Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Religia în școli

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Sunteți de acord cu predarea religiei în școli?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Mar 13, 2022 10:18 pm

Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 21, 2022 5:30 am

M-am uitat și am identificat fix 38 de creștini, care încă sunt în viață. Restul... Sunt din vremuri demult apuse!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 21, 2022 5:31 am

Totuși, rezultatul de pînă acum al sondajului, îmi dă speranțe că nu e totul pierdut.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Vin Mar 25, 2022 3:24 am

Bine ia de aici! https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_C ... _laureates

Revenind, religia este absolut esențială in școli. Fenomenul bullying ar dispărea din școli pentru că ar exista un respect față de colegi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 30, 2022 8:47 pm

Sunt doar 25, din anul 2000 încoace. O medie de 1 pe an!
Puțin. Dar e de înțeles.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Joi Mar 31, 2022 3:18 am

Nonreligioșii nu stau mai bine, din contră https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_n ... _laureates
Iar aici sunt incluși și agnosticii și cei care nu se identifică cu vreo religie, deși cred in Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 03, 2022 4:00 pm

Nu stau mai rău.
Am numărat 25, din 2000 încoace. Deci e egalitate.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 8:12 pm

Păi asta ar insemna 25 la 25, in condițiile in care la non religioși sunt incluși și agnosticii, deci stați ffffffffffffff rău.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 2:12 am

Nu stăm rău deloc.
Gîndește-te că în lume sunt vreo 10% atei și restul credincioși.

Rezultă că ăia 700 de milioane de atei au dat tot atîția laureați ca restul de 7 miliarde.
Deci eu zic să te mai gîndești.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 8:38 pm

Am mai avut discuția asta, in China 90% sunt atei, și chinezii sunt foarte puțini. :tongue:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 5:43 pm

Ateii sunt mai deștepți decît creștinii. :tongue:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 12:45 am

Dacă erau așa deștepți nu erau atei :mrgreen: :twisted:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 02, 2022 5:23 am

Poi și u zici că ai fost atee. Deși n-ai fost.
Cum ai trecut de la prostie la inteligență?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Mai 08, 2022 9:39 pm

Nu atee, ci agnostică, dar este considerat secularism, deci cam la fel.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 17, 2022 12:06 am

Eu am fost creștin și acum sînt ateu. Să-nțeleg că m-am prostit peste noapte? :-??
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Joi Mai 19, 2022 6:38 pm

O mulțime de oameni iși pierd credința, mai ales in fața unei dezamăgiri. Nimic rău sau prostesc in asta, dar omul inteligent are indoieli, își verifică presupunerile. Cu certitudine nu este dovadă de inteligență să crezi ceva doar pentru că vrei să crezi acel ceva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Sâm Mai 28, 2022 12:08 pm

Lily » Joi Mai 19, 2022 5:38 pm scrie:O mulțime de oameni iși pierd credința, mai ales in fața unei dezamăgiri. Nimic rău sau prostesc in asta, dar omul inteligent are indoieli, își verifică presupunerile. Cu certitudine nu este dovadă de inteligență să crezi ceva doar pentru că vrei să crezi acel ceva.

Si cum ajungi la certitudinea ca minunile sunt adevarate ?
Ai de ales, sa crezi fara sa ai nici o dovada/demonstratie, sau sa te indoiesti de ele.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Mai 29, 2022 11:03 pm

Depinde de minune. Personal nu sunt impresionată de acele "minuni" prin care o icoană aparent plânge. In o minune prin care un om invie, da, cred. Sunt ceva mai sceptică de fel, prefer minuni mai clare. Știu că in general Dumnezeu face minuni mai puțin evidente, dar știu că poate să facă și minuni extrem de evidente.
Cred că singura alegere pe care un om rațional o poate face este procentul de dovezi necesare. De exemplu eu spun că am nevoie de 80% dovezi că creștinismul este real pentru a-l crede, atunci dacă am 80% dovezi că ateismul este real ar trebui să cred la fel de mult și in ateism. Evident că nu este posibil, sunt opuse, dar ar trebui să evaluez cu aceeași măsură.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 10:43 am

Lily » Dum Mai 29, 2022 10:03 pm scrie:Depinde de minune. Personal nu sunt impresionată de acele "minuni" prin care o icoană aparent plânge. In o minune prin care un om invie, da, cred. Sunt ceva mai sceptică de fel, prefer minuni mai clare. Știu că in general Dumnezeu face minuni mai puțin evidente, dar știu că poate să facă și minuni extrem de evidente.
Cred că singura alegere pe care un om rațional o poate face este procentul de dovezi necesare. De exemplu eu spun că am nevoie de 80% dovezi că creștinismul este real pentru a-l crede, atunci dacă am 80% dovezi că ateismul este real ar trebui să cred la fel de mult și in ateism. Evident că nu este posibil, sunt opuse, dar ar trebui să evaluez cu aceeași măsură.

Crezi ca asemenea argumente ajuta la intelegere si incredere in ce priveste elevii ?
De la inceput m-am declarat impotriva predarii religiei in scoli, educatia religioasa le revine parintilor, acasa sau in cadru organizat la adunarile bisericii.
Incercarile acestea de a inocula copiilor doctrine si cunostinte religioase pot produce mult rau. Cum a fost la inceput in Ro, preotii ortodocsi erau cei care predau orele de religie, au venit cu metode de santaj si intimidare, cam cum se facea in urma cu secole de catre clerici catolici cand doreau sa subjuge credulii.
Deci in invatamant copii participa si la ore de practica, cum sigur ai participat la laboratoare de fizica, chimie, biologie . . . . . si in acele laboratoare aveai sansa sa vezi experimente. Te intreb, la orele de religie exista experimente care sa demonstreze despre minuni ?
Sper ca nu vor reveni escrocheriile cu icoane plangacioase, ca mi-e sila de ele.
Stiu ca parintii sunt vinovati de inselarea increderii copiilor cand inca ii pacalesc cu povesti despre mos Craciun si altele, dar cu asa ceva nu vei castiga increderea copiilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 05, 2022 3:53 pm

Conștiința și rațiunea copiilor este periclitată grav.
Nu are ce căuta religia în școli!

Huo!!!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Lily » Dum Iun 05, 2022 9:39 pm

Păi stai o secundă, acceptăm ca un copil să invețe despre teoria evoluției, deși deja știm că este falsă, dar na pe vremea când se băgase in școli nu aveam testele necesare să o testăm și pe semne că o lăsăm, deși e evidemt că este ireală, dar nu invățăm copilul despre religie. Mi se pare periculos. A se vedea treaba cu acel guru care voia să aibă 800 de urmași cât să facă o nouă rasă, superioară.Copilul trebuie să știe ce este aia religie și să dezvolte abilitatea de a discerne informația primită. Faptul că inveți religie in școală nu te face creștin, și chiar dacă cineva te-ar indoctrina, cine a fost indoctrinat o dată, va fi și a doua oară. Copilul trebuie să invețe să testeze o religie sau sectă. Indiferent cât incearcă ateii să nege, omul nativ are tendința de a căuta dacă este ceva peste el, Dumnezeu, extratereștrii, etc. Toți filosofii au fost de preocupați de problematica existenței unui Dumnezeu. Este extrem de periculos să nu inveți copilul despre religie pentru că atunci când va da peste un sectant va adera imediat la sectă, pentru că nu e tocmai greu să dovedești că există un Dumnezeu, iar dacă lumea in care trăiești refuză să accepte evidentul, te vei duce in singura direcție care pare să accepte realitatea, ceea ce este periculos. Nu suntem struți să ne băgăm capul in nisip cât să evităm opiniile contrare. In școală inveți principii religioase specifice zonei iar ca adult decizi dacă religia respectivă este cea adevărată sau alta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 07, 2022 8:10 pm

Dream Catcher » Dum Iun 05, 2022 2:53 pm scrie:Conștiința și rațiunea copiilor este periclitată grav.
Nu are ce căuta religia în școli!

Huo!!!

