Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Paco_ste, Opincariu Ana Maria

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 4:15 pm

Paco, tu serbezi doar zilele de naștere? Sau nici măcar alea?
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 399

Reclame

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 5:02 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:15 pm scrie:Paco, tu serbezi doar zilele de naștere? Sau nici măcar alea?

O singura data mi-am serbat, si a fost la majorat. Asta nu inseamna ca nu accept ca altii sa le sarbatoreasca.
Pentru mine nu inseamna nimic astfel de sarbatori, nici craciunul, si nici revelionul . Insa de pasti am o mai multa smerenie pentru faptul ca isus a fost matrasit.
Paco_ste
moderator
moderator

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 501

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 6:33 pm

Pentru mine Crăciunul este un motiv de bucurie, și da, imi place să il săbătoresc. Știu toooate discuțiile pe tema originilor Crăciunului, dar consider că și dacă ceva are o origine negativă poate deveni ceva pozitiv. A se vedea crucea, a ucide pe cineva pe cruce era văzut ca fiind cea mai oribilă tortură, deci semnificația crucii nu era una pozitivă, era ca ghilotina pentru noi. Insă prin Iisus, și prin victoria lui pe cruce, semnificația crucii s-a schimbat, acum amintindu-ne doar de victoria lui și sacrificiul lui, din dragoste, pentru noi.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Puncte de reputaţie: 620

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 4:36 pm

Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:02 pm scrie:O singura data mi-am serbat, si a fost la majorat. Asta nu inseamna ca nu accept ca altii sa le sarbatoreasca.
Pentru mine nu inseamna nimic astfel de sarbatori, nici craciunul, si nici revelionul . Insa de pasti am o mai multa smerenie pentru faptul ca isus a fost matrasit.

A primit fix ce a meritat. ;;)
Dacă un om are nevoie de religie pentru a fi mai bun, atunci acel om nu e bun. E doar un cîine dresat (CHAGDUD TULKU, 1930–2002)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 7:20 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:36 pm scrie:
Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:02 pm scrie:O singura data mi-am serbat, si a fost la majorat. Asta nu inseamna ca nu accept ca altii sa le sarbatoreasca.

Da, impărăția, cheia morții, slavă, etc. Exact asta a primit, și da, merita. :x Probabil singura dată când prostia și răutatea umană a adus beneficii umanității.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 4:16 pm

Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 6:36 pm scrie:

Cred ca daca ai fi fost martor la toata propovaduirea lui, la minunile date prin el, cu siguranta ai fi plans pentru el cand era batut si apoi omorat.
Acum el ar fi fost singurul reper de sfintenie in constinta ta.
Gandi a spus ca il iubeste pe isus. Gresea Gandi ? :-?
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 6:14 pm

Da. Greșea.
Eu sper să se "întoarcă". Cum a promis.
Să facem un experiment. Să-i tăiem capul. Să vedem dacă mai "învie" și acum.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 28, 2021 9:06 am

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:14 pm scrie:Da. Greșea.

Gandi avea spiritul de crestin cu toate ca nu recunostea asta.

isus va reveni, dar nu va apuca nimeni sa-i taie capul. Va reveni doar in mijlocul celor care il vor iubi.
Ceilalti doar vor vedea maretia imparatiei divine si se vor minuna, vor regreta ca n-au crezut in cele auzite .
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Dum Mar 28, 2021 12:34 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 27, 2021 8:14 pm scrie:Da. Greșea.

Cred că nu mai este mult și va veni, ceea ce este bine, dar dacă nu crezi in El s-ar putea să ai o surpriză cam neplăcută. Dacă citeai Biblia, sau o ascultai pe mamaia, că și ea spunea asta, acum nu mai vine ca miel, ca sacrificiu pentru păcatele noastre, ci in toată slava și puterea lui. Dacă iți vine mintea la cap până atunci, și nu prea mai ai mult timp la dispoziție, vei putea să te bucuri de venirea Lui care va aduce o mie de ani de pace pe pănânt.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 8:36 pm

Cand va veni isus, toti ateii vor fi uimiti si fascinati. Dar cel mai mult se vor bucura ca ce au auzit e adevarat. Le va parea rau ca nu au crezut. Bineinteles ca neincrederea lor e justificata , findca bisericile in intreaga lor existenta au inselat omenirea.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Lun Apr 26, 2021 3:11 pm

Am indoieli că se vor bucura. unii da, se vor căii și se vor bucura, dar cred că oamenii sunt atât de mințiți, indoctrinați, incât puțini mai pot accepta adevărul. Văd foarte des cum un comportament este blamat, dar când echipa lor face la fel, chiar mai grav, justifică și chiar susțin. Na, uite un exemplu. Când a fost cu Colectiv reziștii erau in străzi urlând cât de groaznic este că a luat foc clubul. Când iau foc spitale, cam o dată pe lună, nu au nemulțumiri. Chiar când tratamentul este similar, lungeală in transferatul victimelor, etc., dar subit revolta este impotriva medicilor sau oricui altuiva decât echipa susținută. Nu sunt ei singurii, la fel sunt și echipa adversă, dar nu este corect, asta nu este urmarea adevărului. Cred că așa s-ar proceda și dacă ar veni azi Iisus. Vezi dacă apare Iisus nu mai merge să faci parade gay, să te duci să faci avort că știi nu ai chef de copil, nu mai merge să te duci in club să te umfli cu droguri și băutură, etc. Sunt destui care, dacă ar putea, nu ar renunța așa ușor la asemenea comportamente, chiar și cu Iisus in fața lor. Asta cred.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 03, 2021 2:49 pm

Bineinteles ca vor exista atei daca impletesti adevarul cu minciuna. Chiar sarbatoarea craciunului e o gaselnitza pagana in care aberatia preotilor de azi e respinsa .
Si faptul ca majoritatea oamenilor apeleaza la inselarea copiilor cu astfel de traznai sa le spuna ca isus s-a nascut pe 25 Decembrie. Si chiar daca ar fi fost adevarata, isus nu le-a poruncit sa tina o asemenea sarbatoare. Si din pacate ce le-a poruncit isus, ei nu respecta. Ca sa nu mai spun chiar despre evenimentele din acest moment, jertfa lui isus a oprit jertfele animale, insa paganii care se declara batandu-se cu pumnii pe piept ca sunt crestini, inseala oamenii ca trebuie sa manance miel de paste.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Mar Mai 04, 2021 4:49 pm

Există aspecte pozitive și aspecte negative. Nu mi se pare rău să ne amintim de nașterea Mântuitorului pe 25 decembrie, ținând cont că nu știm când a fost. Problema este că acum nu mai au nimic in comun cu religia, s-a cam revenit la sărbători păgâne, adică un moș și un iepuraș. Nicio legătură cu nașterea lui Iisus și Invierea Lui.
Nu sunt o luptătoare impotriva acestor sărbători, le văd mai repede ca un prilej de intâlnire cu familia, oferirea de cadouri, etc. Aș prefera insă să revenim la semnificația legată de Mântuitor, să abandonăm iepurașii și Moșii.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Mai 06, 2021 1:27 pm

Lily » Mar Mai 04, 2021 6:49 pm scrie:Există aspecte pozitive și aspecte negative. Nu mi se pare rău să ne amintim de nașterea Mântuitorului pe 25 decembrie, ținând cont că nu știm când a fost. Problema este că acum nu mai au nimic in comun cu religia, s-a cam revenit la sărbători păgâne, adică un moș și un iepuraș. Nicio legătură cu nașterea lui Iisus și Invierea Lui.
Nu sunt o luptătoare impotriva acestor sărbători, le văd mai repede ca un prilej de intâlnire cu familia, oferirea de cadouri, etc. Aș prefera insă să revenim la semnificația legată de Mântuitor, să abandonăm iepurașii și Moșii.

Tu nu pricepi ca e o minciuna ? Cum mama naibi sa stabiliesti o minciuna ca adevar si sa o propovaduiesti ca adevar intregii lumi ? Si de ce naiba sa fie sarbatoare religioasa cand isus nu a poruncit asa ceva ?
Din pacate din cauza acestor sarbatori pagane, asa zis crestinism, se dovedeste profunzimea paganismului din interiorul ei. Si iar, asa zis crestinii, ignora total pruncile lui isus.
Cum naiba sa te numesti crestin daca ignori poruncile lui isus si te apuci sa tii sarbatori pagane dandu-le nume "crestine" ?

Asa zis sarbatori, nu au nimic cu spiritul crestin. Tu crezi ca paganii nu se intalneau in familii ? Pai isus tot timpul le spunea uenicilor, ca paganii isi iubesc familia, isi iubesc copii . . . ce mare branza ca se intalnesc in familie ? Dipotriva, isus spune chiar evreilor, ca vor incepe sa se urasca chiar in familie din cauza numelui lui isus.
Nici nu ai idee ce mustrari mi-am luat cand unei familii i-am sugerat ce porunci a dat isus. Si astia isi ziceau crestini, sarbatoreau craciunul si pastele, se imbatau ca procii si mancau tot asa.
Te rog eu, pana nu intelegi ca , crestin e acela care implineste poruncile lui isus, acela e crestin, nu unul ce isi face cruci sau ca merge la cladirea cu cruci sau ca poarta cruciulitze . . . astia sunt niste mincinosi. Adevaratul crestin e cel care frange painea si isi aminteste ca asa s-a frant trupul lui isus, si bea vin rosu si isi aminteste ca e sangele lui isus care s-a varsat pentru spalarea pacatelor lor, si isi spala picioarele unii altora. Acesta e crestinul, nu panaramele ce flutura soriciul de porc si isi zice ca e crestin. Acestia sunt niste mincinosi cand isi zic ca sunt crestini.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Lily » Vin Mai 07, 2021 2:49 pm

Oh, ai dreptate cu poruncile, deși să nu uităm că nu suntem salvați prin respectarea poruncilor, de altfel (să fim serioși), niciunul nu le putem respecta. Tot incearcă evreii, dar nu are cum să le iasă. Să nu uităm că Iisus a spus că dacă ne uităm cu dorință la o femeie am comis adulter, deci doar gândul este comiterea unui păcat și nerespectarea poruncilor. Nu le putem respecta, eu nu pot, tu nu poți. Suntem salvați prin CREDINȚĂ și atât. Dorința noastră de a respecta poruncile este doar o dovadă a transformării noastre și a credinței.

Mi se pare că te legi de lucruri minore, precum sărbătorile astea, care până la urmă nu venerează vreun idol, cel puțin nu in forma actuală, și ignori aspecte cu mult mai importante pentru credință. Nu crezi că Iisus este dumnezeu, deși asta este fundația credinței, dar te deranjează că alții nu respectă toate poruncile sau sărbătoresc ceva aiurea. Halloween-ul este o sărbătoare satanistă, pe care mulți o sărbătoresc, inclusiv creștini, dar asta nu ii face să ajungă in Iad. E doar ceva prostesc.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 17, 2021 1:20 pm

Lily » Dum Mar 28, 2021 2:34 pm scrie:Cred că nu mai este mult și va veni, ceea ce este bine, dar dacă nu crezi in El s-ar putea să ai o surpriză cam neplăcută. Dacă citeai Biblia, sau o ascultai pe mamaia, că și ea spunea asta, acum nu mai vine ca miel, ca sacrificiu pentru păcatele noastre, ci in toată slava și puterea lui. Dacă iți vine mintea la cap până atunci, și nu prea mai ai mult timp la dispoziție, vei putea să te bucuri de venirea Lui care va aduce o mie de ani de pace pe pănânt.

Povești de adormit copiii! #-o
Tu așteaptă-l...
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Lun Mai 17, 2021 2:07 pm

Păi Il aștept, și mamaia Il aștepta. :D
Mai ai timp să-ți bagi mințile in cap. :mrgreen:
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 06, 2021 12:39 am

De vreo 2000 de ani, îl tot așteptați.
Și mereu sunt "semne" că venirea e aproape.
O fi și venit... Who knows? Poate e la "Obregia".
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Mar Iul 06, 2021 6:09 pm

Păi doar scrie in Biblie că așa va fi. 2 Petru 3:3 Înainte* de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi** după poftele lor4 şi vor zice: „Unde* este făgăduinţa venirii Lui? Căci de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii!”

Sigur sunt destui pe la "Obregia" care cred că ei sunt dumnezeu, dar Iisus a și dovedit-o. Nu știu câți de la "Obregia" s-ar lăsa omorâți pentru ceea ce cred. Hai să zicem că din 100 sunt 5 care se lasă omorâți, dar oare câți ar reuși să facă și tooooate cunoștințele lor să creadă că sunt dumnezeu, unele cunoștințe convertite după moartea lui. Plus că una este să cred eu așa in mintea mea, drept cunoștință a celui omorât, și alta este să țip pe stradă că el este dumnezeu, ba mai mult, ca și eu să fiu dispusă să mor in chinuri groaznice pentru cele susținute de pacientul de la "Obregia". Nu prea merge treaba cu "Obregia".
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 10:31 am

Lily » Vin Mai 07, 2021 4:49 pm scrie:.

Mi se pare că te legi de lucruri minore, precum sărbătorile astea, care până la urmă nu venerează vreun idol, cel puțin nu in forma actuală, și ignori aspecte cu mult mai importante pentru credință. Nu crezi că Iisus este dumnezeu, deși asta este fundația credinței, dar te deranjează că alții nu respectă toate poruncile sau sărbătoresc ceva aiurea. Halloween-ul este o sărbătoare satanistă, pe care mulți o sărbătoresc, inclusiv creștini, dar asta nu ii face să ajungă in Iad. E doar ceva prostesc.

Sarbatoarea in sine si modul cum e sarbatorit e de spirit pagan.
La o sarbatoare daca schimbi denumirea, nu ai transformat-o in sarbatoare crestina.
Esti crestin, atunci singura sarbatoare e aceea in care prin frangerea painii iti amintesti de frangerea trupului si varsarea sangelui. Restul sunt toate de spirit pagan.

Tu nu vezi nocivitatea craciunului findca nu ai nici o tangenta cu partasia crestina despre care isus a poruncit.
Paco_ste
moderator
moderator

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 9:42 am

Lily » Mar Iul 06, 2021 8:09 pm scrie:Sigur sunt destui pe la "Obregia" care cred că ei sunt dumnezeu, dar Iisus a și dovedit-o. Nu știu câți de la "Obregia" s-ar lăsa omorâți pentru ceea ce cred. Hai să zicem că din 100 sunt 5 care se lasă omorâți, dar oare câți ar reuși să facă și tooooate cunoștințele lor să creadă că sunt dumnezeu, unele cunoștințe convertite după moartea lui. Plus că una este să cred eu așa in mintea mea, drept cunoștință a celui omorât, și alta este să țip pe stradă că el este dumnezeu, ba mai mult, ca și eu să fiu dispusă să mor in chinuri groaznice pentru cele susținute de pacientul de la "Obregia". Nu prea merge treaba cu "Obregia".

Nu toate cunoștințele. Nu toți îl considerau dumnezeu pe iisus.
Oricum, acum trăim alte vremuri. Acum bolile psihice sunt cunoscute.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Lily » Mie Aug 04, 2021 5:29 pm

Inițial nu toți, dar după ce a inviat, din câte știu, da, toți.
Da, sunt mai cunoscute, și dacă era o boală era ușor de identificat. Avem o tonă de lideri ale unor culte, știm să le identificăm strategiile, să le urmărim strategiile și eventual derapajele. La EL nu este cazul. Spre deosebire de 99% din lideri El nu și-a atras credincioși in timpul vieții prin miracole, talemnt narativ, șarm, etc. El când a fost arestat a fost abandonat și negat de aproape toți. După ce a inviat toți au devenit subit dispuși să moară pentru numele Lui, nu inainte. Dacă era vreun nebun, era omorât și gata, film incheiat. Hai poate mai incerca unul să ducă vorba mai departe, hai să zicem că acela mai iși și asuma unele critici, dar pentru El nu este cazul.
Hai să luăm toate variantele a ceea ce se putea intâmpla după ce a fost omorât Iisus:
1.A rămas mort, dar apostolii au decis să mintă că a inviat. Apăreau imediat fariseii cu cadavrul lui Iisus și gata.
2.Iisus a murit, dar apostolii au furat trupul. Cum au reușit ei să fure trupul fără să ii prindă vreun paznic? De ce nu au fost omorâți paznici că nu au păzit corect (doar așa se proceda atunci)? Dacă apostolii au furat trupul și știau că e mort și nu a inviat, deci ce a spus clar nu a fost real, de ce să își sacrifice viețile pentru ceva ce știau clar că e o minciună?
3.A inviat. Doar așa se leagă cât lașii de apostoli care au fugit inițial, acum, cu dovada in față, să aibă curaj să moară pentru ceva ce știau sigur că e real. Așa se justifică cum de au dat nume cu cine l-a văzut pe Iisus, lucru care se putea verifica, unii mai erau in viață.
Nebunii pot inventa multe chestii, dar nu pot invia. :tongue:
Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 12:31 pm scrie:
Lily » Vin Mai 07, 2021 4:49 pm scrie:.

Sarbatoarea in sine si modul cum e sarbatorit e de spirit pagan.
La o sarbatoare daca schimbi denumirea, nu ai transformat-o in sarbatoare crestina.
Esti crestin, atunci singura sarbatoare e aceea in care prin frangerea painii iti amintesti de frangerea trupului si varsarea sangelui. Restul sunt toate de spirit pagan.
Tu nu vezi nocivitatea craciunului findca nu ai nici o tangenta cu partasia crestina despre care isus a poruncit.

Repet, este aberant să spui că Biblia este eronată, că Apocalipsa e doar așa ceva mai poetic, că nu există Rai, Iisus e o poziție, nu dumnezeu, și după să faci crize pentru o sărbătoare. Ce ne-a cerut dumnezeu?! Să credem in Iisus și să-L iubim pe dumnezeu, restul sunt tâmpenii, dar bucuria inamicului să ne certăm că de ce furculița este in dreapta și nu in stânga. Halloween-ul mă deranjează, sigur nu l-aș sărbători, dar in Crăciun chiar nu văd o problemă. Colindele sunt religioase, deci nu mă supără chiar deloc.
Let My People Think
Lily
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 8:10 am

Dream Catcher » Mie Aug 04, 2021 11:42 am scrie:Nu toate cunoștințele. Nu toți îl considerau dumnezeu pe iisus.
Oricum, acum trăim alte vremuri. Acum bolile psihice sunt cunoscute.

isus nu e dumnezeu nenascut.
E dumnezeu ca si Moise, adica "uns", asta insemnand intronat "dumnezeu" exact ca si Moise, ca si un rege/imparat . Chiar isus spune ca el este imparat si ca pentru asta s-a nascut.
Ori biblia spune ca a fost inaltat mai presusp decat tovarasii sai, adica din simplu om , isus a fost numit.intronat rege/imparat pe vesnicie.
Si mai spune isus "celor care le-a vorbit Cuvantul, sunteti Dumnezei ", adica celor care s-a adresat direct Creatorul, au fost intronati Dumnezei, adica aveau autoritate absoluta peste oameni. Asta inseamna dumezeu, o autoritate si nu vreo fiinta iesita din comun, findca asta se intelege din ce spune isus, si nu modul in care paganii denumesc pe cei cu autoritate de la divinitate. Spre exemplu paganii greci considerau despre Pavel si Barnaba ca sunt zei intrupati, si aceiasi greseala au facut si unii teologi considerand pe isus un zeu intrupat, ceea ce e fals total, o minciuna sfruntata. Deseori isus se refera la sine din statutul de Mesia/Hristos, si nu la statutul de om. Spre exemplu iohanis vorbeste mereu din pozitia de presedinte cand se adreseaza tarii, iar cand ii vorbeste sotiei sale se exprima din pozitia de om simplu.
Numai ca minciuna propovaduita de aproape 2 mii ani de catre paganii ce au crezut ca au devenit peste noapte crestini, au impus o minciuna ca adevar. Si din pacate avem astazi persoane care au cazut in aceasta eroare, si mai grav e ca incearca sa convinga si pe altii la fel de eronat pe cat sunt ei.

isus e "in trup" din iosif si Maria, iar spiritual, adica , caracterul lui e ceeea ce ii place si Creatorului, si acestia sunt numiti fii lui dumnezeu. Hristos, diferit de isus, deci Hristos e singurul , adica nu mai exista alti Hristosi, Hristosul e singurul "FIU" la Creatorului. E considerat FIU findca Creatorul se considera Tatal nostru si e statuat astfel in univers, ca, Creatorul e Tatal tuturor fiintelor care il aleg pe EL ca Tata.
Paco_ste
moderator
moderator

Anterior

Înapoi la General