Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Atei versus credincioşi
Imagine Universuri paralele (Teoria Multiversului) Imagine Viața, o simulare pe computer? Imagine De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer? Imagine Homosexualitatea Imagine Sfîrșitul lumii

Moderatori: Manole, Paco_ste

De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Mar Iul 16, 2024 6:21 pm

Dacă Satana e sursa tuturor relelor, iar zeul vostru l-a creat, nu rezultă că dumnezo e Răul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 24, 2024 11:55 am

Creatorul a creat constinte libere.
Daca unul sau mai multi se razvratesc atunci Dumnezeu e iubire.
Daca nu ii crea cu libertate, siberul arbitru, ar fi insemnat ca Dumnezeu e tiran si nu accepta sa creeze constinte libere ci . . . . robotzi.
Spre exemplu unii oameni au libertatea sa nu creada. E Dumnezeu rau ca lasa aceasta libertate ?
Apoi Satana inseamna tradator, adica oricine il tradeaza pe Dumnezeu se numeste satana, sau mai clar Satan, care inseamna vanzator sau tradator,
Nu exista un personaj invizibil pe nume Satan ci exista spiritul de tradator in fiecare, findca omul vrea libertate totala pentru ca se plictiseste sa faca totul corect.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 24, 2024 3:26 pm

Paco, dacă vine unul la tine și zice că, prin liberul lui arbitru, vrea să ți-o tragă în popou, îl lași?
Ce-i tîmpenia asta?
Zeul trebui să acorde liberatate. Dar nu în orice.
De ce se roagă oamenii la d-zeu să aibă grijă de ei? Oops! N-are grijă, prin prisma "libertății".
Spui prostii, Paco. [-X
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Mie Iul 24, 2024 3:28 pm

M-aș fi așteptat de la Lily, că e obsedată. Dar de la tine... ~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Dum Aug 11, 2024 9:55 pm

Cred că aia se numește viol și da, se intâmplă. Este rezultatul violării libertății umane de a alege. Tu ai vrea ca Dumnezeu să ne oblige să facem ce vrea și noi doar să facem ca niște roboți, dar El ne iubește, deci ne lasă libertatea de a alege.
Te rogi să aibă grijă de tine și are. Voiai să o iei in dreapta, pe unde trecea violatorul, dar Dumnezeu te ghidează in stânga, pentru că i-ai cerut să te ajute, să te ghideze. Asta nu inseamnă că ne va scăpa de toate necazurile, ceea ce am vrea toți, unele au scopul de a ne modela, de a ne trece prin foc pentru rafinare. Rafinarea nu e un proces plăcut sau ușor, dar este necesar.

Obsedată de Dumnezeu? Vai, mulțumesc, mă simt flatată. :x :x :x

Dumnezeu l-a creat pe satana din același motiv pentru care ne-a creat și pe noi, din natura Lui, dragoste, dorința de relație. satana are libertate ca și noi, iar el a ales să Il trădeze pe Dumnezeu. Tot sunt estrem de socată cum a putut face așa ceva. Il știe, L-a văzut, ii stie natura, cum nu i-a fost teamă de separarea de El?
Da, satana este o ființă, nu e un concept, este inamicul umanității, inșelătorul. Este sursa gândurilor negre, sursa răului. Cred că invidia că noi putem să fim veșnic cu El il face să ne urască așa de mult.
Mi se părea interesant că s-a făcut un studiu cu privire la cei ce pretind că au experimentat multiple răpiri extraterestre și s-a constatat că atunci când spun Iisus extratereștriii fug, navele dispar, o taie. Ce ciudat că asa-zișilor extratereștrii le e teamă de Iisus.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Vin Aug 16, 2024 8:57 pm

Fanatismu' religios a dus vreodată la ceva bun, sis'? :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Vin Aug 16, 2024 11:45 pm

Fanatismul religios a adus toate serviciile sociale pe care le avem acum. A adus misionari in țări deloc prietenoase, iar acei misionari au adus apă, hrană, servicii medicale, etc. Chiar atei celebri spun că este foarte greu să mobilizezi organizații seculare să se implice in misiuni umanitare, mai ales pe termen lung, lucru care nu este valabil pentru cele crestine. Cele creștine nu au probleme in a-și menține ajutorul pe termen lung pentru comunitățile defavorizate. Sincer nu prea știu consecințe negative ale fanatismului creștin. Aici nu includ secte care se numesc creștine, dar nu sunt. Iisus iți spune să iți iubești dușmanul, dacă are nevoie de ajutor, să-l ajuți. Dacă cineva te lovește peste obraz să intorci și al doilea obraz. Iisus iți spune că dacă ajuți un sărman, Il ajuți pe El. Dacă vizitezi un prizonier, il vizitezi pe El. Nu văd cum invățăturile Lui pot aduce consecințe negative.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Mie Aug 21, 2024 8:45 pm

Ai auzit de inchiziție? ;;) Dar de cruciade?
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Dum Aug 25, 2024 5:16 pm

Nu stai bine cu memoria, am mai discutat pe tema asta. Inchiziția viza creștinii botezați, nu ateii. Au fost afectați și evrei și musulmani, dar era mai mult ceva politic, privind eliberarea unor teritorii. De la antisemitism a inceput, dar și dorința de putere. Ca intodeauna scopul era puterea. Cruciade au fost și musulmane, iar scopul principal era, ca intodeauna, puterea, controlul asupra Ierusalimului și teritoriului Israelului. Nu sunt fan când vine vorba de biserica catolică, deci nu o să stau să ii scuz, ideea e că scopul nu a fost unul religios, ci dorința de putere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 31, 2024 11:09 am

Și am zis eu ceva de atei? :roll:
În Iugoslavia, care a fost motivația războiaielor? Nu cumva catolici vs ortodocși vs musulmani?
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Dum Sep 01, 2024 7:06 pm

Cred că nu cunoști bine situația, uite aici câteva studii pe tema asta
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... UhmK8IHBN5

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... z5b7t8Pgif

Erau probleme etnice, de putere, pur și simplu mascate drept religioase cât să pară mai puțin egoiste. Musulmanii se bat cu evreii pentru religie? Nici vorbă, pentru atnie, se urăsc, e un conflict etnic de mii de ani, nicio legătură cu Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Dum Sep 08, 2024 3:21 pm

Pentru că esistența lui nu e condiționată de bunătatea lui. A fost făcut cu un scop, dar are libertatea de a face altceva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Lily » Mie Oct 02, 2024 4:00 pm

Se pare că Lucifer era liderul, cel ce conducea aducerea de slavă Domnului, doar că a avut libertatea de a nu indeplini rolul, astfel a vrut să fie el in locul Domnului, slăvit. A fost trimis pe Pământ unde unii sunt sataniști, astfel sunt ființe care il slăvesc, deci a obținut ce a vrut, doar că... mă indoiesc că mai e la fel de incântat de deciziile luate, mai ales că știe care ii va fi viitorul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: De ce l-a creat d-zeu pe Lucifer?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 05, 2024 3:18 am

Și care e viitorul lui Lucifer, oh, tu care le știi pe toate? :roll:
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron