Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Cu şi despre spiritualitate
Imagine Credeți în dumnezeu? Imagine Inteligența artificială și dumnezeu Imagine Vă temeți de moarte? Imagine V-ați vinde sufletul Diavolului? Imagine De ce nu crezi in dumnezeu?

Moderatori: Manole, Paco_ste

Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 03, 2022 4:37 pm

Astronauții pierd în spațiu masa osoasă pe care ar pierde-o în zeci de ani pe Pămînt (studiu)

Imagine

https://www.digi24.ro/stiri/astronautii-pierd-in-spatiu-masa-osoasa-pe-care-ar-pierde-o-in-zeci-de-ani-pe-pamant-studiu-1996191

Deci nu mediul a fost adaptat nouă, de către divinitate. Ci noi ne-am adaptat mediului, prin evoluție.
Acuma numai un ignorant ar mai putea contesta teoria lui Darwin. L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame


Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Lun Aug 01, 2022 9:27 pm

Păi nu pricep ce vrea să insemne asta. Da, sunt multe schimbări in spațiu. De exemplu gravitația ne piticește, deci fără gravitație putem crește mult mai mult. Apoi timpul diferă, mulți astronauți au probleme cu percepția timpului după misiuni. Asta nu dovedește cu nimic că suntem produsul vreunei evoluții. Suntem adaptați mediului, ceea ce este normal. Mediul este adecvat vieții noastre pe pământ.

Știm că în urmă cu 13,7 miliarde de ani, o explozie gigantesca de energie, a cărei natură și sursă ne sunt complet necunoscute și deloc înțelese de știință, a inițiat crearea universului nostru. Apoi, dintr-o dată, ca prin magie, „particula lui Dumnezeu” – bosonul Higgs descoperit în urmă cu doi ani în puternicul accelerator de particule al CERN, Marele Ciocnizor de Hadroni – a luat ființă și a dat în mod miraculos universului masa sa. De ce s-a întâmplat asta? Masa a constituit particule elementare – quarcii și electronul – ale căror greutăți și sarcini electrice trebuiau să se încadreze în limite incomensurabil de strânse pentru ceea ce avea să se întâmple în continuare. Căci din interiorul supei primitive de particule elementare care a constituit universul tânăr, din nou ca printr-o mână magică, toți quarcii s-au strâns brusc în trei pentru a forma protoni și neutroni, sarcinile lor electrice s-au stabilit exact la nivelul exact necesar pentru a atrage și capta electronii, care apoi au început să încerce nucleele formate din protoni și neutroni. Toate masele, sarcinile și forțele de interacțiune din univers trebuiau să fie în cantitățile exacte necesare, astfel încât atomii de lumină timpurii să se poată forma. Cele mai mari ar fi apoi gătite în incendii nucleare în interiorul stelelor, dându-ne carbon, fier, azot, oxigen și toate celelalte elemente care sunt atât de esențiale pentru viață. Și în cele din urmă, s-ar forma molecula cu dublu helix extrem de complicată, ADN-ul care propaga viața. sarcinile și forțele de interacțiune din univers trebuiau să fie exact în cantitățile necesare, astfel încât atomii de lumină timpurii să se poată forma. Cele mai mari ar fi apoi gătite în incendii nucleare în interiorul stelelor, dându-ne carbon, fier, azot, oxigen și toate celelalte elemente care sunt atât de esențiale pentru viață. Și în cele din urmă, s-ar forma molecula cu dublu helix extrem de complicată, ADN-ul care propaga viața. sarcinile și forțele de interacțiune din univers trebuiau să fie exact în cantitățile necesare, astfel încât atomii de lumină timpurii să se poată forma. Cele mai mari ar fi apoi gătite în incendii nucleare în interiorul stelelor, dându-ne carbon, fier, azot, oxigen și toate celelalte elemente care sunt atât de esențiale pentru viață. Și în cele din urmă, s-ar forma molecula cu dublu helix extrem de complicată, ADN-ul care propaga viața.

De ce a luat ființă tot ce avem nevoie pentru a exista? Cum au fost toate acestea posibile fără o putere exterioară latentă care să orchestreze dansul precis al particulelor elementare necesare pentru crearea tuturor elementelor esențiale ale vieții? Marele matematician britanic Roger Penrose a calculat – pe baza doar unuia dintre sutele de parametri ai universului fizic – că probabilitatea apariției unui cosmos dătătoare de viață a fost 1 împărțită la 10, ridicată la puterea 10 și crescută din nou. la puterea lui 123. Acesta este un număr la fel de aproape de zero pe cât și-a imaginat cineva vreodată. (Probabilitatea este mult, mult mai mică decât cea de a câștiga jackpotul Mega Millions pentru mai multe zile decât a existat universul.)
https://time-com.translate.goog/77676/w ... _tr_pto=sc
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 13, 2022 5:37 pm

Alți mari matematicieni au calculat șanse apropiate de 100% ca noi să fim într-o simulare pe PC.
Caută pe Google.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Dum Aug 14, 2022 9:52 pm

Am căutat, și sunt unii optimiști care spune că posibilitatea este 50/50, adică practic nu știu.
https://www-scientificamerican-com.tran ... _tr_pto=sc
https://www-scientificamerican-com.tran ... _tr_pto=sc
https://www-popularmechanics-com.transl ... _tr_pto=sc
Problema este următoarea, ca intodeauna in "noua știință" este ipoteză cu 0 dovezi. Eu lansez ideea că eu sunt cel mai bogat om de pe pământ, dar vin cu 0 dovezi. Doar spun că cineva trebuie să fie cel mai bogat, deci poate sunt eu. Sigur că teoretic cineva poate sta in o realitate virtuală și să creadă că există, trăiește respectiva viață, când este doar o iluzie, dar ideea este că nu există nicio dovadă că acest lucru este real. Mi se pare complicat, adică dacă inventezi o realitate, de ce nu una perfectă? Dacă tu ești singurul real din realitatea virtuală, restul invenții, de ce nu fac restul ce vrei tu sau te aștepți să facă? Dacă toți din realitatea asta virtuală suntem reali, dar trăim in aceeași realitate virtuală cum de unii nu ies subit din realitate pentru că le-au murit corpurile reale sau nu știu... nu au plătit pentru realitate suplimentară? Nu are logică. Nu există dovezi și nici nu văd semnele pe care te-ai aștepta să le vezi in o realitate virtuală.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 15, 2022 1:04 pm

Dream Catcher » Mie Iul 27, 2022 3:24 pm scrie:Creștinii?! Aud?
S-a făcut liniște-n sat. :wink:

Tu zici ca adaptarea la mediu reprezinta dovada clara a evolutiei ?
Dragule, exista evolutie dar nu cea darwiniana, spre exemplu de la potop dintr-o singura rasa de caini au aparut sute de rase din specia canina. Eu nu contest asa ceva. Dealtfel multe specii migrand se adapteaza mediului avand si schimbari morfologice.
Deci nimic neclar in acest sens.
Dar inca nu exista nici o dovada de schimbare dintr-o specie in alta.
Deci nici in registrul fosilier inca nu s-a gasit o astfel de dovada.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 15, 2022 5:34 pm

Religia spune că mediul se adaptează la noi.
Știința spune că noi ne adaptăm la mediu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Dum Aug 21, 2022 8:44 pm

Unde scrie in Biblie că mediul se adaptează la noi?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Paco_ste » Joi Sep 01, 2022 10:40 am

Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 2:17 am scrie:Poi n-a făcut zeul Pămîntul pentru om?

Pentru toate vietuitoarele de pe el. Dar coroana creatiei e omul. Pretuieste omul findca e o copie a mintii Lui. Deci noi ca ratiune si logica functionam aproape identic cu Creatorul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Mar Sep 06, 2022 8:58 pm

Păi parcă eram genii. Dacă ateismul este corect, iar noi suntem, din câte știm, cea mai inteligentă ființă, am dat-o in bară. Avem nevoie de Dumnezeu, pentru că noi doar ne auto distrugem.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Paco_ste » Mie Sep 07, 2022 10:11 am

Dream Catcher » Joi Sep 01, 2022 11:35 am scrie:De-aia suntem așa idioți.

Genii idioti . . . . poate ai vrut sa spui .
Si zici ca teoria evolutionista a lui Darwin a fost dovedita ? Adica toate speciile provin dintr-o specie comuna la baza ?
Unde e dovada ? :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 2:34 am

E suficient să privești în jur. Să faci ochii mari.
Plantezi o sămînță în pămînt și se face trandafir. Sau viermele, care se transformă în fluture.

Evoluția e cea mai dovedită și sigură teorie a omului.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Paco_ste » Vin Sep 09, 2022 1:48 pm

Dream Catcher » Vin Sep 09, 2022 1:34 am scrie:E suficient să privești în jur. Să faci ochii mari.
Plantezi o sămînță în pămînt și se face trandafir. Sau viermele, care se transformă în fluture.

Evoluția e cea mai dovedită și sigură teorie a omului.

Aceleasi argumente sunt perfect valabile si in cazul creationismului.
Ba chiar uneori argumentele emise de evolutionisti combat chiar evolutionismul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Dum Sep 11, 2022 11:39 pm

Faptul că ceva se schimbă ca aspect nu inseamnă că dovedește evoluția omului din o maimuță. Mi se pare o comparație cam aberantă. Așa eu spun că șobolanul a evoluat din om. Nu ar trebui să am vreo dovadă in privința asta? Voi spuneți că evoluția din maimuță are bază științifică, deci care este aceea? Eu pot să aduc dovezi științifice pentru a demonstra că nu ne tragem din maimuță.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 18, 2022 1:25 am

Mi se pare că ți-am mai spus. Dovezile sunt osemintele găsite ale rudelor noastre. Cum ar fi Homo Erectus:

Imagine
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Dum Oct 09, 2022 11:01 pm

O maimuta mai mare. Ce am de demonstrat aici? Mai nou, orice maimuta mai veche si mai ciudatica gasesc spun ca e homo ceva. Nici macar nu au fost capabili sa demonstreze ca evaluarile lor privind vechimea sunt corecte. Nu exista nicio dovada ca exista vreo legatura intre maimute si om, cu atat mai mult ca asta nu este o maimuta. Hai sa fim seriosi, ei nici macar nu pot face clar distinctia intre asa zisele tipuri de maimute asa-zise homo... unicorni.
Daca ne tragem din maimute de ce nu putem face transplant de la o maimuta ci doar de la porci? Daca ne tragem din maimute de ce nivelul lor de inteligenta este mult inferior multor altor fiinte? Daca ne tragem din maimute de ce adn-ul nostru seamana mai mult cu al altor fiinte precum delfinii?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Mie Noi 02, 2022 12:53 am

Tu vorbesti tampenii. Aplaudati atat stiinta, dar cand stiinta reala va da peste nas va faceti ca ploua. Avem ADN in comun si cu plantele, termina cu prostiile astea. Daca chiar sunt dovezi ca exista vreo legatura intre noi si maimute/cimpanzei, sa o vad. Momentan incercati sa va tineti cu dintii de o teorie infirmata de zeci de ani, cam de cand exista studiile ADN. Daca chiar eram trasi din maimute aveam acelasi ADN, nu similar. daca citesti cu atentie ultimul articol vei vedea de ce avem cu mult mai multe in comun cu delfinii decat cu cimpanzeii, desi toata discutia este stupida si aberanta. Nu ne tragem din nimic, deci orice asemanare nu inseamna nimic.

A 2005 study found that chimpanzees — our closest living evolutionary relatives — are 96 per cent genetically similar to humans.
A 2007 study found that about 90 per cent of the genes in the Abyssinian domestic cat are similar to humans.
https://www.independent.co.uk/news/scie ... 92111.html
In general however the overall conclusion is that most genes would share about 98.5 percent similarity. The actual protein sequences encoded by these genes would then typically be slightly more similar to one another because many of the mutations in the DNA are “silent” and are not reflected in the protein sequence.
https://www.microblife.in/how-much-dna- ... -dolphins/
Throughout studies, geneticists have found that the human genome and the dolphin genome are basically the same. Texas A&M Scientist Dr. David Busbee explains, “It’s just that there are a few chromosomal rearrangements that have changed the way the genetic material is put together.”
https://www.onegreenplanet.org/animalsa ... u-realize/
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 06, 2022 3:19 am

O fi și delfinul, o rudă mai îndepărtată.
Nu te contrazic.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Mar Noi 22, 2022 5:50 pm

Nu e nicio ruda. Singura legatura dintre noi si ei este ca suntem produsul aceluiasi Creator.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Lily » Dum Dec 04, 2022 11:00 pm

Asta este reprezentarea tuturor ateilor. Se arunca in gol. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Teoria Evoluției, a lui Darwin, dovedită în sfîrșit!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Dec 10, 2022 3:16 am

Iar "golul", este "plin". În accepțiunea creștinilor.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

  • Reclame
cron