Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

CHAT: De vorbă cu ateii!

Despre orice (în afară de religie)

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 7:42 pm

era vorba de lost_in_a_dream,nu despre tine
prieten_cu_lost
 

Reclame

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Manole » Sâm Feb 18, 2023 8:17 pm

prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 7:42 pm scrie:era vorba de lost_in_a_dream,nu despre tine

ce-i aia?
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 8:24 pm

este adminul Dream_Catcherde aici,ala e contul lui de pe softpedia ;)
prieten_cu_lost
 

Re: CHAT

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 20, 2023 10:29 am

prieten_cu_lost » Sâm Feb 18, 2023 6:15 pm scrie:Salut! Crezi in Mos Nicolae si Mos Craciun?

Ce faci de Paste in Aprilie?

O să merg la biserică cu sora mea. Să luăm lumină.
Apoi, stau acasă. Adică fac în familie.

Moș Crăciun e o stare de spirit. Este în inima fiecăruia dintre noi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 3:38 pm

Dream Catcher A existat oare Mos Craciun zis si Gerila de catre comunisti? Dar Mos Neculai/Nicolae?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Manole » Joi Mar 02, 2023 5:34 pm

Mos Craciun exista atata vreme cat crezi in el. Pentru cine nu crede in el, nu exista.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 5:39 pm

Pai si ateii cred in Mos Craciun? Sau nu

Eu cred in el, cand eram mic imi aducea jucarii
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Manole » Joi Mar 02, 2023 5:42 pm

Si eu cred in el si imi aduce lucruri frumoase pe care mi le cumpara prietenii. Daca nu as crede nu mi-ar aduce nimeni nimic.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 5:49 pm

exact :)]-
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 04, 2023 3:41 pm

Daniel » Joi Mar 02, 2023 3:38 pm scrie:Dream Catcher A existat oare Mos Craciun zis si Gerila de catre comunisti? Dar Mos Neculai/Nicolae?

A existat. Dar a murit acum mulți ani.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 4:31 pm

Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 17, 2023 3:24 pm

Ce mai faceți, prieteni?
Îl așteptați deja pe Iepuraș? Sau Iepurașul Playboy? :oops:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 16, 2023 5:35 pm

La mine a venit Iepurașul. Și mi-a adus lucruri frumoase.
Voi cum petreceți Paștele?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde bozvaciSiylbaru » Mar Oct 10, 2023 4:32 pm

Dream , ai gasit vreun ateu cu care sa te imprietenesti in Constanta in viata reala?
Sunt mai retrasi aia si fire dificila, ai observat? :shock:
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Shootankamon » Mie Oct 11, 2023 8:50 am

Sunt mai retrasi aia si fire dificila, ai observat? :shock:

Da, ateii sunt in general dificili si retrasi, sufera in general de depresie post-crestina :D
Pe atei nu-i gasesti in viata reala, majoritatea sunt de alte confesiuni religioase politeiste, eu spre exemplu ma inchin la Sf. Satelit si la zeul Shootankamon (de aici si nick name-ul).
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde bozvaciSiylbaru » Mie Oct 11, 2023 9:07 am

N-as zice.
Ce ateu cunosteam eu in scoala, n-a avut prieteni niciodata, fix ca Dream Catcher
Avatar utilizator
bozvaciSiylbaru
level 2
level 2
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Oct 04, 2023 8:23 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 500

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 18, 2023 12:11 pm

Imi place sa discut cu oamenii, mai ales cu cei tineri , si daca e si ateu e si mai bine, findca gasesc in ei teren de evanghelizare.
Si mereu incep discutiile cu ei despre extraterestri, si alunec discutia spre religie. Bineinteles ca tinta e sa descos ce parere are nu despre religiile de pe pamant ci despre subiectul central al religiilor.
Si mereu gasesc in ei un spirit al adevarului.
In biblie scrie ca isus a spus ca "dumnezeu" iubeste iubitorii adevarului si a logicii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Dream Catcher » Joi Oct 19, 2023 1:34 am

Păcat că el era DUȘMAN al adevărului și total LIPSIT DE logică. L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 19, 2023 8:35 am

mi place sa discut cu oamenii, mai ales cu cei tineri , si daca e si ateu e si mai bine, findca gasesc in ei teren de evanghelizare.

Defineste tanar! Sa vad daca ma incadrez.... :twisted: oare oi fi si eu teren de evanghelizare :arrow:
In biblie scrie ca isus a spus ca "dumnezeu" iubeste iubitorii adevarului si a logicii.

Da-mi si mie versetele in care spune asta, iar op top, te rog sa-mi spui de ce ai pus ghilimele la dumenzeu?
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396


Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 25, 2023 11:24 am

Defineste tanar! Sa vad daca ma incadrez.... :twisted: oare oi fi si eu teren de evanghelizare :arrow:

Tanar inseamna sub 50 ani . De fapt exista si indivizi care accepta schimbarea si dupa aceasta varsta.

Da-mi si mie versetele in care spune asta, iar op top, te rog sa-mi spui de ce ai pus ghilimele la dumenzeu?


ioan 4: 24
"Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”

Denumirea "dumnezeu" e de sorginte pagana, e o traducere fortata . Dupa cum stii in fiecare limba se foloseste o denumire diferita. In limba romana "dumnezeu". in engleza "God" . . . . isus a folosit si el o expreie locala insa necunoscuta noua. Din ce am inteles isus folosea expresia Eli. Sau evreii mai utilizau expresia "Yhwe ".
Mai simplu se folosea expresia "Tata" , care sugera ideea ca e sursa tuturor lucrurilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 25, 2023 5:15 pm

Sau sursa tuturor... bășinilor! :D



:)) :))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Shootankamon » Joi Oct 26, 2023 2:42 pm

@Paco_ste - Nu mi-ai raspuns, acum nu reusesc sa ma prind daca te-ai eschivat sau nu ai inteles ce am cerut :shock:
Te-am rugat sa-mi indici versetele din biblie in care scrie ca isus a spus ca "dumnezeu" iubeste iubitorii adevarului si a logicii, pentru ca asta ai scris intr-o postgare anterioara, iar ceea ce ai scris in ultima postare nu indica acest lucru!
Tanar inseamna sub 50 ani . De fapt exista si indivizi care accepta schimbarea si dupa aceasta varsta.

Hopaaa, ma incadrez, nu mai este mult dar se pare ca ma incadrez, deci Paco, shoot-me :D Clar ca sunt teren de evanghelizare, hai la treaba, corespund din toate punctele de vedere.
Avatar utilizator
Shootankamon
level 2
level 2
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Aug 10, 2023 1:27 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 396

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 28, 2023 12:20 pm

@Paco_ste - Nu mi-ai raspuns, acum nu reusesc sa ma prind daca te-ai eschivat sau nu ai inteles ce am cerut :shock:
Te-am rugat sa-mi indici versetele din biblie in care scrie ca isus a spus ca "dumnezeu" iubeste iubitorii adevarului si a logicii, pentru ca asta ai scris intr-o postgare anterioara, iar ceea ce ai scris in ultima postare nu indica acest lucru!


Ti-am raspuns dar nu ai inteles. Sper sa ca nu te astepti la un raspuns mot-a-mot.
Trebuie sa deduci din text intelesul.

ioan 4: 24
"Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”
Deci inchinarea in duh si adevar are acest inteles. Findca traducatorul nu cunostea cuvintul "logica" si a spus "duh".
Inchinare are sens de acceptare a unor principii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: CHAT: De vorbă cu ateii!

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 28, 2023 12:56 pm

Hopaaa, ma incadrez, nu mai este mult dar se pare ca ma incadrez, deci Paco, shoot-me :D Clar ca sunt teren de evanghelizare, hai la treaba, corespund din toate punctele de vedere

Evanghelie inseamna vestea buna .
Vestea buna pe care si isus a spus-o tuturor. De aceea e denumita evanghelia lui Hristos isus.
Consta in a declara despre "dumnezeu" (in scrieri isus zice ca e Tatal din ceruri) ca ne iubeste cu o iubire vesnica.
O sa spui ca aceasta declaratie nu e compatibila cu ce scrie in toata biblia, ca Dumnezeu a dat porunci evreilor sa ucida pe "pacatosi" , si la randul lui a ucis oameni nevinovati . . . . ei bine biblia nu e adevar despre dumnezeu ci adevarul despre evrei. Cam cum isi justificau ei uciderile, spunand ca asa a poruncit Dumnezeu.
Dar problema ateilor e ca ei nu cred ca exista o entitate numita Dumnezeu. Pana la 37 ani era convins si eu de aceasta afirmatie. Deci eu am mers pe "mana" profesorilor din scoala , ca e doar imaginatia oamenilor care isi doresc o fiinta pentru a se descarca de propriile suferinte. Doar ca am intalnit si persoane foarte inzestrate intelectual si argumentele lor m-au pus pe ganduri. Printre persoanele educate se gasesc multi medici ce sunt convinsi ca exista o entitate nevazuta pentru simturile noastre.
Evident ca in aceasta situatie nu te poti baza pe simturi ci pe dovezi. Doar ca nu exista dovezi directe. Ca atare m-am indreptat sa analizez cu atentie atat argumentele bilogilor creationisti cat si filozofilor gen Andrei Plesu , dar si a teologilor.
In argumentele filozofilor se face afirmatia ca orice entitate evoluata cauta solutii pentru viata eterna, practic entitatea denumita divinitate a gasit solutia, doar ca acesta nu e oferita decat celor cu o moralitate superioara. Creationistii sunt convinsi ca suntem opera lor , si ca din acest motiv doresc restaurarea constintei noastre . Teologic se argumenteaza ca avem spiritul constintei sinelui identica cu a divinitatii, doar ca din cauza unei credinte eronate am devenit adversari fata de caracterul si constinta divina. La inceput in constinta omului a aparut indoiala despre caracterul divin, pe parcurs s-a cimentat si convingerea ca e doar imaginatie si ca nu exista nici o divinitate.
Din acest motiv omul s-a pervertit din rau in si mai rau. Sau cum a spus Dostoievschi, daca Dumnezeu nu exista atunci totul e permis. Practic omul nu mai pune pret pe valori morale ci procedeaza instinctual sau "demonic" . Reperele morale sunt stabilite de cel aflat la putere sau de conjunctura, spiritualitatea e vazuta ca o slabiciune, nu ca o valoare universala.
Consecintele nu intarzie sa apara. Oricand si oriunde vor aparea conflicte, razboaie , nesiguranta .
Auzeam remarcile ateilor "unde e dumnezeu ? de ce nu intervine ?" .
Dumnezeu apare doar in constinta celui ce il cauta pe Dumnezeu, asa a aparut in constinta multora . . . pana si un mare filozof ateu pe nume Antony Flew a recunoscut ca aceasta complexitate biologica nu poate fi decat rodul creatiei unei entitati mult superioare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Off Topic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 30 vizitatori

  • Reclame
cron