Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Existența sufletului

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeți că există suflet?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mar Oct 25, 2022 5:03 pm

Mi se pare o prostie, asta cu sufletul.
Sophia are suflet?

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Oct 30, 2022 9:20 pm

Paco_ste » Lun Oct 17, 2022 9:47 am scrie:
Lily » Mar Apr 26, 2022 3:13 pm scrie:Îți pot scrie un roman cu versete in care vedem că sufletul este prezent imediat după moarte.
Luca
22 Cu vremea, săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat.
23Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
[/b]

Nu trebuie sa iei literal ce spune isus aici. E o scena imaginata, nu reala.
Lazar in sanul lui Avraam ? Pai chiar pasajul asta ar trebui sa te trezeasca la ratiune si logica.
La momentul mortii spiritul de viata se stinge, exact ca flacara unei lumanari, exact cum opresti curentul electric la un calculator.
Constinta noastra nu exista fara acest trup decat daca ea e transferata intr-un suport care sa functioneze identic.
Ce ai extras din biblie sunt de fapt plasmuiri ale autorilor, nu realitatea concreta.

Ioan 3:16 Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Care viata daca se stinge curentul dupa ce mori? Iisus a mintit? Exista doar doua variante, El a mintit sau tu te inseli.
Luca 23:43 Isus a răspuns: „Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai.”
Pe semne ca ai uitat sa Il informezi pe Iisus ca Rai-ul nu exista, se stinge lumina si gata. Atentie, El nu spune ca vei fi inviat candva si Rai-ul va fi candva pe Pamant, ci ASTAZI vei fi in Rai cu mine.
Ioan 14:2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu* Mă duc să vă pregătesc un loc.
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce* şi vă voi lua cu Mine, ca** , acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.
4Ştiţi unde Mă duc şi ştiţi şi calea într-acolo.”
Iar, Martorii lui iehova, care nu existau atunci, au uitat sa ii spuna Lui Iisus ca Rai-ul va fi pe Pamant, deci nu are unde sa se duca si unde sa ne ia si pe noi.
Matei 10:28 Nu* vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul, şi trupul în gheenă.
Care Iad? E doar o interpretare eronata a religiilor, nu exista asa ceva.
2Corintieni 5:8 Da, suntem plini de încredere şi ne place* mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul.
care acasa cu Domnul daca se stinge lumina si aia a fost?
Vezi de aia nu trebuie sa asculti lupi deghizati in oite nevinovate. Tooooata Biblia respinge orice idee a inexistentei unei vieti dupa moarte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 31, 2022 10:25 am

isus nu a mintit in sensul ca dorea sa intareasca ideea ca exista viata dupa moarte, ca altfel face inutila invierea daca moarte nu exista.
Retine inca o data, isus printr-o parabola vrea sa spuna ca dupa moarte nu mai exista schimbare. Deci cat esti in viata, sau dupa inviere. Ca deaia Lazar a fost inviat.
Apropo, dupa inviere nu spune ca a fost dus in sanul lui Avraam. Si dupa un timp tot a murit, si va fi inviat iar. Dar intre timp el nu exista decat ca si amintire in gandul lui Dumnezeu. Bineinteles ca mortii exista doar in amintirea noastra, deaia si ortodocsii se spetesc sa le faca pomeni.

Debaraseaza-te de aceasta idee, nu e reala, e doar o metafora aspusa de isus pentru a atrage atentia ca e importanta alegerea in timpul vietii, ca dupa ce mori nu mai exista alegeri, nici viata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 3:05 am

Ați sărit peste mesaju' meu. :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Noi 13, 2022 10:00 pm

Sophia este creatia omului, deci este facuta doar sa ne aduca noua satisfactie. daca ar misca un degetel sa supere creatorii ar face-o bucatele in 3 secunde. Asta este diferenta intre om ca dumnezeu, si adevaratul Dumnezeu. El nu a facut roboti care sa fie distrusi la prima abatere, ci a facut fiinte pe care le iubeste si carora le ofera toate oportunitatile pentru salvare, insa nu le baga pe gat salvarea, este alegerea omului.

Revenind la Paco. Invierea dupa moarte include si trupul. Acum cand murim mergem la Dumnezeu, dar trupul ramane aici. Cand va fi invierea mortilor vor fi luate si trupurile, scrie clar in Apocalipsa.
Tu spui ca Rai-ul este pe Pamant si vom fi inviati candva toti si atunci va fi Rai-ul aici, in timp ce Iisus ii spune hotului ASTAZI vei fi cu mine in Rai. Pai cum poate sa fie astazi in Rai daca Rai-ul va fi candva?!
Toata partea in care Iisus vorbeste despre casa Tatalui Sau si despre locasurile de acolo cad in categoria minciuna daca nu exista un Rai. Apoi tot in Apocalipsa se vorbeste despre cei 12 batrani si cei care au fost omorati pentru Iisus si care Il intreaba pe Dumnezeu cat va mai dura pana cand El va razbuna sangele lor, iar Dumnezeu le spune ca sa mai aiba putina rabdare pana cand numarul lor se va implini. Pai cum vorbeste cu ei daca ei nu exista decat in amintirea unor oameni?! Cum cer dreptate daca nu exista?! Vezi de aia trebuie sa renunti la orice tip de atasament emotional fata de o idee. Trebuie sa iti construiesti credinta pe scriptura, nu pe ceea ce vrei sa crezi sau ceea ce pare logic. Toata scriptura vorbeste despre o viata dupa moarte in cer, nu pe Pamant.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Vin Noi 18, 2022 1:49 am

Noi nu o punem pe Sophia să ni se închine!
Vorbește cu noi, de la egal la egal. NU ÎN GENUNCHI!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Lun Noi 21, 2022 12:55 am

Sophia face ce am programat-o sa faca. Nu ne intereseaza sa ni se inchine pentru ca nu dam doi lei pe ea. Nu ne intereseaza ce vrea ea sau daca ne place sau nu. Daca ne enerveaza o aruncam la gunoi, e fix 0.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Lun Noi 21, 2022 2:17 pm

Atunci cum îți explici că a obținut cetățenia Arabiei Saudite?
Este om, la fel ca mine și ca tine!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Noi 27, 2022 8:28 pm

Pai Arabia Saudita poate da cetatenie si unui cartof, nu inseamna nimic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 04, 2022 2:28 pm

Lily » Dum Noi 13, 2022 9:00 pm scrie:
Revenind la Paco. Invierea dupa moarte include si trupul. Acum cand murim mergem la Dumnezeu, dar trupul ramane aici. Cand va fi invierea mortilor vor fi luate si trupurile, scrie clar in Apocalipsa.
Tu spui ca Rai-ul este pe Pamant si vom fi inviati candva toti si atunci va fi Rai-ul aici, in timp ce Iisus ii spune hotului ASTAZI vei fi cu mine in Rai. Pai cum poate sa fie astazi in Rai daca Rai-ul va fi candva?!

Trupul putrezeste, nu ramanae nimic.
Apocalipsa nu trebuie interpretata literal.
Isus spune ca aici va fi raiul.
In rugaciunea Domneasca spune " faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant ". Asa a spus isus sa ne rugam.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Dec 04, 2022 11:37 pm

Ba din trup ramane ceva, intreaba criminalistii si groparii care muta oasele prin saci.

Mai jos gasesti o mica parte din versetele care sustin contrariul.
Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi, 52 într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi. 53 Căci trebuie ca trupul acesta supus putrezirii să se îmbrace în neputrezire şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
Apocalipsa 20: Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani. 5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere. 6 Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani.
12 Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea. 13 Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. 14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. 15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în iazul de foc.
Isaia 26 19 Să învie dar morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă, şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.” 2
Tesaloniceni 16 Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. 17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Spui ca Apocalipsa nu trebuie luata literal, dar in cazul asta nici Vechiul Testament, nici Noul, pentru ca peste tot se spune asta. De asta conteaza sa cunosti Biblia, nu doar sa urmezi ce ti se spune.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde reality24 » Mar Dec 06, 2022 3:17 pm

Lily » Dum Dec 04, 2022 10:37 pm scrie:Ba din trup ramane ceva, intreaba criminalistii si groparii care muta oasele prin saci.

Mai jos gasesti o mica parte din versetele care sustin contrariul.
Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi, 52 într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi. 53 Căci trebuie ca trupul acesta supus putrezirii să se îmbrace în neputrezire şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
Apocalipsa 20: Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani. 5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere. 6 Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani.
12 Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea. 13 Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. 14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. 15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în iazul de foc.
Isaia 26 19 Să învie dar morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă, şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.” 2
Tesaloniceni 16 Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. 17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Spui ca Apocalipsa nu trebuie luata literal, dar in cazul asta nici Vechiul Testament, nici Noul, pentru ca peste tot se spune asta. De asta conteaza sa cunosti Biblia, nu doar sa urmezi ce ti se spune.

Groparii și criminaliștii lucrează cu materialul clientului. Dacă le dai bani, îți spun verzi și uscate.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 11, 2022 1:44 pm

biblia spune numai tîmpenii. @-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde reality24 » Dum Dec 18, 2022 8:08 pm

Dream Catcher » Dum Dec 11, 2022 12:44 pm scrie:biblia spune numai tîmpenii. @-)

Din păcate, mulți oameni iau de bune tot ce se minte pe-acolo. Unii mai vulnerabili din punct de vedere emoțional au ajuns în pragul nebuniei sau se luptă cu depresii grave crezând c-au păcătuit și sunt extrem de vinovați.
reality24
level 2
level 2
 
Mesaje: 111
Membru din: Lun Dec 14, 2020 1:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 300

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 19, 2022 11:07 pm

Dream Catcher » Dum Dec 11, 2022 12:44 pm scrie:biblia spune numai tîmpenii. @-)

Numai tampenii ? Exagerezi moscher . . .
Uite, o o chestie care am invatat-o din biblie . . . daca viziunea ta asupra lumii e pozitiva atat trupul cat si spiritul iti vor fi sanatoase.
In biblie traducerea are o exprimare arhaica, dar se intelege bine ce am sus. Asta daca ai inteles-o cand ai citit.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Dec 19, 2022 11:14 pm

Paco_ste » Lun Dec 19, 2022 10:07 pm scrie:
Dream Catcher » Dum Dec 11, 2022 12:44 pm scrie:biblia spune numai tîmpenii. @-)

Numai tampenii ? Exagerezi moscher . . .
Uite, o o chestie care am invatat-o din biblie . . . daca viziunea ta asupra lumii e pozitiva atat trupul cat si spiritul iti vor fi sanatoase.
In biblie traducerea are o exprimare arhaica, dar se intelege bine ce am sus. Asta daca ai inteles-o cand ai citit.


Din pacate unii nu inteleg corect ce scrie, deaia biblia nu trebuie citita direct, si nici fara "duhovnic" adica un invatator spiritual care sa-ti "talmaceasca" ce scrie.

In lume au devenit preoti si pastori tot felul de ageamii si inselatori, care in loc sa "lumineze" credinciosul, mai mult il afunda in negura nestintei sau a raului.
Ba exista indivizi care sunt constineti ca libertatea aduce si niste efecte adverse, si ca sa le preintampine prefera sa snatajeze psihic pe nestiutor.

Constinta noastra are nevoie de vindecare, findca stresul sau chiar starile de anxietate ne produc prejudicii sufletesti. Omul are posibilitatea sa se "descarce" de obsesia de vinovatie sau abuz cautand o rezolvare , fie apeland la ajutor extern, fie la o constinta nevazuta. Din fericire putem apela la constinta nevazuta intelegand sau presupunand ca cineva ne asculta, intelege si cauta sa ne ofere vindecare.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 20, 2022 6:05 pm

Ahamz. Deci majoritatea oamenilor "nu înțeleg corect ce scrie" și se cere "un învățător spiritual" pt. a pricepe bazaconiile alea. :roll:
Am crezut că biblia se adresează tuturor. Dar înțeleg de la amicul meu Paco, că e numai pt. genii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Joi Dec 22, 2022 8:28 pm

Criminalistul nu poate cerceta... nimic. Cam orice ai face va ramane ceva din trup. Nu poti sa spui ca fac pentru bani. Este un job care ajuta identificarea persoanelor periculoase.

Daca nu iei Biblia EXACT asa cum este scrisa... iti faci Biblia ta. Nu ai cum sa spui ca Biblia spune numai tampenii cat timp nici macar nu ai mai citit-o in ultimii ,,, 30 de ani. Sunt suficient de sigura ca nici inainte, dar stiu ca tu tot spui ca ai citit-o cand erai mic. Desi noi nu am avut Biblie pana prin... '95, iar mamaia nu stiu daca avea Biblie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 25, 2022 3:58 pm

Am citit biblia pt. copii, complet. Și biblia normală, în proporție de 60-70%.
A fost de ajuns! =;
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Joi Ian 05, 2023 6:52 pm

Biblia pentru copii stiu ca o aveai si cred ca ai citit-o, dar Biblia adevarata este lunga, mi-a luat un an sa o citesc, deci am indoieli ca ai citit mare lucru exceptand Noul testament, care e cam un sfert din Biblie. [-X
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 07, 2023 1:24 am

Am citit dar nu am înțeles mare lucru.
Iar ce am înțeles... m-a scîrbit!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Ian 08, 2023 6:37 pm

Erai copil, acum ai intelege mai bine.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1972
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 08, 2023 7:59 pm

Lily » Joi Ian 05, 2023 5:52 pm scrie:Biblia pentru copii stiu ca o aveai si cred ca ai citit-o, dar Biblia adevarata este lunga, mi-a luat un an sa o citesc, deci am indoieli ca ai citit mare lucru exceptand Noul testament, care e cam un sfert din Biblie. [-X

Nu recomand citirea bibliei de catre oricine.
Preferabil e , daca tot doresti sa inveti din ea, sa ai un indrumator, sau "duhovnic" pe inteles arhaic. Findca exista pericolul radicalizarii constintei.
Cunosc o persoana care se lauda ca a citit biblia de peste 100 ori, dar mintea lui era de o rautate fara egal.
Spiritul sau directia spre care ar trebui sa se indrepte constinta e dragostea, insa nu odata eu citind m-am infiorat, findca din ea nu reiese spiritul dragostei ci tot ce e mai rau din om.

Atentie, biblia nu e o dictare dumnezeu catre om ci e credinta omului despre Dumnezeu. Deci nici o tangenta cu spiritul divin ci omul bulversat de intamplari a scris ce credea el ca face si pretinde Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Manole » Dum Ian 08, 2023 10:02 pm

Biblia nu se citeste, biblia se studiaza.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Re: Existența sufletului

Mesajde Manole » Dum Ian 08, 2023 10:03 pm

reality24 » Mar Dec 06, 2022 3:17 pm scrie:
Lily » Dum Dec 04, 2022 10:37 pm scrie:Ba din trup ramane ceva, intreaba criminalistii si groparii care muta oasele prin saci.

Mai jos gasesti o mica parte din versetele care sustin contrariul.
Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi, 52 într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi. 53 Căci trebuie ca trupul acesta supus putrezirii să se îmbrace în neputrezire şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
Apocalipsa 20: Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani. 5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere. 6 Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani.
12 Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea. 13 Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. 14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. 15 Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii a fost aruncat în iazul de foc.
Isaia 26 19 Să învie dar morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă, şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.” 2
Tesaloniceni 16 Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. 17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Spui ca Apocalipsa nu trebuie luata literal, dar in cazul asta nici Vechiul Testament, nici Noul, pentru ca peste tot se spune asta. De asta conteaza sa cunosti Biblia, nu doar sa urmezi ce ti se spune.

Groparii și criminaliștii lucrează cu materialul clientului. Dacă le dai bani, îți spun verzi și uscate.

Si popii. Si psihologii. Si eu.
Cata vreme veti lua Biblia mot a mot nu veti intelege nimic din ea.
Manole
moderator
moderator
 
Mesaje: 202
Membru din: Lun Noi 21, 2022 10:55 pm
Orientare religioasă: agnostic
Puncte de reputaţie: 485

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron