Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Revoluție în Paradis!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 6:44 pm

Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat. Ai ales sa aberezi despre cum isus a fost tradat de parca ucenicii lui au fost cei care l-au ucis pe isus.
Revino cu un raspuns la ce te-am intrebat. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 7:37 pm

Citiți și evanghelia lui Iuda. Dacă tot sunteți obsedați de scrierile unor oameni morți.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Dum Mai 29, 2022 8:19 pm

Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 6:37 pm scrie:Citiți și evanghelia lui Iuda. Dacă tot sunteți obsedați de scrierile unor oameni morți.


Toti oamenii care au scris cate ceva sunt in majoritate morti.
Eminescu e mort si el, dar ne intereseaza ce gandea cand era viu.
Nu ma deranjeaza sa citesc atata timp cat scrie placut.
Uite, am citit cartea unei mulatre cu 4 clase " Calea catre Hristos" de Ellen White .

https://ellenwhite.ro/
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Lun Mai 30, 2022 12:26 pm

Păi ateii pe care ii tot citezi sunt morți. dacă sunt morți, de ce ii citezi?

Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 5:44 pm scrie:Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat. Ai ales sa aberezi despre cum isus a fost tradat de parca ucenicii lui au fost cei care l-au ucis pe isus.
Revino cu un raspuns la ce te-am intrebat. :D

Ba ți-am răspuns direct. M-ai intrebat ce pedeapsă merită, iar eu ți-am spus care a fost pedeapsa lui. Te-am intrebat dacă toate cele enumerate de mine consideri că sunt pedeapsă suficientă pentru relelel făcute de David, deci imi repet intrebarea, dacă toate cele enumerate i se intâmplau lui David, considerai că a primit o pedeapsă adecvată?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Lun Iun 13, 2022 4:07 pm

Lily » Lun Mai 30, 2022 12:26 pm scrie:Păi ateii pe care ii tot citezi sunt morți. dacă sunt morți, de ce ii citezi?

Eu trec TOTUL printr-un FILTRU propriu.
Nu sînt un fanatic. [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Lun Iun 13, 2022 10:49 pm

Păi filtrul tău este dacă iți convine sau nu. :)) :)) :)) Dacă nu vrei să citești lucruri scrise de morți, aplică și pe ateii tăi. Deși oricum Biblia este scrisă de Dumnezeu, Dumnezeu este in viață, deci nu e crte scrisă de morți.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 5:21 pm

Lily » Lun Mai 30, 2022 11:26 am scrie:Ba ți-am răspuns direct. M-ai intrebat ce pedeapsă merită, iar eu ți-am spus care a fost pedeapsa lui. Te-am intrebat dacă toate cele enumerate de mine consideri că sunt pedeapsă suficientă pentru relelel făcute de David, deci imi repet intrebarea, dacă toate cele enumerate i se intâmplau lui David, considerai că a primit o pedeapsă adecvată?

Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 8:08 pm

Lily » Lun Iun 13, 2022 10:49 pm scrie:Păi filtrul tău este dacă iți convine sau nu. :)) :)) :)) Dacă nu vrei să citești lucruri scrise de morți, aplică și pe ateii tăi. Deși oricum Biblia este scrisă de Dumnezeu, Dumnezeu este in viață, deci nu e crte scrisă de morți.

De unde știi tu că e în viață?
Dacă e atotputernic, poate el să încheie propria viață? Dacă nu, nu este autoputernic ci doar un sclav. Dacă poate, ce garanție ai că nu a făcut-o?
Mai gîndește-te, în pana mea. :roll:
Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 5:21 pm scrie:Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.

Asta clar. Doar suntem "după chipul și asemănarea sa".
Deci e o jigodie!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 21, 2022 8:56 am

Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 8:08 pm scrie:Asta clar. Doar suntem "după chipul și asemănarea sa".
Deci e o jigodie!

Problema e ca Anania si Safira au murit de frica si groaza produsa de Petru, nu ca i-ar fi omorat Dumnezeu.
Din ce am observat, Dumezeu nu intervine in felul acesta. Nu l-a exterminat nici pe Cain, si nici pe alti regi criminali.
Si pe mine ma deranjeaza ca Dumnezeu nu a intervenit sa opreasca nedreptatile pe lume.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 26, 2022 6:22 am

Nedreptățile le face el, primul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Iun 26, 2022 6:47 pm

Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 4:21 pm scrie:
Lily » Lun Mai 30, 2022 11:26 am scrie:Ba ți-am răspuns direct. M-ai intrebat ce pedeapsă merită, iar eu ți-am spus care a fost pedeapsa lui. Te-am intrebat dacă toate cele enumerate de mine consideri că sunt pedeapsă suficientă pentru relelel făcute de David, deci imi repet intrebarea, dacă toate cele enumerate i se intâmplau lui David, considerai că a primit o pedeapsă adecvată?

Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.


Exact, moartea este pedeapsa, de asta Iisus a murit. Pentru ca pedeapsa cuvenită lui David să fie plătită. Cineva trebuia să plătească, David in Iad sau Iisus aici, nu se putea altfel.
Gândești ca un om, iar El a spus că căile Lui nu sunt căile noastre. Da, și eu dacă cineva imi face vreun rău vreau să moară in chinuri groaznice imediat, nu să mai trăiască 50 de ani. Omiți insă un aspect, eu dacă cineva imi face rău vreau să crape, nu dau doi lei pe el, dar Dumnezeu da. Dumnezeu a spus că nu vrea ca niciunul să nu moară, ci toți să avem viață eternă cu El. Aici este marea problemă, dragostea Lui. Să nu uităm că Iisus, scuipat, biciuit, trădat, crucificat, a rugat Tatăl să ii ierte că nu știu ce fac. Asta este gândirea lui Dumnezeu. Milă și dragoste față de fiecare suflet, nu ură și răzbunare. Aduce potopul când nu se mai poate altfel, când dacă nu o face nu mai rămâne un suflet pur pe pământ.



Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 7:08 pm scrie:
Lily » Lun Iun 13, 2022 10:49 pm scrie:Păi filtrul tău este dacă iți convine sau nu. :)) :)) :)) Dacă nu vrei să citești lucruri scrise de morți, aplică și pe ateii tăi. Deși oricum Biblia este scrisă de Dumnezeu, Dumnezeu este in viață, deci nu e crte scrisă de morți.

De unde știi tu că e în viață?
Dacă e atotputernic, poate el să încheie propria viață? Dacă nu, nu este autoputernic ci doar un sclav. Dacă poate, ce garanție ai că nu a făcut-o?
Mai gîndește-te, în pana mea. :roll:
Paco_ste » Mar Iun 14, 2022 5:21 pm scrie:Pedeapsa pentru nemerniciile lui David e moartea, omorarea cu pietre.
Asa cu si Anania si Safira au fost omorati, si David trebuia omorat, nu sa moara copilul facut cu Batsheba.
David era o jigodie ce trebuia casapit instant.
Faptul ca dupa toate nemerniciile comise a mai trait foarte multi ani, adica peste 50 ani, arata ca pedepsele se aplicau discriminatoriu. Deci daca erai rege sau un mare dregator, sau chiar fiu de rege, puteai sa faci toate nemerniciile de pe lume ca tot nu pateai nimic. In schimb niste amarati ca Anania si Safira pentru ca erau batrani si nu aveau incredere in oameni, au hotarat sa minta cu privire la banii lor, au fost omorati instant. Ei bine modul asta in care se face justitie divina arata ca dumnezeu e si el o lepra.

Asta clar. Doar suntem "după chipul și asemănarea sa". Deci e o jigodie!

Este in viață pentru că dezvolți o relație cu El, știi, chiar și atunci când nu vezi. Simplul fapt că existăm dovedește că e incă in viață, altfel neautodistrugeam in 3 secunde.
Da, suntem după chipul și asemănarea Lui, deci cu posibilitatea de a face bine, dacă vrem. Avem libertate. Dumnezeu ar putea să fie rău, dar nu este. Este iubitor. Vrea salvarea tuturor. Păi tu chiar crezi că toate prostiile astea debitate de tine Il face să te iubească mai puțin?! Nici vorbă, in ciuda lipsurilor noastre ne iubește. Iisus a spus că nu e nicio virtute să iubești prietenul, că și păgânii iși iubesc prietenii și oamenii care le fac bine. Dumnezeu ii iubește pe toți, inclusiv pe cei care nu Il iubesc. Dragostea Lui nu este condiționată. există gândirea asta, dacă am făcut X sau am spus Y pe mine nu mă mai poate iubi Dumnezeu, greșit. Astea sunt minciunile inamicului. Dumnezeu a făcut oamenii pentru că ii iubește și vrea o relație cu ei.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 29, 2022 6:49 pm

