Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele


Reclame

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Lun Mai 24, 2021 5:30 pm

Dacă trece la creștinism sigur că da. Dacă nu, nu merci. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 21, 2021 12:16 pm

Lily » Lun Mai 24, 2021 4:30 pm scrie:Dacă trece la creștinism sigur că da. Dacă nu, nu merci. :mrgreen:

Eu eram ateu din familie de musulmani, si m-am casatorit cu o "ortodoxa" . Am pus in ghilimele findca manifestarile religioase ale ei se limitau doar la mersul de pasti si luat apa "sfintita". Astazi e si ea in aceslasi spirit cu mine in ce priveste credinta religioasa chiar daca nu suntem "incolonati" in vreo religie recunoscuta de autoritati.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Joi Iul 22, 2021 7:37 pm

Păi și pe mine dacă mă intrebai acum 7 ani ce religie am spuneam că ortodoxă, dar nu chiar eram creștină. Pur și simplu nu știam ce este agnosticismul, fratele mi-a spus că așa se numește și am inceput să spun că sunt agnostică. De fapt eram New Age, acest nou misticism care văd că este agreat și de tine acum.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 3:11 am

Interesant.
Deci eu, ateul, m-aș căsători cu o creștină. Voi, creștini amîndoi, nu v-ați căsători cu o atee / un ateu.
Care e curentul care separă oamenii? Aud?! :mrgreen:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Iul 25, 2021 5:22 pm

Știi asta e ca și cum tu ai spune că nu te-ai căsători cu o stelistă, iar eu aș spune că nu mă intyeresează cu ce echipă de fotbal ține, m-aș căsători cu el indiferent de echipa cu care ține, deci care este curentul care separă oamenii? :tongue:



Trecând peste glume. Este foarte dificil pentru un om cu alte credințe ca tine să ințeleagă importanța regulilor care trebuiesc respectate. Nu ințelege consecințele faptelor negative, și nu ințelege beneficiile respectării unor reguli. Dacă aveți credințe diferite veți fi veșnic in conflict.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 11:31 am

Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 2:11 am scrie:Interesant.
Deci eu, ateul, m-aș căsători cu o creștină. Voi, creștini amîndoi, nu v-ați căsători cu o atee / un ateu.
Care e curentul care separă oamenii? Aud?! :mrgreen:

Dimpotriva, eu m-as casatori cu o atee, si as incepe cu ea viata in spirit divin. Daca va vedea in mine o stare spirituala placuta, cu siguranta va cauta sa vada ce anume m-a schimbat. Findca si eu am fost ateu.

Oamenii se separa chiar si dupa ce s-au casatorit, fie atei fie religiosi. Decisiv in a strange laolalta mai multe constinte e spiritul comun. In momentul cand exista divergente, si daca ele sunt ireconciliabile, una din parti decide separarea.
Acum sa vorbim ce anume ar tine ateii grupati, sau sa fie in discutii antrenante si sa fie extrem de uniti fara sa fie un stimul extern. Deocamdata ce anume face ca ateii sa fie "uniti", e aversitatea fata de religiosi. Libertatea lor nu e afectata de manifestarile religioase, uneori foarte galagioase, insa sunt intrigati de faptul ca accepta ideea ca exista divinitate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 6:57 pm

Tu ai fost ateu. Lily a fost agnostică. Eu am fost creștin.
Ce ne arată asta? Poate că oamenii se mai schimbă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 05, 2021 4:27 pm

Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 5:57 pm scrie:Tu ai fost ateu. Lily a fost agnostică. Eu am fost creștin.
Ce ne arată asta? Poate că oamenii se mai schimbă.

Ma indoiesc ca ai fost vreodata crestin.
Ai fost doar un naiv ce ai ascultat baliverne fara sa le intelegi, si apoi ti-ai atintit mintea spre toate nenorocirile din lume si apoi te-ai "sucit".
Un crestin ramane crestin tot restul vietii. Ba se intampla ca atei inversunati dupa indelungate cercetari renunta la ateism.

Din fericire eu sunt casatorit, si sper ca pana la sfarsitul vietii mele sau al ei sa ramanem impreuna.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 28, 2021 1:00 am

Un exemplu este primul om în stat. Iohănică. :))
Nevasta e catolică iar el protestant. Și totuși, o mai însoțește la biserica catolică, din prețuire și respect.

Dacă împărțim lumea între purtători de șapcă și purtători de pălărie, nu ajungem bine. :(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Joi Sep 30, 2021 2:43 am

Iohănică :sick:
A fost creștin, doar că s-a acomodat in gândirea asta ateistă, plus că e ranchiunos, deci ii ia timp, dar iși va băga mințile in cap, sunt sigură. Viața o să il aducă in punctul ăla in care chiar să fie nevoit să analizeze dovezile, nu ce vrea să creadă. Una e să crezi miturile astea aruncate de lideri atei că vai creștinii sunt proști, nu știu ce rele au făcut sau au "creierele spălate" și alta este chiar să verifici ce spun acei lideri.
Dacă Dumnezeu nu există, nu pierdem nimic; dacă oexistă, câștigăm totul. Acesta este celebrul argument cunoscut sub numele de „pariul lui Pascal” după marele filosof francez din secolul al XVII-lea Blaise Pascal. :D
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Joi Sep 30, 2021 3:46 pm

Eu ascult pe acest pastor de mai bine de 10 ani.

https://www.youtube.com/watch?v=3zUlBTDZbO0
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Vin Oct 01, 2021 2:18 am

Măi nu pot să mă pronunț legat de om, mnu l-am studiat destul, dar uite in clipul dat de tine am văzut că la final a spus că ingerul din Apocalipsa 18 va lumina tot pământul cu slava lui și că pământul va fi acoperit de cunoștința Domnului și noi jucăm un rol in asta. Păi in Apocalipsa 18 este un inger care luminează pământul cu slava lui, dar nu scrie nicăieri că pământul va fi acoperit de cunoștința Domnului și că noi vom avea un rol in asta. Adică acolo se vorbește de căderea Babilonului. Tot pământul Il va cunoaște când El își va face apariția, nu scrie nicăieri că anterior venirii Lui noi sau vreun inger Il va face cunoscut. Știm doar că vestea cea bună va fi imprăștiată peste tot la final, dar nu de vreun inger. In fine, irelevant. Tot ce vreau să subliniez este să nu asculți niciodată un singur om, este extrem de periculos. Este obligația ta să te informezi. De exemplu eu ascult toate națiile: ortodocși, penticostali, baptiști, evangheliști, etc. Sigur că viziunile lor sunt diferite, dar astfel descopăr unde fiecare biserică are punctele slabe, și le evit. Sigur că fiecare zice că el are doctrina biblică, dar dacă știu că Biblia il contrazice, văd că manipulează, selectează textele cât să se potrivească viziunii lui, ignor. Astfel mă asigur că am o doctrină solidă. Omul mi se pare blajin, plăcut, șarmant, dar eu il urmez pe Dumnezeu, nu un om, indiferent cât de minunat este. Nu imi iau ochii de pe premiul real, iar acela este Dumnezeu. In concluzie iți recomand să mai asculți măcar incă o doctrină contrară, știu că ai avut cândva altă viziune, dar ar trebui in mod constant să poți face comparații. Cam toți pastorii au greșit cândva pe anumite aspecte, deci este bine să poți depista din timp.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Mie Oct 13, 2021 8:46 pm

