Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

dumnezeu vs Satana

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Care consideraţi că este mai rău?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 04, 2018 6:59 pm

A apărut cartea care discută fiecare crimă teocratică din biblie:

Imagine

Autorul le adună pe toate şi trage linie. Iată cîţi a omorît:

dumnezeu: 2.821.364 persoane
Satana: 10 persoane
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 6:48 pm

Creatorul cerurilor si al pamantului nu a omorat nici o fiinta umana. Tot ce scrie in biblie e de fapt manifestarea lui Satan danduse drept Dumnezeu.
Biblia nu e un reper absolut in descrierea Creatorului in toate cazurile. Doar in cateva texte se descrie cu adevarat caracterul Creatorului. Spre exemplu isus cere omului pacatos sa-si ierte aproapele "de 7 x 70". Daca omului pacatos i se cere acest lucru, cu cat mai presusva fi Creatorul si va fi iertator cu omul pacatos.
Deci oriunde veti citi in biblie ca Dumnezeu pedepseste si omoara, sunt de fapt inspiratiile lui Satan, sau chiar manifestarea lui Satan danduse drept Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 24, 2020 4:52 pm

Deci recunoşti că dumnezeul din biblie este rău?! :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 24, 2020 5:26 pm

Trebuie sa faci distinctie ca biblia nu descrie un singur dumnezeu.
Cel pe care isus il descrie ca fiind bun, iertator, rabdator, credincios, iubitor, atotstiutor . . . e diferit de ucigasul din restul bibliei care se da drept Dumnezeu. Am urmarit multe predici, in special pe unul Nicu Butoi, un adventist. Omul acesta incearca subtil sa convinga ca acel ucigas nu e Unicul Dumnezeu ci un fals dumnezeu.
Din pacate unii nu se prind, iar altii refuza sa creada asa ceva.
Dau un exemplu, un fost detinut evreu al lagarelor naziste nu va accepta ca nazistii sa fie iertati si pastrati pentru viata eterna. Acesti evrei doresc un Dumnezeu razbunator, intransigent, si sa pedepseasca cu moartea pe nazisti. Din acest motiv, cand evreii vor afla ca Dumnezeu a iertat pe multi nazisti, evreii vor refuza viata eterna.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 25, 2020 4:51 pm

Şi eu aş refuza-o. Tu nu?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 27, 2020 12:21 pm

Te referi la viata eterna sau la credinta ?
Viata eterna e scopul interventiei divine in viata noastra. O va oferi celor care o doresc, insa cu conditia transformarii constintei . De fapt o vor primi doar cei care sunt transformati, nu celor care doresc viata vesnica.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 28, 2020 2:18 pm

Eu m-am plictisit de viaţă deja. Ce să fac o eternitate?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 29, 2020 4:24 pm

Cand dispare sentimentul iubirii apare plictisul si lehamitea de viata.
Eternitatea o vei accepta sau o vei refuza, in functie de spiritul care te conduce.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 30, 2020 3:04 pm

La ce iubire faci referire, Paco? Iubirea față de dumnezeu sau față de oameni?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 31, 2020 3:02 pm

Ambele. Insa iubirea de oameni nu poate exista daca nu iubesti pe "Dumnezeu". Daca in constinta exista doar acest sentiment, e limpede ca manifestarea este doar in aceasta directie. Numai ca unii confunda supunerea cu iubirea. De fapt in biblie obliga sau indeamna la supunere. In realitate e vorba de "inchinare" ( aderare) la principiile iubirii. Pe viitor voi detalia acest aspect.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Dum Feb 02, 2020 5:34 am

Mie asta cu iubirea față de dumnezeu, mi se pare o aberație.
Eu am nevoie să iubesc ceva REAL. Palpabil. Să îl țin de mînă. Să îi ofer o îmbrățișare. Să îi curgă sînge-n vene, la naiba!
Am nevoie să aud o voce caldă. Nu am ce face cu dumnezeu. Personal, nu am nevoie de el.
Și dacă există, și dacă nu... Eu îl ignor, el să mă ignore!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 02, 2020 11:31 am

Sunt intrutotul de acord cu tine. Copilul din om asa are nevoie, altfel nu percepe dragostea si nici nu poate iubi pe cineva absent din viata lui. Numai ca omul se pretinde matur, adult, independent, inteligent. Ca atare are libertatea sa cerceteze sau sa fie total independent, cu conditia sa iubeasca viata morala.
Tatal ceresc nu te forteaza sa-l iubesti daca tu nu esti convins de iubirea Lui, ci iti da timp sa te convingi de acest aspect. Dar pentru o intelegere completa trebuie sa faci analogie cu viata noastra. De multe ori un parinte iubitor pleaca cu anii pentru a lucra la bunastarea familiei. Si revine in familie ca un strain in ochii copiilor.Practic e o relatie ratata. In cazul omului fata de Creator problema e ca omul vrea sa fie absolut independent dar si imoral. In aceasta situatie el se face vinovat pentru propria soarta, adica alege moartea vesnica.

Vrei sa-l ignori si te lasa in pace. Daca vede in tine scanteie a dragostei si vietii morale, pentru EL esti un diamant neslefuit. Va veghea sa cauti viata vesnica. Dar aceasta cautare nu sta in puterea omului. O vei obtine doar daca iubesti dragostea, neprihanirea, rabdarea, bunavointa . . .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 04, 2020 3:21 am

Cred că am mai zis pe un topic, undeva. Personal, nu vreau să trăiesc veșnic.
Ai văzut filmul "Highlander", din 1986?



Personajul principal este nemuritor. Iar cea mai mare dorință a sa, este să devină muritor.
Alt film foarte interesant este "Bicentennial Man". E din 1999, deci mai recent. Pe ăsta cred că l-ai văzut. Dacă nu, ți-l recomand!

Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 04, 2020 12:08 pm

In biblie Satan e aratat ca are viata nemuritoare . . . .pana la un moment hotarat. Insa el doreste sa scape de condamnarea mortii. Motivul e frica de pieirea vesnica.
In constinta noastra, mai ales cand alegem iubirea, apare si frica de moarte vesnica. In filmele ce le-ai vizionat, omul ce are parte numai de ura, violenta, minciuna, coruptie, boli, suferinta , omul cere moartea sau salvarea din acea viata. Asa suntem programati in constinta . Pare aberant, insa numai astfel omul e capabil sa discearna intre binele absolut si "pacat".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 06, 2020 4:26 pm

Paco, tu ai vrea să trăiești veșnic?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 07, 2020 4:16 pm

Numai in anumite conditii. Asa cum am mai spus, omul in suferinta isi doreste moartea sau salvarea din suferinta. Din conditia mea sunt constient a nu am nici cea mai mica contribuitie la existenta eterna a vietii mele, deci altcineva va face posibila viata eterna. Bineinteles ca oferta va fi conditionata, si anume, o viata absolut morala.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Komunist67 » Vin Feb 07, 2020 5:24 pm

Niciunul.pt ca nu exista.
Komunist67
level 0
level 0
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 07, 2020 4:55 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0


Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 11, 2020 3:32 pm

Din fericire am convingerea ca exista Creator. Pe SP cineva facea afirmatia ca pe munti exista destule fosile si amprente ca zona era candva fundul unei mari. Dar se face afirmatia ca multii sunt vechi de zeci-sute de milioane de ani. Intrebare:cum e posibil sa mai existe ramasite, fosile daca eroziunea lucreaza de sute de milioane de ani ?Intr-un milion de ani eroziunea rade cativa metri de roca, daca e nisip, il spala in cativa ani.In zeci sau sute de milioane de ani nu mai ramane absolut nimic. Vreau sa spun ca la o adancime de 10-15 metri in roca dispar fosilele, ramasitele .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde yoQso » Dum Dec 12, 2021 12:40 am

Diferența dintre bine și rău, s-ar zice! Mai bine fara nici o îngăduire a inteligenței umane și omenirea va merge pe drumul ei, cu sau fara personaje fictive.
yoQso
level 0
level 0
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 10, 2021 1:09 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 14, 2021 6:43 am

Oho! Am fi departe, dacă am renunța la personajele fictive. Ne trag mult înapoi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Lily » Lun Dec 20, 2021 2:53 am

Păi până acum fictive s-au dovedit doar teoriile ateilor precum teoria conform căreia universul a existat intodeauna, nu a avut un inceput. Iisus nu este fictiv, avem documente istorice care atestă existența Lui. Avem documente istorice care atestă existența apostolilor, și mai mult, avem documente care atestă ce susțineau apostolii, cum au murit, etc. Nu prea văd unde se vorbește de persoane fictive.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Paco_ste » Joi Dec 23, 2021 6:34 pm

Dream Catcher » Mar Dec 14, 2021 5:43 am scrie:Oho! Am fi departe, dacă am renunța la personajele fictive. Ne trag mult înapoi.

Din ce stiu se folosesc de personaje fictive chiar din frageda pruncie. Povestile lui ion Creanga abunda in perioada copilariei.
In perioada de adult savurezi filmele care majoritatea au scenarii inventate.
Marii descoperitori au fost religiosi. Putem sa amintim de sir isaac Newton , un vizionar si genial teoretician care in viata lui s-a ocupat chiar de spiritism.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Dream Catcher » Sâm Dec 25, 2021 2:41 am

Ehe. În secolul 17, nu mulți se încumetau să se declare atei. Biserica Catolică era în plină inchiziție.
Oricum, nu se poate nega că există oameni inteligenți printre credincioși la fel cum nici voi nu puteți afirma că toți ateii sunt proști / răi / nebuni.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu vs Satana

Mesajde Lily » Dum Dec 26, 2021 10:41 pm

Eu am spus in repetate rânduri că nu am o opinie negativă despre atei doar pentru că sunt atei. Ceea ce imi doresc de la atei este doar să își testeze supozițiile. Să trateze ateismul cu exact același scepticism cu care tratează teismul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

  • Reclame
cron