Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

A doua "venire" a lui iisus

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 2:56 pm

Sigur. Din imensa lui "bunăvoință". #-o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame


Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 11:10 pm

Nu, nici vorbă. Sunt două aspecte diferite, una a doua venire, unde unii sunt lăsați in urmă (conform unor doctrine), iar al doilea aspect moartea inevitabilă a bietului om și destinația finală, care a ateului știm care este, ceea ce clar va fi o surpriză pentru mulți dintre ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 25, 2022 6:26 am

Eu sînt mulțumit că nu mor "prost".
Dacă nu mai e nimic, după viața asta jegoasă, se întîmplă fix ce mă așteptam. Dacă nu, măcar aflu.

Mie asta mi se pare trist, la creștini. Că nu vor afla niciodată cît de mult au greșit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Mar 27, 2022 11:38 pm

Păi dacă creștinii se inșeală trăiesc fericiți, deci care e problema dacă nu mai există după? Acceptând ipoteza absurdă că după viața de aici nu mai e nimic, dar este. Toți știm asta, s-a constatat că inclusiv copilașii extrem de mici, fără influențe exterioare, cred că după viața asta ființele mai trăiesc. Poate asta explică de ce ne dorim atât de mult să fim ținuți minte, să lăsăm ceva in urmă, dorința de a trăi după, necesitatea de a trăi, teama de a nu mai exista. De asemenea mai sunt alte studii despre creier și abilitatea omului de a acumula informații in afara funcțiilor creierului, aici sunt muulte de spus. Incă mă informez pe tema asta, și informațiile mi se par fascinante.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 31, 2022 11:54 am

Dream Catcher » Vin Mar 25, 2022 5:26 am scrie:Eu sînt mulțumit că nu mor "prost".
Dacă nu mai e nimic, după viața asta jegoasă, se întîmplă fix ce mă așteptam. Dacă nu, măcar aflu.

Mie asta mi se pare trist, la creștini. Că nu vor afla niciodată cît de mult au greșit.

Ce anume inseamna pentru tine "nu mor prost" ?
Sunt persoane care iubesc neprihanirea si traiesc in acest spirit.
Da, exista si persoane care au impresia ca traind in dezmatz sau in nelegiuire sunt "desteptzi".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 31, 2022 6:20 pm

Lily » Dum Mar 27, 2022 10:38 pm scrie:Păi dacă creștinii se inșeală trăiesc fericiți, deci care e problema dacă nu mai există după?

Tocmai asta e "buba". Că aleg să nu-și trăiască viața. Fac "sacrificii" pentru zeu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 6:12 pm

E discutabil. Poți face sacrificii pentru o lămâie, na ii trimiți flori. E un sacrificiu. Îți folosești timpul să te gândești la lămâie, deci iți facrifici timpul lămâii. Singura diferență este că in creștinism primești ceva inapoi aici, in timp ce lămâia nu are ce să iți dea. Dacă ajuți un sărac, trecând peste o eventuală recompensă ulterioară in Rai, ai satisfacția internă că ai ajutat un sărac. Sunt cercetări științifice care demonstrează că ajuta semenii ajută psihicul uman, te face să te simți mai bine, să te simți util, valoros. Nu, in creștinism nu pierzi nimic. Chiar și dacă iți sacrifici viața pentru creștinism mori fericit crezând că mergi in Rai, adică... nu ai ce să pierzi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 7:25 am



Cam așa a "gîndit" și zeul, cînd a "creat" omul. :mrgreen:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 1:45 pm

Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 6:25 am scrie:

Cam așa a "gîndit" și zeul, cînd a "creat" omul. :mrgreen:

Retine ca "zeul" porunceste cuiva sa participe la creatiune. Deci nu e singur ci miliarde de alte fiinte ce au participat la intreaga creatie .
Sigur ai auzit de pulsari , stele duble , ei bine acestea sunt obiecte ca niste faruri in navigatia cosmica.
Nu trebuie sa respingi absolut tot ce citesti in religie. Omaenii inteligenti cerceteaza si se intreaba cum e posibil acel lucru despre care citeste.
E mai bine sa ai mintea deschisa si sa cauti raspunsuri. O:-)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 2:10 pm

Desigur. Mereu caut noi și noi răspunsuri.
Eu nu le știu pe toate!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 4:49 pm

Da, dar le cauți doar in teorii lansate de tot felul de oameni de știință și nu stai să vezi dacă sunt demonstrabile măcar. Știu pentru că voiam să demonstrez că nu sunt reale, dar am ajuns la concluzia că 99% nu au principii care să le poată testa. Sunt doar niște aberații, basme. Sunt detașați de realitate, doar inventează noi principii din plictiseală. Dacă un om chiar ar dori să afle adevărul ar merge pe principii reale, demonstrabile. Demonstrezi prima teorie, mergi mai departe. Nu treci din teorie, in teorie, in teorie, dar nu demonstrezi niciuna.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:37 pm

Nu bagateliza munca oamenilor de știință. Ei studiază ani de zile, pentru acele teorii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 2:56 pm

Lily » Dum Apr 10, 2022 3:49 pm scrie:Da, dar le cauți doar in teorii lansate de tot felul de oameni de știință și nu stai să vezi dacă sunt demonstrabile măcar. Știu pentru că voiam să demonstrez că nu sunt reale, dar am ajuns la concluzia că 99% nu au principii care să le poată testa. Sunt doar niște aberații, basme. Sunt detașați de realitate, doar inventează noi principii din plictiseală. Dacă un om chiar ar dori să afle adevărul ar merge pe principii reale, demonstrabile. Demonstrezi prima teorie, mergi mai departe. Nu treci din teorie, in teorie, in teorie, dar nu demonstrezi niciuna.

Corect. O teorie nedemonstrata e o aberatie sau escrocherie.
In ultimul timp au aparut inselatori pe banda rulanta . Trebuie sa facem distinctie ntre savantii adevarati si care munca lor isi gaseste utilitate in societate si inselatorii sau filozofii de fictiune care isi cauta loc in mintea naivilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 6:27 pm

Studiază ani de zile, dar nu demonstrează. Ințeleg să lansezi o teorie, dar cum Dumnezeu să faci o teorie și din teoria aia să mergi in o altă teorie nedemonstrată, după in alta, și alta, și alta, este ilogic. E efectiv o nebunie. Asta nu este știință.

ȘTIÍNȚĂ, științe, s. f. I. 1. Faptul de a avea cunoștință (de ceva), de a fi informat; cunoaștere. ◊ Loc. adv. Cu (sau fără) știință = (ne)știind; (in)conștient; cu (sau fără) voie. Cu bună știință = conștient, având cunoștința deplină a faptelor. Cu (sau fără) știința cuiva = cu (sau fără) consimțământul ori aprobarea cuiva. Spre știință = ca să se știe. ♦ Veste, știre. 2. Conștiință. II. 1. Tip de cunoaștere sigură și rațională în legătură cu natura lucrurilor și a condițiilor lor de existență în forma unui corp de adevăruri despre un obiect propriu. 2. Ansamblu de cunoștințe despre un obiect dat sau distinct (natură, societate, gândire etc.) dobândite prin descoperirea legilor obiective ale fenomenelor și explicarea lor. 3. Pregătire intelectuală, instrucție; învățătură, erudiție. ◊ Știință de carte = cunoștințe de scriere și de citire. ◊ Om de știință = savant, învățat. [Pr.: ști-in-] – Ști + suf. -ință (cu unele sensuri după fr. science).
sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni

Prin definiție asta nu este știință, nu e nimic sigur și rațional in ce lansează ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Mar Apr 19, 2022 4:22 pm

Sigur. nu este. În unele cazuri. De-aia se cheamă "teorie".
Dar cînd vorbim despre rațiune... Știința este de milioane de ori mai rațională decît religia.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 1:24 am

Religia se poate testa cu mai mare ușurință decât teoriile ăstora. Plus că teoriile astea nu sunt știință, sunt nebuneală.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 28, 2022 12:03 am

E părerea ta, că sunt nebuneală. :?
Poate doar nu le înțelege oricine. Poate nu oricine are capacitatea necesară.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Mai 01, 2022 10:20 pm

Sunt SF, doar o invenție, nu au nicio legătură cu știința.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 08, 2022 8:20 pm

La fel spun și eu, despre religie. :)
Au trecut 2000 de ani... Unde e nebunul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Dum Mai 08, 2022 10:56 pm

Păi nu, tu poți testa existența lui iisus. Eu nu pot testa aberațiile acelor oameni fugiți cu oile care tot inventează teorii, dar nu demonstrează niciuna.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Paco_ste » Vin Oct 28, 2022 9:25 am

Lily » Mar Oct 19, 2021 5:13 pm scrie:Nu. Viața nu este a noastră, este a Lui, și ne este dată doar temporar, toți știm că timpul nostru aici este limitat. Dacă avem viață o oră sau 100 de ani atât ni s-a dat. Nu e ucigaș ținând cont că El ne-a dat viața și știm că ni se va lua, chiar dacă nu știm când.

Fiecare are propria viata, si findca nu detine tehnologia vietii eterne negresit vine si momentul cand si-o va pierde.
Viata ne-a fost data de proprii parinti. Ei stiau ca fiecare copil are si riscul sa moara de boli sau accidente sau de batranete.
Deci parintii nostri sunt cei care au hotarat sa ne aduca la existenta . Parintii nostri stiau si erau constienti in ce lume/societate ne ofera. Din nefericire unii copii nu sunt capabili sa se adapteze, sau nu iubesc o astfel de societate. Unii sufera, altii se plictisesc . . . . putini se simt fericiti .

Pentru cei care asteapta revenirea lui isus . . . ea se va produce intr-un final, dar multi nu inteleg ca trebuie sa scape de trupul acesta afectat de spiritul egoist. Deci cea mai buna varianta e sa fii inviat . Practic decesul nu incheie speranta omului ci un nou inceput dar in ziua invierii cand toti cei care au decedat, "adormit" in exprimarea crestinului, va fi fericit sa constate ca ce a sperat s-a implinit. Ca de versiunea ateista cum ca ajumgem praf de stele suntem siguri. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 3:01 am

Orice are un început, are și un sfîrșit!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: A doua "venire" a lui iisus

Mesajde Lily » Mar Noi 22, 2022 5:48 pm

Dumnezeu ti-a dat viata. Sunt sute de mii de cupluri care vor urmasi, dar nu pot sa ii aiba. A se vedea parintii lui Ioan Botezatorul. Oare nu au vrut sa aiba urmas pana la batranete?! Dumnezeu decide, nu noi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 31 vizitatori

  • Reclame
cron