Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 06, 2022 3:31 pm

Ne iarta, insa asteapta "pocainta" .
Tu ai ierta pe cineva care te minte si te inseala in continuu ?
Cum ar fi sa dea viata vesnica inselatorilor, escrocilor, lacomilor, egoistilor . . . ar insemna sa perpetueze starea actuala la infinit.

Insa titlul topicului nu arata despre faptul ca increderea pentru EL e despre bunatate. El iarta nelegiuirea cu conditia sa intervina si schimbarea in constinta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mar 06, 2022 7:32 pm

Dream Catcher » Sâm Ian 22, 2022 5:35 pm scrie:Iertarea educă greșit. Pentru că omul nu învață că ce face, nu face bine.
De exemplu, Maximilian (motanul nostru). Dacă nu-l bați cînd face șușu în pat, nu înțelege că a greșit.

Eu nu iert pe nimeni! Să ierte dumnezeu, dacă există.

Ba chiar asta ai spus.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 11, 2022 6:54 pm

Paco_ste » Dum Mar 06, 2022 2:31 pm scrie:Ne iarta, insa asteapta "pocainta" .
Tu ai ierta pe cineva care te minte si te inseala in continuu ?
Cum ar fi sa dea viata vesnica inselatorilor, escrocilor, lacomilor, egoistilor . . . ar insemna sa perpetueze starea actuala la infinit.

Insa titlul topicului nu arata despre faptul ca increderea pentru EL e despre bunatate. El iarta nelegiuirea cu conditia sa intervina si schimbarea in constinta.

Eu nu aș ierta. Dar eu nu sînt zeul nimănui. Dac-aș fi... poate aș ierta. Așa mi s-ar părea normal.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mar 13, 2022 10:30 pm

Dumnezeu fiind perfect, este perfect drept, și perfect milos, pedepsește când nu ne intoarcem de la căile noastre, și ne iartă când ne căim, deci ne indepărtăm de căile greșite.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 15, 2022 3:31 pm

Lily » Dum Mar 13, 2022 9:30 pm scrie:Dumnezeu fiind perfect, este perfect drept, și perfect milos, pedepsește când nu ne intoarcem de la căile noastre, și ne iartă când ne căim, deci ne indepărtăm de căile greșite.

Acest tip de rationament denota o slabiciune spirituala.
Daca ar fi asa ar insemna ca Dumnezeu nu e iubire findca nu respecta libertatea de alegere.

Cand te indepartezi de calea dreapta esti pedepsit de alegere, nu de Dumnezeu. Spre exemplu cineva te atentioneaza ca supa e foarte fierbinte, ignorand atentionarea risti sa-ti oparasti limba. Deci "pedeapsa" vine ca urmare a alegerii si nu cineva vine si te pedepseste dupa ce iti oparesti limba. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 10:59 pm

Respectă libertatea de alegere, dar tot El spune că ceartă pe cei pe care ii iubește, deci trecând peste consecințele directe ale faptelor (ți-ai fript limba) mai poate interveni cât să te indrepte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 22, 2022 10:14 pm

Lily » Dum Mar 20, 2022 9:59 pm scrie:Respectă libertatea de alegere, dar tot El spune că ceartă pe cei pe care ii iubește, deci trecând peste consecințele directe ale faptelor (ți-ai fript limba) mai poate interveni cât să te indrepte.


Presupun ca te referi la fraza "Dumnezeu mustra si pedespeste pe cel ce iubeste" . Singura care te "cearta" e propria constinta cand ai o constinta morala. Fara ea nu te "cearta" nimeni daca nu stie nimeni.
Asa cum am mai spus, faptele lui David i-au fost aduse la cuinostinta de altii care tot incecau sa-l "sensibilizeze" sa-si dea seama de atrocitatile comise mai ales din pozitia de rege.

Ce am dorit eu sa spun e ca viata noastra este dependenta de actiunile si mentalitatile noastre.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mar 27, 2022 8:29 pm

Da, la asta mă refeream, iar in Biblie nu spune că ne pedepsește conștiința, ci Dumnezeu.

Evrei:6 Căci Domnul pedepseşte pe* cine-l iubeşte şi bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeşte.”
7 Suferiţi* pedeapsa: Dumnezeu Se poartă cu voi ca şi cu nişte fii. Căci care este fiul pe care nu-l pedepseşte tatăl?
8 Dar, dacă sunteţi scutiţi de pedeapsă, de care* toţi au parte, sunteţi nişte feciori din curvie, iar nu fii.
9 Şi apoi, dacă părinţii noştri trupeşti ne-au pedepsit şi tot le-am dat cinstea cuvenită, nu trebuie oare cu atât mai mult să ne supunem Tatălui* duhurilor şi să trăim?

Acum legat de David, da a făcut oribilități pentru care merita moartea, dar Dumnezeu L-a salvat. Matei 7:1-12 Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Avem voie să judecăm, mai exact să atragem atenția asupra greșelilor atunci când criticile noastre pot duce la indreptarea omului. Nu este Biblic să judeci un om mort care știm că s-a căit de cele făcute și a fost iertat. Putem folosi situația doar pentru a sublinia puterea lui Dumnezeu de a salva și cel mai pierdut om, dar nu să ii impunem lui Dumnezeu să pedepsească un om pe care El, prin bunătatea Lui, a ales să il ierte pentru credința și căința lui.

Matei 20:1 Căci Împărăţia Cerurilor este ca stăpânul unei case, care a ieşit dis-de-dimineaţă să angajeze lucrători în via lui. 2 S-a înţeles cu ei să le plătească un denar[a] pe zi şi i-a trimis în via lui. 3 Pe la ceasul al treilea a ieşit şi i-a văzut pe alţii stând în piaţă fără lucru. 4 El le-a zis acestora: „Duceţi-vă şi voi în via mea şi vă voi da ceea ce este drept! 5 Şi ei s-au dus. A ieşit iarăşi pe la ceasul al şaselea şi al nouălea[c] şi a făcut la fel. [b]6 Când a ieşit pe la ceasul al unsprezecelea[d], i-a găsit pe alţii stând în piaţă şi i-a întrebat:
– De ce staţi aici toată ziua fără lucru?
7 Ei i-au răspuns:
– Pentru că nu ne-a angajat nimeni!
Atunci el le-a zis:
– Duceţi-vă şi voi în via mea (şi veţi primi ceea ce este drept)[e].

8 Când s-a făcut seară, stăpânul viei i-a zis supraveghetorului său: „Cheamă lucrătorii şi dă-le plata, începând de la cei din urmă şi până la cei dintâi“.
9 Au venit cei de la ceasul al unsprezecelea şi au primit fiecare câte un denar. 10 Când au venit cei dintâi, s-au gândit că vor primi mai mult, dar au primit şi ei tot câte un denar fiecare. 11 După ce i-au primit, au început să murmure împotriva stăpânului casei 12 şi să spună:
– Aceştia din urmă au muncit doar o oră şi i-ai făcut egali cu noi, care am îndurat greul şi arşiţa zilei!
13 Stăpânul i-a răspuns unuia dintre ei:
– Prietene, eu nu te nedreptăţesc! Nu te-ai înţeles cu mine pentru un denar? 14 Ia ce-ţi aparţine şi pleacă! Eu vreau să-i dau şi acestuia din urmă ca şi ţie! 15 Nu am voie să fac ce vreau cu ceea ce-mi aparţine? Sau ochiul tău este rău[f], fiindcă eu sunt bun?
16 Tot aşa, cei din urmă vor fi cei dintâi, iar cei dintâi vor fi cei din urmă. (Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini sunt aleşi.)[g]
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 31, 2022 6:10 pm

Lily » Dum Mar 13, 2022 9:30 pm scrie:Dumnezeu fiind perfect, este perfect drept, și perfect milos, pedepsește când nu ne intoarcem de la căile noastre, și ne iartă când ne căim, deci ne indepărtăm de căile greșite.

~X( Ce mă enervezi cu zeul tău "perfect".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 7:21 pm

Îți trece, e bine să te acomodezi cu ideea, pentru că este perfect.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 1:57 pm

Dacă eu sînt chior, îmi pot da cu părerea despre vederea unuia care vede? Să zic, de exemplu, că acela vede "perfect"?
Hai să o luăm pe logică.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 10:44 pm

Păi da. Uite tu vezi mai bine ca mine. Eu nu văd mai bine ca tine, dar pot să imi dau seama că tu vezi mai bine ca mine. Noi avem calități, dar nu suntem perfecți, deci putem constata perfecțiunea altcuiva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:54 pm

Gîndirea ta de om imperfect îți spune că eu văd mai bine ca tine. Dar u poți greși.
Am dreptate? Am! :wink:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:11 am

Vorbiti de vederea fizica/biologica sau de vederea spirituala ?
Findca mai important e sa ai un spirit dezvoltat a binelui, nu ca a lui Putin sau Hitler.
Si ucigasii au viziuni despre o lume perfecta. Si descopera pana la urma ca viziunea lor e urata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 12:56 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:58 am scrie:Paco, o părere despre subiectul de față?

E important sa se creada in EL pentru ca omul sa aiba viata vesnica.
Chiar spune biblia " si viata vesnica este aceasta, sa te cunoasca pe Tine singurul Dumnezeu adevarat, si pe isus Hristos care l-ai trimis".
Subiectul topicului e epuizat, asa ca ne dam cu parerea "pe langa" subiect. :)]-
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 6:43 pm

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:54 pm scrie:Gîndirea ta de om imperfect îți spune că eu văd mai bine ca tine. Dar u poți greși.
Am dreptate? Am! :wink:

Vorbim despre vederea fizică. El are o vedere mai bună ca mine, eu nu văd scrisul mic. Știu că nu văd scrisul mic, și pot constata că el citește scrisul mic pe care eu nu il văd, deci pot constata că are o vedere mai bună.
Nu, nu pot greși. Tu poți să citești mai bine ca mine scrisul mic, deci vezi mai bine. Imperfecțiunea mea este irelevantă.

Este important să se creadă in El pentru că vrea o relație cu noi. Ne-a făcut pentru că ne iubește. Când iubești, vrei o relație cu persoana iubită.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Mar Apr 19, 2022 4:24 pm

Atunci de ce stă ascuns?
Eu nu sînt dispus să iubesc fantome invizibile!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 1:27 am

Păi dacă iți apare spui că ai halucinații. dacă stă tot timpul vizibil vrei dovezi că ăsta pe care il vezi e chiar Dumnezeu. Cine vrea să Il cunoască, Il cunoaște, pentru că El este dispus să fie cunoscut, chiar dornic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mai 08, 2022 8:39 pm

Un dictator nu permite comportamente diferite de ceea ce liderul vrea. Nu e cazul lui Dumnezeu. El permite, de asta se intâmplă crime, avem liber arbitru.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 10, 2022 5:22 pm

Dar de ce e important să se creadă în el? (apropos de subiectul din titlu)
Asta este CULTUL PERSONALITĂȚII.
Deci, da. E dictachior! [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3075
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Lily » Dum Mai 15, 2022 5:04 pm

Păi și diavolul crede in Dumnezeu, nu asta este important pentru Dumnezeu. Ceea ce Dumnezeu vrea este să Il iubim așa cum și El ne iubește. Iși dorește ceea ce orice om indrăgostit iși dorește, reciprocitate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1986
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: De ce e important pt. dumnezeu să se creadă în el?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 6:54 pm

Lily » Dum Mai 15, 2022 4:04 pm scrie:Păi și diavolul crede in Dumnezeu, nu asta este important pentru Dumnezeu. Ceea ce Dumnezeu vrea este să Il iubim așa cum și El ne iubește. Iși dorește ceea ce orice om indrăgostit iși dorește, reciprocitate.


Satana crede in EXSITENTA lui Dumnezeu, insa nu crede in iubirea Lui.
A fi credincios nu inseamna sa crezi in existenta lui Dumnezeu findca asta cred si demonii, a crede in Dumnezeu inseamna a crede in iubirea Lui.
Biblia spune "Dumnezeu e iubire" , ei bine avand aceasta credinta se schimba si spiritul nostru in iubire. Aceasta e CREDINTA mantuitoare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 44 vizitatori

  • Reclame
cron