Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Fizica cu Cristian Presură

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste


Reclame

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 12:03 pm

[quote="[url=http://forumulateilor.ro/viewtopic.php?p=779#p779]Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 2:03 am

Îl urmăriți?[/quote]
Am urmarit cateva clipuri in urma cu un an-doi, ma amuza omul, e ca un copil ce a descoperit fizica. iar mi-a parut amuzanta afirmatia ca si-a cumparat telescop. Un fizician adevarat isi construieste propriul telescop. Asta e doar un palavragiu incapabil de ceva concret, adevaratii fizicieni au creat tehnologiile ce le folosim acum.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Vin Iun 12, 2020 8:41 pm

A făcut un live marțea trecută, pe YouTube. Mi-a plăcut că răspundea oricăror întrebări.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde tavi1985 » Vin Iun 12, 2020 9:36 pm

si eu am urmarit cateva clipuri de-ale lui
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 13, 2020 8:56 am

Am o expresie dedicata acestor incapabili, ii numesc "palavragii" . Adevaratii oameni de stiinta ar trebui sa inventeze tehnologii de care omul are nevoie, cum ar fi niste acumulatori de inalta performanta pentru industria auto, nu sa viseze cai verzi pe pereti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 5:23 am

Știi cît la sută din PIB primește cercetarea în România?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 25, 2020 3:50 pm

Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:23 am scrie:Știi cît la sută din PIB primește cercetarea în România?

De ce ar trebui sa primeasca de la buget pentru cercetare ? Daca chiar sunt buni atunci sa se imprumute de la banci, sa-si patenteze inovatia.inventia, si sa o puna in aplicare sau sa o vanda. E o greseala catastrofala sa sustinem financiar de la buget ceva ce nu e niciodata sigur ca se va intampla. Cristian Presura e un tocilar care repeta ce altii au descoperit. El inca nu a inventat, nu a descoperit absolut nimic util societatii.
E trist sa sustii astfel de indivizi.
Ai o idee inovatoare , cauti sponsori, le promiti si lor publicitate in caz ca devii faimos, iti pui in practica ideea, o dezvolti si o vinzi. Daca nu poti vinde inseamna ca societatea nu are nevoie de ea .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 11:14 pm

nimeni nu stie ce se va intampla cu respectiva inventie. astfel incat privatii nu prea baga banii in asa ceva. privatii baga de obicei bani in produse electrocasnice si electronice in cazul in care se bazeaza pe legi stiute si efecte stiute si ce le poate aduce profit constant. fizica si descoperirile stiintifice nu prea intra in cazul asta. de exemplu dark matter , nu aduce profit in clipa asta, se studiaza ce este si dupa poate sa investeaca afaceristii , dupa ce se descopera posibile aplicatii ce pot fi valorificate in industrie si productie
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 01, 2020 8:20 am

tavi1985 » Mar Iun 30, 2020 10:14 pm scrie:nimeni nu stie ce se va intampla cu respectiva inventie. astfel incat privatii nu prea baga banii in asa ceva. privatii baga de obicei bani in produse electrocasnice si electronice in cazul in care se bazeaza pe legi stiute si efecte stiute si ce le poate aduce profit constant. fizica si descoperirile stiintifice nu prea intra in cazul asta. de exemplu dark matter , nu aduce profit in clipa asta, se studiaza ce este si dupa poate sa investeaca afaceristii , dupa ce se descopera posibile aplicatii ce pot fi valorificate in industrie si productie


Spune-mi si mie ce folos aduce omenirii descoperirea materiei intunecate ? Pai Presura asta de ce nu se gandeste intai sa inveteze/inoveze ceva si sa vanda sau sa faca profit si pe urma poate sa viseze cai verzi pe pereti despre materii intunecate ? De ce restul oamenilor ar trebui sa-i plateasca visele si prostiile despre materia intunecata ? UE cheltuie zeci de miliarde pe acceleratorul de particule si utilitate zero. De ce nu se straduieste UE sa investeasca in dezvoltarea unor acumulatori de foarte mare capacitate pentru ca transporturile sa nu depinda de importul de petrol ?
iti spun eu de ce. Findca toata jmecheria asta cu stiinta bugetata e de fapt un truc, o mascare de fraudare a fondurilor bugetare. Practic e hotie academica. Niste putori care se da savanti, incapabili sa produca ceva utili societatii se furiseaza la smanglit bani de la bugetele statului.
Presura ori e vistator, ori idiot. Din cele observate e incapabil de inventii sau inovatii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Joi Iul 16, 2020 10:05 pm

Paco_ste » Joi Iun 25, 2020 2:50 pm scrie:
Dream Catcher » Mie Iun 24, 2020 4:23 am scrie:Știi cît la sută din PIB primește cercetarea în România?

De ce ar trebui sa primeasca de la buget pentru cercetare ? Daca chiar sunt buni atunci sa se imprumute de la banci, sa-si patenteze inovatia.inventia, si sa o puna in aplicare sau sa o vanda. E o greseala catastrofala sa sustinem financiar de la buget ceva ce nu e niciodata sigur ca se va intampla. Cristian Presura e un tocilar care repeta ce altii au descoperit. El inca nu a inventat, nu a descoperit absolut nimic util societatii.
E trist sa sustii astfel de indivizi.
Ai o idee inovatoare , cauti sponsori, le promiti si lor publicitate in caz ca devii faimos, iti pui in practica ideea, o dezvolti si o vinzi. Daca nu poti vinde inseamna ca societatea nu are nevoie de ea .

Dar preoții? Ei de ce să fie plătiți de la stat?
Să se ducă Dracului la muncă, nu la mînă întinsă.
Cîți bani s-au băgat în Catedrala Prostirii Neamului?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Dum Iul 19, 2020 11:50 am

Nici eu nu sunt de acord ca bisericile sa primeasca bani de la bugetul statului dar asta poate fi schimbat doar daca numarul ateilor votanti va fi mai mare decat a religiosilor. Asa pe forumuri sa te tott ratoiesti la ei . . .

Credeam ca pe acest topic discutam despre fizica lui Cristian Presura . . . .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:16 pm

Poi da.
A fost live, din nou. Dar am pierdut.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 1:43 pm

Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 2:16 pm scrie:Poi da.
A fost live, din nou. Dar am pierdut.

Am o rugaminte, sa nu postezi continuu acea imagine de pe orice postare a ta. E ca si cum ai striga la urechile mele. :D
Tine de decenta conversatie, sa spui odata sau de doua ori un mesaj. Ce e peste strica si discrediteaza continutul mesajului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 4:16 am

Nu am postat fotografia aceea la atașată la fiecare mesaj. Era pusă la semnătură: https://forumulateilor.ro/ucp.php?i=profile&mode=signature
Am scos-o, dacă te deranjează.

Mi-ar plăcea ca, dacă cineva știe, să anunțe cînd mai intră Cristian Presură live. Aș avea 2-3 întrebări pt. el.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 12:55 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:16 am scrie:Mi-ar plăcea ca, dacă cineva știe, să anunțe cînd mai intră Cristian Presură live. Aș avea 2-3 întrebări pt. el.


Ce imi place la fizicienii atei e sinceritatea cand e vorba de fizica/stiinta de baza . In rest abereaza la greu multi din ei. De fapt observ un trend ingrijorator , si anume ca au devenit exagerat de fantezisti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:09 am

Ehe. Și președintele e fizician. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Dum Sep 27, 2020 11:16 am

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:09 am scrie:Ehe. Și președintele e fizician. :D

Da dar, la juramantul de presedinte zice " asa sa-mi ajute Dumnezeu ".
Exista fizicieni credinciosi, de fapt sunt multi savanti in stiinta care au aceasta convingere. Eu zic ca nu ar trebui sa ostracizam pe nimeni pentru credinta . Daca existau dovezi directe, nu ar mai fi fost de credinta, si nu ar mai fi existat atei . Insa tine de libertatea fiecaruia credinta, si ea nu ar trebui confundata sau inlocuita cu stiinta. Stiinta este invocata chiar de biblie. De fapt multi inventatori, descoperitori sau inspirat din natura, iar biblia indeamna la cercetarea naturii .
Pentru Dumnezeu ateii sunt foarte valorosi , findca ei sunt piatra de incercare atat pentru credinciosi cat si pentru Dumnezeu. Prin ei Dumnezeu isi va demonstra capacitatea de convingere . Reamintesc din nou despre maree filozof Antony Flew care spre sfarsitul vietii este convins (intuitiv) despre reala existenta a divinitatii.
A scris o carte numita "Exista Dumnezeu" . O am in varianta PDF in engleza. Exista prin librarii si traducerea in romana. Daca vei avea curiozitatea sa o citesti, iti vei face o favoare deosebita.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:52 am

Atunci de ce se zice "crede și nu cerceta"?
Nu vreau cartea aia. Nu pierd timpul cu tîmpenii!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 5:05 pm

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 2:52 am scrie:Atunci de ce se zice "crede și nu cerceta"?
Nu vreau cartea aia. Nu pierd timpul cu tîmpenii!

Cred ca am mai spus si iti repet. Vorba asta o avea un ateu din antichitate pe nume Celsuss. Din nefericire atei mincinosi au atribuit-o religiei, din ura. Sper pe viitor daca ai calitate de om vei retinbe asta si vei corecta la randul tau pe orice ignorant ce invoca expresia.

Nu sunt tampenii , dovada ca pana si filozoful Andrei Plesu acorda atentia cuvenita . Acum citesc cartea lui , "Parabolele lui isus, Adevarul ca poveste ".
La fel poti asculta pe youtube o dizertatie a lui despre problema raului. Chiar te indemna sa iti faci timp si sa urmaresti.

Pe de alta parte stiinta lui Cristian Presura nu e asa de mult ascultata. Oamenii au fost inoculati cu destula stiinta si suficienta in perioada cat au fost la scoala. Chiar nu mai intereseaza pe cineva de gaurile negre sau Big Bang oricate idei noi ar scoate. Pe cand o discutie cu un filosof pe teme religioase acapareaza cu totul audienta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Mar Dec 29, 2020 2:22 pm

O discutie interesanta a lui Cristian Presura ce mi-a atras atentia in intr-un mod foarte placut.

https://www.youtube.com/watch?v=D46LPlV55cM
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 8:02 pm

Îmi place cum vorbește. În general. Dar nu sunt de acord atunci cînd spune că noi, oamenii, existăm.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 5:56 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:02 pm scrie:Îmi place cum vorbește. În general. Dar nu sunt de acord atunci cînd spune că noi, oamenii, existăm.

Pai ce ai fi vrut sa spuna ? Ca noi nu existam ? E exprimare filozofica, si oarecum fizica teoretica este filozofie .
De ce te-ar deranja daca omul ar "atinge" si discutii in domeniul filozofic-religios ? Pana la urma e un domeniu vast de cautare, si chiar e interesat sa caute adevarul ascuns in scripte teologice.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 7:08 pm

Ăia de la DiGi 24 în invită des, la emisiunile lor.
Dincolo de inteligența și cultura de netăgăduit, e și un tip carismatic. Îmi place cînd explică teorii complexe în cuvinte simple.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 7:23 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:08 pm scrie:Ăia de la DiGi 24 în invită des, la emisiunile lor.
Dincolo de inteligența și cultura de netăgăduit, e și un tip carismatic. Îmi place cînd explică teorii complexe în cuvinte simple.

Bun, inteleg ca esti pasionat de teorii complexe insa ele nu au nici o relevanta pentru cineva ce are in creier gandul sinuciderii. La ce te ajuta sa cunosti atat de multe daca odata cu disparitia ta toata informatia acumulata dispare total din constiinta ta ? Nu iti pare un nonsens sa cauti cunoasterea daca viata nu are si inviere ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Fizica cu Cristian Presură

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 9:20 pm

Nu. Chiar deloc.
Eu trăiesc clipa. Mă interesează doar prezentul. Poate suntem într-un time-loop și nu ne dăm seama.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron