Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Ce părere aveți despre sataniști?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre sataniști?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 7:03 pm

Nu, că lor nu le-o cîntat Lesko. Le-a cîntat Goodbye to Gravity.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 11:23 am

Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 6:03 pm scrie:Nu, că lor nu le-o cîntat Lesko. Le-a cîntat Goodbye to Gravity.

Din ce am auzit, la Colectiv erau multi satanisti .Oare le-a oferit satisfactie in acea seara fatidica incendiul ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 05, 2022 3:39 pm

Dacă s-au și fecundat... Mda. Au avut satisfacție.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 4:32 pm

Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 7:43 pm scrie:De cîteva zile, am început să postez pe forumul "Bucuria lui Satan": http://www.bucurialuisatan.com/forum/
În trecut, am mai scris și pe "Biserica Satanista": http://www.bisericasatanista.org/ Doar că forumul care funcționa la adresa http://www.bisericasatanista.org/comunitate/forum, a fost închis. :(
Mie mi-au lăsat o impresie mult mai bună decît creștinii. Uitați-vă aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/ (cel mai mare forum creștin)
Analfabeți... Proști... Răi... Nesimțiți!
https://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5075 <- Au mîncat un "i". Cred că trebuia să fie "sfinții părinți", nu "sfinți părinți".
Voi ce ziceți?


Ai dreptate in ceea ce privește manifestările comunității creștine vs manifestările comunității Sataniste.

Eu chiar daca pe motivul crezurilor mele intru in contradictoriu cu anumite persoane, eu nu îmi impun religia mea asupra lor, le explic lucrurile într-o manieră civilizata, dar mai departe, fiecare e pe drumul său si decide ce cale alege

Personal merge pe motoul fi om cu mine si nu îți impune crezurile take religioase, iar daca vrei sa afli informații noi in ceea ce privește ocultul sau tot ce tine de spiritualitate, istorie evoluție s.a.m.d. cu ajutorul lui Satan si al Demonilor te invit cu drag sa "iei un loc" la masa discuțiilor.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Lily » Mie Mar 01, 2023 3:31 am

Aici sunt doua aspecte. Primul clar trebuie sa putem comunica. Nu ma deranjeaza sa schimb idei si sa inteleg cum gandeste persoana respectiva, chiar daca sunt slabe sanse sa ajungem la un numitor comun.
In al doilea rand crestinul este firesc sa fie mai implicat in discutie. Pentru un budist nu e important sa convinga o persoana sa treaca la budism. Nici pentru un hindus. Problema apare doar la religiile care cred ca exista o singura cale spre salvare/Rai/viata eterna, etc. Sigur ca poti miza pe nu imi pasa, merge in iad, sa fie sanatos! Doar ca nu este o atitudine super iubitoare. Nu ai proceda astfel daca ai discuta cu un om drag (mama, tata, copil, etc.). A spune ca X nu conteaza si a nu iti bate capul cu destinatia lui eterna nu pare o dovada de iubire. Uite imi amintesc ce a spus un fost musulman. A spus ca in scoala nimeni nu a incercat sa-l convinga sa treaca la crestinism, ceea ce l-a facut sa creada ca fie crestinii nu au incredere in religia lor, fie nu le pasa de el. Realitatea este ca chiar asa este. Fie iei religia ca pe ceva mai mult social, nu crezi cu tarie, si nu prea iti bati capul, fie nu iti pasa de om.
Credinta nu o poti baga pe gat, dar ar trebui sa-ti pese de om. Eu aplic cam metoda ta, explic, clarific neintelegeri, dar nu consider ca pot face mai mult de atat. Credinta este pana la urma o alegere. Pot da argumente pana la un punct, de acolo fiecare trebuie sa aleaga.
Nu cred ca toti satanistii sunt rai, cum nu cred ca toti ateii sunt rai, sau toti crestinii buni. Doar ca asta nu face decat sa ma ingrijoreze mai mult, pentru ca e posibil ca un om bun sa aiba parte de o eternitate nefericita doar pentru ca a ales sa-si plateasca singur greselile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:08 pm

Dream Catcher ai cunoscut vreun satanist? Ai prieteni sataniști?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 5:07 pm

Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 11:23 am scrie:
Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 6:03 pm scrie:Nu, că lor nu le-o cîntat Lesko. Le-a cîntat Goodbye to Gravity.

Din ce am auzit, la Colectiv erau multi satanisti .Oare le-a oferit satisfactie in acea seara fatidica incendiul ?

A fost aranjat incendiul de la Colectiv,sa il dea jos Rares Bogdan de la Realitatea impreuna cu Denise Rifai pe Victor Ponta din scaunul de premier,ca sa ii faca pe plac neamtului Guvernu meu'.
Ar fi trebuit bagat la puscarie Rares Bogdan, Denise Rifai si inchisa Realitatea TV de catre Victor Ponta cand era premier.
Putea vedea exemplul OTV si Dan Diaconescu :D
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 01, 2023 5:41 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 4:07 pm scrie:A fost aranjat incendiul de la Colectiv,

Pe bune ? Ar fi de crezut doar daca exista si ceva dovezi care sa sustina afirmatia.

Daca ar fi fost niste dovezi/indicii care sa demaste conspiratia sigur acum erau in puscarie protagonisitii.

Ponta a fost detronat findca in aroganta lui nu si-a imaginat ca se poate intampla o asemenea tragedie cat a fost prim-ministru.
Dar in sala de la Colectiv lucrurile au decurs fatidic nu findca cineva s-a straduit sa il debarce pe Ponta ci coruptia si-a spus cuvantul, adica lipseau cele mai elementare chestii pentru protejarea vietii in caz de incendiu , acea sala nu indeplinea conditiile de siguranta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:33 pm

Si cu ce era vinovat Premierul Ponta si Primarul de sector Piedone :( de au fost dati jos, instigati oamenii sa iasa in strada de catre protagonistul Rares Bogdan lucrator in Serviciile secrete? :shock:
Ultima oară modificat de Daniel pe Mie Mar 01, 2023 6:37 pm, modificat 1 dată în total.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:34 pm

Or sa apara dovezile,stai fara grija,dupa ce nu mai este Klaus la presedentie si guvenul meu PNL.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 4:16 am

Lily » Mie Mar 01, 2023 3:31 am scrie:Aici sunt doua aspecte. Primul clar trebuie sa putem comunica. Nu ma deranjeaza sa schimb idei si sa inteleg cum gandeste persoana respectiva, chiar daca sunt slabe sanse sa ajungem la un numitor comun.
In al doilea rand crestinul este firesc sa fie mai implicat in discutie. Pentru un budist nu e important sa convinga o persoana sa treaca la budism. Nici pentru un hindus. Problema apare doar la religiile care cred ca exista o singura cale spre salvare/Rai/viata eterna, etc. Sigur ca poti miza pe nu imi pasa, merge in iad, sa fie sanatos! Doar ca nu este o atitudine super iubitoare. Nu ai proceda astfel daca ai discuta cu un om drag (mama, tata, copil, etc.). A spune ca X nu conteaza si a nu iti bate capul cu destinatia lui eterna nu pare o dovada de iubire. Uite imi amintesc ce a spus un fost musulman. A spus ca in scoala nimeni nu a incercat sa-l convinga sa treaca la crestinism, ceea ce l-a facut sa creada ca fie crestinii nu au incredere in religia lor, fie nu le pasa de el. Realitatea este ca chiar asa este. Fie iei religia ca pe ceva mai mult social, nu crezi cu tarie, si nu prea iti bati capul, fie nu iti pasa de om.
Credinta nu o poti baga pe gat, dar ar trebui sa-ti pese de om. Eu aplic cam metoda ta, explic, clarific neintelegeri, dar nu consider ca pot face mai mult de atat. Credinta este pana la urma o alegere. Pot da argumente pana la un punct, de acolo fiecare trebuie sa aleaga.
Nu cred ca toti satanistii sunt rai, cum nu cred ca toti ateii sunt rai, sau toti crestinii buni. Doar ca asta nu face decat sa ma ingrijoreze mai mult, pentru ca e posibil ca un om bun sa aiba parte de o eternitate nefericita doar pentru ca a ales sa-si plateasca singur greselile.


Ideea este ca eu in calitate de Satanist teist nu atheist deoarece este o diferenta imensa lansata de curentul LaVeyan și cel care a fost de acum mii de ani.

In fine, cum spuneam, in calitatea de Satanist twist eu "îmi bat capul" cu omul respectiv pentru ca mie îmi pasa de situația lui eterna, chiar dacă nu coincide cu modul de gândire creștin și aici na, exact cum am mai spus, moduri diferite de gândire pana la urma.

Faptul ca un budist nu este implicat în discuție asta nu înseamnă că el este de acord cu crezurile celor din jur, dar sa nu uitam și de faptul ca au fost înregistrate o gramada de cazuri de budiști, islamiști etc care au apelat la extremismul religios. Sa nu uitam ca metoda cu crucificat are origini și încă se mai practica în EAU. Poți da un search pe Google și vei afla acest lucru.

Ma bucur ca ai atitudinea deschisa și tu la comunicare și poți veni oricând la masa discutilor pentru a dezbate subiecte diverse, asa cum, se pare ca deja o facem.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Lily » Vin Mar 03, 2023 1:26 am

Da, nu stiam ca inca se mai practica crucificarea, acum am cautat si intr-adevar EAU practica asa ceva in anumite regiuni.

Pentru islamisti are logica sa doreasca impunerea religiei lor, pentru ca cred ca doar astfel poti avea o eternitate in Paradis. Pentru budist pare ilogic pentru ca ei cred ca doar te reincarnezi, deci ce importanta are daca viata asta o pierzi adoptand o religie "falsa", te indrepti in urmatoarea viata. De altfel si eu in New Age nu imi bateam deloc capul cu restul. Nu mi se parea ca am vreo obligatie fata de cei din jur, doar consideram ca daca cunosc "secretele universului" pot sa obtina mai multe chestii.
De ce este important pentru satanistul teist sa vorbeasca celor din jur despre situatia lui eterna? Sincera sa fiu nu stiu mare lucru despre credintele sataniste, doar ce am mai auzit de la un fost preot satanist.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 1:40 am

wow,nu stiam ca exista inca Crucificare. Oare tot asa ca la Isus,este pus sa isi care crucea in spate pe traseu?

apropo userul Manole este preot? Nu mai tin minte in care topic,citeam
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 04, 2023 3:52 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:08 pm scrie:Dream Catcher ai cunoscut vreun satanist? Ai prieteni sataniști?

Am cunoscut doi sataniști. Un băiat și o fată.
Amîndoi erau fani Andreea Bălan. :-??

Fata respectivă îl plăcea pe băiat. Ceea ce demonstrează că sataniștii sunt capabili de iubire. :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 4:04 pm

Tu nu ai prieteni.Stai in casa.
Te duci la posta sa pui coletele,cine iti scrie sa cumpere de pe site-uri
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 5:24 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 04, 2023 3:52 pm scrie:
Daniel » Mie Mar 01, 2023 2:08 pm scrie:Dream Catcher ai cunoscut vreun satanist? Ai prieteni sataniști?

Am cunoscut doi sataniști. Un băiat și o fată.
Amîndoi erau fani Andreea Bălan. :-??

Fata respectivă îl plăcea pe băiat. Ceea ce demonstrează că sataniștii sunt capabili de iubire. :)]-


Exact.

Suntem capabili de iubire, sentimentul fundamental pe xare Satan ni l-a lăsat sa îl cinstim și sa îl propovaduim când e nevoie. :)
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 5:29 pm

Lily » Vin Mar 03, 2023 1:26 am scrie:Da, nu stiam ca inca se mai practica crucificarea, acum am cautat si intr-adevar EAU practica asa ceva in anumite regiuni.

Pentru islamisti are logica sa doreasca impunerea religiei lor, pentru ca cred ca doar astfel poti avea o eternitate in Paradis. Pentru budist pare ilogic pentru ca ei cred ca doar te reincarnezi, deci ce importanta are daca viata asta o pierzi adoptand o religie "falsa", te indrepti in urmatoarea viata. De altfel si eu in New Age nu imi bateam deloc capul cu restul. Nu mi se parea ca am vreo obligatie fata de cei din jur, doar consideram ca daca cunosc "secretele universului" pot sa obtina mai multe chestii.
De ce este important pentru satanistul teist sa vorbeasca celor din jur despre situatia lui eterna? Sincera sa fiu nu stiu mare lucru despre credintele sataniste, doar ce am mai auzit de la un fost preot satanist.


Bun, în primul rand îmi poți da și mie un link cu acel fost preot Satanist, nu de alta dar sunt mulți care nu au citit vreodată vreo carte Satanista și au avut un fel de background (istoric) bisericesc foarte bine dezvoltat, în Creștinism firește.

În al doilea rand, pe Satanistul Teist aici de fata ii stârnește un interes enorm explicatul situației sale eterne pentru ca lumea și ea la rândul ei sa se dezvolte.

Cat despre budiști, ei nu și-au impus religia, aici sunt de acord cu tine.

Mai departe în rest, islamismul, creștinismul și multe altele au fost impuse.

De multe ori m-am intrebat, când România a fost sub influenta comunista, oare cum se face ca deși erau multe zvonuri ca Ceaușescu a fost Satanist, sau ca s-ar fi întâlnit cu un preot Satanist, bisericile creștine au avut o rata foarte mare de adepți în acea perioada și nu s-a întâmplat nimic cu ele.

Nu ca instig la violenta sau ceva de genul pentru ca acesta nu, repet, NU este un mod de operare al Satanismului Teist.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Lily » Dum Mar 12, 2023 6:58 pm


El este fostul preot.

Oamenii erau loiali credintei, desi era foarte descurajata (putin spun) pentru ca preotii erau devotati credintei si spuneau adevarul. Poti sa asculti preoti care au trecut prin comunism precum: Arsenie Boca, Iustin Pârvu, Cleopa Ilie, etc. si vei vedea de ce aveau crestini in ciuda oricaror tentative de a stopa crestinismul. Sunt la alt nivel, vorbesc cu dragoste, sunt umili, intelegatori, rabdatori. In general oamenii cand trec prin incercari se intorc la credinta, doar ca acum sunt preoti care au ales preotia ca pe o meserie, nu au dragoste de oameni. Atunci nu alegea nimeni preotia pentru alt motiv decat chemarea interioara. preotii iubeau crestinul, iar crestinul iubea preotul si biserica, deci oricat se opunea statul nu putea invinge. Oamenii nu erau liberi asa ca isi gaseau libertatea doar in Dumnezeu. Acum suntem prea liberi, deci vrem sa facem ce vrem, nu ce vrea Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mar 26, 2023 7:00 am

Daniel » Sâm Mar 04, 2023 4:04 pm scrie:Tu nu ai prieteni.Stai in casa.
Te duci la posta sa pui coletele,cine iti scrie sa cumpere de pe site-uri

Nu stau în casă.
Eu mă ocup de cumpărăturile familie. Merg în fiecare zi la piață.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Lily » Dum Mar 26, 2023 5:03 pm

Daniel » Sâm Mar 04, 2023 3:04 pm scrie:Tu nu ai prieteni.Stai in casa.

1.Ma are pe mine, si cam toti prietenii mei vor sa fie prieteni cu el, daca el ar vrea, deci este o alegere, nu o incapacitate.
2. In general geniile nu sunt super sociabile. Nu cred ca Einstein fugea din paraghelie in paranghelie. Daca astepti validarea altora... nu vei avea un viitor bun.
3.Nu mai invalida activitatile/existenta altora dupa valorile tale. Unii considera ca viata lor nu are sens daca nu pot urca pe cei mai inalti munti, altii daca nu au multi bani, altii daca nu au urmasi, axa valorica difera. Ce este important pentru tine nu este important pentru mine. Nu ii mai limita pe ceilalti la valorile tale.
Frumusetea vietii vine din diferentele noastre.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Ce părere aveți despre sataniști?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 03, 2023 1:11 pm

În sfîrșit, un mesaj cu care rezonez pe deplin. :)]- 8-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Anterior

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron