Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Botezul

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Sunteți de acord cu practicarea botezului la persoane sub 18 ani?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 8:19 pm

Ca să răspund la chestionar, din capul locului, nu. Nu sînt de acord deoarece un copil nu poate alege, nu poate discerne la vîrsta aia de 1 an.
Spunea Lily că este anormal, din punctul ei de vedere, ca un copil să își decidă sexualitatea la vîrsta de 3 ani. Dar religia? O poate alege?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Dec 13, 2020 8:55 pm

Nu este tot aia. Nu copilul alege, părinţii aleg pentru copil (la fel cum ii aleg, grădiniţa, şcoala, hainele, etc.), dar fără pretenţia absurdă că acel copil a ales şi ei doar urmează dorinţele copilului, ce fac depravaţii ăia cu bieţii copilaşi, care spun ei că ar avea apucături de fetiţe sau băieţei.
Pe baza credinţei părinţilor, pe baza credinţei naşilor, pe baza credinţei întregii comunităţi, Biserica a primit să boteze copiii. Aici se poate completa cu explicaţii privind beneficiile botezului, şi de ce părinţii aleg să îi boteze.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 27, 2020 12:39 pm

Lily » Dum Dec 13, 2020 7:55 pm scrie:Nu este tot aia. Nu copilul alege, părinţii aleg pentru copil (la fel cum ii aleg, grădiniţa, şcoala, hainele, etc.), dar fără pretenţia absurdă că acel copil a ales şi ei doar urmează dorinţele copilului, ce fac depravaţii ăia cu bieţii copilaşi, care spun ei că ar avea apucături de fetiţe sau băieţei.
Pe baza credinţei părinţilor, pe baza credinţei naşilor, pe baza credinţei întregii comunităţi, Biserica a primit să boteze copiii. Aici se poate completa cu explicaţii privind beneficiile botezului, şi de ce părinţii aleg să îi boteze.

Nu inteleg de ce amesteci lucrurile. Intrebarea din chestionar e despre practicarea botezului , si anume daca suntem sau nu de acord ca botezul crestin sa se accepte si in randul persoanelor sub 18 ani.
Personal cred ca initiatorul nu stie sensul botezului. Numai atunci isi va da seama ca acea baitza facuta bebelusilor nu e botez crestin. E doar . . . baitza cu alai. Ea nu face nimic pentru credinta bebelusului, nici prin credinta nasilor sau a parintilor. E o baitza in credinta pagana.
Credinta crestinsa spune altceva, ca cel care CREDE si se va boteza, va fi mantuit. Dar botezul, asa cum biblia defineste, e MARTURIA publica a celui care CREDE. E si evident ca bebe nu are credinta despre divinitate, iar acest fel de credinta nu e transmisibila . . .de la parinti, nasi , rude, prieteni -catre bebelus.
Dar credinta in Dragostea divina poate aparea si la varste sub 18 ani. De exemplu au fost cazuri de fete la 14-15 ani. Dar botezul cu apa nu schimba nimic , ci e doar cum am spus , ca e doar MARTURIE publica , adica sa vada si altii ca cineva isi marturiseste credinta in dragostea divinitatii. Nu e vorba de credinta in existenta Lui. Asta o au si dracii,cum biblia spune.
Sper ca initiatorul sa revina si sa modifice intrebarea si sa clarifice , daca suntem de acord cu botezul fara acceptul si marturisirea credintei persoanei in cauza. Pentru mine e evident ca nu poate fi acceptata un astfel de botez.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Ian 03, 2021 6:48 pm

Dream Catcher » Vin Dec 11, 2020 7:19 pm scrie:Spunea Lily că este anormal, din punctul ei de vedere, ca un copil să își decidă sexualitatea la vîrsta de 3 ani. Dar religia? O poate alege?

In primul rând nu am amestecat lucrurile, am răspuns primului mesaj. Ăia care iși trimit băiețeii de 3 ani la toaleta de fetițe, ii cheamă cu nume de fetițe, ii imbracă in fetițe, etc. susțin că asta vrea copilul, deși in realitate asta vor ei și supun unei traume copilul, iar autoritățile ii incurajează. La botez nu se pretinde că așa a ales copilul, ci motivele sunt cele enumerate de mine in mesajul anterior.

Teoretic ai dreptate Paco, ești salvat prin credință, nu prin o băiță, asta ar insemna că vreun copil născut in o familie de atei, care Il descoperă pe Dumnezeu, dacă ar muri ar ajunge in Iad pentru că nu a fost botezat când era mic, sau un criminal in serie care a fost botezat când era mic ar ajunge in Rai deși nu crede in Dumnezeu. Insă botezul este mai complex de atât. Prin botez micuțul care se botează se curăță de toate păcatele, personale sau moștenite, și care, ca un copil nou-născut al lui Dumnezeu, intră în Biserica lui Hristos. botezului se desfășoară în două etape / părți: slujba de dezlegare și slujba botezului.
Prima parte din Taina Sfântului Botez se constituie din lepădări, numite şi exorcisme, când bebeluşul stă cu faţa la Apus şi naşul declară că se leapădă de Satana, de toate lucrurile, trufia şi slujitorii lui. Apoi, copilul care se botează este întors cu faţa la Răsărit şi naşul declară în numele bebeluşului că se uneşte cu Hristos, rostind de trei ori rugăciunea Crezul. Până la urmă nu degeaba boteza Ioan Botezătorul cu apă, era vorba de păcatul strămoșesc, și nu numai, de altfel era și in Evanghelia după Ioan „De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu”. Nu consider botezul ceva păgân, are rolul său, dar nu te salvează botezul, ci credința.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 07, 2021 12:04 pm

Lily » Dum Ian 03, 2021 5:48 pm scrie:
Prin botez micuțul care se botează se curăță de toate păcatele, personale sau moștenite, și care, ca un copil nou-născut al lui dumnezeu, intră în Biserica lui Hristos. botezului se desfășoară în două etape / părți: slujba de dezlegare și slujba botezului.
Prima parte din Taina Sfântului Botez se constituie din lepădări, numite şi exorcisme, când bebeluşul stă cu faţa la Apus şi naşul declară că se leapădă de Satana, de toate lucrurile, trufia şi slujitorii lui. Apoi, copilul care se botează este întors cu faţa la Răsărit şi naşul declară în numele bebeluşului că se uneşte cu Hristos, rostind de trei ori rugăciunea Crezul. Până la urmă nu degeaba boteza Ioan Botezătorul cu apă, era vorba de păcatul strămoșesc, și nu numai, de altfel era și in Evanghelia după Ioan „De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui dumnezeu”. Nu consider botezul ceva păgân, are rolul său, dar nu te salvează botezul, ci credința.

Botezul cuiva fara CREDINTA este doar o baita, si daca e facuta in spirit religios este botez paganesc.
Botezul nu e o curatire de intinaciuni sau pacate, ci CREDINTA. Daca un bebe nu isi marturisteste credinta, e doar o simpla baita indiferent cata credinta marturisesc parintii sau nasii sau preotii. Stiu ca la ortodocsi e acest ritual, e egal cu zero d.p.v.d. crestin. Oricat ar urla popa ca botezul bebelusilor e crestinesc, nu e adevarat. E minciuna gogonata. Cuvantul cheie il reprezinta CREDINTA care o marturiseste cel ce doreste botezul. De aceea isus s-a botezat la 30 ani, si alti evrei care veneau la ioan pentru botez, findca isi marturiseau CREDINTA.
Mantuirea e prin CREDINTA, nu prin botez. Botezul (care inseamna scufundare in apa) e doar ritualul prin care cel care vine , isi marturiseste CREDINTA .
Am scris intentionat CREDINTA cu litere mari pentru a intelege corect fundamentul mantuirii asa cum biblia o descrie.
Banui ca ai citit biblia insa ai inteles-o deplin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Ian 17, 2021 4:34 pm

Să nu uităm totuși de Ioan Botezătorul. Nu boteza cât să facă băiță unor oameni sau din considerente păgâne.
Consider clar că salvarea stă exclusiv in credință, dar consider că botezul are beneficiile sale. Cred că este un precursor al botezului in Sfântul Duh. Sunt destule versete care vorbesc in Biblie despre botezul in apă, in numele domnului nostru Iisus Hristos. Botezul are rolul lui, dar nu te salvează, in opinia mea.
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 20, 2021 4:53 pm

Lily » Dum Ian 17, 2021 3:34 pm scrie:Să nu uităm totuși de Ioan Botezătorul. Nu boteza cât să facă băiță unor oameni sau din considerente păgâne.
Consider clar că salvarea stă exclusiv in credință, dar consider că botezul are beneficiile sale. Cred că este un precursor al botezului in Sfântul Duh. Sunt destule versete care vorbesc in Biblie despre botezul in apă, in numele domnului nostru Iisus Hristos. Botezul are rolul lui, dar nu te salvează, in opinia mea.

Ori eu nu stiu sa fiu clar in exprimare, ori tu nu poti intelege ce spun.
Botezul e [size=200]marturie publica[/size] a celui care vrea sa vina la credinta. Deci e vorba de o marturie publica. E singurul beneficiu, acela de a marturisi tuturor celor ce sunt prezenti in ritualul botezului , ca esti iubitor de Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 7:40 pm

Există culte creștine în care botezul are loc la vîrsta de (sau după) 18 ani. În general, la protestanți. Cum ar fi și lutheranii gen președintele Iohannis.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 31, 2021 7:09 pm

Dream Catcher » Vin Ian 29, 2021 6:40 pm scrie:Există culte creștine în care botezul are loc la vîrsta de (sau după) 18 ani. În general, la protestanți. Cum ar fi și lutheranii gen președintele Iohannis.

Botezul semnifica doar o marturie publica, ca esti mort, si invii in Hristos isus, spalat de pacatele vechi prin apa, inviat in duh nou, in Hristos isus (m-am repetat :D ).
Deci botezul e o marturie de credinta, nu doar o imbaiere/scufundare in apa. Ce fac ortodocsii la bebelusi e circ/show pagan , pe bani multi in interesul barbosilor in sutana. Nu are nici o valoare hristica. Pacat ca oamenii sunt mintiti crunt ca prin imbaierea bebelusilor vor fi mantuiti. Bebelusii indiferent daca fac sau nu acel botez ortodox, vor fi inviati si crescuti in rai.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Ian 31, 2021 9:44 pm

Nu doar in Biserica Ortodoxă se face botezul. Aici oricum intrăm in doctrină. In Ioan 3:5 Isus i-a răspuns: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă* nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui Dumnezeu. De aici se leagă ideea de botez, și nu este vorba doar de biserica noastră, ci și de baptiști și mulți evangheliști.
Plus că nu prea mă convinge ideea de mărturisire, pentru a justifica ce a făcut Ioan Botezătorul, puteau mărturisi și pe uscat, fără să le pună apă in cap. Insuși Iisus a venit să fie botezat in apă, de ce? Nu mă convinge deloc explicația ta. Putea incepe direct prin a mărturisi, fără să facă vreo băiță.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 01, 2021 10:36 pm

Dar la ce vîrstă s-a botezat iisus? :mrgreen:
Uite aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/bebelusul-mort-dupa-botez-inghitise-110-ml-de-apa-marturia-socanta-a-tatalui-1444450
Pînă cînd o să mai asistăm inapți la astfel de ritualuri medievale? BOR trebuie să răspundă!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Feb 07, 2021 1:58 pm

Au murit copilași și de la shaorma, asta inseamnă că trebuie să tragem la răspundere shaormeriile?
Trecând peste asta, mi se pare bizar că a fost botezat la 6 săptămâni, este foarte devreme. In general copilul este botezat la 6 luni, mai devreme doar dacă există riscul să moară.
Iar ca ultim punct, copilul nu inghite apa, daca il bagi in apa. Sunt muuulte studii pe tema asta, dar pun jos doar câteva informații. De ce a murit acel copil, nu am idee, dar el trebuia să aibă instinctul natural de a-și ține respirația. Poate că acel copil avea alte probleme de sănătate despre care nu i s-a spus preotului. Se poate ca botezul să se facă doar turnând copilului apă in cap, nu băgandu-l in apă. De altfel nașterea in apă este foarte practicată in zilele noastre, tocmai pentru că nu reprezintă un risc pentru copil.
Ținând cont că sunt botezați milioane de copii in apă anual, și nu mor, este mai probabil să il trăznească fulgerul decât să moară de la botez.

It can also be excluded, that the baby might accidentally inhale water. This can not happen, because every baby has a natural so-called ‘dive reflex‘, which prevents the baby to inhale when its head is under water.
The same reflex comes into play during breastfeeding and it makes sure, that the baby doesn’t inhale any milk. This natural reflex lasts for about six months after birth.
Swedish researcher studied the dive reflex in 21 infants and found, that none of them inhaled water when they were pulled under water.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 07, 2021 4:03 pm

Lily » Dum Feb 07, 2021 12:58 pm scrie:Au murit copilași și de la shaorma, asta inseamnă că trebuie să tragem la răspundere shaormeriile?
Trecând peste asta, mi se pare bizar că a fost botezat la 6 săptămâni, este foarte devreme. In general copilul este botezat la 6 luni, mai devreme doar dacă există riscul să moară.
Iar ca ultim punct, copilul nu inghite apa, daca il bagi in apa. Sunt muuulte studii pe tema asta, dar pun jos doar câteva informații. De ce a murit acel copil, nu am idee, dar el trebuia să aibă instinctul natural de a-și ține respirația. Poate că acel copil avea alte probleme de sănătate despre care nu i s-a spus preotului. Se poate ca botezul să se facă doar turnând copilului apă in cap, nu băgandu-l in apă. De altfel nașterea in apă este foarte practicată in zilele noastre, tocmai pentru că nu reprezintă un risc pentru copil.
Ținând cont că sunt botezați milioane de copii in apă anual, și nu mor, este mai probabil să il trăznească fulgerul decât să moară de la botez.

It can also be excluded, that the baby might accidentally inhale water. This can not happen, because every baby has a natural so-called ‘dive reflex‘, which prevents the baby to inhale when its head is under water.
The same reflex comes into play during breastfeeding and it makes sure, that the baby doesn’t inhale any milk. This natural reflex lasts for about six months after birth.
Swedish researcher studied the dive reflex in 21 infants and found, that none of them inhaled water when they were pulled under water.


Stii cumva despre copii de cateva saptamani care s-au inecat cu shaorma ? Ma uimeste raspunsul tau.
Negresit se mai inneaca copii sau adulti de la mancare, dar asta nu echivaleaza cu prostia numita botez cand un cretin de popa inneaca un bebelus.
Pai mai frate, e greu sa doar simulezi un botez doar turnand apa calduza pe capul copilului ? Findca pana si botezul adultilor de pe la bisericile protestante, nu e nimic mantuitor, mantuirea vine prin CREDINTA, nu prin scaldare in apa.

Regret sa aud de la tine astfel de raspunsuri, sunt dezamagit oarecum de astfel de credinte care mai de care aberante. Eu nu sunt crestin, insa isus s-a botezat la 30 ani, si multi au fost botezati la varste in care omul era constient de CREDINTA.
Minciuna in bisericile astea care isi zic adevarate, e la ea acasa. De fapt sunt sinagogile Satanei si nimic altceva. Pacat ca oameni de la care ai fi avut pretentii sa gandeasca mult mai matur, ajung sa vezi si sa auzi lucruri care nu au legatura cu ADEVARATA CREDINTA.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Feb 07, 2021 4:56 pm

Repet, nu putem spune că botezul este o prostie cât timp Iisus s-a botezat și a spus: „Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă* nu se naşte cineva din apă şi din Duh, nu poate să intre în Împărăţia lui dumnezeu". Revin la tot ce am spus in mesajul anterior, nu mă convinge deloc explicația ta. Putea incepe direct prin a mărturisi, fără să facă vreo băiță. Adică Iisus nu știa dacă băița aia avea sau nu vreo relevanță?!
Legat de copil, și de revolta ta legată de shaorma, știu de un caz cu un copil de 1-3 ani, nu rețin exact cât, care nu s-a inecat cu shaorma, dar a avut o reacție la ea și a murit. Mai mult la un copil de 6 săptămâni. Păi, dacă nu știai, un copil, in special in primul an, poate să moară fără vreo explicație. Am impresia că se numește moarte subită infantilă. Există o afecțiune psihică a unor mame, in special asistente, prin care, din nevoia de atenție, iși strâng de gât sau zdruncină copilul până il omoară. Până acum vreo 15 ani majoritatea scăpau nepedepsite, pentru că este ceva atât de comun ca un copil să moară fără vreo explicație incât nici măcar nu se făcea autopsie, sau dacă se făcea se vedeau doar urme că acel copil s-a zdruncinat, dar se interpreta că acel copil a făcut o criză și in urma crizei xopilului au apărut respectivele urme. Știu un caz in care o femeie și-a omorât vreo 5 copilași astfel.
Fontanela este zona de contact a oaselor craniene sau așa-numita zona moale din vârful capului bebelușului, care permite trecerea copilului prin canalul de naștere, se inchide după un an, deci cam orice tip de lovitură, chiar și minoră, poate omorî copilul.
Faptul că a murit un copil in timpul botezului nu mi se pare relevant pentru actul de botez. Orice tip de activitate, cu un copil foarte mic, poate duce la moartea acestuia. Un act medical, educațional, hrănirea, orice. In timp ce mama il năștea pe fratele meu a auzit că moașa care se ocupa de nașterea altui copil a scăpat copilul in cap. Acum să nu mai naștem in spital? Acum cam doi ani am auzit de o secție de nou născuți care a luat foc, deci iar, nu mai ducem copii la spital? Am auzit de nenumărați copilași care au murit după hrănire, ba pentru că nu au aliminat gazele, ba pentru că nu au fost hrăniți ceea ce trebuia, formula corectă. Gata, nu ii mai hrănim? Am auzit de foooarte multe mame care și-au omorât intenționat copilașii, acum nu mai dăm copilașii mamelor? Hm, interesant, merge să pornim de la ideea de vinovat pentru cineva care nu ne place, gen un preot, dar nu ne place dacă pornim de la ideea că părinții sau medicii sunt criminali, deși cazurile de crimă in rândul lor sunt cu muuuuult mai dese.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 07, 2021 11:50 pm

Draga mea, botezul fara CREDINTA e o simpla baitza. isus a facut ritualul botezului doar findca trebuia sa treaca si El prin asta urmand puterea exemplului. Nu botezul mantuieste ci CREDINTA. Si daca ai citit biblia, talharului de pe cruce i s-a promis raiul findca avea CREDINTA, si fara botez.
Si inca o treaba importanta, botez inseamna SCUFUNDARE si care are semnificatia ca vechiul caracter e mort, si in acelasi trup care prin spalare cu apa devine alta persoana. Deci trupul e acelasi, curatit de apa, iar duhul e nou, in Hristos isus. Si totul e doar simbolistica , absolut nimic neavand efect spiritual sau fizic. Botezul e doar marturie publica a celui care isi marturisteste moartea sinelui si invierea lui Hristos in constinta (inima) sa .

Revenind acum la subiectul uciderii bebelusului prin innecare, e odios ce s-a intamplat findca niste inconstienti, niste criminali care ignora astfel de riscuri, fac ritualul botezului care nu are nimic crestineste , la bebelusi.
Asta demonstreaza ca ortodoxie nu are nici o tangenta cu adevarul si CREDINTA. E o minciuna instalata de niste pagani cocotzati la carma ortodoxiei. Atata doar si nimic altceva.


Regret ca nu vezi adevarul si te agatzi de ritualuri pagane . Ritualul scufundarii bebelusilor e paganesc. Adevaratul ritual crestinesc se face la protestanti, unde cel care vrea sa fie botezat isi marturisteste CREDINTA in Hristos isus. Eu nu sunt crestin, nu sunt botezat, insa am citit biblia si confirm ca protestantii implinesc botezul crestin, ortodocsii implinesc prin imbaierea bebelusilor doar o baitza scumpa cu mult fast si nimic altceva. Ma poti contrazice cat vrei insa daca iubesti adevarul si stai in adevar imi vei da dreptate suta la suta.

Faptul ca a murit un bebelus inecat de un popa ortodox si asta nu te afecteaza arata ca minciuna iti e mai interesanta decat moartea bebelusului.
Ma rusinez eu de aceasta tragedie si ca astfel de aberatii au loc findca atat popa inselatorul cat si parintii bebelusului nu isi dau seama ca totul e o minciuna si nu e nimic crestinesc in sarada lor.
Pana cand oare habotnicia unora o sa faca victime chiar si in randul bebelusilor ? Mor oameni inecati in apa, mor inecati/sufocati cu mancare, se intampla astfel de accidente, insa acelea nu sunt crime. Crima e cand un cretin de popa inneaca un bebelus printr-un ritual idiot care nu are nimic crestinesc.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Lun Feb 08, 2021 12:23 am

E mai complex de atât, despre botez se spune in ortodoxism că se iartă păcatele, dar e puțin mai complex de atât. este vorba de remiterea păcatelor. Remiterea păcatelor se poate face chiar asupra unui loc in care s-a petrecut un păcat, chiar dacă persoanele care au făcut păcatul au murit de mult. De asemenea poți cere remiterea păcatelor pentru o persoană care incă nu a ajuns la credință, cât Dumnezeu să aibă milă, și să nu sufere consecințele păcatelor, temporar. practic să aibă o portiță de timp in care să poată veni la credință.
Ioan Botezătorul era păgân? Nu mai spune că este ritual păgân. Poate imi spui și mie ce păgâni folosesc botezul in apă. Eu nu cunosc.
Nu mi se pare corect să blamăm un preot, pentru că unii nu ințelegem importanța botezului, dar dacă un medic sau părinte omoară intenționat sau nu un copil nu ni se pare nicio problemă. Nu văd peste tot critică la adresa medicilor, moașelor, părinților. Dacă un copil, din un milion, a murit in timpul botezului, ii blamăm pe toți preoții și botezul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 12:02 pm

Lily » Dum Feb 07, 2021 11:23 pm scrie:E mai complex de atât, despre botez se spune in ortodoxism că se iartă păcatele, dar e puțin mai complex de atât. este vorba de remiterea păcatelor. Remiterea păcatelor se poate face chiar asupra unui loc in care s-a petrecut un păcat, chiar dacă persoanele care au făcut păcatul au murit de mult. De asemenea poți cere remiterea păcatelor pentru o persoană care incă nu a ajuns la credință, cât dumnezeu să aibă milă, și să nu sufere consecințele păcatelor, temporar. practic să aibă o portiță de timp in care să poată veni la credință.
Ioan Botezătorul era păgân? Nu mai spune că este ritual păgân. Poate imi spui și mie ce păgâni folosesc botezul in apă. Eu nu cunosc.
Nu mi se pare corect să blamăm un preot, pentru că unii nu ințelegem importanța botezului, dar dacă un medic sau părinte omoară intenționat sau nu un copil nu ni se pare nicio problemă. Nu văd peste tot critică la adresa medicilor, moașelor, părinților. Dacă un copil, din un milion, a murit in timpul botezului, ii blamăm pe toți preoții și botezul.


ioan botezatorul scufunda doar pe cei care doreau sa se boteze . iar cei care veneau la el credeau ca e trimis de Dumnezeu sa faca asta. Retine, ca cei ce se botezau aveau si CREDINTA.
Si paganii de azi IMITA botezul , insa neavand conditia de baza, si anume CREDINTA celui care doreste sa se boteze.
Dar nu ma astept sa accepti asta findca minciuna ortodoxa iti este foarte atractiva.

Atat timp cat asa zis preot e un inselator findca nu respecta conditia de baza a botezului, el se face vinovat de inselatorie.
Si mai grav e ca tu incerci sa ma prostesti ca botezul pagan e botez crestin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Mie Feb 10, 2021 9:54 pm

Ești foarte chitit pe ortodoxism. Îți repet, sunt lucruri cu care nu sunt de acord, deși sunt promovate de ortodoxism. de asemenea nu poți respinge orice, doar pentru că vine din partea lor.
Eu știu că putem testa orice lucru cu Biblia, iar Biblia confirmă botezul. Suplimentar, avem faptul că Iisus s-a botezat cu apă, deci nu văd de ce aș da dovadă de scepticism când vine vorba de botez. Nu sunt teolog, nu știu tot ce se ascunde în spatele fiecărei recomandări, dar știu că pot să am incredere in Iisus, și știu că dacă ar trebui să urmez un exemplu, acela ar fi Iisus, deci consider valid botezul, deși nu consider că botezul te salvează.
In credință trebuie să ai structură, altfel te vei duce in toate direcțiile. Sunt mulți nebuni, cu multe doctrine, iar dacă tu nu cunoști Biblia, sau accepți ca cineva să nege vreo parte a Bibliei, ești in un mare pericol. Așa au apărut Mormonii, Martorii lui Iehova și tot așa.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Joi Feb 11, 2021 1:47 pm

Lily » Mie Feb 10, 2021 8:54 pm scrie:Ești foarte chitit pe ortodoxism. Îți repet, sunt lucruri cu care nu sunt de acord, deși sunt promovate de ortodoxism. de asemenea nu poți respinge orice, doar pentru că vine din partea lor.
Eu știu că putem testa orice lucru cu Biblia, iar Biblia confirmă botezul. Suplimentar, avem faptul că Iisus s-a botezat cu apă, deci nu văd de ce aș da dovadă de scepticism când vine vorba de botez. Nu sunt teolog, nu știu tot ce se ascunde în spatele fiecărei recomandări, dar știu că pot să am incredere in Iisus, și știu că dacă ar trebui să urmez un exemplu, acela ar fi Iisus, deci consider valid botezul, deși nu consider că botezul te salvează.
In credință trebuie să ai structură, altfel te vei duce in toate direcțiile. Sunt mulți nebuni, cu multe doctrine, iar dacă tu nu cunoști Biblia, sau accepți ca cineva să nege vreo parte a Bibliei, ești in un mare pericol. Așa au apărut Mormonii, Martorii lui Iehova și tot așa.

Felul in care tratezi problema arata ca ai convingerea ca botezul mantuieste. Nimic adevarat. Credinta mantuieste. Dovada sta chiar promisiunea facuta de isus talharului ce nu a avut parte de botez. Si biblia clarifica rolul scufundarii in apa (botez de la babtize care inseamna a scufunda) acela de MARTURIE PUBLICA a celui care marturiseste credinta lui Hristos isus. Ai retinut ce am spus ? Marturie publica, asa zice biblia. Nu aiurelile ortodoxe ca botezul ar mantui. Findca prostia scufundarii (botezarii) in apa a bebelusilor a aparut din convingerea ca ea mantuieste, si au considerat ca astfel vor mantui bebelusii care mor si sunt botezati. Bineinteles ca e o inselatorie, findca asa cum talharul a fost mantuit, mantuirea nu e conditionata de botezul cu apa ci de CREDINTA.
Insa asa cum mereu atrag atentia, in ortodoxie minciuna tine loc de adevar. Iar tu draga colega, nu te poti debarasa de minciuna findca faci parte din asa zisa credinta adevarata numita ortodoxie. Si retine iar, eu nu sunt crestin, nu am fost botezat, nu fac parte din absolut nici o denominatiune religioasa existenta pe pamant. Eu doar citesc si gasesc in biblie si gasesc ca adevaratul botez cu apa e realizat doar la protestanti. Findca la ei conditia e indeplinita si aceasta fiind CREDINTA celui care se boteaza.
O asa zisa credinta nasilor sau parintilor e o gogoasa a Satanei la care multi adera cu toata inima chiar daca e minciuna sfruntata.

Te rog mult, daca nu intelegi ce spun , evita sa ma contrazici. Daca totusi vei continua, voi considera ca faci parte dintr-o religie minciunii numita ortodoxie si esti dispusa sa o aperi pana in panzele albe.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Dream Catcher » Vin Feb 12, 2021 8:27 pm

Eu vă amintesc că iisus s-a botezat la 30 de ani. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Botezul

Mesajde Lily » Vin Feb 12, 2021 8:49 pm

Cred că am spus de cel puțin 5 ori că nu cred că botezul salvează, deci mântuiește. Oare cum altfel mai trebuie să îți spun să ințelegi? De asemenea, dacă am spus, iar de nenumărate ori, că nu sunt de acord cu tot ce se spune in ortodoxie, oare nu este evident că dacă aveam așa o credință oarbă in ortodoxie, pe cât vrei tu să crezi, nu negam vreun aspect al ortodoxiei?! Iar dacă neg vreo credință sau vreun obicei specific lor, de ce nu aș nega și botezul? Te pierzi in animozitatea ta față de ortodoxism.
Nu am devenit ortodoxă și după l-am căutat pe Dumnezeu, să am devotament față de religie, nu Dumnezeu, ci invers. Mai intâi am crezut in El și după m-am uitat dacă mă regăsesc in vreuna din denominații. După cum am mai spus și pe alte subiecte, dacă ar trebui să aleg o denominație, aș alege ortodoxismul, mi se pare cel mai structurat.
Nu știu unde ai citit in Biblie că botezul este mărturisire publică, eu am citit că a fost făcut de Ioan Botezătorul spre remiterea păcatelor, la fel de apostoli și iisus.
„Pocăiţi-vă*”, le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Şi acum, ce zăboveşti? Scoală-te, primeşte botezul şi fii spălat* de păcatele tale, chemând** Numele Domnului.’
Cât despre mine, eu vă* botez cu apă, spre pocăinţă; dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine, şi eu nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea. El** vă va boteza cu Duhul Sfânt şi cu foc.
După aceea, Isus şi ucenicii Lui au venit în ţinutul Iudeii; şi stătea acolo cu ei şi* boteza.
Sunt o mulțime de versete similare. Repet, este vorba de iertarea păcatelor, dar la fel erau și sacrificiile in templu. Te botezi pentru iertarea păcatelor anterioare, la fel ca sacrificiile din templu. Nu puteai face sacrificii pentru ceea ce urma să faci, in timp ce credința duce la iertarea păcatelor trecute și viitoare.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 13, 2021 4:36 pm

Pocainta e cea care iarta pacatele, nu botezul. In ce priveste botezul "cu duhul sfant" , observ ca nu se intelege ce inseamna. Sa plecam de la sensul cuvantului botez, vine de la expresia "babtize" care inseamna scufundare. Numele ioan botezatorul inseamna "ioan scufundatorul" , adica ioan care ii scufunda in apa pentru spalarea pacatelor. Ei bine, era doar un simbol pentru cel care credea ca ioan e profet si ca ritualul lui e de la Dumnezeu, adica cel ce accepta ritualul ca fiind o slujba facuta de ioan pentru Dumnezeu, era deja un suflet, o constinta ce voia iertarea divina, era pocainta , si prin acceptarea botezului demonstra ca se pocaieste de starea pacatoasa.
Bineinteles ca Dumnezeu iarta pavcatele celui care cere iertarea pacatelor, dar nu botezul e cel care iarta pacatele ci Dumnezeu. Indiferent daca te scufunzi in apa ca simbol de pocainta, sau nu te scufunzi, cererea de iertare este aplicata de Dumnezeu. Totusi , ritualul botezului e pentru oameni, ca deaia voi ziceti ca a fost sau nu botezat, deci recunoasteti ritualul , insa nu aveti stiinta pocaintei celui care se boteaza. Asta o stie doar Dumnezeu daca e adevarata sau nu.

Motivul pentru care sunt INVERSUNAT pe minciuna ortodoxa in ce priveste BOTEZUL, e findca nu are baza crestina. E paganeste sa sustii ca bebelusii sunt botezati .
Deci oricine va sustine ca a fost botezat crestineste cand era bebelus, e o minciuna sfruntata. Botezul crestin e un ritual benevol al celui care CREDE in Hristos isus, nu nasul nici parintii bebelusului. Deci la ioan Botezatorul, nu erau adusi bebelusi ci veneau persoane care CREDEAU ca ioan e trimisul lui Dumnezeu si prin care credinciosii doreau sa-si marturiseasca adeziunea in cele ce propovaduia.
iertarea pacatelor nu e conditionata de scufundarea in apa, ci de pocainta.
Tu din pacate vrei sa ingrosi randurile unei biserici pagane doar findca e bine structurata. Ei bine, toate ritualurile pagane vor persista in ortodoxie findca aderentii ei nu se impotrivesc ritualurilor pagane. Adica adevarul amestecat cu minciuna, botezul bebelusilor . . . .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Dum Feb 14, 2021 2:56 pm

Eh vezi aici este secretul, copilul nu poate cere iertarea păcatelor și nu poate trece la credință prin ceea ce el crede, iar noi ne naștem păgâni, cu păcatul străvechi, in păcat, de asta preotul spune părintelui că a luat copilul păgân și i-l dă creștin. Fără băița aia se consideră că acel copil este păgân până când are capacitatea de a trece spre credință. De altfel, din câte știu, nu am verificat, dar așa rețin, in ortodoxism se consideră că atunci când ești botezat primești Sfântul Duh, in timp ce in alte denominații este foarte neclar. Unii zic că Il primești când crezi, alții când vorbește in alte limbi, alții când te botezi ca adult, e neclar. Oricum toată discuția mi se pare relativ irelevantă pentru adult. Motivul pentru care eu mi-aș boteza copilul este faptul că Iisus a făcut-o, Ioan Botezătorul și mulți alții pe care ii consider drept exeple pozitive. De ce aș aștepta ca acel copil să ajungă la 8 ani, de exemplu, când pot face ceva până atunci?! Dacă copilul meu poartă păcatul strămoșesc, de ce aș aștepta până la o anumită vârstă pentru a se elibera singur de păcat prin credință?!

Iar am mai spus, nu merg la biserică. Cum iar am mai spus, o denominație fără o structură clară poate duce la pierzanie. Așa au apărut Mormonii, Martorii lui Iehova și multe alte culte. Au inceput prin chestii care păreau minore, de exemplu să excludă anumite cărți din Biblie, sau Vechiul Testament. Așa ceva este inacceptabil. Biblia este un intreg, tot ce vezi in Noul Testament vezi prezentat sub altă formă și in Vechiul Testament. Dacă scoți din context versete ajungi la doctrine satanice. Ceea ce se intâmplă foarte mult in ultima perioadă, de asta ne trezim cu pastori travestiți, homosexuali, hulitori, lacomi, etc. Mai ales in SUA văd mai nou o creștinătate New Age, care nu prea mai are nimic in comun cu creștinismul real. E ok să faci yoga, meditații, să folosești legea atracției, să păcătuiești voit, etc. Nu degeaba un pastor creștin american a fost deșteptul care a venit cu "Amen and AWomen". In ortodoxism nu o poți lua așa pe arătură, ai reguli. Nu zic că nu au uscături, sigur au, doar sunt oameni, și tradițional in conducere nu ajung oameni tocmai cu frică de Dumnezeu. Cei chiar cu frică de Dumnezeu nu vor putere și recunoaștere, ci sunt umili și caută să ajute.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Botezul

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 16, 2021 5:03 pm

Lily » Dum Feb 14, 2021 1:56 pm scrie:Eh vezi aici este secretul, copilul nu poate cere iertarea păcatelor și nu poate trece la credință prin ceea ce el crede, iar noi ne naștem păgâni, cu păcatul străvechi, in păcat, de asta preotul spune părintelui că a luat copilul păgân și i-l dă creștin.

Of of of, cata minciuna , si sa crezi inselatorul care spune asta . . . .

Ai respins dragostea adevarului si ai ales sa crezi minciuni care "gadila" auzul .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Botezul

Mesajde Lily » Lun Feb 22, 2021 10:31 pm

Nu face afirmații pe care nu le poți justifica.
Iubesc adevărul și il urmez, indiferent unde duce. Tu ai ură față de ortodoxism, și respingi cam tot ceea ce ei spun, doar pentru că nu iți plac. De fapt cred că Martorii lui Iehova te-au invățat că ortodoxismul este fals, iar tu nu ai verificat in Biblie, preferi să îi crezi pe ei.
Îmi mențin poziția, pentru că este bazată pe Biblie, nu pe vorbe.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron