Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Există extratereștri?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeți că există extratereștri?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Există extratereștri?

Mesajde Lily » Vin Iul 30, 2021 1:14 pm

1. Mi se pare interesant că două chestii ne sunt băgate pe gât de oamenii ăștia care il neagă pe Iisus. 1.Că suntem egali cu Iisus/dumnezeu 2.Că faptele noastre nu au concesințe, că nu există un Rai, că sigur nu vom ajunge in vreun Iad. Cred că se vede ce spirit este in spatele acestor invățători care spun exact ce a spus Satana. El este cel care a vrut să fie Dumnezeu și i-a spus Evei că sigur nu va muri, că faptele ei nu vor avea consecințe.
2. In opinia mea toți suntem jigodii, dar ne găsim scuze sau judecăm oamenii din jur după ceea ce noi vedem. Asta imi amintește de o pildă despre ințelepciunea lui Dumnezeu și ințelegerea noastră, dar e cam lungă, poate o pun cu altă ocazie.

3.Sunt doar intervenții malefice, asta știu. De asta toate sunt in jurul pământului, dar nimic in afara pământului. De altfel și noi avem reguli, dar nu le respectăm. Dacă noi avem libertatea de a nu respecta regulile, ei de ce nu ar avea? Plus că nu ar trebui să interacționeze cu noi, ci doar noi să ii vedem intâmplător, in trecere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1922
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 02, 2021 11:37 am

Lily » Vin Iul 30, 2021 12:14 pm scrie:1. Mi se pare interesant că două chestii ne sunt băgate pe gât de oamenii ăștia care il neagă pe Iisus. 1.Că suntem egali cu Iisus/dumnezeu 2.Că faptele noastre nu au concesințe, că nu există un Rai, că sigur nu vom ajunge in vreun Iad. Cred că se vede ce spirit este in spatele acestor invățători care spun exact ce a spus Satana. El este cel care a vrut să fie dumnezeu și i-a spus Evei că sigur nu va muri, că faptele ei nu vor avea consecințe.
2. In opinia mea toți suntem jigodii, dar ne găsim scuze sau judecăm oamenii din jur după ceea ce noi vedem. Asta imi amintește de o pildă despre ințelepciunea lui dumnezeu și ințelegerea noastră, dar e cam lungă, poate o pun cu altă ocazie.

3.Sunt doar intervenții malefice, asta știu. De asta toate sunt in jurul pământului, dar nimic in afara pământului. De altfel și noi avem reguli, dar nu le respectăm. Dacă noi avem libertatea de a nu respecta regulile, ei de ce nu ar avea? Plus că nu ar trebui să interacționeze cu noi, ci doar noi să ii vedem intâmplător, in trecere.


1. Problema ta e ca tu crezi pe inselatorii care isi zic preoti. In realitate biblia spune altceva. De exemplu chiar Moise spune " Dumnezeu va va ridica dintre fratii vostrii un profet ca mine". Bineinteles ca despre isus e vorba , deci Moise sustine ca DUMNEZEU va ridica dintre oameni un PROFET ca el. Insa voi ati lasat adevarul findca minciuna va place mai mult, ca isus e dumenzeu intrupat. In realitate biblia spune ca Cuvantul/Promisiunea lui Dumnezeu se face trup, adica va fi o "candela vie" , sau pe intelesul nostru , promisiunea/cuvantul va avea aspect fizic in sensul ca numai astfel omul va avea cunostinta cum "arata" Dumnezeu la caracter. isus e "chipul si asemanarea" lui Dumnezeu, si care trebuie sa apara acelasi chip si in crestini.
Dar va place minciuna insa fara sa o ganditi.
V-am rugat sa-mi aratati in ce mod as putea posta niste imagini de pe PC insa nu aveti aceasta bunavointa crestina. Voi ati postat acele imagini insa nu doriti ca si altii sa faca acelasi lucru. Asta denota ca aveti spiritul minciunii in manifestarea voastra.

2. Nu , nu suntem toti jigodii ci doar cei care sunt jigodii findca dispretuiesc libertatea si viata altora. Jigodiile dispretuiesc mila, dragostea, facerea de bine, rabdarea , iertarea.
Bunaoara mergand pe strada , ma intalnesc cu o persoana ce o stiam nevoiasa, si imi cere o paine findca chiar a vazut ca am, iar un altul foarte instarit, un obez plin de grasime, un porc in adevaratul sens cum isus vorbea, acest porc m-a mustrat findca am oferit o paine nevoiasului. Plus ca si motiva spunand " da-l dracului sa crape de foame ".
In alta situatie am vazut tot un bogatas care a calcat o persoana pe trecerea de pietoni , nu ca nu l-a vazut ci nu a dorit sa opreasca . Ei bine jigodia asta se baza si pe faptul ca avea relatii printre procurori si judecatori, adica nu i se va intampla nimic. Recent pe raza localitatii noastr a fost un accident foarte controversat, fiul unui latifundiar ce se mandreste cu peste 16 milioane euro, baut la volan intra pe contrasens cu bolidul si ucide pe cel ce venea din contrasens, acest derbedeu al bogatasului se plimba liber si conduce masina ca si cum nu s-a intamplat nimic.
Deci nu trebuie sa bagi in aceasi oala "oile si capre" , sau caini si porcii despre care isus spunea. In viata mea nu am dorit sa fac rau cuiva intentionat, insa au fost situatii cand mi-am dorit sa altoiesc niste jigodii care nu pregetau sa batjocoreasca nevinovati. Daca am avut dorinta sa opresc licheaua, asta nu inseamna ca sunt jigodie.

3. In constinta avem liberul arbitru de a nu respecta regulile, asa am fost creati. De exemplu avem arme letale, le folosim pentru a opri din actiune criminalii. A ucide un criminal din planul de a ucide nevinovati nu se numeste crima. Soldatii din razboi se numesc eroi, nu criminali chiar daca ei ucid. Insa din perspectiva divina spune sa nu ucidem la comanda cuiva, a politicienilor, ci ucizi criminalul findca nu doreste sa inceteze .
Eu iti mai dau un exemplu in care jigodia a facut rau findca se distra de minune cu fapta lui. La sate nuntile se mai tin sub un sopron mare si acolo lume adunata, muzicanti . . . . vine o jigodie cu un camion mare ce scotea fum serios de la esapament si intoxica pret de 5-6 minute petrecaretii , lumea s-a revoltat insa jigodia zambea satisfacut. Acea lume niciodata nu i-a facut vreodata vreun rau jigodiei, insa lucrurile sta astfel findca cainii si porcii prefera sa distruga pe ceilalti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 4:21 pm

Așa gîndesc habotnicii. Că dumnezeu e bun, iar oamenii răi.
Nu există nicio rațiune în asta.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 07, 2021 4:42 pm

Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 3:21 pm scrie:Așa gîndesc habotnicii. Că dumnezeu e bun, iar oamenii răi.
Nu există nicio rațiune în asta.

Daca nu ar exista nici o restrictie legala si fara justitie si fara politzie, sigur sigur ar fi macel peste tot. Acel scenariu ar arata adevaratul caracter al omului.
inchizitorii catolici aveau libertate absoluta de la stapanire si rezultatele le cunosti.
Din fericire divinitatea nu aplica ce isi doreste omul, mai ales razbunatorul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 16, 2021 6:41 pm

Revenind la topic. Ce părere ai de paradoxul lui Fermi?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 25, 2021 3:18 pm

Dream Catcher » Lun Aug 16, 2021 5:41 pm scrie:Revenind la topic. Ce părere ai de paradoxul lui Fermi?

Se explica prin faptul ca distantele sunt uriase, si nu cred in existenta unor viteze astfel sa permita calatorii in timp util. Pentru a intelege corect problema dau doar exemplu comunicarea radio intre Tera si Marte care ar dura 5 minute pentru cea mai scurta distanta, adica 75 milioane km. In conditiile actuale distanta parcursa de oameni intre cele doua planete dureaza aproximativ 30 milioane secunde, adica aproape 9 luni. Plus ca mai trebuiesc rezolvate problemele de hrana, aer, lumina solara . . . . parerea mea ca niciodata omenirea oricat de dezvoltata ar deveni, nu s-ar aventura in calatorii interstelare.
Dar . . . . eu am convingerea ca asa zis entitatea divina, a rezolvat problema calatoriilor interstelare.
Eu am o teorie cu privire la solutia folosita de ei. Dar asta o voi detalia pe parcurs. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 30, 2021 11:10 am


Divinitatea.
Daca nu suntem simulare pe un computer numit Univers, metoda cea mai eficienta pentru calatorii sigure , e sa construiasca nave ce primesc si transmit informatie, cam cum transmitem noi imagini sau video intre telefoane, cu deosebirea ca divinitatea transmite constinta intre distante, si la fiecare punct de receptie se creeaza corpuri si apoi constinta lor e incarcata in creierul din corp.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 07, 2021 11:20 am

Papa Ioan Paul al II-lea a afirmat că există extratereștrii. Și că și ei sunt copiii lui dumnezeu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Mai 28, 2022 12:47 pm

Dream Catcher » Dum Noi 07, 2021 10:20 am scrie:Papa Ioan Paul al II-lea a afirmat că există extratereștrii. Și că și ei sunt copiii lui dumnezeu.

Aici cam are dreptate.
Extraterestri insemnand ca nu sunt de pe pamant.
Si bineinteles ca si ei sunt creatie divina.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 7:11 pm

Poate au fost creați de o altă zeitate.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 10:55 am

Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 6:11 pm scrie:Poate au fost creați de o altă zeitate.

Si uite asa ajungem la eterna intrebare " cine l-a creat pe Dumnezeu ?".
:D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 07, 2022 8:22 pm


"Inventat" se spune, ca noi n-am creat asa ceva.

Fii "antena" la mine. Daca vei invia dupa moarte, sa tii minte ce iti spun acum: sa te bucuri din toata inima pentru ca cel ce tine puterea vietii eterne te-a inviat sa vezi adevarul.
Sa nu te superi si nici sa nu te sperii ci sa ii multumesti ca exista.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Sâm Iun 11, 2022 4:10 pm

Dream Catcher » Joi Iun 09, 2022 12:56 am scrie:Îi mulțumesc cu cuțitul. :whistle:


Spuneam cu cativa ani in urma ca ateii sunt criminali.
Preferam sa ma insel de acea afirmatie.
Poate ca tu vei fi cel care vei demonstra ca ateii nu sunt criminali.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iun 11, 2022 9:25 pm

Ateii nu sunt criminali!
Pușcăriile sunt pline de creștini.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 23, 2022 5:36 pm

Dream Catcher » Sâm Iun 11, 2022 8:25 pm scrie:Ateii nu sunt criminali!
Pușcăriile sunt pline de creștini.

Da, sunt pline findca sau "crestinat" intre timp .
Cred ca nu intelegi ce e un crestin. Nu oricine isi zice crestin si e, deci nu cel ce se pretinde crestin si este. Un crestin nu ucide, nu ravneste la nevasta altuia, nu curveste, nu fura, nu minte, nu inseala, nu invidiaza, nu cleveteste, nu se grabeste, nu se lacomeste, nu se zgarceste, nu insulta, . . . . asta ca sa intelegi in mare ca un crestin e o persoana dupa chipul si asemanarea lui Hristos isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iun 25, 2022 12:42 pm

Înseamnă că nu există niciun creștin.
Sau poate extratereștrii sunt creștini.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 11:52 am

Dream Catcher » Sâm Iun 25, 2022 11:42 am scrie:Înseamnă că nu există niciun creștin.
Sau poate extratereștrii sunt creștini.

Sunt rari crestinii pe pamant. Ce avem sunt pseudo crestini. Se pretind crestini findca isi fac cruce pe piept de la dreapta spre stanga sau de la stanga spre dreapta, ori daca saruta mana popii sau icoane. Acestia sunt niste pagani idolatri si nu au nici o tangenta cu crestinismul.

In ce priveste extraterestrii, presupunem ca ei sunt divini, adica au deja chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 3:59 pm

Chiar aș fi curios ce religie au extratereștrii.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 5:48 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 2:59 pm scrie:Chiar aș fi curios ce religie au extratereștrii.

O singura religie, si ei cred in ea, ca Dumnezeu e iubire.
Noi l-am denumit "dumnezeu" findca nu il cunoastem, ei ii spun Tata iubitor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 6:14 pm

De unde știi cum îl numesc extratereștrii pe zeu? :shock:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Există extratereștri?

Mesajde Paco_ste » Mar Aug 16, 2022 4:38 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:14 pm scrie:De unde știi cum îl numesc extratereștrii pe zeu? :shock:

Biblia consemneaza acest lucru. Bineinteles nu in limba romana.
Poate iti aduci aminte scene din filmul Razboiul Stelelor, conducatoru suprem isi spune Vader, practic are acelasi sens, de Tata.
Bineinteles ca realizatorii filmului sau inspirat din biblie.
Sau alta idee, conducatorul Vaticanului isi zice Papa, in limba latina inseamna tata, la noi se foloseste expresia "parinte" mai ales la popi. Si expresa popa , vine de la italieni , de la papa.
Totusi, isus precizeaza clar ca unul singur e Tatal, care e in ceruri, si ca toti oamenii sunt frati si surori. Dar preotimea, clericii religiosi vin cu o pretentie rusinoasa, sa li se spuna papa, parinte . . . niste derbedei . :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1633
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Există extratereștri?

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 17, 2022 8:57 pm

Dacă extratereștrii sunt mai avansați ca noi, sigur sunt atei! ;))
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 2995
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

  • Reclame
cron