Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Existența sufletului

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeți că există suflet?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mie Noi 10, 2021 4:23 pm

Ce este sufletul?
Există?
Cum vi-l imaginați?
Animalele au și ele suflet?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Joi Noi 11, 2021 10:14 pm

Da, există. Sufletul există chiar și când corpul nu mai există. Consider că adevărata noastră existență este prin suflet și spirit, corpul este doar un avatar pe care il lăsăm aici.
Cred că animalele au suflet, dar nu cred că au spirit. Eu consider că prin suflet avem emoțiile, informațiile, iar prin spirit avem conexiunea cu Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 28, 2021 2:43 pm

Lily » Joi Noi 11, 2021 9:14 pm scrie:Da, există. Sufletul există chiar și când corpul nu mai există. Consider că adevărata noastră existență este prin suflet și spirit, corpul este doar un avatar pe care il lăsăm aici.
Cred că animalele au suflet, dar nu cred că au spirit. Eu consider că prin suflet avem emoțiile, informațiile, iar prin spirit avem conexiunea cu dumnezeu.

Au si spirit au si suflet. Insa spiritul nu e de aceeasi performanta ca a unui om. In realitate exista deosebire de spirit chiar si intre oameni, unii au spirit Cain iar altii spirit blajin.
Si la animale poti sesiza bruma de spirit blajin. Sunt prietenoase, jucause, miloase, iubitoare, binevoitoare . . . . nu tot timpul, dar cu ce spirit ii intampini, cu acelasi spirit te trateaza.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 10:25 pm

Sufletul animalelor, merge și el, în rai sau iad?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Sâm Dec 11, 2021 3:00 am

Sigur nu in Iad, nu au păcate pentru că nu au ințelegerea necesară. Cred că merg in Rai, cel puțin cele care au stăpâni care le așteaptă acolo.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Dec 12, 2021 4:56 pm

Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 9:25 pm scrie:Sufletul animalelor, merge și el, în rai sau iad?

Rai inseamna viata vesnica. Iad inseamna moarte vesnica.
Nu stiu daca divinitatea va reconstituisi constinta animalelor care au trait. Dealtfel ar fi dificil sa credem ca vor fi reinviate toate animalele ce au existat .
De exemplu ai mancat toata viata carne de porc si de vita . . . . ce ar fi sa fie inviate toate acele animale ce au folosit ca hrana oamenilor ?
Intr-o viata de om fiecare consuma carnea a mii de animale. Sa fie inviate pentru ce ? Ca sa-ti spuna animalul ca omul e caine ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 28, 2021 5:38 pm

Lily » Sâm Dec 11, 2021 2:00 am scrie:Sigur nu in Iad, nu au păcate pentru că nu au ințelegerea necesară. Cred că merg in Rai, cel puțin cele care au stăpâni care le așteaptă acolo.

Ahamz. Dap. :) Posibil. :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Mie Dec 29, 2021 1:35 am

Paco_ste » Dum Dec 12, 2021 3:56 pm scrie:
Dream Catcher » Mie Dec 08, 2021 9:25 pm scrie:Sufletul animalelor, merge și el, în rai sau iad?

Rai inseamna viata vesnica. Iad inseamna moarte vesnica.
Nu stiu daca divinitatea va reconstituisi constinta animalelor care au trait. Dealtfel ar fi dificil sa credem ca vor fi reinviate toate animalele ce au existat .
De exemplu ai mancat toata viata carne de porc si de vita . . . . ce ar fi sa fie inviate toate acele animale ce au folosit ca hrana oamenilor ?
Intr-o viata de om fiecare consuma carnea a mii de animale. Sa fie inviate pentru ce ? Ca sa-ti spuna animalul ca omul e caine ?

De asta spuneam că cele ce sunt așteptate acolo de stăpâni tocmai pentru că nu știu cum s-ar integra toate animalele care au existat vreodată, inclusiv dinozaurii, in Rai. Știm că in Iad există camere separate, deci este posibil ca și in Rai să existe anumite regiuni și doar animalele cu care oamenii au avut conexiune să stea in Rai cu oamenii.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Mie Dec 29, 2021 1:39 pm

Lily » Mie Dec 29, 2021 12:35 am scrie:De asta spuneam că cele ce sunt așteptate acolo de stăpâni tocmai pentru că nu știu cum s-ar integra toate animalele care au existat vreodată, inclusiv dinozaurii, in Rai. Știm că in Iad există camere separate, deci este posibil ca și in Rai să existe anumite regiuni și doar animalele cu care oamenii au avut conexiune să stea in Rai cu oamenii.


Felul cum descrii iadul ar insemna sa aiba viata vesnica si cei de acolo. In biblie nu reiese asa ceva. Intr-o parabola spusa de isus doar ticluieste ce credeau grecii pagani cum ca exista iad si acolo sunt chinuite sufletele celor rai. In realitate parabola arata spre altceva, ca chiar daca invie Lazar, nici atunci nu vor crede. Si dupa cum spune biblia, dupa ce Lazar a fost inviat, fariseii si preotii au hotarat sa-i ucida pe amandoi, isus si Lazar.

P.S. stii ca isus era samaritean ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Joi Dec 30, 2021 2:44 am

Matei 25:41 Apoi le va zice celor din stânga:
– Plecaţi de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit pentru diavolul şi pentru îngerii lui!
46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei drepţi vor merge în viaţa veşnică.
Apocalipsa 20:10 Diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în lacul de foc şi pucioasă, unde erau fiara şi profetul fals. Ei vor fi chinuiţi zi şi noapte, în vecii vecilor.
Biblia vorbește de un foc veșnic, de o pedeapsă veșnică, deci de un Iad veșnic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Sâm Ian 22, 2022 1:38 am

Blasfemie. Dumnezeu cu iubită, ce imbecili... [-X ~X( L-) B-( :lame:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 23, 2022 6:44 pm

Blasfemie?! Nu am mai auzit cuvîntul ăsta de cîteva sute de ani.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Joi Feb 24, 2022 3:31 am

Inseamnă că auzi puține chestii. Uite un exemplu:
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... ac-1835697
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 06, 2022 3:13 pm

Lily » Joi Dec 30, 2021 1:44 am scrie:Matei 25:41 Apoi le va zice celor din stânga:
– Plecaţi de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit pentru diavolul şi pentru îngerii lui!
46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei drepţi vor merge în viaţa veşnică.
Apocalipsa 20:10 Diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în lacul de foc şi pucioasă, unde erau fiara şi profetul fals. Ei vor fi chinuiţi zi şi noapte, în vecii vecilor.
Biblia vorbește de un foc veșnic, de o pedeapsă veșnică, deci de un Iad veșnic.

Focul vesnic e si in "maruntaiele " pamantului.
Daca s-ar implini asa ceva ar insemna ca Dumnezeu e un monstru. Convingerea mea e ca multi vor refuza sa traiasca vesnic si daca au spiritul Cain, acestia nu vor mai fi inviati.
Ar fi o eroare grava sa tina in vesnicie pe cei ce refuza sa isi schimbe spiritul cain.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Mar 06, 2022 8:40 pm

Da, este in "măruntaiele" pământului, adică in centrul pământului.
Nu ai voie să REFUZI să crezi nimic, indiferent cât de groaznic pare. Ni se cere să căutăm adevărul, să-l urmăm, nu să urmăm numai ceea ce acceptăm să credem.
Dumnezeu este perfect, in Iad toți știu de ce sunt acolo, nu e ca și cum ai ajuns acolo și nu știi de ce. Mai mulți, toți știu de ce sunt și ceilalți acolo, din informații credibile. Iad-ul a fost făcut pentru diavol și ingerii lui, dar unii il preferă. Iisus a spus că nimeni care nu s-a născut din nou nu va vedea impărăția lui Dumnezeu, iar acea naștere se referă la a te schimba, a deveni alt om, cu alte scopuri. Nu mai cauți doar să iți faci o viață bună aici, ci cauți să-L cunoști, să-L urmezi, lucrezi pentru impărăția Domnului. Nimeni nu este perfect, și nimeni nu va fi, cu excepția Lui, dar increderea pe care ne-o punem in El ne salvează.
Dumnezeu nu se poate transforma in un Dumnezeu nedrept doar pentru că nouă nu ne place Iad-ul și ne sperie ideea. Avem posibilitatea de a Il alege, dacă noi nu vrem, El nu ne va obliga să stăm o veșnicie cu El.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 11, 2022 7:03 pm

Iar idioțenia asta cu zeul "perfect"? ~X(
Nimic nu e perfect, în Univers. Deschide ochii, pînă nu e prea tîrziu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Mar 13, 2022 10:38 pm

Ba este ceva perfect in univers, Dumnezeu! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 14, 2022 4:40 pm

Dream Catcher » Vin Mar 11, 2022 6:03 pm scrie:Iar idioțenia asta cu zeul "perfect"? ~X(
Nimic nu e perfect, în Univers. Deschide ochii, pînă nu e prea tîrziu.

Depinde ce intelege fiecare despre perfectiune.
Din prisma mea Dumnezeu poate fi considerat o fiinta/entitate perfecta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 2:40 am

Omul e perfect? Dar Pămîntul? Dar Universul?
Dacă tot ce a creat zeul vostru este imperfect, ce spune asta despre dînsul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Mar Mar 15, 2022 2:58 pm

Dream Catcher » Mar Mar 15, 2022 1:40 am scrie:Omul e perfect? Dar Pămîntul? Dar Universul?
Dacă tot ce a creat zeul vostru este imperfect, ce spune asta despre dînsul?

Omul e complex. Perfect nu findca e supus greselilor, e supus mortii si imbolnavirilor . . . . dar suntem fiinte complexe.
Dealtfel aceasta complexitate poate fi recunoscuta din prisma faptului ca omul , stiinta omeneasca nu e capabila sa fabrice macar o simpla celula biologica, nu e capabil omul sa creeze constinta insa sustine ca apare la intamplare. :)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 3:04 pm

Medicina a evolut enorm, în ultimii 100 de ani.
Reține, Paco. Ăsta e doar începutul.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 20, 2022 4:58 pm

Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 2:04 pm scrie:Medicina a evolut enorm, în ultimii 100 de ani.
Reține, Paco. Ăsta e doar începutul.

Eu am impresia ca bate pasul pe loc.
Si intuiesc si motivul pentru care se intampla asta. Liderii lumii nu doresc sa ofere viata lunga omului. Ei se tem de suprapopulare si nu sunt interesati sa investeasca in stiinta medicala. Ce se face acum e sa insele oamenii ca niste chimicale il vor vindeca si il vor face fericit. La baza insa e comertul cu medicamente si tehnica medicala ce nu schimba mare lucru.
Am citit intr-un articol pe net ca cel mai longeviv roman a trait 170 ani. A murit prin anii 65 de frica autoritatilor comuniste findca in tineretea lui a omorat un copil intr-un accident, credea ca autoritatile comuniste il vor tortura, findca era vizitat foarte des de tot felul de cadre comuniste curiosi de varsta inaintata a omului. Se pare ca de cand iincepuse "anchetarea" lui a mai trait cateva lui.
Cel mai mare "dusman" al omului e frica. Nu e de mirare ca speranta de viata a scazut mult in perioada pandemiei, si nu ca i-ar fi rapus vreun virus ci frica i-a "secerat".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 42 vizitatori

  • Reclame
cron