Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

dumnezeu este ateu!

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Oct 19, 2021 6:06 pm

Imagine
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mie Oct 27, 2021 10:28 pm

Nu înțeleg.
Mesajul este atît de "profund" încît nu mă prind.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Joi Oct 28, 2021 3:27 pm

Felul in care e transmis mesajul "accepta-l pe isus in inima ta" arata cat de incapabili in comunicare sunt religiosii habotnici.

Eu explic altfel, daca li se pare ca isus e o persoana morala, si daca le-ar placea ca omenirea sa fie numai cu oameni asemeni lui.
Ei bine, ar disparea personaje ca Dinu de la Caracal sau Hitler , sau dictatorul din Coreea de Nord.
Pe pamant va exista o singura natiune, fara granite, fara legi prostesti cu mii de norme si reguli. Nu vei avea nevoie de autorizatii sau licente, nici de bani ca sa platesti facturi. Nu vor exista nici facturi, nici vaccinuri, nici medicamente sau alte tratamente aberante. Va fi o lume in care sanatatea va fi asigurata instant, hrana va creste in natura atat cat e necesar.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Lun Noi 01, 2021 2:19 am

Dream Catcher » Mie Oct 27, 2021 9:28 pm scrie:Nu înțeleg.
Mesajul este atît de "profund" încît nu mă prind.

E simplu, tu ai spus că nu vrei să Il accepți pe Iisus, iar eu ți-am dat replica. Tu: "nu veni să-mi vorbești despre Iisus", iar eu venind mândră să-ți vorbesc despre Iisus. :mrgreen: Nu e greu, trebuie doar să folosim materia cenușie. :))
Treaba cu să-L accepți pe Iisus in inima ta este așa cam de sectă. Parcă incerci să convingi un om să accepte un vaccin, nu e ceva nociv să accepți cu greu. Este adevărul care rămâne neschimbat indiferent dacă il crezi sau nu. Ți se vorbește despre Dumnezeu pentru binele tău, ți se dă o hartă spre o comoară, dar dacă o urmezi sau nu e alegerea ta, nu te poate obliga nimeni.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 09, 2021 6:02 pm

Paco_ste » Joi Oct 28, 2021 2:27 pm scrie:Felul in care e transmis mesajul "accepta-l pe isus in inima ta" arata cat de incapabili in comunicare sunt religiosii habotnici.

Eu explic altfel, daca li se pare ca isus e o persoana morala, si daca le-ar placea ca omenirea sa fie numai cu oameni asemeni lui.
Ei bine, ar disparea personaje ca Dinu de la Caracal sau Hitler , sau dictatorul din Coreea de Nord.
Pe pamant va exista o singura natiune, fara granite, fara legi prostesti cu mii de norme si reguli. Nu vei avea nevoie de autorizatii sau licente, nici de bani ca sa platesti facturi. Nu vor exista nici facturi, nici vaccinuri, nici medicamente sau alte tratamente aberante. Va fi o lume in care sanatatea va fi asigurata instant, hrana va creste in natura atat cat e necesar.

Cînd se vor întîmpla cele debitate de dumneavoastră, o să cred și eu în dumnezeu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Joi Noi 11, 2021 10:20 pm

Păi dacă ateismul era corect, atunci lumea trebuia deja să fie astfel. Tu ai zis că nu ucizi, nu furi, nu te lăcomești chiar și fără Dumnezeu, deci de ce nu este lumea perfectă?
Noi spunem că suntem răi și nu putem face o lume bună fără Dumnezeu. Ceea ce se cam vede in jurul nostru. Fără El nu se poate.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Sâm Noi 27, 2021 5:08 am

Ahamz. Deci recunoști că trăim într-o lume fără dumnezeu.
Ești pe drumul cel bun!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Noi 28, 2021 8:32 pm

Trăim in o lume in care Dumnezeu este exclus. El tot există, dar lumea incearcă să-L excludă, iar rezultatele se văd. Puținele țări care incă luptă pentru credință nu sunt in o stare la fel de deplorabilă ca țările care Il exclud.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 01, 2021 2:16 pm

Lily » Dum Noi 28, 2021 7:32 pm scrie:Trăim in o lume in care Dumnezeu este exclus. El tot există, dar lumea incearcă să-L excludă, iar rezultatele se văd. Puținele țări care incă luptă pentru credință nu sunt in o stare la fel de deplorabilă ca țările care Il exclud.

Belsugul si bunastarea duc la negarea existentei divinitatii.
Vorba lui Plesu, cele mai bune conditii pentru creatie literara sunt conditiile proaste.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 10:42 pm

România e a doua cea mai săracă țară din UE, dar pe primul loc la credință.
Lily, cum explici asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Sâm Dec 11, 2021 2:24 am

Ești haios. Nu am mai avut un președinte creștin de la... Regele Mihai. O țară creștină are președinți creștini. Gheorghe Gheorghiu-Dej ateu, Ceaușescu ateu, Iliescu ateu, etc. Când vom pune conducători creștini ne va crește și nivelul de trai, până atunci culegem ce am semănat.

Paco_ste » Mie Dec 01, 2021 1:16 pm scrie:
Lily » Dum Noi 28, 2021 7:32 pm scrie:Trăim in o lume in care Dumnezeu este exclus. El tot există, dar lumea incearcă să-L excludă, iar rezultatele se văd. Puținele țări care incă luptă pentru credință nu sunt in o stare la fel de deplorabilă ca țările care Il exclud.

Belsugul si bunastarea duc la negarea existentei divinitatii.
Vorba lui Plesu, cele mai bune conditii pentru creatie literara sunt conditiile proaste.

Așa este. S-a făcut un studiu pe șoareci, au fost puse in mai multe condiții să se vadă cum evoluează, s-a constat că cu cât condițiile erau mai bune șoarecii erau mai leneși, răi, femelele mai agresive, mai puțin interesate de reproducere, apăreau tendințe homosexuale intre șobolani, etc. S-a repetat de 50 de ori experimentul și intodeauna rezultatul a fost la fel.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 28, 2021 5:31 pm

Iohănică e creștin. Protestant, dar creștin.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mie Dec 29, 2021 12:38 am

Păi ținând cont că nu am văzut nicio măsură menită să ajute sau să faciliteze obiceiurile creștine, aș zice că e destul de clar că nu e creștin. probabil este creștin cum eram eu creștină până prin 2016, doar cu numele.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 29, 2021 1:58 pm

Lily » Mar Dec 28, 2021 11:38 pm scrie:Păi ținând cont că nu am văzut nicio măsură menită să ajute sau să faciliteze obiceiurile creștine, aș zice că e destul de clar că nu e creștin. probabil este creștin cum eram eu creștină până prin 2016, doar cu numele.

Daca implinesti porunca lui isus cu privire la spalarea picioarelor altora, frangerea painii la masa zilnica si spunand "acesta e trupul lui Hristos isus care s-a frant pentru iertarea pacatelor noastre", si consumand putin vin si spunand " acesta e sangele lui Hristos isus care s-a varsat pentru spalarea pacatelor noastre ", daca faci acestea zilnic, atunci esti crestina. Daca nu le faci cel putin odata pe saptamana, atunci nu esti crestina. Iti poti face mii de cruci, sa porti milioane de cruci, sa pupi mana popii de miliarde de ori . . .daca nu implinesti poruncile lui Hristos isus atunci nu esti crestina. :)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Joi Dec 30, 2021 3:04 am

Nu sunt de acord. Eu nu beau vin, iar pâine mănânc chiar foarte rar, dar asta nu inseamnă că nu sunt creștină. El ne-a chemat la o relație cu El, să-L iubim, nu să avem anumite ritualuri, mai mult, El certa fariseii că practicau ritualuri, dar inima lor nu era la Dumnezeu. Dragostea noastră față de El se vede din faptele noastre. Gen Becali, păi și dacă nu zicea el că e creștin se vede din faptele lui. Hitler zicea că e creștin, dar ucidea evrei, cred că e cam clar că nu era creștin, ci doar folosea creștinismul pentru a-și indeplini planurile.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Sâm Ian 01, 2022 6:46 pm

Lily » Joi Dec 30, 2021 2:04 am scrie:Nu sunt de acord. Eu nu beau vin, iar pâine mănânc chiar foarte rar, dar asta nu inseamnă că nu sunt creștină. El ne-a chemat la o relație cu El, să-L iubim, nu să avem anumite ritualuri, mai mult, El certa fariseii că practicau ritualuri, dar inima lor nu era la Dumnezeu. Dragostea noastră față de El se vede din faptele noastre. Gen Becali, păi și dacă nu zicea el că e creștin se vede din faptele lui. Hitler zicea că e creștin, dar ucidea evrei, cred că e cam clar că nu era creștin, ci doar folosea creștinismul pentru a-și indeplini planurile.

Daca nu bei vin atunci incearca cu must. Oricum nu conteaza ca vinul nu il bei in cantitati mari ci doar doua-trei inghitituri pentru a avea in minte uciderea/moartea lui Hristos isus, si strapungerea lui exact cum un miel e injunghiat , sa ai in minte imaginea injunghierii lui isus cand sorbi din vin.
Painea simbolizeaza trupul lui isus, iar cand frangi painea, sa ai in minte cum trupul lui a fost schilodit in batai , cum a fost sfasiat cu piroane, acestea vor anihila din constinta noastra "putere pacatului" .

Faptele tale bune nu valoreaza mare lucru daca constinta ta nu e curatita de spiritul pacatului. Faptele vor urma dupa ce constinta ta e curatita.
Dar asa cum am spus, daca nu implinesti poruncile lui isus, nu esti crestin, ci doar un hulitor, mincinos, care te pretinzi crestin.
Nu te mai lua dupa popii mincinosi, ei nu sunt interesati ca tu sa implinesti poruncile lui Hristos isus findca ai vedea in faptele lor inselatoria.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Sâm Ian 01, 2022 8:29 pm

Păi au fost apostoli inchiși, flămânziți, ce pâine și vin beau ei in inchisoare? Nu, obiceiurile astea ritualice sunt absurde. Nu am nevoie să-mi spună cineva, știu că așa este. Nici măcar in spovedania aia așa a tuturor păcatelor inainte de moarte nu prea pot crede. Păi dacă omul e in junglă și Il iubește pe Dumnezeu, dar a căzut in o prăpastie, nu are preot, vin, pâine, nimic, ajunge in Iad că nu a făcut un ritual? Nu, iți spun sigur că ce vrea Dumnezeu este o relație cu noi, să Il iubim. Dacă Il iubim vom fugi de păcat. Nu trimite pe nimeni in Iad pentru că nu știu ce ritual nu a făcut.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Ian 02, 2022 6:02 pm

Lily » Sâm Ian 01, 2022 7:29 pm scrie:Păi au fost apostoli inchiși, flămânziți, ce pâine și vin beau ei in inchisoare? Nu, obiceiurile astea ritualice sunt absurde. Nu am nevoie să-mi spună cineva, știu că așa este. Nici măcar in spovedania aia așa a tuturor păcatelor inainte de moarte nu prea pot crede. Păi dacă omul e in junglă și Il iubește pe Dumnezeu, dar a căzut in o prăpastie, nu are preot, vin, pâine, nimic, ajunge in Iad că nu a făcut un ritual? Nu, iți spun sigur că ce vrea Dumnezeu este o relație cu noi, să Il iubim. Dacă Il iubim vom fugi de păcat. Nu trimite pe nimeni in Iad pentru că nu știu ce ritual nu a făcut.

Apostolii au avut pe "mire" timp de 3 ani si jumate. Ei au avut contact direct cu minunile, pentru ei acele evenimente au fost definitorii, insa in cazul nostru e necesara curatirea. Retine ca poruncile lui isus au fost date inclusiv ucenicilor lui si acestia au implinit de cate ori au avut ocazia. Dar "crestinii" de azi molfaie moaste si se gudura cu icoane ignorand chiar poruncile lui isus.
Dar nu e nevoie sa ne referim la apostoli ci acum la crestinii actuali. Bine, eu nu sunt crestin insa am intelles rolul poruncilor, ele au acelasi efect ca si jertfele de ispasire inainte de isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Dum Ian 02, 2022 6:32 pm

Și pentru ei era necesară curățirea, de altfel chiar ei spuneau, se criticau că fac ceea ce nu vor să facă, și nu fac ceea ce vor să facă. In toate scrisorile vorbeau despre importanța credinței și respectarea credinței și cerințelor credinței. Noi suntem trupul lui Iisus și suntem acoperiți de sângele lui Iisus vărsat pentru noi, astfel având impăcarea cu Dumnezeu și iertarea păcatelor. Ceea ce fac aproape zilnic este să pledez sângele lui Iisus peste mine și familia mea. Orice ritual, de orice fel, nu iți definește salvarea. Mi se pare sănătos să faci un ritual pentru a-ți aminti zilnic de Iisus, dar nu acela te salvează.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 03, 2022 2:09 pm

Lily » Dum Ian 02, 2022 5:32 pm scrie: Mi se pare sănătos să faci un ritual pentru a-ți aminti zilnic de Iisus, dar nu acela te salvează.

Deci da, tu nu ai inteles nici macar ce inseamna mantuire.
Mantuire nu inseamna salvare ci transformarea constintei. Deaia era necesar pentru evrei jertfele de ispasire. Acele jertfe functionau ca si "strapungere" a inimii de piatra.

Deci "salvarea" inseamna transformarea "inimii de piatra in inima de carne", adica o constinta caina trebuie schimbata intr-o constinta divina, iar acele jertfe aveau rolul acesta. In crestinism nu se mai apeleaza la jertfele animalelor ci trebuie sa ne amintim mereu jertfa lui Hristos isus in care El si-a varsat sangele pentru curatirea constintei caine.

Daca nu ai reusit sa intelegi ce am scris acum inseamna ca esti departe de sensul crestinismului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Mar Ian 04, 2022 10:39 pm

In creștinism nu se vorbește despre o transformare a conștiinței. In New Age se vorbește doar despre conștiință și despre cât de evoluați suntem. Dacă cineva nu ințelege dezvoltarea conștiinței, și conștiința in Iisus nu este suficient de evoluat, nu este pe același plan spiritual. Astea sunt prostii care nu au nicio legătură cu Iisus și cu creștinismul. Iisus a fost sacrificiul final, finalizarea sacrificiilor. Iisus nu a venit cât să ne transforme conștiința, ci cât să ne plătească păcatele și să facă impăcare cu tatăl. Mulți folosesc numele lui Iisus, dar puțini in contextul corect. Dacă tu ai dreptate și eu mă inșel te rog să-mi dai versetele care spun că Iisus a venit pe pământ pentru transformarea conștiinței.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Lily » Joi Feb 17, 2022 3:27 pm

Așa au spus și economiștii in anii '20, inainte de marea criză economică din 1929, Economia poate merge doar sus, da, da.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1962
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 04, 2022 8:11 pm

Revenind la topic.
Dacă dumnezeu trăiește cu impresia că nu are un creator, nu este și el un ateu?

Întrebare pt. credincioși: Dacă dumnezeu ar dori să creeze un alt zeu egal în putere, dar care să nu știe despre el? Dacă nu poate, nu e atotputernic. Dacă poate, cine spune că nu a făcut-o deja?
dumnezeu, dacă are puțin creier, e ateu!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3056
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: dumnezeu este ateu!

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 06, 2022 3:25 pm

Se pare ca imi "racesc gura". :D
Expresiile "atotputernic" si "atotprezent" sunt inventiile religiilor neintelegand cum Dumnezeu ar putea crea si vedea tot ce exista.

Dar , sa te lamuresc in aceasta privinta. Atotputernic insemnand ca in acest univers nu exista altcineva care sa aiba AUTORITATE EGALA SAU MAI MARE DECAT A LUI.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 39 vizitatori

  • Reclame
cron