Eu n-am nicio relație cu zeul tău. :|
Și, dacă ar exista, n-aș vrea să am.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Iul 03, 2022 4:54 pm

Poți să ai o relație cu El. Ai ușa deschisă. Da, poți să refuzi relația cu El, iar El iți va respecta decizia, doar că nu văd beneficiul.
Ok, dacă totul este roz, ai incredere că tu ți-ai creat totul roz și de ce să ai o relație cu El? Crezi că te descurci foarte bine și fără El. A se vedea tata, cât timp era șef, avea familie fericită, câștiga bine, avea mașină (care pe atunci era ceva), nu era interesat de Dumnezeu. Mama lui s-a dus la un preot pentru că mătușa voia să se căsătorească cu un om divorțat, iar preotul i-a spus că să se mărite cu el că va fi bine, dar că tata va avea foarte multe probleme. Bunica i-a spus lui tata să vorbească cu preotul, dar tata a respins ideea pentru că totul era roz. Eh la puțin timp totul s-a dus de râpă. Mama s-a imbolnăvit, după el s-a imbolnăvit, nu putea să mai stea in picioare, după și-a pierdut secția/serviciul, a lovit Revoluția, banii s-au devalorizat, totul s-a dus de râpă peste noapte. Abia atunci a inceput să se uite spre Dumnezeu, atunci voia să vorbească cu preotul, dar deja nu mai era, era prea târziu. Poate dacă asculta din timp putea preveni unele intâmplări.
Dacă azi totul e roz nu ai nicio garanție că vor fi și mâine. Dacă totul e deja praf poate este momentul să cauți soluții care iți depășesc puterile, pentru că vezi rezultatul faptelor tale. Nu poți să faci același lucru așteptând un rezultat diferit. Dacă totul e negru de ce nu ai incerca să vezi care sunt soluțiile Lui? Ce ai de pierdut?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 05, 2022 6:18 pm

Ahamz. Deci să înțeleg că zeul l-a pedepsit pe tata pentru că nu s-a rugat pentru... ceva. Deși avea totul. Pentru ce să se roage? :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Joi Iul 07, 2022 2:16 am

Nu, preotul doar știa că va avea probleme. Tata nu a avut probleme pentru dezinteresul față de Dumnezeu, ca pedeapsă de la Dumnezeu pentru dezinteres, ci tata urma să aibă probleme că așa erau lucrurile. De exemplu Revoluția nu a avut loc cât să piardă tata banii, pur și simplu era un eveniment ce urma să se intâmple (chiar și Arsenia Boca a avertizat despre el), iar dacă tata avea o relație cu Dumnezeu, acesta il putea indruma să investească banii in ceva profitabil, să se pregătească. Sunt evenimente pe care le putem preveni prin rugăciune, și sunt altele care se vor intâmpla oricum, dar chiar și in cazul acesta Dumnezeu îți dă putere, te ajută să suferi cât mai puțin din consecințe.
Dar uite, hai să luăm o extremă. Se știe că atunci când faci tâmpenii (păcate) ii deschizi ușa inamicului să îți facă numai probleme, este o ușă deschisă pentru inamic. In general instrumentul lui favorit este depresia, așa că iți aruncă cu polonicul depresie cât să te sinucizi și să pună lăbuțele pe tine. Dacă tu te intorci spre Dumnezeu, El te avertizează că dacă nu renunți la obiceiurile proaste vei ajunge să te sinucizi și să ajungi in Iad, deci știi și te indepărtezi de prostiile care i-au deschis ușile inamicului, ii trântești ușile in moacă și scapi de depresie și orice alt șiretlic mai are inamicul. Poți preintâmpina probleme stând cu urechea ciulită la ce are El de spus. El nu te pedepsește că nu L-ai ascultat, dar te ajutî sî ieși din problemele făcute de inamic. E cam specialitatea Lui să facă din cel mai mare rău, cel mai mare bine.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 12, 2022 8:50 pm

Sinucigașii ajung în iad?
Oh, da. Foarte corect. Dacă tot au avut o viață nașpa, măcar să fie și moartea la fel.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Mie Iul 13, 2022 1:27 am

Păi da, ajung in Iad. Nu pentru că Dumnezeu asta vrea, să ii pedepsească pentru că nu L-au ascultat, ci pentru că au păcate de plătit și cineva trebuie să plătească. Dacă nu au vrut ca Iisus să le plătească, le plătesc ei. Depresivul știe că ceea ce face nu e bine și nu are rezultate, dar cumva insistă pe aceleași prostii sperând rezultat diferit. Un om ințelept ințelege că ceea ce face nu merge, așa că ii pune frumos viață in mâinile lui Iisus să facă ce vrea cu viața lui. Sunt oameni care au stat drogați toată viața, de copilași, până când au ințeles că efectiv nu pot să iasă din cercul vicios al drogurilor, așa că și-au predat viața in mâinile lui Iisus și l-au lăsat să își facă treaba. Să vezi ce oameni onorabili a făcut din ei, la casa lor, inspirații pentru ceilalți. Când tu nu poți, El poate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 27, 2022 4:16 pm

Nu trebuie să plătească nimeni nimic! Poate doar "pîinea noastră cea de toate zilele".
Asta e o scuză pentru ca dictachiorul să aibă motiv să chinuie oamenii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Sâm Iul 30, 2022 7:40 pm

Ok, consideri că Ursache ar trebui să existe veșnic fericit in Rai? Consideri că nu are nimic de plătit?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Dum Aug 07, 2022 3:02 pm

Dacă zeul este bun, atunci da. Ursache trebuie iertat.
Noi, ca oameni, nu înțelegem bunătatea fără limite a zeului.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Aug 07, 2022 6:53 pm

Sigur că il iartă dacă se intoarce de la rele. Dacă ar rămâne la fel nu știu dacă ai vrea să trăiești veșnic in Rai cu el comportându-se la fel ca anterior.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Dum Aug 07, 2022 9:33 pm

Lily » Dum Aug 07, 2022 5:53 pm scrie:Sigur că il iartă dacă se intoarce de la rele. Dacă ar rămâne la fel nu știu dacă ai vrea să trăiești veșnic in Rai cu el comportându-se la fel ca anterior.

iertarea vine ca urmare a unei adanci pocainte si apoi sa renunte la caile rautatii.
Nimic stricat nu va intra in imparatia cerurilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 5:25 pm

Nimeni nu e mai stricat decît zeul vostru. L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Lily » Dum Aug 14, 2022 9:21 pm

Dumnezeul nostru (inclusiv al tău), este perfect. De asta poate să ne iubească in ciuda lipsurilor noastre.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Revoluție în Paradis!

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 1:25 pm

Lily » Dum Aug 14, 2022 8:21 pm scrie:Dumnezeul nostru (inclusiv al tău), este perfect. De asta poate să ne iubească in ciuda lipsurilor noastre.

Uite, nu vreau sa fiu rautacios dar cand spui "si dumnezeul tau" comiti o eroare. Findca nu poate fi si dumnezeul lui daca nu il accepta.
Devine dumnezeul cuiva doar daca crede acest lucru.
Poti face afirmatia "exista un singur Dumnezeu" fara sa cazi in eroare. Dar nu poti supune pe cinvea sa se inchine la dumnezeul tau.
Deci prietenul nostru nu se inchina la nici un presupus Dumnezeu. Tu insa ai aceasta convingere.
Dealtfel nici Dumnezeu nu se ocupa cu asa ceva, aceea de a supune pe cineva sa i se inchine impotriva vointei cuiva.
Cand cineva vrea sa te supuna, comite o faradelege. Dumnezeu nu vrea sa te supuna ci sa te faca liber, de aceea si te numeste "prieten". Chiar spune in biblie "imprieteniti-va cu Dumnezeu". Unui prieten nu i te supui, ci daca iti place de el, ii accepti prietenia.
Am spus deseori ca ai o perceptie eronata despre Dumnezeu. Din pacate eroarea asta ti-ea fost insuflata de necunoscatori despre dumnezeu. De aceea exista atei, findca acestora li s-a impus, au fost constransi sa se supuna. Si orice constrangere duce la razvratire.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron