, chiar pentru un copil, să testeze o teorie.

Si cum testeaza un copil ca ce ii spui despre Dumnezeu e adevar si nu minciuna ca in cazul zanei maselutza ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:45 pm

Copiii plîng, cînd li se vorbește despre existența iadului. Smoala and all that shit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:31 am

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:45 pm scrie:Copiii plîng, cînd li se vorbește despre existența iadului. Smoala and all that shit.

Si cine se foloseste de astfel de idei pentru a speria copii e sadic, malefic, criminal.
De ce nu ar vorbi despre imparatia lui Dumnezeu care ofera viata eterna, dragoste si bucurie in duhul sfant ?
Bineinteles ca nu esti in raiul divin, si daca nu esti in rai inseamna ca te afli in celalalt locas unde bolile fac ravagii, moartea face si ea victime, rautatea, vicenia, hotia, lacomia . . . sunt "bunatatile" acestui iad caruia ii ziceti viata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 4:34 pm

Ba nu plâng. Tu știai de astea și nu plângeai. Din contră, făceam miștouri pe tema asta.

Simplu, Il intreabă pe Dumnezeu ceva, sau Il roagă ceva. Noi complicăm lucruri extrem de simple. Dacă testul aplicat de copil se aplica pe Dumnezeu se confirma ipoteza, fără ca părinții să știe. De exemplu pe mine Dumnezeu m-a convins, nu vreun preot/pastor/creștin sau orice altceva. Mi-a și dovedit că există, mi-a și dovedit cine este.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 2:52 pm

Halucinații... vedenii... auzenii... :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 18, 2022 3:15 pm

Lily » Dum Apr 17, 2022 3:34 pm scrie: De exemplu pe mine Dumnezeu m-a convins, nu vreun preot/pastor/creștin sau orice altceva. Mi-a și dovedit că există, mi-a și dovedit cine este.


Am tresarit cand am citit aici. :shock:
Cum te-a convins ? Ce ti-a dovedit ? Cum ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 3:28 pm

Mie nu îmi sună a bine. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 12:24 am

Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 1:52 pm scrie:Halucinații... vedenii... auzenii... :(

Vezi de asta spun că dacă Dumnezeu s-ar face văzut nu ar crede neapărat mai mulți in El. Apare, crezi pe moment, dar apoi apare gândul că dacă a fost o iluzie. Dacă am avut o halucinație?! Chestia asta cu apărutul nu e o soluție.

Paco_ste » Lun Apr 18, 2022 2:15 pm scrie:
Lily » Dum Apr 17, 2022 3:34 pm scrie: De exemplu pe mine Dumnezeu m-a convins, nu vreun preot/pastor/creștin sau orice altceva. Mi-a și dovedit că există, mi-a și dovedit cine este.


Am tresarit cand am citit aici. :shock:
Cum te-a convins ? Ce ti-a dovedit ? Cum ?

Postestea e lungă, dar pe scurt, cum am mai spus, era in New Age. New Age fiind o shaorma cu de toate. Legea atracției, budism, hinduism, ghizi spirituali, feng shui, pietre vindecătoare, meditații, yoga, multe. Credeam in ingeri/ghizi spirituali, mă rugam, aveam ajutor, doar că un sfat/mesaj a fost mincinos, și de aici s-a dărmat tot castelul de cărți. La fel cum spun cu Iisus, dacă a mințit o singură dată nu poți avea incredere in El, pentru că nu știi dacă este adevărat ce spune sau o minciună. La fel cu ingerii, după aia nu mai aveam incredere, iar in un moment de supărare, știind că există Dumnezeu i-am spus să imi spună cine este, sunt sătulă de minciuni și nu imi pot da seama cine este. Toate religiile susțin că sunt adevărate, cum știu eu care are dreptate? Inițial când te interesezi de o religie găsești argumente pentru respectiva religie, durează mult până incepi să ii vezi crăpăturile.Nu pot sta ani după fiecare religie. Eh nu știu dacă in noaptea aia sau in a treia noapte după, L-am visat pe Iisus, prima oară in viața mea, din câte imi pot aminti. Ok, am fost suppppper inciudățită de vis, dar na viața merge mai departe, nu mi-am bătut capul. O femeie l-a invitat pe tata la biserică, am mers cu el, am stat, totul ok, nimic deosebit, cam plictiseală, deși sincer aveam o fericire cam bizară, atipică, insă iar nimic notabil. In noaptea aia, fără să mă gândesc la ce ar implica, L-am intrebat pe Dumnezeu (incă neștiind cine e) dacă aș merge la biserică dacă s-ar schimba un anumit aspect al vieții. Am visat că eram la școală, dar caietul meu era deja scris, mai puteam scrie mici chestii, completări, am ințeles că nu, că e stabilit acel aspect, deci a fost și ultima oară când am fost așa la o slujbă religioasă (nu in vreo vizită să văd picturi așa ca la muzeu). Ok, viața a mers mai departe, eu tot cu New Age, sceptică, dar tot acolo. La inceputul lui 2016 eram absolut hotărâtă să mă sinucid. nu așa că mă gândeam, eram hotărâtă, cu totul stabilit, metodă, tot. Undeva prin martie -aprilie cred că totul era stabilit și gata, dar incepusem să am vise ciudățele, că vreau să urc in un autobuz al sinucigașilor, dar aud o voce din spate care imi spune că dacă urc nu voi fi fericită. După rog să imi arate unde voi fi dacă mă sinucid, dar fără să mă sperie, mă văd in un fel de zonă sub pământ cu mai mulți tineri, toți retrăind chestii din viață așa in mintea lor, foarte consumați de trăirile interne, niciunul nu vorbea cu cei din jur, și un butoi din ăla de metal cu foc in el, ca cele folosite in SUA de oamenii străzii cât să se incălzeadcă. După tot visam că sunt pe o rachetă sau un tren super rapid și mă duc in pământ. In fine, mă rog să imi spună Dumnezeului mai repede ce am de făcut, să fac și să o incheiem cu viața. Nu mă poate trimite in Iad că nu am făcut ceva ce nici nu știam că trebuie să fac, să imi spună ce să fac și să scap. Nu știu exact la cât timp după și cum, am ajuns la un articol din libertatea, cred, in care se spunea că dacă spui 3 acatiste timp de 21 de zile ți se indeplinește orice dorință, nu știu exact exprimarea, dar ceva similar, deci am zis hai, cât să nu zică după că nu am incercat tot, ultima incercare, spun cele 3 acatiste și după o incheiem, fără comentarii că trebuia să stau in cap și să imi dau 3 palme după ceafă cât să ajung in Rai sau alte prostii, am incercat tot, am dovedit că nu e nicio speranță pentru mine, asta a fost gândirea. Am făcut ce am promis, mai mult, parcă am citit un acatist in plus, cât să nu mi se reproșeze că dacă citram incă nu știu ce eram salvată, dar așa ciu-ciu. După atitudine se cam vede că nu eram super increzătoare in metodă, practic doar voiam să ii dovedesc că nu e nicio altă soluție. Doar că ce să vezi, au inceput să se schimbe niște chestii. Inițial chestii insesizabile, dar apoi depresia nu mai era la fel. tot mai era, dar intensitatea era diferită. Inainte dacă mă trezeam dimineață și imi spuneai că mai trebuie să trăiesc până diseară incepeam să plând, acum era... eh ok, hai că mai am atâtea zile. Am indeplinit zilele și chiar in ziua in care am terminat zilele s-a intâmplat un eveniment conflictual intre tata și un vecin. Eu evident m-am dus la Dumnezeu că uite eu incerc și asta se intâmplă și cumva imi vine ideea să țin post negru 3 zile, depresia era tot acolo, dar intensitatea, chiar și cu evenimentul ăla, era alta. Incepusem să cred in creștinism, nu știu să explic cum, oricum nu era o credință gândită, era așa ceva de parcă știam și atât. Când m-a mai apucat boceala cu sinucisul, i-am zis că uite că tot am gânduri, nu pot să scap, și, nu știu cum să explic, parcă am auzit ceva, dar nu prin urechi, anume "mai rabdă puțin", ceea ce m-a iritat, că doar mi se părea că rabd de ani, dar na m-am culcat și a fost și ultima oară când am mai trecut prin așa ceva, a dispărut gândul sinucigaș toatl, după vreo... 20 de ani. Asta a cam fost o dovadă pentru mine că e ceva aici, nicio religie nu a putut face asta, niciun concept, nimic. Am tot ținut posturi, dar știi cum e in timp te potolești și treci de la emoție la rațional, deci am inceput să investighez dacă ce cred este rațional. Ascultam dezbateri intre atei și creștini, intre musulmani și creștini, am ajuns să concluzionez că după toate teoriile aflate și verificate nu există nicio teorie viabilă, rațională, care să poată să facă față creștinismului. Aici nu vorbesc de emoții, atașament față de creștinism, ci rațional. Toate teoriile au probleme serioase. Ateii văd că sunt dovezi spre un creator, studiile lor asta arată, dar inventează noi teorii cât să nu fie obligați să accepte rezultatele cercetărilor lor. Panteismul este absurd, susține că răul este o iluzie, ceea ce știm că nu este real. La ei Dumnezeu nu se poate schimba, dar noi suntem dumnezei și trebuie să ne schimbăm prin meditații cât să ne accesăm dumnezeirea. Islamismul nu trece testul logicii. Aici pentru ca islamismul să fie adevărat Mohamed trebuie să fie trimisul lui Dumnezeu, un exemplu pentru noi (ceea ce dacă analizăm istoria lui... 99% din musulmani il depășesc) sau Coranul trebuie să fie cuvântul lui Dumnezeu pe care nimeni nu il poate replica, nici ingerii din cer, dar deja cineva a putut replica formatul, răspunsul fiind că X a scris prin inspirație divină. Dar aici sunt și altele că Mohamed nu a vorbit niciodată cu Dumnezeu, doar cu ingeri, ceea ce toți care au fost in new Age știu că e fffff nesigur ca mesajul să fie de unde crezi că vine. și multe altele. Când am știut să caut testele de verificare au căzut la prima suflare toate teoriile astea. Doar creștinismul este singurul pe care il testez de 6 ani și tot in picioare stă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Remus Cernea

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 27, 2022 11:53 pm

Am citit.
Dar n-am nicio părere. Doar că e bine că nu te mai sinucizi. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 4:52 pm

Lily » Dum Apr 24, 2022 11:24 pm scrie:Povestea e lungă, dar pe scurt, . . . . . nu știu cum să explic, parcă am auzit ceva, dar nu prin urechi, anume "mai rabdă puțin", ceea ce m-a iritat,.


Aici m-ai convins, cu siguranta a fost interventie divina.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:41 pm

Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 2:04 pm scrie:Copiii trebuie să decidă singuri, asupra existenței zeilor.
Cînd devin maturi.

Este religia in scoli,mai sunt parintii,rudele. Deci in afara de crestin in RO nu prea ai alte sanse.
Ca sunt oameni care s-au pocait,au trecut la penticostali sau au devenit atei, asta este alta mancare de peste [-( Deja erau la o varsta matura,nu copii
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 2:10 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 5:41 pm scrie:Este religia in scoli,mai sunt parintii,rudele. Deci in afara de crestin in RO nu prea ai alte sanse.
Ca sunt oameni care s-au pocait,au trecut la penticostali sau au devenit atei, asta este alta mancare de peste [-( Deja erau la o varsta matura,nu copii

Mi-a atras atentia expresia "pocait", ei bine isus spune "daca nu va veti pocai cu totii veti muri" , si evident ca se refera la viata eterna.
Pocainta e o stare, metanoia in exprimarea greaca, adica o adanca arere de rau despre proria constinta decazuta. Bineinteles ca nu ne dam seama cand noi ajungem in starea aceasta.
De exemplu invidia, sau egoismul, sau trufia, laudarosenia, viclenia . . . ei bine e suficient sa ai un singur "pacat" si ajungi sa devii un nelegiuit din perspectiva divina.
Pentru divinitate ca sa ofere cuiva viata eterna e necesara blandetea, bunatatea.
Acum pe bune daca tu ai fi Dumnezeu, ce fel de constinte ai alege sa traiasca etern ? Niste laudaraosi ? Niste invidiosi ? sau certareti ? . . . . Din moment ce viata eterna e mult mai importanta decat bogatiile materiale . . . gandeste-te ca un bogatas oricand poate muri, si bogatiile pe care le-a acaparat furandu-i pe ceilalti, ale cui vor fi ? Ca lasa mostenire la urmasi ? Si ei se nenorocesc in scurt timp daca nu au intelepciune sa ofere bunastare altora.
In realitate orice om care ajunge sa dispuna de resurse mari e de fapt un administrator a resurselor , pentru ca si celilati sa beneficiezi de o viata fericita. Bineinteles ca cel rau se va gudura ca sunt ale lui. Totusi daca privim lucrurile din perspectiva vietii omului atitudinea lor egoista e una aberanta, dar si sa-i invidiezi , comparand cu viata eterna , chiar realizezi ca nu merita sa te atasezi de bogatii materiale.
isus spune "strangeti comori pentru cer", si se refra la faptul ca pentru cer bogatiile sunt spirituale, bunatatea, dragostea, facerea de bine, blandetea . . . . gandeste-te o societate in care toti au aceasta constinta . . . nu e acela raiul ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 2:19 pm

Dream Catcher » Vin Iun 12, 2020 8:33 pm scrie:Paco. Eu te întreb direct și te rog să fii sincer:
Cîți prieteni homălăi ai?

Ai prieteni Dream Catcher sau nu?
Lucrezi sau stai acasa cu parintii
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Remus Cernea

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 2:51 pm

Dream Catcher » Vin Ian 21, 2022 4:53 am scrie:Dar voi nu ați făcut o pasiune pentru iisus?

Nu pentru isus ci pentru ideile si spiritul lui .
In urma cu 2000 ani isus moare findca unor conducatori nu le-a placut ideile lui.
Un predicator adventis spunea ca in momentul cand isus a spus parabola fiului risipitor, iudeii s-au umplut de manie si s-au hotarat sa-l ucida cat mai repede.
Pe cand Remus Cernea ce sustine ? drepturile homosexualilor de a adopta copii ? Dar dreptul copilului de a avea o familie normala formata din mama si tata ce zici ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Remus Cernea

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 3:00 pm

Eu zic ca Dream Catcher se plictiseste,a deschis aiurea topicu acesta.
Nico homo nu e, este singur din cate citesc
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron