Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Existența sufletului

Cu şi despre spiritualitate
Imagine Credeți în dumnezeu? Imagine Inteligența artificială și dumnezeu Imagine Vă temeți de moarte? Imagine V-ați vinde sufletul Diavolului? Imagine De ce nu crezi in dumnezeu?

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credeți că există suflet?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Mar 20, 2022 11:04 pm

Dream Catcher » Joi Mar 17, 2022 2:04 pm scrie:Medicina a evolut enorm, în ultimii 100 de ani.
Reține, Paco. Ăsta e doar începutul.

Păi da și nu. Da, sunt tehnologii noi și foarte inovative, dar medicamentele cam toate au efecte negative, spre diferență de remediile băbești care aveau doar efectul dorit.
Legat de virus sunt absolut de acord. Se pare că izolarea a scăzut riscul de deces cu 9,24 procente, iar depresia a crescut cu 80%. Frica asta pompată in oameni i-a omorât cu zile,
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Reclame

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Vin Mar 25, 2022 6:20 am

La fel e și cu frica de zeu.
Amintește-ți cînd mama era bolnavă și plîngea că e "păcătoasă".
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Mar 27, 2022 11:33 pm

Era bolnavă. Adică ok, sigur că poți să plângi realizând că ai dezamăgit ființa care te iubește cel mai mult, Dumnezeu. Doar că depășești dezamăgirea față de tine și incerci să te imbunătățești, iar El te ajută.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 31, 2022 12:01 pm

Dream Catcher » Vin Mar 25, 2022 5:20 am scrie:La fel e și cu frica de zeu.
Amintește-ți cînd mama era bolnavă și plîngea că e "păcătoasă".

Sunt momente in viata oamenilor cand nu reusesc sa se ierte pe ei insisi.
Constinta sufera cand realizeaza ca a facut rau semenilor .
Din pacate nu a fost nimeni sa-i spuna ca a primit iertarea findca s-a cait de raul facut.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Apr 03, 2022 6:18 pm

Da, dacă viața nu ar avea și greutăți ne-am complace și nu am căuta să ne ințelegem scopul aici.

I s-a spus că a fost iertată, dar ai nevoie de timp să te ierți. Una e când trăiești o viață crezând că inchizi ușa și nimeni nu te vede ce faci, sau că "to'i/toate o fac", deci nu faci nimic rău, și alta e când realizezi că există cineva ce a văzut și știe tot, și pentru el chestiile astea acceptate social gen: homosexualitate, avort, adulter, etc. nu sunt acceptabile și nu au fost niciodată.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 7:31 am

Tocmai ziceam pe alt topic că zeul din creștinism este retardat. Afirmația ta, îmi confirmă așteptările.
Și este trist.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 1:35 pm

Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 6:31 am scrie:Tocmai ziceam pe alt topic că zeul din creștinism este retardat. Afirmația ta, îmi confirmă așteptările.
Și este trist.

Nu trebuie sa reflectezi asupra altora propria imagine. :D
Daca te simti ofensat de postarea mea atunci pot spune ca zeul crestin in persoana lui isus e vazut ca un intelept, si pot spune ca te apropii de descrierea lui. :)
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 5:24 pm

Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 6:31 am scrie:Tocmai ziceam pe alt topic că zeul din creștinism este retardat. Afirmația ta, îmi confirmă așteptările.
Și este trist.

De ce, pentru că nu acceptă păcatele? Normal, e sfânt.
E ca și cum o virgină incearcă să ii explice unei prostituate de ce nu e bine să se prostitueze, iar prostituata o face retardată. unei persoane curate nu ii place să stea in mizerie.
Na hai să o luăm altfel, să zicem că trăiam in China in o zonă in care pisicile erau mâncate. Vedeam peste tot zilnic cum sunt omorâte pisicile și mâncate, sincer pentru mine simplul fapt că era un comportament acceptat in societatea aia nu mă făcea să accept comportamentul. Tot căutam să opresc comportamentul. Mizeria este mizerie, indiferent cât de comună devine. In Sodoma și Gomora multe chestii erau comune, gen bărbații să fie violați de alți bărbați, sincer nu știu dacă este ceva ce ar trebui să acceptăm. Există rău și există bine. Fără Dumnezeu binele și răul nu există, este ceva interpretabil, cum Dumnezeu există un bine definit și un rău definit care nu se schimbă in funcție de ceea ce vrem noi.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 6:31 pm

Dream Catcher » Dum Apr 10, 2022 1:08 pm scrie:Adică și eu sînt înțelept? :-??

Uneori.
Retine ca si un copil poate emana momente de intelepciune.
Dar la multi intelepciunea e volatila.
Uite cat poate fi de volatila . . . in biblie scrie despre Solomon ca era cel mai intelept om de pe fata pamantului, dar in "intelepciunea" lui a ajuns sa faca jertfe de copii pe cupru incins. Ori asa ceva e inadmisibil pentru un om cu multa intelepciune.
Deh, cand omul se vede imparat, ajunge sa se umfle in pene .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:51 pm

Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 5:31 pm scrie:in biblie scrie despre Solomon ca era cel mai intelept om de pe fata pamantului, dar in "intelepciunea" lui a ajuns sa faca jertfe de copii pe cupru incins. Ori asa ceva e inadmisibil pentru un om cu multa intelepciune.

Exact.
De-asta e periculoasă religia. Oamenii ajung să nu mai studieze binele și răul. Nu le mai trece printr-un filtru propriu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:19 am

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:51 pm scrie:
Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 5:31 pm scrie:in biblie scrie despre Solomon ca era cel mai intelept om de pe fata pamantului, dar in "intelepciunea" lui a ajuns sa faca jertfe de copii pe cupru incins. Ori asa ceva e inadmisibil pentru un om cu multa intelepciune.

Exact.
De-asta e periculoasă religia. Oamenii ajung să nu mai studieze binele și răul. Nu le mai trece printr-un filtru propriu.

Spune despre Solomon ca a ajuns la decadere din pricina pacatului si a religiilor pagane findca avea sute de neveste de la popoarele care practicau religii cu jertfe omenesti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 1:55 am

Ce este sufletul?
Cum îl înțelegeți voi, cei care credeți în el?
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 1:07 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:55 am scrie:Ce este sufletul?
Cum îl înțelegeți voi, cei care credeți în el?

Denumirea biblica suflet inseamna o adaugare de suflare de viata trupului. Bineinteles ca suflare insemand spiritul din creier, constinta. plus trup.
Trupul fara suflet/suflare de viata nu valoreaza decat niste organe care pot fi transplantate la pacientii ce au acele organe "defecte".
Totusi in medicina trupul inconstient nu e considerat decedat decat dupa disparitia semenlor "vitale", lipsa ritmului cardiac sau a respiratiei. Chiar si in lipsa acestor semne vitale s-a intamplat uneori ca "decedatul" sa invie. Medicina nu stie sa raspunda cum anume revine la viata un decedat.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 4:46 pm

Sufletul este la fel ca dragostea, ca mintea, știi că sunt, dar nu sunt măsurabile, vizibile, etc. Sufletul este veșnic, nu moare. Trupul moare, sufletul este veșnic.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877


Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 18, 2022 3:08 pm

Lily » Dum Apr 17, 2022 3:46 pm scrie:Sufletul este la fel ca dragostea, ca mintea, știi că sunt, dar nu sunt măsurabile, vizibile, etc. Sufletul este veșnic, nu moare. Trupul moare, sufletul este veșnic.

Cine ti-a spus ca e vesnic ?
Eu am inteles ca doar Dumnezeu e vesnic. Tu ai inteles eronat.
Banui ca un popa smecher ti-a dat ideea asta.
A testat el si a vazut ca e vesnic ?
Revino cu detalii ca sunt curios. :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 3:30 pm

Din păcate... Lily spune multe prostii. :(
M-a dezamăgit.
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 12:37 am

Scrie clar in Biblie, de acolo știm
Romani 6:22 Dar acum, odată ce aţi fost izbăviţi* de păcat şi v-aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfârşit: viaţa veşnică.
Ioan 10 28 Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu* vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea.
Sunt o tonă de astfel de versete. Dacă nu citiți Biblia normal că nu știți. O criticați, dar nu o citiți.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 26, 2022 9:36 am

Lily » Dum Apr 24, 2022 11:37 pm scrie:Scrie clar in Biblie, de acolo știm
Romani 6:22 Dar acum, odată ce aţi fost izbăviţi* de păcat şi v-aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfârşit: viaţa veşnică.
Ioan 10 28 Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu* vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea.
Sunt o tonă de astfel de versete. Dacă nu citiți Biblia normal că nu știți. O criticați, dar nu o citiți.

Bun, am inteles ca ai o "tona" de versete, insa te rugam sa postezi pe acelea in care spune ca sufletul e vesnic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Lily » Mar Apr 26, 2022 4:13 pm

Îți pot scrie un roman cu versete in care vedem că sufletul este prezent imediat după moarte.
Eclesiastul 12 7 până nu se* întoarce ţărâna în pământ, cum a fost, şi** până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care† l-a dat.
Apocalipsa 9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar* sufletele** celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina† Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii†† pe care o ţinuseră.
Luca 10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până* când, Stăpâne, Tu, care** eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti sㆠjudeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”
Luca
22 Cu vremea, săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat.
23Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
Matei 17 3 Şi iată că li s-au arătat Moise şi Ilie stând de vorbă cu El.
Matei
31 Cât priveşte învierea morţilor, oare n-aţi citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, când zice:
32 ‘Eu* sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov’? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii.”
Impărați 17
19 El i-a răspuns: „Dă-mi încoace pe fiul tău.” Şi l-a luat de la sânul femeii, l-a suit în odaia de sus, unde locuia el, şi l-a culcat pe patul lui.
20 Apoi a chemat pe Domnul şi a zis: „Doamne Dumnezeule, oare atât de mult să mâhneşti Tu chiar pe văduva aceasta, la care am fost primit ca oaspete, încât să-i omori fiul?”
21 Şi s-a întins* de trei ori peste copil, a chemat pe Domnul şi a zis: „Doamne Dumnezeule, Te rog, fă să se întoarcă sufletul copilului în el!”
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 2125
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 877

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 17, 2022 10:47 am

Lily » Mar Apr 26, 2022 3:13 pm scrie:Îți pot scrie un roman cu versete in care vedem că sufletul este prezent imediat după moarte.
Luca
22 Cu vremea, săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat.
23Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
[/b]

Nu trebuie sa iei literal ce spune isus aici. E o scena imaginata, nu reala.
Lazar in sanul lui Avraam ? Pai chiar pasajul asta ar trebui sa te trezeasca la ratiune si logica.
La momentul mortii spiritul de viata se stinge, exact ca flacara unei lumanari, exact cum opresti curentul electric la un calculator.
Constinta noastra nu exista fara acest trup decat daca ea e transferata intr-un suport care sa functioneze identic.
Ce ai extras din biblie sunt de fapt plasmuiri ale autorilor, nu realitatea concreta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Existența sufletului

Mesajde Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 4:34 pm

Rațiune și logică? În religie?
Mai greu. :)
Avatar utilizator
Dream Catcher
webmaster
webmaster
 
Mesaje: 3241
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Existența sufletului

Mesajde Paco_ste » Lun Oct 24, 2022 10:04 pm

Dream Catcher » Vin Oct 21, 2022 3:34 pm scrie:Rațiune și logică? În religie?
Mai greu. :)

E metafora, simbolism,
E greu sa demonstrezi ceva ce nu poti reproduce, astfel sa aduci dovezi in favoarea unor afirmatii. Ca atare poti doar formula pareri.
Uite, eu sunt convins ca daca ai fi fost in preajma lui isus, si ai fi fost martor la multe din minunile care sunt puse pe seama lui, cu siguranta ai fi fost autorul unor scrieri biblice, ai fi relatat ce ai vazut .
Asta au facut unii din autori. Insa nu toate scrierile ce le avem acum sunt scrieri ale martorilor ci relatari ale unor martori in fata autorului scrierilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1698
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 52 vizitatori

  • Reclame
cron