Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Juratul pe biblie

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 3:16 am

Omulețul politic Ludovic Orban, de la ciuma galbenă, i-a criticat pe USR-iști că nu vor să jure pe biblie. Și că nu i-a văzut să-și facă cruce.
Hey. Trezirea! România e stat LAIC. Nu apare nicăieri în Constituție cuvîntul "creștin".
Ai dreptul să juri cu mîna pe Constituție. Pe biblie jură doar țiganii!

Bravo, USR! 8-) :)]-
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Dum Iul 25, 2021 5:08 pm

Este o atitudine revoltătoare. Ei vor să conducă o țară in care peste 90% din populație se declară CREȘTINĂ, deci tu ca partid să sfidezi 90% din populație mi se pare aberant. Chit că nu crezi in Biblie faci gestul din respect pentru populație. Păi in instanță ești OBLIGAT să juri că vei spune adevărul. Dacă un martor refuză să jure mai are voie să depună mărturie?

Acum cât să te dezumflu, USR-iștii s-au inchinat și au jurat cu mâna pe Biblie, parcă nu toți, dar sigur au fost unii care au făcut-o. Parcă chiar și Stelian Ion, știu pentru că m-am uitat special să văd dacă o vor face.

Acum legat de țigani, păi ei se jură pe orice, nu prea se pune pe ce se jură ei.

In principiu știu că nu e bine să te juri, mai ales nu fals, probabil de aceea in Instanță ți se spune să juri că spui adevărul. La fel și când preiei conducerea unei țări. Țara noastră a fost constituită pe principii creștine, deci se presupune că poți păcăli populația când preiei conducerea, dar jurând strâmb te pui sub blestem. Cam aia a fost ideea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 11:40 am

Dream Catcher » Dum Iul 25, 2021 2:16 am scrie:Omulețul politic Ludovic Orban, de la ciuma galbenă, i-a criticat pe USR-iști că nu vor să jure pe biblie. Și că nu i-a văzut să-și facă cruce.
Hey. Trezirea! România e stat LAIC. Nu apare nicăieri în Constituție cuvîntul "creștin".
Ai dreptul să juri cu mîna pe Constituție. Pe biblie jură doar țiganii!

Bravo, USR! 8-) :)]-

Ludovic Orban e un mitocan.
Nu ai dreptul sa ceri cuiva sa jure indiferent pe ce.
Isus indeamna sa nu juram. Pentru ca daca e nevoie sa juram in anumita situatie, inseamna ca in afara acelei situatii nu suntem sinceri ?
"Pe biblie jura doar tziganii" ? E o mantra neadevarata. E o expresie rautacioasa , in primul rand arunca asupra etniei act de blam. Si 2, chiar in parlament era o perioada obiceiul cu juratul pe biblie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 6:59 pm

@Lily: În instanță ești întrebat dacă ești creștin. În caz că ești ateu, ai dreptul să juri pe Constituție.
Deci informația dată de tine e falsă.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Vin Oct 15, 2021 3:17 pm

Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 5:59 pm scrie:@Lily: În instanță ești întrebat dacă ești creștin. În caz că ești ateu, ai dreptul să juri pe Constituție.
Deci informația dată de tine e falsă.

Si daca e musulman, iar omul refuza o astfel de cerinta ?
Eu stiu ca omul e responsabil pe declaratii indiferet daca jura sau nu. Altfel oricine poate veni in instanta si sa spuna "nu voi spune niciodata adevarul, si nici nu ma intereseaza cererea voastra". Constitutia ii da dreptul si libertate de expresie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Dum Oct 24, 2021 1:24 am

Mda. Bine. E o formalitate.
Dar ai dreptate. Poți să răspuns pentru mărturie mincinoasă indiferent de jurat sau nejurat.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Dum Oct 31, 2021 8:30 pm

Dream Catcher » Lun Aug 09, 2021 5:59 pm scrie:@Lily: În instanță ești întrebat dacă ești creștin. În caz că ești ateu, ai dreptul să juri pe Constituție.
Deci informația dată de tine e falsă.

Depunerea jurământului este o exigență importantă și prealabilă luării depoziției martorului. Textul determină și formula jurământului, anume: „Jur că voi spune adevărul și că nu voi ascunde nimic din ceea ce știu. Așa să-mi ajute Dumnezeu”. În timpul depunerii jurământului martorul va ține mâna pe cruce sau pe Biblie.
Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă potrivit credinței religioase a martorului. Legea prevede obligativitatea unui jurământ și pentru persoanele fără confesiune. Formula acestui jurământ este următoarea: „Jur pe onoare și conștiință că voi spune adevărul și că nu voi ascunde nimic din ceea ce știu”. Există însă și martori care, pentru motive de conștiință sau confesiune, refuză să depună jurământul; aceștia vor rosti în fața instanței următoarea formulă: „Mă oblig că voi spune adevărul și că nu voi ascunde nimic din ceea ce știu”.
Nu e nimic legat de vreo Constituție.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Vin Noi 05, 2021 8:39 am

Este. Și dacă nu este, ar trebui să fie.
Aleșii neamului pot jura pe Constituție. Așa a procedat și Remus Cernea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 05, 2021 3:53 pm

Dream Catcher » Vin Noi 05, 2021 7:39 am scrie:Este. Și dacă nu este, ar trebui să fie.
Aleșii neamului pot jura pe Constituție. Așa a procedat și Remus Cernea.


Nu conteaza pe ce jura, problema e ca nimeni nu isi poate implini juramintele, nici chiar pe cele in fata starii civile la casatorie.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Vin Noi 05, 2021 10:44 pm

Dream Catcher » Vin Noi 05, 2021 7:39 am scrie:Este. Și dacă nu este, ar trebui să fie.
Aleșii neamului pot jura pe Constituție. Așa a procedat și Remus Cernea.

El a procedat așa pentru că este o maimuță imitatoare cu creier imposibil de detectat. [-X
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 07, 2021 1:53 pm

Lily » Dum Oct 31, 2021 7:30 pm scrie:Depunerea jurământului este o exigență importantă și prealabilă luării depoziției martorului. Textul determină și formula jurământului, anume: „Jur că voi spune adevărul și că nu voi ascunde nimic din ceea ce știu. Așa să-mi ajute dumnezeu”.

Formularea din textul colorat pune o problema de moralitate, si anume ca nu trebuie sa spui tot ce stii chiar daca esti intrebat.
Ai dreptul sa spui "nu raspund". Daca o instanta iti incalca un drept constitutional atunci avem un text ce incalca acest drept incurajat chiar de instanta..
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Dum Noi 07, 2021 7:19 pm

Știu că americanii pot invoca amendamentul 5 din Constituție și să nu răspundă la intrebări al căror răspuns i-ar putea incrimina, dar in România chiar nu știu. Logic pare ca in România să existe o prevedere similară, să poți refuza să răspunzi doar la intrebări al căror răspuns te-ar putea incrimina.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 16, 2021 5:51 am

Lily » Vin Noi 05, 2021 9:44 pm scrie:
Dream Catcher » Vin Noi 05, 2021 7:39 am scrie:Este. Și dacă nu este, ar trebui să fie.
Aleșii neamului pot jura pe Constituție. Așa a procedat și Remus Cernea.

El a procedat așa pentru că este o maimuță imitatoare cu creier imposibil de detectat. [-X

Și eu aș proceda la fel.
Nu mai trăim într-o țară liberă?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Dum Noi 21, 2021 10:27 pm

Cre că intr-o țară liberă poți intra in un magazin fără să prezinți actele de vaccinat, deci cred că treaba cu țara liberă nu mai este valabilă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Dum Dec 05, 2021 4:51 am

Eu pot jura orice vreți voi, cu mîna pe biblie.
Care ar fi rostu' în a forța un ateu să jure pe biblie?
Este pointless.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Lun Dec 06, 2021 12:01 am

Păi nu, juratul strâmb este o problemă, teoretic te pui sub blestem, cam aia era ideea, cred.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 10:21 pm

Credeam că voi, creștinii, nu credeți în blesteme. În fine...
Noul cancelar al Germaniei, a refuzat să rostească fraza "așa să-mi ajute dumnezeu", la depunerea jurămîntului: https://romania.europalibera.org/a/olaf-scholz-depunere-juramant-cancelar-era-merkel-s-a-incheiat/31599969.html

Imagine
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Sâm Dec 11, 2021 3:03 am

Ba credem, doar că nu in o formă aberantă.
Semn că va fi un cancelar la fel de bun ca precedentul. ~X(
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 12, 2021 4:45 pm

Lily » Dum Dec 05, 2021 11:01 pm scrie:Păi nu, juratul strâmb este o problemă, teoretic te pui sub blestem, cam aia era ideea, cred.

Juratul stramb ?
Asta seintampla doar pentru fapte deja implinite.Adica sa nu minti.
In schimb isus spune sa nu juri findca nu vei putea implini juramantul.Nici macar intr-o instanta de judecata.
Fraza "jur sa spun adevarul si numai adevarul" e o aiureala. de parca in rest spui numai minciuni.
iar in cazul primului ministru german , omul arata un caracter puternic , nu ca lepra de Merkel care a dat liber la imigranti cu toate ca votantii partidului din care vine a cerut altceva.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Mie Dec 29, 2021 1:43 am

Nu, juri că vei apăra statul și drepturile cetățenilor, ceea ce știi dacă intenționezi să faci sau nu.
Omul arată ca un dictator. Siiigur va fi la fel de rău.
Merkel este luterană doar din vorbe, nu in fapt. Au fost inchise mai multe biserici ca niciodată in Germania, din cauza ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 21, 2022 5:38 am

Nu știu, mie mi se pare ceva desuet. Suntem în anul 2022. Mai jurăm pe biblie?
Doar la țigani, se mai practică.

Personal, pot să jur orice cu mîna pe biblie...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Juratul pe biblie

Mesajde Lily » Sâm Ian 22, 2022 2:07 am

N-am văzut țigan jurând pe Biblie. Jură pe mormântul mamei, să moară mă-sa, d'astea, nu pe Biblie.
Tocmai asta e, dacă e doar o carte, de ce ii deranjează să jure pe ea?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Juratul pe biblie

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 28, 2022 1:56 pm

Lily » Sâm Ian 22, 2022 1:07 am scrie:N-am văzut țigan jurând pe Biblie. Jură pe mormântul mamei, să moară mă-sa, d'astea, nu pe Biblie.
Tocmai asta e, dacă e doar o carte, de ce ii deranjează să jure pe ea?

Multi au o teama sa jure pe biblie findca chiar au teama ca le va aduce ponoase juratul stram.
Exista si indivizi care jura pe biblie cu mare usurinta si pot minti la fel de usor chiar si in cazul acesta.
Pentru mine juratul pe biblie e o gaselnita amuzanta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 45 vizitatori

  • Reclame
cron