Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Evoluţionism vs creaţionism

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Cum a apărut omul?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 7:36 am

Pe SoftPedia, sunt destul de mulți atei.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 11:25 am

Dream Catcher » Lun Feb 08, 2021 6:36 am scrie:Pe SoftPedia, sunt destul de mulți atei.

Dar nu au curaj sa vina cu argumente pro-evolutioniste.
Sarmanii, le-a intrat in cap ca selectia naturala e cea care a hotarat diversitatea. Si foarte multi din acesti atei inca nu au aflat ca evolutionismul darwinian a fost de mult abandonat de catre sabvantii geneticieni. Pentru ca schimbarile intamplatoare nu pot duce la o asemenea perfectiune. Anomaliile genetice sunt extrem de rare , asta demonstreaza ca selectia naturala elimina doar "defectele de fabricatie".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 2:45 pm

Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 10:25 am scrie:Pentru ca schimbarile intamplatoare nu pot duce la o asemenea perfectiune

Ce perfecțiune? Te referi la om?
Este omul perfect? :?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 21, 2021 9:24 pm

Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 1:45 pm scrie:Ce perfecțiune? Te referi la om?
Este omul perfect? :?

In comparatie cu ce creeaza omul, creatia divina are o anume perfectiune. Dar mutatiile intamplatoare nu pot duce la perfectiune in ce priveste genele.
Evolutionismul e privit doar din prisma selectiei naturale. Aceasta nu duce la perfectiune ci elimina ce deja exista exemplarele neadaptate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 1:53 am

Dacă dumnezeu exista în afara Universului creat de Big Bang, cum s-a gîndit el să creeze tot ce există? Cum i-a venit ideea, din moment ce exista doar el? De unde s-a inspirat?
Personal, mi se pare o gogomănie.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 18, 2021 10:13 am

Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 12:53 am scrie:Dacă dumnezeu exista în afara Universului creat de Big Bang, cum s-a gîndit el să creeze tot ce există? Cum i-a venit ideea, din moment ce exista doar el? De unde s-a inspirat?
Personal, mi se pare o gogomănie.

E dificil sa ne imaginam ce nu cunoastem.
De unde ii vin ideile ? Are la dispozitie infinitatea si poate extrapola la infinit.
Sau poate a invatat din greseli.
Pentru mine e inexplicabil cum un om poate avea atata naivitate sa creada in intamplare la atata complexitate. O fiinta inteligenta poate recurge la combinatii inteligente, intamplarea face totul haotic, si totusi ce vedem nimic nu pare haotic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 6:00 am

Poi în Universul ăsta uriaș, din cîte știm, suntem singurele ființe inteligente. Asta ne arată că totul e haotic.
Care ar fi scopul existenței planetelor nelocuite?
Din milioane de planete, întîmplarea a făcut ca minim pe una să apară viața.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Sâm Apr 17, 2021 11:43 am

Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 5:00 am scrie:Poi în Universul ăsta uriaș, din cîte știm, suntem singurele ființe inteligente. Asta ne arată că totul e haotic.
Care ar fi scopul existenței planetelor nelocuite?
Din milioane de planete, întîmplarea a făcut ca minim pe una să apară viața.

Nu stii daca suntem singurele fiinte inteligente din univers . Dealtfel biblia ne spune ca nu suntem singuri.
Faptul ca distantele sunt enorme, e o garantie a protectiei lor. Deci omul nu are nici o sansa sa exporte mizeria spirituala altor civilizatii.
Tu vezi haotic totul. in realitate universul are o ordine, una simpla si functionala.
Perfectionismul e idolatrie. Omul tinde mereu spre idolatrie . si asta duce de multe ori la ignorarea desavrsirii spirituale. Desavarsirea spirituala nu e perfectiune.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 25, 2021 12:32 am

Dacă totul are o ordine, cum explici principiile fizicii cuantice, raportate la fizica brută?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 12:28 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 24, 2021 11:32 pm scrie:Dacă totul are o ordine, cum explici principiile fizicii cuantice, raportate la fizica brută?

Despre care principii spui ?
Parerea mea e ca modul cum vedem sau interpretam manifestarile materiei si energiei sunt oarecum neinteles in totalitate.
Spre exemplu experimentul dublei fante le da mari batai de cap findca felul in care e inteles /acceptat atomul, e eronat. Am afirmat ca electronii nu parasesc in mod normal sistemul atomic. Si daca se intampla cumva asta se degaja energii enorme.
Deci daca admiti ca electronii nu parasesc sistemul atomic, se descopera si rezolvarea experimentului dublei fante.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 3:49 pm

Un qbit poate fi și 1 și 0, în același timp.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 07, 2021 5:19 pm

Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 2:49 pm scrie:Un qbit poate fi și 1 și 0, în același timp.

Ce e ala "qbit" ?
Despre biti stiu ca pot avea valoare de adevar sau fals, se numeste matematica boleana.
Dar nu concomitent.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Joi Oct 14, 2021 11:18 am

Dream Catcher » Lun Aug 23, 2021 3:21 am scrie:Qbit-ul este un bit cuantic.

E filozofie desarta, nu stiinta adevarata.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 25, 2021 12:24 pm

Unul din motivele pentru care unii savanti cred in evolutie este ca celula animala arata cam la fel la toata fauna, diferentele sunt doar la nivelul nucleului unde se afla informatia genetica. Insa ce nu pot ei intelege este ca informatia din gene nu apare intamplator. Evolutionistii presupun ca la nivelul genelor informatia se dezvolta datorita mutatiilor aleatoare. Realitatea ne arata insa ca orice mutatie intamplatoare e automat corectata la nivelul nucleului. Totusi , progeniturile sunt o combinatie de gene de la mascul si femela , producandu-se astfel mostenirea de insusiri de la ambii parinti. Asta se considera uneori informatie noua. In realitate e doar diversitatea data chiar de multitudinea de combinatii ce tin de trasaturile fizice. Oricum, informatia genetica e departe de a fi elucidata , unii geneticieni neintelegand mecanismele ce intervin la nivelul genelor au crezut ca mare parte din gene sunt asa zis gene "junk". In realitate acele gene sunt de fapt raspunzatore de diversitatea in cadrul aceleiasi specii. Insa unii geneticieni din nevoia de imbogatire au dorit sa cunoasca doar acele secvente ce le pot aduce bani cu carul, adica sa cunoasca genele ce controleaza doar trasaturi despre culoarea ochilor, culoarea parului sau a pielii.
Practic ei prin aceste procedee demonstreaza ca doar o minte inteligenta ce stie sa intervina la nivelul biologiei, deci nimic intamplator cum ei sugereaza prin teoria evolutionista.Chiar daca structura fizica a omului seamana oarecum cu a primatelor superioare, aspectul exterior e foarte deosebit. De acest aspect exterior se ocupa genele, plus ca si la nivelul cromozomilor exista diferente. Acele 3% diferente e o deosebire uriasa chiar daca procentual pare redus. Daca e sa catalogam cu ce se ocupa fiecare gena sau grupuri de gene, avem de-a face cu o diferenta incredibil de mare. Insa acea diferenta uriasa nu ar putea apare la intamplare-asta e cea mai importanta deosebire. Daca un savant vrea sa modifice doar culoarea ochilor la urmasii unei familii, imaginati-va ce efort urias s-ar depune la modificarea aspectului intre om si primate .
Plus ca o descoperire despre modul cum genele sunt raspunzatoare de biologie, o gena controleaza mai multe caracteristici, iar o caracteristca e controlata de mai multe gene, deci o programare incrucisata ce face ca modificarile intamplatoare sa fie imposibil de realizat, adica pentru modificarea culorii ochilor nu se intervine doar la o gena, si daca nu cunosti intreaga "harta" genetica ai sansa sa produci dezastru.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 30, 2021 11:24 am

Dar sunt rare aceste cazuri. Insa intelege faptul ca omul are pilozitate in unele zone. Daca se extinde inseamna ca se modifica unele gene. Sau au fost si cazuri cand femele umane sau imperecheat cu animale (primate) si au rezultat si astfel de "monstruozitati".Se nasc oameni cu mai multe degete decat normal, insa tu stii si consideri ca e anormalitate.
Fac pariu cu tine ca nu te-ai casatori cu o femeie daca ar arata ca cel din imagine.
Ideea e ca avem si un spirit ce intelege frumusetea diferit de cel din imagine. Spre exemplu imaginile din link https://www.google.com/search?sxsrf=AOa ... =759&dpr=1
iti vor confirma ca frumusetea ce o acceptam e comuna tuturor barbatilor. Acest lucru nu poate veni decat din faptul ca in constinta noastra standardul de frumusete feminina e stabilit de Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 19, 2021 11:02 am

In regnul animal masculule exemplarul cu aspect frumos, la oameni insa frumusetea este de partea feminina. Asta nu inseamna ca barbatii nu pot fi frumosi, insa doar sexul opus stie sa aprecieze frumusetea , deci o femeie stie sa aprecieze frumusetea masculina , si la randul lui , un mascul stie sa aprecieze frumusetea feminina.
Cazurile in care un mascul iubeste alt mascul, sunt aberatii psihice.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 19, 2021 11:02 am

Paco_ste » Vin Noi 19, 2021 10:02 am scrie:In regnul animal masculule exemplarul cu aspect frumos, la oameni insa frumusetea este de partea feminina. Asta nu inseamna ca barbatii nu pot fi frumosi, insa doar sexul opus stie sa aprecieze frumusetea , deci o femeie stie sa aprecieze frumusetea masculina , si la randul lui , un mascul stie sa aprecieze frumusetea feminina.
Cazurile in care un mascul iubeste (sexual) alt mascul, sunt aberatii psihice.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Sâm Noi 27, 2021 4:56 am

Nu degeaba se zice "sexul frumos".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Sâm Mai 28, 2022 12:39 pm

Dream Catcher » Sâm Noi 27, 2021 3:56 am scrie:Nu degeaba se zice "sexul frumos".

Face natura frumusete din intamplare ?
De unde sa stie natura ce e frumos si ce e urat ?
De unde stii tu ce e frumos si ce e urat ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 7:05 pm

Popular, se spune "nu-i frumos, ce-i frumos; e frumos ce-mi place mie".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Evoluţionism vs creaţionism

Mesajde Paco_ste » Dum Iun 05, 2022 11:08 am

Dream Catcher » Sâm Mai 28, 2022 6:05 pm scrie:Popular, se spune "nu-i frumos, ce-i frumos; e frumos ce-mi place mie".

Ok, cum e posibil ceva sa placa cuiva si altuia sa nu placa ?
Ce anume stabileste ca ceva e frumos pentru cineva, iar altul are alte criterii de a cataloga ceva ca fiind frumos ?
Uite, despre flori se spune ca sunt frumoase, majoritatea din ele.
Au ales florile sa fie frumoase ?
Cum explici prin teoria evolutionista florile ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron