Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Da
1
50%
Nu
1
50%

Voturi totale : 2

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 24, 2021 12:14 am

Eu, da. :)
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Reclame

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Lun Mai 24, 2021 2:30 pm

Dacă trece la creștinism sigur că da. Dacă nu, nu merci. :mrgreen:
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 620

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 21, 2021 9:16 am

Lily » Lun Mai 24, 2021 4:30 pm scrie:Dacă trece la creștinism sigur că da. Dacă nu, nu merci. :mrgreen:

Eu eram ateu din familie de musulmani, si m-am casatorit cu o "ortodoxa" . Am pus in ghilimele findca manifestarile religioase ale ei se limitau doar la mersul de pasti si luat apa "sfintita". Astazi e si ea in aceslasi spirit cu mine in ce priveste credinta religioasa chiar daca nu suntem "incolonati" in vreo religie recunoscuta de autoritati.
Paco_ste
moderator
moderator

Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Lily » Joi Iul 22, 2021 4:37 pm

Păi și pe mine dacă mă intrebai acum 7 ani ce religie am spuneam că ortodoxă, dar nu chiar eram creștină. Pur și simplu nu știam ce este agnosticismul, fratele mi-a spus că așa se numește și am inceput să spun că sunt agnostică. De fapt eram New Age, acest nou misticism care văd că este agreat și de tine acum.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 12:11 am

Interesant.
Deci eu, ateul, m-aș căsători cu o creștină. Voi, creștini amîndoi, nu v-ați căsători cu o atee / un ateu.
Care e curentul care separă oamenii? Aud?! :mrgreen:
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Dum Iul 25, 2021 2:22 pm

Știi asta e ca și cum tu ai spune că nu te-ai căsători cu o stelistă, iar eu aș spune că nu mă intyeresează cu ce echipă de fotbal ține, m-aș căsători cu el indiferent de echipa cu care ține, deci care este curentul care separă oamenii? :tongue:

Trecând peste glume. Este foarte dificil pentru un om cu alte credințe ca tine să ințeleagă importanța regulilor care trebuiesc respectate. Nu ințelege consecințele faptelor negative, și nu ințelege beneficiile respectării unor reguli. Dacă aveți credințe diferite veți fi veșnic in conflict.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 8:31 am

Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 2:11 am scrie:Interesant.
Deci eu, ateul, m-aș căsători cu o creștină. Voi, creștini amîndoi, nu v-ați căsători cu o atee / un ateu.
Care e curentul care separă oamenii? Aud?! :mrgreen:

Dimpotriva, eu m-as casatori cu o atee, si as incepe cu ea viata in spirit divin. Daca va vedea in mine o stare spirituala placuta, cu siguranta va cauta sa vada ce anume m-a schimbat. Findca si eu am fost ateu.

Oamenii se separa chiar si dupa ce s-au casatorit, fie atei fie religiosi. Decisiv in a strange laolalta mai multe constinte e spiritul comun. In momentul cand exista divergente, si daca ele sunt ireconciliabile, una din parti decide separarea.
Acum sa vorbim ce anume ar tine ateii grupati, sau sa fie in discutii antrenante si sa fie extrem de uniti fara sa fie un stimul extern. Deocamdata ce anume face ca ateii sa fie "uniti", e aversitatea fata de religiosi. Libertatea lor nu e afectata de manifestarile religioase, uneori foarte galagioase, insa sunt intrigati de faptul ca accepta ideea ca exista divinitate.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 3:57 pm

Tu ai fost ateu. Lily a fost agnostică. Eu am fost creștin.
Ce ne arată asta? Poate că oamenii se mai schimbă.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 05, 2021 1:27 pm

Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 5:57 pm scrie:Tu ai fost ateu. Lily a fost agnostică. Eu am fost creștin.
Ce ne arată asta? Poate că oamenii se mai schimbă.

Ma indoiesc ca ai fost vreodata crestin.
Ai fost doar un naiv ce ai ascultat baliverne fara sa le intelegi, si apoi ti-ai atintit mintea spre toate nenorocirile din lume si apoi te-ai "sucit".
Un crestin ramane crestin tot restul vietii. Ba se intampla ca atei inversunati dupa indelungate cercetari renunta la ateism.

Din fericire eu sunt casatorit, si sper ca pana la sfarsitul vietii mele sau al ei sa ramanem impreuna.
Paco_ste
moderator
moderator

Înapoi la General