Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Vă temeți de moarte?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Vă temeți de moarte?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mie Mar 01, 2023 4:41 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 12:11 am scrie:nu am vrut sa plec in afara,avusesem oferte de la partener strain sa lucrez la filiala lor Nortel in Canada ,la alt angajator la IBM in San Jose ,iar in Franta la partenerul firmei sediul general in Nantes.
Am refuzat, nu mi-am abandonat parintii aici si casa. Stiu ca ai mei acasa imediat du-te,hai. Nu m-am dus.Eram capos.Aici aveam salariu mare in RO (bine nici concedii n-am avut ca era de munca la serviciu si nu mi-am luat)
Sunt neimplinit ca am o varsta iar din cauza serviciului multe ore,sedinte prelungite noaptea tarziu nu m-am legat si eu intr-o relatie cu cineva am ramas singur,nici copii nu am :(
Regret, tot timpul am fost singur,n-am avut relatie cu vreo femeie.A trecut viata degeaba...

Nu au intrat zilele in sac, doar ca toate lucrurile vin la timpul lor. Te gandesti ca Avraam urma sa aiba copil la 100 de ani. Matusa Mariei urma sa nasca prima oara pe la 88 de ani. Pur si simplu fiecare lucru isi are timpul lui. Esti barbat, poti face o echipa de fotbal pana la 75 de ani.
Cam toate job-urile exploateaza la maxim angajatii, din cate vad. Chiar acum vorbeam cu o prietena ca pleaca de acasa la 8 si ajunge inapoi la 23. fara ore suplimentare platite pe motiv ca cica se misca ea greu de nu poate termina in 8 ore. Asa sunt toti.

Si eu am tinut cu Basescu la primele alegeri, din pacate. Ne-a pacalit, parea ca lupta impotriva coruptiei, dar rapid m-am convins ca e un mincinos si intodeauna am votat sa fie dat jos.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 4:56 pm

Ai dreptate.
Asa am lucrat eu de la 8 la 23,se mai prelungea sedinte si noaptea.Deh,era multinationala.
Nu stiau ce e plata orelor suplimentare.
Ma gandesc sa imi deschid un PFA sincer si sa ma apuc de o afacere.
As putea face imprumuturi la ifn sau la banca,sa pot incepe o afacere.

Am votat cu Geoana,dar degeaba daca l-a furat marinarul.
Pacat ca a tradat Crin Antonescu dupa ce reusise cu Geoana sa il suspende in parlament.
Puteam de atunci sa scapam de Basescu definitiv.
Din pacate si-a adus inlocuitor in locul lui , pe Klaus Iohannis.
PSD era cel mai bun,sa guverneze singur si la prezidentiale sa fi avut un presedinte de la ei.Ori Geoana ori Ponta,amandoi erau foarte competenti.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Joi Mar 02, 2023 3:23 am

Asa si ea, e la multinationala, cam cea mai cunoscuta de ingineri.
este o idee, si eu prefer sa lucrez pe cont propriu. Remarc ca nu prea am un stil de lucru adecvat pentru un colectiv mai mare. Cand incep ceva nu ma las pana nu termin, sar si mese, doar sa termin. Insa pentru ca lucrez asa non-stop dupa las impresia ca stau, nu se tine cont de orele lucrate cand altii stateau la cafele.

Imi place Crin Antonescu, a ramas cam ultimul politician in care am incredere, in rest sunt cel putin sceptica. I-am votat pe Geoana si Ponta, dar nu as spune ca am incredere neaparat in ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 5:15 am

Eh :D eu sunt tipul apolitic în sensul ca nu votez cu absolut nimeni. Nu ma interesează sa votez cu cineva care doar promote, doar promite și nu face nimic, asa cum s-a făcut de zeci de ani.

Personal eu sunt de acord cu cine a spus, probabil pe Facebook din câte țin eu minte, expresia: "Politica e cea mai mare ***". Am cenzurat ultima parte din motive evidente.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 02, 2023 10:31 am

BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 4:15 am scrie:
Personal eu sunt de acord cu cine a spus, probabil pe Facebook din câte țin eu minte, expresia: "Politica e cea mai mare ***". Am cenzurat ultima parte din motive evidente.

Nu e nevoie sa cenzurezi.
Banui cumva cuvantul de sub stelute e "curva" . . . . . interesant e ca in naivitatea lor multi oameni le ofera votul fara sa inteleaga si actiunile lor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 1:23 pm

Aveam la serviciu un grup de colegi afiliati la sefu pro usr-isti in 2019, sa cada psd-ul ,sa iasa de la guvernare. Aveam un psd-ist coleg,il terorizau aia,faceau misto de el.
Unul dintre ei stiu ca era pro Ciolos, nu ii convenea Dan Barna (faceam mereu eu misto de el pe tema asta :)) )
Si uite asa ca USR-istii penali vezi Nicusor Dan, au reusit sa minta populatia ca sa fie alesi :(

Dupa ce au vazut ca au luat-o in barba cu USR-ul au inceput sa se dezica de acel partid
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 2:29 pm

Lily » Joi Mar 02, 2023 3:23 am scrie:Asa si ea, e la multinationala, cam cea mai cunoscuta de ingineri.
este o idee, si eu prefer sa lucrez pe cont propriu. Remarc ca nu prea am un stil de lucru adecvat pentru un colectiv mai mare. Cand incep ceva nu ma las pana nu termin, sar si mese, doar sa termin. Insa pentru ca lucrez asa non-stop dupa las impresia ca stau, nu se tine cont de orele lucrate cand altii stateau la cafele.

Imi place Crin Antonescu, a ramas cam ultimul politician in care am incredere, in rest sunt cel putin sceptica. I-am votat pe Geoana si Ponta, dar nu as spune ca am incredere neaparat in ei.

Doamna Lily, Crin Antonescu a fost obligat sa renunte de tot la politica ca si Theodor Stolojan.
Omul are afaceri in alta tara,ascultasem pe youtube o emisiune.
Din pacate au fost slabi cei 2,adica manipulabili.
N-am inteles de ce l-a adus si promovat pe Klaus din Sibiu, in politica. Mutul trebuia ocolit,izolat. N-avea el fatza de functii mari !
DreamCatcher ce parere ai despre presedinte?
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Manole » Joi Mar 02, 2023 5:40 pm

L-au adus pe Klaus pentru ca nu aveau pe nimeni care sa castige. Lupta cu Ponta a fost stransa. Da, am votat Ponta, dar nici eu nu pot spune ca am incredere in el, dar nu mi-a placut de Klaus. Sa nu votezi nu e o solutie. Daca nu votezi tu, voteaza ei si familiile lor si sinecurile si toti nenorocitii. E important sa votezi. Macar ca votezi impotriva, asa cum am votat eu.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 5:43 pm

si eu tot Ponta.
Au manipulat cu diaspora care si-asa nu conta.Numai o minte diabolica satanista pe nume Rares Bogdan lucratorul de la securitate,putea nascoci acel plan malefic.

Am votat chiar si Dancila numai sa scapam de prostul dictator...
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Joi Mar 02, 2023 9:25 pm

Si eu am votat-o pe Dancila pentru ca nu sunt cretina, gandesc singura. Erau prostii alea ca vai ce proasta este. daca te uitai la conferinte in care raspundea Dancila... nu prea aveai ce sa ii reprosezi. Raspunsuri corecte, ii merge mintea. A stat doua ore si a raspuns tuturor ziaristilor, in timp ce Iohannis a stat la masa cu vreo 7 ziaristi care ii puneau intrebari... inca putin si ii spuneau: fiind cel mai bun presedinte din istoria Romaniei, credeti ca poate Romania sa mai gaseasca un presedinte la fel de bun ca dv.? :roll:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Joi Mar 02, 2023 9:36 pm

Aveti dreptate doamna. Eu nu am zis ca este proasta Dancila, asa spuneau usr-istii si liberalii.
Eu zic ca ar trebui acum sa apara pe piata oameni noi ptr candidatura la presedentie.Inca sper sa mai apara vreo persoana necorupta,care sa ne scape de Klaus.
Nu mi se pare ok Ciolacu si nici Ciolos.
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 03, 2023 12:49 pm

Manole » Joi Mar 02, 2023 4:40 pm scrie:L-au adus pe Klaus pentru ca nu aveau pe nimeni care sa castige. Lupta cu Ponta a fost stransa. Da, am votat Ponta, dar nici eu nu pot spune ca am incredere in el, dar nu mi-a placut de Klaus. Sa nu votezi nu e o solutie. Daca nu votezi tu, voteaza ei si familiile lor si sinecurile si toti nenorocitii. E important sa votezi. Macar ca votezi impotriva, asa cum am votat eu.

Modul cum cei din culise manipuleaza intreaga scena politica e sa propuna la alegeri doi sau mai multi candidati dar care sa fie toti santajabili, iar alegatorii incearca sa aleaga pe cel mai putin rau din toti.
Deci evident ca orice partid politic va propune cate un candidat care sa fie controlat/manipulat.
iar noi alegatorii neavand informatii corecte am ales prost.

La fel de prost ajungem sa alegem si cand e vorba de viata sau moarte. Deseori tineri si nu numai, ajung sa aleaga moartea/sinuciderea findca se simt frustrati de cele ce se petrec in societate. Din cauza aceasta moartea uneori pare o alegere mai convenabila decat lupta cu coruptia si minciuna.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Daniel » Vin Mar 03, 2023 1:18 pm

:)]- foarte corect raspunsul domnule Paco. De acord
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 06, 2023 6:54 am

BlackOrbit666 » Joi Mar 02, 2023 5:15 am scrie:Eh :D eu sunt tipul apolitic în sensul ca nu votez cu absolut nimeni. Nu ma interesează sa votez cu cineva care doar promote, doar promite și nu face nimic, asa cum s-a făcut de zeci de ani.

Personal eu sunt de acord cu cine a spus, probabil pe Facebook din câte țin eu minte, expresia: "Politica e cea mai mare ***". Am cenzurat ultima parte din motive evidente.

Eu am dat, o dată, vot nul.
Dar de dus la vot, mă voi duce mereu. Mă simt obligat moral.

Nu e nevoie să te cenzurezi. Acesta este un forum liber!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Dec 03, 2023 5:18 pm

Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Lun Dec 04, 2023 5:13 pm

Fals!
Sunt mulți oameni care au înviat. Nu e iisus singurul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 04, 2023 10:48 pm

"Dream Catcher"
Fals!
Sunt mulți oameni care au înviat. Nu e iisus singurul

Dar nimeni nu are capacitatea sa-si programeze invierea.
Bineinteles ca nici isus nu si-a programat-o ci altcineva s-a ocupat.
Nici Lazar nu a inviat singur, nu isus l-a inviat.
Aud tot mai multe idei cum ca omul va descoperi viata eterna.
Ma intreb daca cei ce vor descoperi asta vor oferi doar alora de au bani doldora.
Insa sunt convins ca acel moment nu va apuca sa se puna in practica, findca cineva se va ingriji sa nu apuce omul sa descopere asa ceva.
Findca nu poti oferi asa ceva lacomilor si egoistilor. Oferi celor ce au de oferit umanitatii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Mar Dec 05, 2023 11:16 pm

Dream, au fost alți oameni readuși la viață, care au spus cam același lucru. Doar că ei au murit minute, Iisus zile.

Paco, te contrazic, Iisus a spus că are abilitatea de a-și da viața și de a și-o lua inapoi.
Nu exclud ca omul să descopere ceva similar vieții eterne, aici bazându-mă pe versetele din Apocalipsă care spun că omul va căuta moartea, dar moartea va fugi de el.
Momentan Iisus este singura sursă sigură de informații privind moartea, de ce?! Pentru că a murit, dar trăiește.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Joi Dec 07, 2023 10:08 pm

Aoleu! Cunosc așa-zisele documentare făcute de canlul ăsta, dar sunt niște aberații. Chiar ai ascultat ce spune? Mai mult, sunt spuse niste nume care par a nu exista. Crezi că dacă o femeie de 40 de ani murea de cancer 3 zile și revenea la viață, fără pic de cancer, nu auzeam? Știi ce e aia cancer? Hai dacă era leucemie... poate era vreo variantă, dar cancerul la pancreas inseamnă zeci de tumori, extinse, iar alea pe masa de operații erau, iar după inviere subit dispăreau? ~X( Cred in miracole, dar sincer asta mă depășește și pe mine. @-)
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 08, 2023 4:33 pm

Arsenie Boca a înviat de 3-4 ori. L-a bătut pe jesus!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Dum Dec 10, 2023 3:28 pm

Eu nu am auzit așa ceva. Unde ai auzit asta?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 13, 2023 10:09 pm

Cred că pe la TV...
Am căutat acuma pe Google, dar nu am găsit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Paco_ste » Vin Dec 15, 2023 5:37 pm

"Dream Catcher" Arsenie Boca a înviat de 3-4 ori. L-a bătut pe jesus!
Cand spui ca l-a batut pe Jesus la ce bataie te referi ?

Pe mine nu ma deranjeaza daca invie, dar ma gandesc ca cineva va avea dureri de cap sa explice asa ceva. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Vă temeți de moarte?

Mesajde Lily » Vin Dec 15, 2023 10:57 pm

Am ascultat multe NDE (Near-death experiences), chiar sunt și multe cărți publicate pe tema asta. E interesant că 90% descriu prezența unei ființe incredibil de iubitoare. Chiar ieri auzeam un om de știință vorbind pe tema asta și spunând cât de absurdă este ideea că creierul ar mai funcționa cât timp omul este mort. Omul descria câteva exemple, cu cineva care a descris ce s-a intâmplat in altă sală de operație, in detaliu. O altă persoană care a redat un cod numeric, și alte exemple extrem de precise și inexplicabile. Chiar dacă ai accepta că omul mai avea cumva activitate cerebrală, fără sânge, tot nu poți explica cum omul prezent in o sală de operație poate descrie in detaliu cum un anumit medic a călcat pe un pix in altă sală de operație, care medic și ce s-a discutat. De altfel asta a fost singura mea reținere când mă gândeam la sinucidere acum mulți ani. Eu voiam o nonexistență, ceea ce nu părea posibil ținând cont de multiplele NDE.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

  • Reclame
cron