Ramane la latitudinea parintilor daca doresc pentru copii lor ore de religie.
Nu stiu daca stii, in Anglia exista in universitati si ore de vrajitorie.
Si nimeni nu se ofuscheaza. Tu de ce esti asa inversunat sa nu existe religie in scoli ?
Pana la urma dupa varsta de 18 ani va hotari daca vrea sa fie credincios sau nu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Religia în școli

Mesajde Dream Catcher » Joi Iun 09, 2022 2:09 am

Credința în spiritualitate / misticism este nocivă. Să-ți dau un exemplu. Cînd am rămas corigent, în clasa a cincea, nu am ridicat mîna să fiu ascultat, convins fiind că dumnezeu va interveni pentru mine. Aveam nevoie de un 6. Tata și mătușa îmi compuseseră o compunere foarte interesantă. Ceva cu un cîine care îmi salva viața. Mi-e greu să cred că nu luam acel 6. Dar eu... eram credincios. [-X
Apoi, am învățat în vacanța mare. Pînă în punctul în care am citit într-un horoscop că voi fi fericit în data în care susțineam corigența. N-am mai învățat. Și am fost aproape să rămîn repetent. Am luat 4 la proba scrisă. Dar 6, la cea orală. A fost la mustață.
A mai trecut o vreme în care eram convins că zeul va da timpul înapoi și nu voi mai ști decît eu, că am fost corigent. Pînă mi-am băgat ceva în ea de religie și am decis să-mi iau viața-n propriile mîini.
Îmi asum tot ce fac. Bun sau rău.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Religia în școli

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 11, 2022 3:47 pm

Dream Catcher » Joi Iun 09, 2022 1:09 am scrie:Credința în spiritualitate / misticism este nocivă. Să-ți dau un exemplu. Cînd am rămas corigent, în clasa a cincea, nu am ridicat mîna să fiu ascultat, convins fiind că dumnezeu va interveni pentru mine. Aveam nevoie de un 6. Tata și mătușa îmi compuseseră o compunere foarte interesantă. Ceva cu un cîine care îmi salva viața. Mi-e greu să cred că nu luam acel 6. Dar eu... eram credincios. [-X
Apoi, am învățat în vacanța mare. Pînă în punctul în care am citit într-un horoscop că voi fi fericit în data în care susțineam corigența. N-am mai învățat. Și am fost aproape să rămîn repetent. Am luat 4 la proba scrisă. Dar 6, la cea orală. A fost la mustață.
A mai trecut o vreme în care eram convins că zeul va da timpul înapoi și nu voi mai ști decît eu, că am fost corigent. Pînă mi-am băgat ceva în ea de religie și am decis să-mi iau viața-n propriile mîini.
Îmi asum tot ce fac. Bun sau rău.


Tu nu erai credincios . . . erai credul. La fel cum sunt miliarde de oameni religiosi de pe planeta asta findca conducatorii religiilor asa ii vrea, creduli, naivi, prosti, supusi.

Adevarata credinta, findca ce am spus mai sus e credulitate sau falsa credinta, difera enorm.
Adevarata credinta "zideste" constinta, te formeaza un caracter puternic, hotarat, ce nu se lasa inselat, manipulat, prostit, mintit.
Adevarata credinta e asta :Dumnezeu e dragoste. Insa asta nu inseamna ca iti va da tie temele gata facute.
Priveste la isus, era rastignit si Dumnezeu nu l-a scapat de la moarte, nici de la suferinta, nici de la foamete. Findca Dumnezeu nu vrea copii egoisti ci altruisti care sa-si dea viata pentru salvarea prietenului.
Dumnezeu nu vrea copii trufasi, aroganti, lacomi, mincinosi.
Dumnezeu iubeste neprihanirea, blandetea, smerenia, linistea, pacea, dar si ratiunea si logica, intelepciunea, invatarea .

Liderii religiosi vor ca turma sa fie proasta ca sa o poata manipula, si nu rareori prostesc credulii ca daca se roaga la Dumnezeu ii va ajuta.
Si oarecum ai dreptate, ca religia falsa predata in scoli poate fi nociva. E la fel cum islamistii invata din religia lor ca trebuie sa-i ucida pe cei care nu li se supun lor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

  • Reclame
cron