Cine a spus ca eu urmez un om ?
Ascult si cercetez. Pentru mine omul de multe ori sustine si chestii de care eu ma distantez, dar nu asta ma intereseaza ci faptul ca a inteles pe deplin ce inseamna mantuirea prin credinta.
Din pacate acest Nicu Butoi face parte dintr-o denominatiune, si ca sa nu piarda dreptul la pensie a ajuns sa sustina si lucruri cu care nu sunt de acord. Insa asa cum am mai spus, e important ca propovaduieste mantuirea prin credinta si ce inseamna asta.
Eu am ascultat si de la alte denominatiuni, si cel mai mult mi-a placut Bartolomeo Anania cel care a fost arhiepiscop al bisericii Clujului.
Nu ma limitez doar la o singura persoana. Ascult si pe Lucian Cristescu, pe Horst Mueller, pe doctroul Dinu de la adventisti. Dar Butoi e cel care explica cel mai bine ce inseamna mantuirea prin credinta. Poate acest lucru te va face sa intelegi cu adevarat ce important e sa intelegi cum e prezentat Dumnezeu pentrru a fi "mantuit".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Sâm Oct 16, 2021 2:08 am

Așa mi se pare cel mai bine. Nu mă refer să ajungem să selectăm noi scripturi cât să se incadreze in ce vrem să credem, dar cât să putem realiza unde greșim.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 27, 2021 10:22 pm

Lily » Joi Sep 30, 2021 1:43 am scrie:Iohănică :sick:
A fost creștin, doar că s-a acomodat in gândirea asta ateistă, plus că e ranchiunos, deci ii ia timp, dar iși va băga mințile in cap, sunt sigură. Viața o să il aducă in punctul ăla in care chiar să fie nevoit să analizeze dovezile, nu ce vrea să creadă. Una e să crezi miturile astea aruncate de lideri atei că vai creștinii sunt proști, nu știu ce rele au făcut sau au "creierele spălate" și alta este chiar să verifici ce spun acei lideri.
Dacă dumnezeu nu există, nu pierdem nimic; dacă oexistă, câștigăm totul. Acesta este celebrul argument cunoscut sub numele de „pariul lui Pascal” după marele filosof francez din secolul al XVII-lea Blaise Pascal. :D

Poftim: https://sylvercheetah53.blogspot.com/2017/07/oamenii-nu-mai-cred-in-viata-dupa-moarte.html
8-}
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Joi Oct 28, 2021 3:19 pm


Nu exista viata dupa moarte.
Toti mor insa va veni un timp in care oamenii vor fi inviati .
Am stat de vorba cu o ortodoxa, am intrebat-o daca crede ca isus a inviat. si a raspuns DA, insa cand am intrebat daca crede ca va fi inviata, a raspuns ca nu crede asa ceva. Retine ca e ortodoxa care merge saptamanal la adunarea bisericii.
Pentru unii speranta invierii le da multa forta mentala, insa adevarata forta mentala e sa crezi ca Dumnezeu e cu adevarat iubire, si sa nu crezi nici o iota din minciunile spuse despre EL in biblie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Lun Noi 01, 2021 2:09 am

Dream Catcher » Mie Oct 27, 2021 9:22 pm scrie:
Lily » Joi Sep 30, 2021 1:43 am scrie:Iohănică :sick:
A fost creștin, doar că s-a acomodat in gândirea asta ateistă, plus că e ranchiunos, deci ii ia timp, dar iși va băga mințile in cap, sunt sigură. Viața o să il aducă in punctul ăla in care chiar să fie nevoit să analizeze dovezile, nu ce vrea să creadă. Una e să crezi miturile astea aruncate de lideri atei că vai creștinii sunt proști, nu știu ce rele au făcut sau au "creierele spălate" și alta este chiar să verifici ce spun acei lideri.
Dacă dumnezeu nu există, nu pierdem nimic; dacă oexistă, câștigăm totul. Acesta este celebrul argument cunoscut sub numele de „pariul lui Pascal” după marele filosof francez din secolul al XVII-lea Blaise Pascal. :D

Poftim: https://sylvercheetah53.blogspot.com/2017/07/oamenii-nu-mai-cred-in-viata-dupa-moarte.html
8-}

Păi românii nu sunt reprezentați de softpedia, totuși, să fim serioși! Românii sunt și bătrânii, care tradițional tind să fie mai credincioși, și care clar nu stau pe softpedia. Sincer cam egalitate intre cei ce cred in Dumnezeu și cei care nu cred mi se pare o mare chestie, pentru lotul de subiecți selectați.
Cam la fel și cu câți cred in viața după moarte, publicul este unul prea tânăr pentru a-și evalua opinia despre ce se intâmplă când mori.
Studiul IRES făcut pe populația generală arată absolut diferit, https://stirileprotv.ro/stiri/social/st ... i-iad.html
Potrivit cercetarii IRES, cei mai multi romani (96%) cred in Dumnezeu, 89% cred ca exista suflet, 89% cred in pacat, 85% cred in ingeri, 75% cred in Rai, 66% cred in Diavol, 66% cred in Iad, iar 64% cred in viata de dupa moarte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Mar Noi 02, 2021 3:01 pm

Expresia "batranii mai credinciosi" e cam aiurea.
Ori esti credincios ori nu. E ca la o femeie, ori e gravida ori nu, nu exista cale de mijloc. La fel si cu credinta, ori crezi ca Dumnezeu e iubire si crezi asta din toata inima, cu tot cugetul, ori te indoiesti de iubirea lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Noi 07, 2021 8:37 pm

Nivelul de credință nu se poate analiza decât prin analiza faptelor fiecărui individ. Aici discutăm strict despre ceea ce declară omul, nu despre ceea ce chiar este. Omul bătrân este mai preocupat de problema morții și un eventual Dumnezeu, deci este mai probabil să fie credincios, in timp ce pe tânăr il interesează noile melodii apărute, noile treduri in modă, etc. In general tinerii reflectă asupra problematicii unei divinități sau asupra morții doar când le moare cineva sau când vor ei să se sinucidă, altfel nu e o problemă relevantă pentru ei in acel moment. Este simplă logică.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 16, 2021 5:42 am

Lily » Lun Noi 01, 2021 1:09 am scrie:
Dream Catcher » Mie Oct 27, 2021 9:22 pm scrie:
Lily » Joi Sep 30, 2021 1:43 am scrie:Iohănică :sick:
A fost creștin, doar că s-a acomodat in gândirea asta ateistă, plus că e ranchiunos, deci ii ia timp, dar iși va băga mințile in cap, sunt sigură. Viața o să il aducă in punctul ăla in care chiar să fie nevoit să analizeze dovezile, nu ce vrea să creadă. Una e să crezi miturile astea aruncate de lideri atei că vai creștinii sunt proști, nu știu ce rele au făcut sau au "creierele spălate" și alta este chiar să verifici ce spun acei lideri.
Dacă dumnezeu nu există, nu pierdem nimic; dacă oexistă, câștigăm totul. Acesta este celebrul argument cunoscut sub numele de „pariul lui Pascal” după marele filosof francez din secolul al XVII-lea Blaise Pascal. :D

Poftim: https://sylvercheetah53.blogspot.com/2017/07/oamenii-nu-mai-cred-in-viata-dupa-moarte.html
8-}

Păi românii nu sunt reprezentați de softpedia, totuși, să fim serioși! Românii sunt și bătrânii, care tradițional tind să fie mai credincioși, și care clar nu stau pe softpedia. Sincer cam egalitate intre cei ce cred in dumnezeu și cei care nu cred mi se pare o mare chestie, pentru lotul de subiecți selectați.
Cam la fel și cu câți cred in viața după moarte, publicul este unul prea tânăr pentru a-și evalua opinia despre ce se intâmplă când mori.
Studiul IRES făcut pe populația generală arată absolut diferit, https://stirileprotv.ro/stiri/social/st ... i-iad.html
Potrivit cercetarii IRES, cei mai multi romani (96%) cred in dumnezeu, 89% cred ca exista suflet, 89% cred in pacat, 85% cred in ingeri, 75% cred in Rai, 66% cred in Diavol, 66% cred in Iad, iar 64% cred in viata de dupa moarte.

Nu asta am vrut eu să evidențiez!
Era vorba de citatul ăla pe care l-ai pus tu. Și pe care îl contest eu, în acel articol.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Noi 21, 2021 11:08 pm

Ok, să analizăm ce ai scris:"Păi hai să vedem. Prima parte a afirmaţiei: "Dacă cred că există dumnezeu si el nu există, n-am pierdut nimic"
Cum nu ai pierdut nimic? Ai pierdut TOTUL. Ţi-ai irosit viaţa închinîndu-te la cai verzi pe pereţi şi ai trăit aşa cum spun nişte cărţi scrise de nişte oameni morţi. Plus nebuni!
A doua parte: "Dar dacă nu cred ca există şi el există cu adevărat, atunci am pierdut totul"
Ba nu ai pierdut NIMIC. Ţi-ai trăit viaţa aşa cum ţi-a plăcut şi, în loc să se termine totul odată cu moartea, mai primeşti un bonus pe lumea cealaltă. Dacă dumnezeu există şi nu e handicapat, nu are de ce să te pedepsească doar pentru că nu ai crezut în el. Dacă ţi-a dat un creier, e logic să fi dorit să-l şi foloseşti.
Deci e fix pe dos: Dacă crezi că dumnezeu nu există şi el există, nu ai pierdut NIMIC. Dar dacă crezi că el există şi, de fapt, nu există, ai pierdut TOTUL.".

Cam toate cărțile sunt scrise de oameni morți, asta inseamnă că nu mai au valoare? CHAGDUD TULKU este mort, deci de ce ai citat din el? Tot el a spus: "A te ruga nu înseamnă a cere; este vorba despre a asculta... Trebuie doar să-ți deschizi ochii pentru a vedea ce a fost acolo tot timpul.". De ce nu aplici?
Acum revenind, Dumnezeu nu te pedepsește pentru că nu ai crezut in El, ci tu refuzi credința alegând astfel să plătești prostiile tale singur. Cineva trebuie să plătească prostiile, un Dumnezeu bun nu poate inchide ochii la prostii, deci cineva trebuie să plătească. Dacă tu alegi ca tu să plătești, nu Iisus, nu te plânge după că Dumnezeu cică te-a trimis in Iad. El a pregătit Rai-ul pentru noi, dar nu ne poate obliga să mergem acolo dacă noi nu vrem.
Singurul lucru pe care il cere creștinismul este să-L iubești pe Dumnezeu și aproapele tău. Poți petrece 5 minute in rugăciune sau 6 ore, asta depinde de om, cât simte, cât vrea, etc. Păi stai o secundă dacă stai după un fost 15 ani nu se consideră că ai pierdut tot? Adică de ce a sta după un fost (căruia nu ii pasă de tine) este ok, dar a sta după un Dumnezeu care te iubește este timp pierdut? Dacă există un beneficiu in a oferi afecțiune sau timp unei persoane dezinteresate de atenție, de ce nu e ok să oferi atenție unui Dumnezeu care in gândirea ta te iubește? Doar prin creștinism ieși câștigat indiferent dacă există Dumnezeu sau nu. Dacă nu există te-ai rugat la pereți, dar ai trăit fericit crezând că acel Dumnezeu te iubește și este cu tine și ai murit fericit crezând că ajungi cu El. dacă nu există... nu ai pierdut nimic, nu mai exiști, deci nu ai ce regret să ai. Ai trăit viața fericit și s-a terminat, deci aia e. Dacă Dumnezeu există ai trăit fericit știind că El te iubește și ai ajuns in Rai unde trăiești in continuare cu El fericit, deci ieși câștigat indiferent de caz.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 05, 2021 5:07 am

Era un episod din "Sliders". Oamenii erau mințiți că ajung într-o altă lume, superioară, dar erau arși de vii.
Am căutat acum pe YouTube, dar n-am găsit episodul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Dec 05, 2021 11:48 pm

Păi cam asta e gândirea in ateism. Fie nu mai exiști, fie ajungi in univers, conștiință universală, prostii d'astea, dar in realitate arzi in Iad.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 22, 2021 6:23 am

Arzi în iad... Stai într-un butoi cu smoală.
Asta e o prostie.

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 23 vizitatori

  • Reclame
cron