Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

ÎPS Teodosie: Pro și contra

Atei versus credincioşi
Imagine Universuri paralele (Teoria Multiversului) Imagine Viața, o simulare pe computer? Imagine De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer? Imagine Homosexualitatea Imagine Sfîrșitul lumii

Moderatori: Manole, Paco_ste

Ce părere aveți despre ÎPS Teodosie?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 16, 2023 6:28 pm

Neah. Nu se merită.
Pentru toți banii din lume, nu mi-aș distruge viața!
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Vin Feb 17, 2023 11:11 pm

Dumnezeu nu are nevoie de banii nimanui. Vrea sa dam saracilor, nu lui.

Nu stiu. Cat timp nu l-am vazut pe Teodosie luand bani... nu pot sa-l condamn. Ce am vazut este pozitiv, in mare parte.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 20, 2023 10:30 am

Atunci de ce dați bani la biserică? :-?
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde tavi1985 » Vin Feb 24, 2023 12:43 pm

n-am priceput de ce sa ii zici la un popa inalt prea sfintia. da ce altii nu sunt corecti doar popii au voie? sau cu prea fericitul. da ce restul nu sunt fericiti sau nu au dreptul sa fie fericiti?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 287

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 24, 2023 3:21 pm

tavi1985 » Vin Feb 24, 2023 11:43 am scrie:n-am priceput de ce sa ii zici la un popa inalt prea sfintia. da ce altii nu sunt corecti doar popii au voie? sau cu prea fericitul. da ce restul nu sunt fericiti sau nu au dreptul sa fie fericiti?


De ce ii zice ? Pai asa ii spun doar cei care ii recunosc autoritatea. Pentru mine e doar seful BOR.

Da, e cel mai fericit findca nu e schimbat ca un presedinte, nu are atata treaba plus ca milioane de oameni ii sustin salariul si cheltuielile.
Daca voi asa doriti, asa va fi.
Deci sunt 15 milioane de ortodocsi, din care 2 milioane persoane fara drept de vot, adica copii, deci 13 milioane ortodocsi sunt de acord sa fie astfel situatia.
5 miloane de cetateni sunt de alta religie sau atei care ii contesta autoritatea.
Ramane sa vedem daca in viitorul apropiat lucrurile se vor schimba.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Dum Feb 26, 2023 10:25 pm

Sunt ranguri bisericesti. De ce presedintele tarii este numit seful statului/presedinte/comandant suprem, etc. Sunt ranguri pentru recunoasterea autoritatii, nimic mai mult.

Dam bani bisericii pentru ca asa e de cand este biserica, preotii primesc din partea poporului avutii cat sa isi poata sustine familiile, intretine biserica, sustine familiile nevoiase din comunitate, etc. Personal dau pentru ultimele doua.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Lun Feb 27, 2023 6:11 pm

Dauna morala imensa este candsustinerea familiilor nevoiase din comunitate este un paravan imens pentru a acoperi tranzactii ilegale si, concomitent pentru a spăla banii. No ofense dar nu fac vreo donatie anume pentru bunul papă sau pentru IPS Teodosie, sufar de hernie de fisc cand vine vorba de ei doi :))
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0


Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Mar Feb 28, 2023 4:50 pm

Dream Catcher » Mar Feb 28, 2023 3:15 pm scrie:Dar nu era banul ochiul Dracului? :-?


Sunt mai mult decât fericit ca prin aceasta postare sa demontez aceasta falsa concepție :).

Vorba cu "banul e ochiul dracului" este adeseori folosita pentru a subjuga mental ascultătorul că sa nu poata să aibă măcar o resursa de bani proprie.

Spre exemplu, daca s-ar respecta vorba aceasta oricum inventata, oare ar mai avea patriarhul ușile închise si mult aur și tronul acela? Nu prea cred :lol:.

Sau sa nu uitam confuzia și dauna biblică ce este pusă asupra cititorului prin versetul: "Omul trăiește cu cuvântul lui Dumnezeu nu cu pâine" sau versetul "Sa nu strangi averi pământești ci doar averi cerești".

Toate aceste trei lucruri duc la un singur lucru și anume dauna materiala și personala a celui care citește aceste verseturi.

La urma urmei mereu mi-am pus întrebarea; Daca omul nu trăiește decât cu cuvântul lui Dumnezeu, atunci sigur că cei din Africa unde mor de foame, ex. Biafra, trăiesc foarte bine u cuvântul lui Dumnezeu conform crestinilor.

Sau, nu strange averi pamantesti ci doar cerești - pai unde o sa trăiască omul până la momentul trecerii sale în nefiinta. Cu un Dumnezeu care se presupune că îi oferă viața eternă, dar îl lasă fără haine, fără mâncare familie etc doar de dragul unei iubiri false, mascată ca și "iubire necondiționată".

Nu mai punem faptul că tot ce este legat de Creștinism are că legătura degradare nu doar materiala ci și morală a individului.

Cum ar fi de exemplu: "Lasă tot ce ai și vino la Mine"pai aici scuzama dar nu cred că despărțirea de familie sau de copii, mai ales daca au probleme diverse de sănătate, va aduce vreun beneficiu moral celui care o face. Întocmai, va aduce numai dezastru ca sa vorbesc frumos.

Sau, oare nu își pune nimeni întrebarea cum subtil in "Lăsați copiii sa vina la Mine" Dumnezeul creștinilor legalizează moral evident pedofilia?

In general ce facem cand vedem pe strada un străin care în mod foarte suspect pare "prietenos" (a se nora ghilimelele)? Ne lasam copilul sa se duca la el sau chemăm poliția? Clar optiunea numărul doi.

Asa și aici. Faptul că un copil vede un străin îmbrăcat în sutana sau în mantie sau în ce o fi el îmbrăcat, asta NU înseamnă de nici o culoare că acel individ este drăguț, ba din contra mâța blândă zgârie rău.

De aici avem și modelul pedofililor celebrii care, unii dintre ei au primit și arest pe viață în străinătate. Deoarece mereu cine zâmbește este considerat bunul și presupusul samaritean din poveste, când de fapt nu este. Lup in chip de oaie.

Cu ce a ajutat spre exemplu Dumnezeul creștinilor în perioada ciumei bubonice sau a marii foamete si depresii? Cu nimic și în final, in creierul maselor s-a propagat ideea ca din cauza naturii presupus păcătoase a acelor oameni, pământul a fost afectat de foamete, cutremure, depresii și așa mai departe.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Mie Mar 01, 2023 2:14 am

Te contrazic, normal.
Luca 4:4 Iisus i-a răspuns: „Este scris: ‘Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.’”
Matei 4. Iar El, răspunzând, a zis: Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu".
Aici nu spune sa nu mananci, ci sa nu te hranesti doar cu mancare. Ai nevoie de hrana trupeasca si sufleteasca.
"Sa nu strangi averi pământești ci doar averi cerești" - sunt mai multe versete similare, unul spunand ca averile pamantesti se pierd, le manca moliile, nu sunt vesnice. Doar cele din cer sunt vesnice, nu se pierd. Acolo sunt adevaratele averi. Chiar ma gandeam zilele trecute, la ce folos sa ai palate daca nu il ai pe Dumnezeu?! Imi amintesc de unul (dar au fost multi la fel) care a castigat la loto super multi bani si subit au aparut o tona de "prieteni", unul dintre ei (de fapt una) l-a omorat pentru ca ii voia banii. Banii iti aduc necazuri. Eu daca acum as avea de ales intre a merge cu iisus si... intreaga lume, toate bogatiile Pamantului, L-as alege pe El. Toate bogatiile Pamantului mi se par nimic. Nu vad satisfactie in ele. Cati bogati nu s-au sinucis?! Cati bogatani nu au murit in conditii oribile sau cati nu s-au sinucis? Banii sunt o iluzie. As vrea sa am bani cat sa-mi ajut familia, sa traiesc fara griji financiare imediate, dar cam atat.
"Lasă tot ce ai și vino la Mine"-crezi ca tu poti sa ai grija mai mare de familia ta decat El? Banii s-au devalorizat cu 30% si se spune ca oamenii vor arunca aurul si argintul in foc ca nu ii va ajuta cu nimic. Banii, averile, nu inseamna nimic. In perioada New Age castigam suuuuuper bine si m-a incalzit cu nimic. Eram total deprimata, fiecare zi mi se parea un calvar.
:))))) Iisus a spus sa vina la El cei mici, ca asa trebuie sa fim si noi sa intram in Imparatie, dar daca iubesti copilasii nu inseamna ca esti atras sexual de ei. Faptul ca noi suntem sceptici daca vedem acum un tip ca se baga in seama cu vreun copil nu inseamna ca daca un barbat vorbeste cu un copil este pedofil. Ii iubesti si atat. Imi iubesc motanul, vreau sa vina la mine, lasati motanul sa vina la mine! Asta nu inseamna ca vreau sa ma culc cu el sau am vreo atractie anormala fata de motan.
Crestinul nu este atasat de lumea asta, deci ciuma, foametea, depresii, cutremure sunt irelevante, stim unde mergem. Repet, care e diferenta daca iti cade un meteorit in cap sau faci un anevrism? Cat timp esti mort, cui ii pasa cum ai murit?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm

Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Joi Mar 02, 2023 3:31 am

Nu sunt minciuni, chiar a inmultit painea. De altfel ma astept ca vom vedea lucruri de genul asta in perioada Apocalipsei, adica provizii din mai nimic.
Atunci cand au venit sa Il aresteze pe iisus iar apostolii voiau sa intervina Iisus a spus ca daca ar vrea ar putea chema ingeri sa Il apere, dar asa trebuie sa fie. Era extrem de important sa moara. Daca El nu murea atunci noi trebuia sa ne platim pacatele. Era nevoie de un vas curat care sa poate prelua pacatele, pentru ca daca esti deja pacatos deja ai pacate de platit, cele personale, deja ai destinatie Iad-ul, nu poti ajuta pe nimeni sa ajunga in Rai. El a trebuit sa moara ca noi sa putem avea viata vesnica. Un Dumnezeu drept nu poate ignora pacatele, trebuie ca fiecare pacat sa fie platit. Cand Iisus a fost crucificat toate pacatele noastre au fost puse pe El, deci au fost platite.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 1:00 am

Am inteles. Fereasca-ma Dumnezeu!
Am niste oameni saraci in bloc, mananca paine facuta gen gogosi sau lipie (apa cu faina si bicarbonat,otet)
mamaliga
au trecut la mancat odata pe zi ~X(
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 04, 2023 3:59 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm scrie:Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)

De ce nu înmulțește pîinea și acum? De ce nu hrănește copiii din Africa?
E un jeg!
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Daniel » Sâm Mar 04, 2023 4:17 pm

[-( de ce mai sunt cersatori si oameni saraci?
rromii de ce mai stau in cartiere, au strazile lor de case :((
Daniel
level 2
level 2
 
Mesaje: 177
Membru din: Mar Feb 28, 2023 6:08 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 106

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 5:35 pm

Dream Catcher » Sâm Mar 04, 2023 3:59 pm scrie:
Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm scrie:Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)

De ce nu înmulțește pîinea și acum? De ce nu hrănește copiii din Africa?
E un jeg!


Sau de exemplu de ce nu stopează conflictele militare actuale în lume.

Imagine - cam asa este realitatea în ceea ce privește atât asa zisul Dumnezeu creștin cât și ajutoarele lui :))
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 5:36 pm

Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm scrie:Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)


Sunt numai minciuni pe acolo.

Înmulțirea pâinii și a altor alimente nu a fost datorata doar ca era fiul lui Dumnezeu asa cum se spune în film.

Sunt multe alte procese magice implicate ce au legătură cu acest lucru.
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Dum Mar 12, 2023 7:08 pm

Daniel » Sâm Mar 04, 2023 3:17 pm scrie:[-( de ce mai sunt cersatori si oameni saraci?
rromii de ce mai stau in cartiere, au strazile lor de case :((

Cersetoria este o afacere. Nu are neaparat legatura cu omul sarac, ci cu lacomia unora.
Imi place mamaliga si painea facuta asa stil lipie. Am trecut prin comunism, dar mai ales am trait in perioada Ciorbea, asa ca stiu sa gatesc din nimic ceva. Iei gaturi de pui si faci o ciorba lunga, bagi si paste acolo sa iasa mai satioasa. Iei coca de paine sin auchan si o prajesti ies niste scovergi de lesini. Faci pilaf cu oase de pui din alea care se vand pentru caini. Faci paine prajita cu zahar, cum mancam eu cand eram mica. Solutii sunt. Totul e sa nu cumperi prostesc. Venise o fata la mine in magazin, cica saraca cu puradei acasa si sa ii fac o pomana si sa ii cumpar doua caserole de carne de porc din alea muschi si ceafa. Si eram... pai stai un pic, de ce nu cumperi gaturi de pui, gheare, tacam de pui?! Daca nu ai pani cumperi sa faci fripturi? Care e logica?!

BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 4:36 pm scrie:
Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm scrie:Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)


Sunt numai minciuni pe acolo.

Înmulțirea pâinii și a altor alimente nu a fost datorata doar ca era fiul lui Dumnezeu asa cum se spune în film.

Sunt multe alte procese magice implicate ce au legătură cu acest lucru.

Ok, de ce nu a facut Hitler asta? De ce nu a fost un satanist cel care a inmultit painea pentru oameni, de ce El?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Dum Mar 12, 2023 10:41 pm

Lily » Dum Mar 12, 2023 7:08 pm scrie:
Daniel » Sâm Mar 04, 2023 3:17 pm scrie:[-( de ce mai sunt cersatori si oameni saraci?
rromii de ce mai stau in cartiere, au strazile lor de case :((

Cersetoria este o afacere. Nu are neaparat legatura cu omul sarac, ci cu lacomia unora.
Imi place mamaliga si painea facuta asa stil lipie. Am trecut prin comunism, dar mai ales am trait in perioada Ciorbea, asa ca stiu sa gatesc din nimic ceva. Iei gaturi de pui si faci o ciorba lunga, bagi si paste acolo sa iasa mai satioasa. Iei coca de paine sin auchan si o prajesti ies niste scovergi de lesini. Faci pilaf cu oase de pui din alea care se vand pentru caini. Faci paine prajita cu zahar, cum mancam eu cand eram mica. Solutii sunt. Totul e sa nu cumperi prostesc. Venise o fata la mine in magazin, cica saraca cu puradei acasa si sa ii fac o pomana si sa ii cumpar doua caserole de carne de porc din alea muschi si ceafa. Si eram... pai stai un pic, de ce nu cumperi gaturi de pui, gheare, tacam de pui?! Daca nu ai pani cumperi sa faci fripturi? Care e logica?!

BlackOrbit666 » Sâm Mar 11, 2023 4:36 pm scrie:
Daniel » Mie Mar 01, 2023 6:15 pm scrie:Lily,ca vazusem filmul cu Isus inainte de Paste,il tot dadea la Tv. Cum inmultea Dumnezeu pestii sa dea la oamenii multi cu paine sa manance.
Sau sunt minciuni :shock:
Ma gandesc, de ce nu s-a salvat singur Isus de la crucificare,printr-o minune :)


Sunt numai minciuni pe acolo.

Înmulțirea pâinii și a altor alimente nu a fost datorata doar ca era fiul lui Dumnezeu asa cum se spune în film.

Sunt multe alte procese magice implicate ce au legătură cu acest lucru.

Ok, de ce nu a facut Hitler asta? De ce nu a fost un satanist cel care a inmultit painea pentru oameni, de ce El?


Nu imi lua in nume de rau acest lucru dar esti cumva de pe BLS (Bucuria Lui Satan), ceva imi spune ca da avand in vedere ca tu crezi ca Hitler este Zeu si mentionarea a faptului ca a facut lucruri bune cu exterminarea raselor.

Sper doar sa fie o banuiala... astept raspunsul
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Dum Mar 12, 2023 11:47 pm

:))) Nici nu stiu ce e aia. Il dau exemplu pe Hitler pentru ca in general este considerat cam cel mai cunoscut om rau. Personal nu cred ca intentia lui a fost sa fie rau, ci doar a considerat ca trebuie sa se sacrifice pentru binele tarii. Adica cam cum vor unii sa procedam cu coruptii, sa ii omoram si gata, fara proces, fara nimic, sa scapam de ei ca nu se mai poate altfel. Asa cred ca a gandit Hitler. A gandit prost, dar nu cred ca se vedea ca om rau, ci ca pe un martir. De altfel cam asa se intelege din cartea lui. Considera ca evreii sunt asa de rai incat doar omorandu-i poti sa scapi de ei.
Consider ca nu exista decat Dumnezeu, niciun alt tip de zeitate. Ai spus ca prin procese magice se putea multiplica painea, iar asta presupun ca pot face... vrajitori ceva, nu zei. :-?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Lun Mar 13, 2023 12:01 am

Lily » Dum Mar 12, 2023 11:47 pm scrie::))) Nici nu stiu ce e aia. Il dau exemplu pe Hitler pentru ca in general este considerat cam cel mai cunoscut om rau. Personal nu cred ca intentia lui a fost sa fie rau, ci doar a considerat ca trebuie sa se sacrifice pentru binele tarii. Adica cam cum vor unii sa procedam cu coruptii, sa ii omoram si gata, fara proces, fara nimic, sa scapam de ei ca nu se mai poate altfel. Asa cred ca a gandit Hitler. A gandit prost, dar nu cred ca se vedea ca om rau, ci ca pe un martir. De altfel cam asa se intelege din cartea lui. Considera ca evreii sunt asa de rai incat doar omorandu-i poti sa scapi de ei.
Consider ca nu exista decat Dumnezeu, niciun alt tip de zeitate. Ai spus ca prin procese magice se putea multiplica painea, iar asta presupun ca pot face... vrajitori ceva, nu zei. :-?



Ca sa iti spun pe scurt, Bucuria Lui Satan este o organizatie care nu este altceva decat un paravan pentru mai multe organizații de extrema dreapta, cu ura rasială implicata si asa mai departe, poate cand am timp mai mult o sa detaliez intr-un topic si acest lucru.

Mai departe, vrajitorii cu ajutorul Zeilor care de la începuturile timpurilor, ca si Satan si Demonii Sai, au avut puteri imense. Au si vor avea in continuare, doar ca o mica nota :)
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Lun Mar 13, 2023 12:03 am

Lily » Dum Mar 12, 2023 11:47 pm scrie::))) Nici nu stiu ce e aia. Il dau exemplu pe Hitler pentru ca in general este considerat cam cel mai cunoscut om rau. Personal nu cred ca intentia lui a fost sa fie rau, ci doar a considerat ca trebuie sa se sacrifice pentru binele tarii. Adica cam cum vor unii sa procedam cu coruptii, sa ii omoram si gata, fara proces, fara nimic, sa scapam de ei ca nu se mai poate altfel. Asa cred ca a gandit Hitler. A gandit prost, dar nu cred ca se vedea ca om rau, ci ca pe un martir. De altfel cam asa se intelege din cartea lui. Considera ca evreii sunt asa de rai incat doar omorandu-i poti sa scapi de ei.
Consider ca nu exista decat Dumnezeu, niciun alt tip de zeitate. Ai spus ca prin procese magice se putea multiplica painea, iar asta presupun ca pot face... vrajitori ceva, nu zei. :-?


Nu sustin omorarea evreilor si nici aceasta onorificare a lui Hitler, deci, aici nu agream. Sorry but no.

Exista cai ce nu implica uciderea pe baza de motive rasiale si asa mai departe pentru a scapa de coruptie.

Trebuie minti ilustre ce nu vor lasa garda jos pentru a ajunge la Guvernare. Minti ilustre ce stiu arta realei guvernari si nu pentru interese meschine la mijlloc, asa cum se aplica acum
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde Lily » Lun Mar 13, 2023 12:15 am

Oh nu m-ai inteles corect. Nu il onorez pe Hitler, e un criminal odios. Ii inteleg gandirea, dar nu inseamna ca o aprob sau mi se pare justificabila in vreun fel. Imi place sa inteleg cum gandesc ceilalti, dar faptul ca ii inteleg nu inseamna ca le aprob decizia/deciziile. Nici macar coruptii nu as vrea sa fie pedepsiti. prefer sa scape decat sa fie condamnati pe nedrept. De exemplu imi displace profund Elena Urdea, dar consider ca este nevinovata in dosarul Bute, deci eu as scapa-o de puscarie desi este o hoata. Vreau condamnari drepte, nu trunchiate.
Apoi legat de evrei, imi plac. Ii consider oameni inteligenti, muncitori si sper vreodata in viata asta sa ajung si eu prin Israel. Stiu ca nu prea ne plac, dar nu imi pasa, eu ii plac. :mrgreen: Ma bucuram cand Trump ii apara, si ma irita profund ca mai toate organizatiile internationale ii persecuta mai mult sau mai putin direct. Cam in orice conflict ei sunt scosi drept rai, desi ei sunt cei atacati.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: ÎPS Teodosie: Pro și contra

Mesajde BlackOrbit666 » Lun Mar 13, 2023 12:20 am

Lily » Lun Mar 13, 2023 12:15 am scrie:Oh nu m-ai inteles corect. Nu il onorez pe Hitler, e un criminal odios. Ii inteleg gandirea, dar nu inseamna ca o aprob sau mi se pare justificabila in vreun fel. Imi place sa inteleg cum gandesc ceilalti, dar faptul ca ii inteleg nu inseamna ca le aprob decizia/deciziile. Nici macar coruptii nu as vrea sa fie pedepsiti. prefer sa scape decat sa fie condamnati pe nedrept. De exemplu imi displace profund Elena Urdea, dar consider ca este nevinovata in dosarul Bute, deci eu as scapa-o de puscarie desi este o hoata. Vreau condamnari drepte, nu trunchiate.
Apoi legat de evrei, imi plac. Ii consider oameni inteligenti, muncitori si sper vreodata in viata asta sa ajung si eu prin Israel. Stiu ca nu prea ne plac, dar nu imi pasa, eu ii plac. :mrgreen: Ma bucuram cand Trump ii apara, si ma irita profund ca mai toate organizatiile internationale ii persecuta mai mult sau mai putin direct. Cam in orice conflict ei sunt scosi drept rai, desi ei sunt cei atacati.


Dap... scuze, nu am inteles corect mesajul.

Sper sa ai cat de curand ocazia sa ajungi in Israel, sa vezi si tu cat de muncitori sunt evreii.

Pana la urma, un evreu a fondat redactia Bloomberg pe care o citesc cu drag.

Asa ca, eu am o vorba: nu omul de rând e de vina pentru misculatiile politice efectuate.

Iar da, aici sunt de acord cu tine: Nu sunt de acord cu condamnari odioase ce implica uciderea si mai bine sa fie ceva drept decat trunchierea unor condamnari.

Deci, se pare ca agream din aceste puncte de vedere :D
Pax cum Satana in anima ⛧
Imagine - Lucifer and the Morning Star engraving by G. H. Frezza
Avatar utilizator
BlackOrbit666
level 2
level 2
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Feb 22, 2023 4:43 pm
Orientare religioasă: satanist
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

  • Reclame
cron