Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Suicidul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Suicidul

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 26, 2022 7:08 am

Avem dreptul la viață. Dar avem noi și dreptul la moarte, oare?
BOR consideră suicidul un păcat. Și nu face slujbe sinucigașilor.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Lun Aug 01, 2022 11:21 pm

Este un subiect foarte controversat in creștinism. Opiniile sunt impărțite, dar predominant se consideră că ajungi in Iad, deci da, nu ți se poate face slujbă. Unii spun că Iov voia să moară, deci era sinucigaș, și au fost și alții prin Biblie, dar nu știu să fie vreunul care chiar să se sinucidă și să se considere că a ajuns in Rai. De exemplu Iuda s-a sinucis, dar se consideră că a ajuns in Iad. Mai sunt obiceiuri bisericești unde se spune că dacă te sinucizi cât să scapi de viol nu ajungi in Iad. Opinii sunt multe.
Ideea este că nu noi ne-am dat viață, deci de ce am avea dreptul să o luăm? Plus că in Biblie se spune să nu ucizi, nu să nu ucizi alți oameni cu excepția ta, deci pare cam logic că din păcate sinucigașii ajung in Iad drept criminali. Sigur că este trist. Omul vrea să se sinucidă cât să scape și ajunge in o situație mai gravă, dar permanentă, fără sfârșit.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:52 pm

Cum adică nu ne-am dat noi viață? :?
De ce am avea dreptul să o luăm? Pentru că CICĂ am avea liber-arbitru.
Dacă eu îți dau ție o pungă cu căcat, ești obligată să o păstrezi? Nu ai voie să o arunci, dacă nu-ți place?
Poate unora nu le place "darul" vieții. De ce să ajungă în iad?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 6:30 pm

Există un topic similar: https://forumulateilor.ro/viewtopic.php?f=4&t=130
Vă invit să continuăm acolo. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 5:24 pm

Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 4:52 pm scrie:Cum adică nu ne-am dat noi viață? :?
De ce am avea dreptul să o luăm? Pentru că CICĂ am avea liber-arbitru.
Dacă eu îți dau ție o pungă cu căcat, ești obligată să o păstrezi? Nu ai voie să o arunci, dacă nu-ți place?
Poate unora nu le place "darul" vieții. De ce să ajungă în iad?

Pentru că asta este răsplata crimei. Crezi că scapi din o situație dificilă, care nu intodeauna chiar este dificilă, ci mai repede incomodă, și ajungi in smoală la fiert. Nu pare o idee bună. Eu beau minim 2 litri de apă pe zi, ideea de a fierbe non stop și de a nu putea bea nicio picătură de apă niciodată, toată eternitatea, nu mă tentează. Mai mult, nici să nu pot să respir, pare chiar rău. Nu cred că poți avea o situație aici la fel de nașpa aici, oricât de aiurea poate ajunge viața.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Vin Aug 26, 2022 9:43 am

Despre ce crimă vorbești? :shock:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Dum Aug 28, 2022 9:20 pm

Crima impotriva ta, sinuciderea.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Mie Aug 31, 2022 5:04 pm

Lily » Dum Aug 28, 2022 8:20 pm scrie:Crima impotriva ta, sinuciderea.

Sinuciderea nu e crima. Dealtfel nici uciderile nu sunt crime daca si dumnezeu indeamna la ucideri.
In razboaie oamenii se ucid intre ei si nu se considera crima.
Uite, comunitatea internationala se codeste sa-l declare pe Putin criminal de razboi. Parca Biden intr-un acces de furie il nume criminal, iar consilierii sai l-au sfatuit sa renunte la astfel de limbaj, findca daca ar fi asa, unii presedinti ai SUA ar trebui si acestia considerati criminali de razboi lansand asupra civililor japonezi 2 bombe atomice.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Mie Aug 31, 2022 5:06 pm

Dream Catcher » Dum Iun 26, 2022 6:08 am scrie:Avem dreptul la viață. Dar avem noi și dreptul la moarte, oare?
BOR consideră suicidul un păcat. Și nu face slujbe sinucigașilor.

De ce ar avea nevoie mortii de slujbe ?
Indiferent ca e sinucigas sau moarte accidentala/naturala, slujbe la morti e o practica pagana.
In dese randuri am afirmat ca BOR e o religie pagana. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Joi Sep 01, 2022 10:23 am

Continuati . . . . :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Dum Sep 04, 2022 5:30 pm

Mi se pare prea interesantă discuția cât să o lăsăm așa in coadă de pește. Eu zic să continuăm până subiectul se consumă, iar apoi putem lăsa un singur topic deschis, probabil cel la care s-a scris mai puțin.

Paco_ste » Mie Aug 31, 2022 4:04 pm scrie:
Lily » Dum Aug 28, 2022 8:20 pm scrie:Crima impotriva ta, sinuciderea.

Sinuciderea nu e crima. Dealtfel nici uciderile nu sunt crime daca si dumnezeu indeamna la ucideri.
In razboaie oamenii se ucid intre ei si nu se considera crima.
Uite, comunitatea internationala se codeste sa-l declare pe Putin criminal de razboi. Parca Biden intr-un acces de furie il nume criminal, iar consilierii sai l-au sfatuit sa renunte la astfel de limbaj, findca daca ar fi asa, unii presedinti ai SUA ar trebui si acestia considerati criminali de razboi lansand asupra civililor japonezi 2 bombe atomice.

Este diferit, am mai discutat pe tema uciderilor. Dumnezeu permite uciderile atunci când sunt necesare, gen la potop sau când erau trimiși evreii peste păgânii care ingropau fetuși in temelia caselor, etc.. Dumnezeu nu poate lăsa păcatul la infinit, pentru că dacă il lasă atunci se răspândește mai mult. A se vedea treaba cu homosexualii, inițial așa puțin prin occident. După mai un documentar despre ei. După vedeai unul pe stradă. După apărea unul la tv.. După drept să se căsătorească. După paradă a homosexualilor. După obligația să bagi homosexuali in toate filmele pe un post de filme de familie (Hallmark). După Moș Crăciun homosexual. Pur și simplu noi nu știm să ne oprim. Un păcat duce la altul, și la altul, și la altul, până ajungem să dăm hormoni copiilor de 3 ani să devină alt sex, punem litiere la toaletă să facă la nisip copilașii care zic că sunt animale. Băgăm violatori la inchisoare de femei că zic că sunt femei. Noi nu știm să ne oprim, deci trebuie să o facă El. Cine nu se prinde că urmează o maaaaaare palmă de la Dumnezeu cât să ne potolească cu nebunia nu știe istorie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 2:39 am

Să-și dea palme lui, mai bine. Că nouă ne-a tot dat. Nemernicul!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 09, 2022 1:43 pm

Lily » Dum Sep 04, 2022 4:30 pm scrie:Pur și simplu noi nu știm să ne oprim. Un păcat duce la altul, și la altul, și la altul, .

In realitate pacatul e unul singur, necunoasterea lui Dumnezeu. Efectele se numesc nelegiuiri.
Da, asa e, omul pacatos, adica necunoscator de Dumnezeu, merge pe caile sale si calca legile . Calcator de lege se numeste nelegiuit.
Omul ajunge sa se sinucida din acest motiv. El nu crede in existenta vreunui salvator sau datator de speranta, fericire si viata eterna. Ca atare i se pare fara rost existenta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Dum Sep 11, 2022 8:24 pm

Nu sunt de acord că singurul păcat este necunoașterea lui Dumnezeu, pentru că Adam și Eva Il cunoșteau, mergeau cu El prin grădină. Păcatul lor a fost că au vrut ca ei să decidă ce este bine și ce este rău. Păcat care nu s-a terminat, este prezent și acum. Astăzi decidem cine merită să fie ucis și cine nu. Decidem dacă căsătoriile gay sunt ok sau nu. Decidem dacă suntem femeie, bărbat, câine sau ce mai debitează fiecare.

Sunt absolut de acord că omul ajunge să se sinucidă din cauza faptului că nu realizează că există un salvator, pentru că se crede pe sine dumnezeu și evident că nu este mulțumit de rezultat. Nu cred că este om fericit care crede doar in sine. De altfel imi plăcea ce spunea Malcolm Muggeridge: "Nu am întâlnit niciodată un om bogat care să fie fericit, dar am întâlnit doar foarte ocazional un om sărac care nu a vrut să devină un om bogat".
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 1:30 am

Nu știu ce vrei să zici cu citatul ăla. :-??
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Mar Sep 27, 2022 4:13 pm

Lily » Dum Sep 11, 2022 7:24 pm scrie:Nu sunt de acord că singurul păcat este necunoașterea lui Dumnezeu, pentru că Adam și Eva Il cunoșteau, mergeau cu El prin grădină. Păcatul lor a fost că au vrut ca ei să decidă ce este bine și ce este rău..

Adam si Eva au fost inselati de un inselator, ca Dumnezeu nu vrea ca ei sa fie fericiti. Bineinteles ca au crezut pe inselator.
Nici astazi oamenii nu il cunosc pe Dumnezeu.
Cum e citatul ? "si viata vesnica este aceasta - sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Hristos isus care l-ai trimis ".
Deci viata vesnica tine de cunoasterea lui Dumnezeu. In ce consta cunoasterea ? Pai in primul rand asta " Dumnezeu e iubire" . Numai ca biblia e o increngatura de inselatorii care arunca umbra de indoiala asupra caracterului divin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 27, 2022 4:46 pm

Am mai zis și susțin. biblia este cea mai ateistă carte din istorie!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Mar Sep 27, 2022 4:47 pm

În altă ordine de idei, eu iau în calcul sinuciderea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Dum Oct 09, 2022 11:09 pm

Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 12:30 am scrie:Nu știu ce vrei să zici cu citatul ăla. :-??

Ca omul vrea ce nu ii aduce fericirea. Oamenii vor sa fie bogati, dar oamenii bogati nu sunt fericiti, deci vor ceva ce nu le va aduce fericirea. Doar Dumnezeu iti poate da pace si fericire, restul sunt iluzii. Orice om care nu Il cunoaste se gandeste la sinucidere pentru ca fara El nu exista fericire. El este sursa iubirii, pacii, fericirii. De asta in Iad este rau, pentru ca lipseste El.

Biblia nu este inselatoare si nu arunca o umbra de indoiala asupra lui Dumnezeu, doar Il arata in totalitatea Lui. A crede ca Dumnezeu nu pedepseste relele este o greseala. El vrea ca toti sa ne indreptam si sa avem viata vesnica cu El, dar este sfant si drept. Sa nu uitam ca nu a fost om care sa aiba contact cu El si sa nu ii fie frica de El, dar nu o frica ca de un dusman, ci o frica de dreptatea si maretia Lui.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 4:33 pm

Eu cunosc destui atei fericiți.
Presupunerile tale, nu au fundament logic și rațional.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 24, 2022 10:12 pm

Lily » Dum Oct 09, 2022 10:09 pm scrie:
Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 12:30 am scrie:Nu știu ce vrei să zici cu citatul ăla. :-??

Ca omul vrea ce nu ii aduce fericirea. Oamenii vor sa fie bogati, dar oamenii bogati nu sunt fericiti, deci vor ceva ce nu le va aduce fericirea. Doar Dumnezeu iti poate da pace si fericire, restul sunt iluzii. Orice om care nu Il cunoaste se gandeste la sinucidere pentru ca fara El nu exista fericire. El este sursa iubirii, pacii, fericirii. De asta in Iad este rau, pentru ca lipseste El.

Biblia nu este inselatoare si nu arunca o umbra de indoiala asupra lui Dumnezeu, doar Il arata in totalitatea Lui. A crede ca Dumnezeu nu pedepseste relele este o greseala. El vrea ca toti sa ne indreptam si sa avem viata vesnica cu El, dar este sfant si drept. Sa nu uitam ca nu a fost om care sa aiba contact cu El si sa nu ii fie frica de El, dar nu o frica ca de un dusman, ci o frica de dreptatea si maretia Lui.

Ca sa fii credibila trebuie sa ai mai multa viziune pentru a descrie cum viata ta este imbogatita spiritual de credinta ca Dumnezeu te face fericit/a.
Da, gandul ca exista Dumnezeu, oarecum te intareste mental. Te bazezi pe convingerea ca viata are un sens, si ca merita din plin sa ai o viata pe calea binelui, astfel ca si beneficiile spirituale sunt pe masura credintei tale.
Eu am aceasta credinta, si anume ca doar un Dumnezeu iubitor ne da speranta . Pentru mine viata eterna nu are sens fara iubire. Doar ca mi-as fi dorit ca iubirea lui chiar sa se manifeste si acum fata de om. Mai pe sleau spus, sa intervina cand un om are probleme de sanatate pe care medicina actuala ii e imposibil sa vindece, si astfel orice medic, si orice ateu sa vada minuni si sa fie coplesiti de incredibile lucruri.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Sinuciderea

Mesajde Lily » Mie Noi 02, 2022 1:14 am

Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 3:33 pm scrie:Eu cunosc destui atei fericiți.
Presupunerile tale, nu au fundament logic și rațional.

Nu exista fericire daca te rezumi la tine. Chiar daca esti director de banca esti nefericit ca nu esti directorul unei banci mai mari. Cand tu esti indicatorul, tu esti dumnezeul tau, atunci nu ai fericire.

Da, am credinta, asta ma tine, increderea in El. Daca trebuia sa ma bazez pe mine nu mai eram de muuuuuuuuuuuult.Nu zic ca Il inteleg intodeauna sau ca sunt fericita cu deciziile Lui, dar stiu ca pot avea incredere in El si in caracterul Lui, deci si daca nu vad luminita, am incredere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Sinuciderea

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 02, 2022 6:42 pm

Lily » Mie Noi 02, 2022 12:14 am scrie:
Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 3:33 pm scrie:Eu cunosc destui atei fericiți.
Presupunerile tale, nu au fundament logic și rațional.

Nu exista fericire daca te rezumi la tine. Chiar daca esti director de banca esti nefericit ca nu esti directorul unei banci mai mari. Cand tu esti indicatorul, tu esti dumnezeul tau, atunci nu ai fericire.

Da, am credinta, asta ma tine, increderea in El. Daca trebuia sa ma bazez pe mine nu mai eram de muuuuuuuuuuuult.Nu zic ca Il inteleg intodeauna sau ca sunt fericita cu deciziile Lui, dar stiu ca pot avea incredere in El si in caracterul Lui, deci si daca nu vad luminita, am incredere.


Un egoist e fericit in felul lui. Fericirea lui e ca el sa se bucure cand altii sufera.


M-ar interea sa spui in ce consta credinta ta.
Credinta mea oscileaza, uneori CRED ca Dumnezeu ne iubeste, alteori ma intreb cum ne iubeste ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Paco_ste şi 59 vizitatori

  • Reclame
cron