Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Cine a creat pe cine?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Cine a creat pe cine?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 5:31 pm

Dream Catcher » Vin Apr 08, 2022 6:34 am scrie:Ah, dacă a zis Luminăția Sa Matei, e clar. Să mă scuze "Marele" Matei, că m-am îndoit.

Paco a spus că in Biblie nu se spune că Dumnezeu este perfect, ceea ce este eronat, este perfect, nu doar prin ceea ce știm, dar și prin ceea ce ne spune Biblia.
Iisus ne spune să tindem spre perfecțiune, ăsta se ne fie țelul, nu vom ajunge aici, dar ăsta trebuie să fie țelul nostru. Practic să ințelegem că noi vom fi la judecată lângă un Dumnezeu perfect, nu vom putea spune ah păi așa făceau toți, sau vecinul făcea mai rele. Judecătorul nostru este perfect și Lui ii vom da socoteală. Să nu ne complacem in ceea ce vedem in jurul nostru, ci să ținem ochii spre perfecțiunea Lui.

Nu e utopie, există perfecțiunea in Dumnezeu.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 6:28 pm

Depinde cum definim perfectiunea despre Dumnezeu.
Parerea mea e ca omul observa creatiunea ca fiind cu defecte, omul se imbolnaveste si moare, natura se degradeaza, spiritul ajunge la deceptii . . . ideea e ca cu un Dumnezeu perfect nu putea rezulta o creatie cu multe probleme.
Putem spune despre Dumnezeu ca BUN, ca e iertator, iubitor . . . dar nu perfetc. Desavarsit ? Da, findca se refera l spiritualitate. si isus ne indeamna la aceasi desavarsire. Sa crezi ca omul va putea sa fie perfect, inseamna o aiureala mare.
Desavarsit pare sa insemne frumos, iubitor, intelegator.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 5:48 pm

Eu am mai zis asta. Dacă tot ce a creat zeul este imperfect, cum putem crede noi că el e perfect?
Bazat pe ce?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Vin Apr 15, 2022 11:28 am

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:48 pm scrie:Eu am mai zis asta. Dacă tot ce a creat zeul este imperfect, cum putem crede noi că el e perfect?
Bazat pe ce?

Era necesara imperfectiunea in faza initiala pana la maturizarea spirituala. Ca nu poti oferi viata eterna mai inainte ca omul sa devina desavarsit spiritual.
Sa luam inceputul creatiei. Adam si Eva, fiinte cu constinta libera, aleg sa se indoiasca de intentiile Creatorului. Sunt evacuati din arealul perfect pentru a intelege ca aveau o viata superba si au dat cu piciorul. Astazi toti ar vrea o lume paradisiaca si multi isi cladesc prin efortul propriu sa-si creeze paradisul dorit. Bineinteles ca oricat s-ar stradui isi da seama ca nu e eterna si nici sigura. Inteleg astfel ca oferta divina e cea viabila si ca stradania omului e o palida incercare, findca pe langa efortul depus apare imbatranirea, degradarea biologica, imbolnavirea, invechirea lucrurilor . . . . entropia distruge visurile oricaruia ce se straduieste fara Dumnezeu.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 1:54 am

Poți să îi faci ce vrei unui măr stricat. Dar bun, nu se mai face!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 1:11 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:54 am scrie:Poți să îi faci ce vrei unui măr stricat. Dar bun, nu se mai face!

Din cunostintele noastre avem aceasta convingere, ca odata intrata in putrefactie refacerea e imposibila. Dar nu se intampla asta si in cazul trupului, avand caracteristici de autoreparare. Piele arsa sau taiata se regenereaza, osul se sudeaza, corpul reface cantitatea de sange pierdut . . . . chiar si pomii isi revin uneori din "accidentari". :D
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Apr 17, 2022 4:42 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 16, 2022 12:54 am scrie:Poți să îi faci ce vrei unui măr stricat. Dar bun, nu se mai face!

Ba se face. Sămânța lui cade pe pământ și face un măr. Deși totul de pe pământ se naște și moare, este perfect. Are o ordine. Omul trăiește, face urmași, moare, trăiește veșnic cu Dumnezeu. Am mai spus asta, de fiecare dată când omul intervine in procesul natural rezultatul este negativ. Tot ceea ce noi considerăm că este negativ are un scop. De exemplu am inventat chimicale să omorâm gândacii cât să nu ne mai mănânce plantele, dar acum, după intervenția noastră, sunt mai mulți, mai distructivi și mai rezistenți la chimicale. Orice intervenția a noastră in natură se dovedește proastă.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 2:54 pm

zeul e deștept iar omul este prost. #-o
Poi nu era "după chipul și asemănarea sa"?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 18, 2022 3:11 pm

Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 1:54 pm scrie:zeul e deștept iar omul este prost. #-o
Poi nu era "după chipul și asemănarea sa"?

Se refera ca constinta, la spiritul de sine. Incearca savantii sa creeze inteligenta artificiala asemeni constintei omului si nu reusesc. Nici macar constinta un catzel sau a unei pisici nu sunt in stare sa sintetizeze.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 3:27 pm

Asta am înțeles și eu.
Dar dacă avem conștiința zeului, de ce au loc crime și violuri?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Lun Apr 25, 2022 12:29 am

Pentru că avem liber arbitru. Nu suntem roboți care avem voie să facem doar ce spune El. Nu ne face doar dacă Il vom iubi. Nu ne face doar dacă vom face doar lucruri bune. Facem alegeri.

Omul nu este prost, dar nu este la fel de cunoscător ca Dumnezeu. Omul nu poate prevede ce rezultat va avea invenția lui, Dumnezeu da.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 27, 2022 11:55 pm

Multe mai știi despre zeu. :roll: Ați făcut armata împreună?
~X(
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Mai 01, 2022 10:14 pm

Dumnezeu nu ne ingrădește accesul la El. Cine vrea să Il cunoască o poate face, doar trebuie să vrea. Un Dumnezeu care vine să moară pentru tine, ca tu să ai viață eternă, este un Dumnezeu care te iubește, deci care vrea o relație cu tine. Dacă vrea o relație cu tine asta presupune o relație, deci Il poți cunoaște.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677


Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Mai 08, 2022 10:52 pm

Recunosc, le am. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 22, 2022 12:08 am

Ce a făcut dumnezeu, cîteva milioane de ani care au trecut de la dinozauri, la oameni?
De ce nu a creat mai întîi omul?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Mai 22, 2022 6:08 pm

Sinceră să fiu nu știu care este traba cu dinozaurii. Există tot felul de teorii precum că dinozaurii au trăit impreuna cu ingerii căzuți cu lucifer. Nu știu, personal nu mi se pare relevant. Planeta a trecut prin schimbări, probabil că dinozaurii au pregătit pământul potrivit pentru noi, chiar nu știu, este doar o ipoteză. Există multe vietăți pe care noi le considerăm inutile, dar care ajută la dezvoltarea vegetației de pe planetă. Presupun că dinozaurii au avu un rol similar.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 6:20 pm

Lily » Dum Mai 22, 2022 5:08 pm scrie:Sinceră să fiu nu știu care este traba cu dinozaurii. Există tot felul de teorii precum că dinozaurii au trăit impreuna cu ingerii căzuți cu lucifer. Nu știu, personal nu mi se pare relevant. Planeta a trecut prin schimbări, probabil că dinozaurii au pregătit pământul potrivit pentru noi, chiar nu știu, este doar o ipoteză. Există multe vietăți pe care noi le considerăm inutile, dar care ajută la dezvoltarea vegetației de pe planetă. Presupun că dinozaurii au avu un rol similar.

Dinozaurii au existat, ele au devenit petrolul de azi. Presupun ca acesta a fost rolul lor principal.
In prima parte a planetei pana la potop vegetatia era luxurianta, caldura, hrana din belsug, dupa potop clima s-a schimbat complet, planeta s-a racit mult, vietatile uriase au disparut neexistand nici hrana indeajuns. Si dn ce am inteles , pe arca lui Noe au fost aduse doar animalele care trebuiau salvate, si sa dispara cele urase, cu mici exceptii .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 7:21 pm

Poi, da. dinozaurii au existat.
Spre deosebire de îngeri.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 11:04 pm

Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 6:21 pm scrie:Poi, da. dinozaurii au existat.
Spre deosebire de îngeri.

Ei exista, nu sunt la timpul trecut.
Si stii de ce nu ii vezi ? Findca sta "in ascuns".
Eu merg pe ideea ca si-au conceput trupuri din materie invizibila vederii oastre.La fel cum nu vedem aerul, care e tot materie, au si ei elemente invizibile.
Posibil sa aiba corpuri din atomi fara neutroni, Nu stiu ce sa zic, imi imaginez ca au gasit o metoda prin care sa se faca nedetectabili.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Mar Mai 24, 2022 12:24 am

Ce cîștigă, dacă se ascund?
Sau de ce se tem?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Dum Mai 29, 2022 7:11 pm

Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 11:24 pm scrie:Ce cîștigă, dacă se ascund?
Sau de ce se tem?

Din ce am inteles "ascunderea" e in favoarea noastra. Si anume ca noi am fi socati de intalnire. Imagineaza-ti ceva de genul scenelor din Star-Trek iar noi niste primitivi am fi uluiti de ce ni se infatiseaza.
Deseori in astfel de intalniri rezulta un conflict de cultura si comunicare. Avem nevoie de maturizare a spiritului, ca in astfel de intalniri sa nu facem prapad si care s-ar solda cu "alungarea" noastra ca fiind o specie "salbatica" ce nu accepta adaptare la noile conditii.
Am inteles ca trebuie sa avem constinta "curata" , findca ne conectam mental la constinta divina si nu suporta un limbaj agresiv, un spirit agresiv.
E ca si cum te-ai intalni cu niste canibali din padurile Amazoniene si vrei sa le explici ca esti pacifist insa ei iti reteaza gatul de teama sa nu fie ucisi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 29, 2022 7:29 pm

Asta e o prostie.
Dacă ar fi o prezență comună printre noi, nu ne-am speria.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Paco_ste » Dum Mai 29, 2022 8:01 pm

Dream Catcher » Dum Mai 29, 2022 6:29 pm scrie:Asta e o prostie.
Dacă ar fi o prezență comună printre noi, nu ne-am speria.

Eu am cerut stramutarea in ceruri, si cand a inceput actiunea era sa fac pe mine.
A fost un soc urias.
Abia la batranete ne vom stapani firea si nu vom fi uimiti. Noi avem un avantaj, ca am asistat la expansiunea tehnologica.
Imagineaza-ti cum ar fi sa vezi pe cineva pasind pe luciul unei ape adanci cum isus mergea pe apa. Sau sa vezi omul inviind.
Intr-una din carti bibia descrie cum un camp de oase omenesti incepe sa se recreeze in oameni, sa apara carne pe oase, , piele, par si apoi prind viata.
Lucrurile astea te-ar soca . E bine ca ai ocazia macar sa le auzi, ca atunci cand ei fi martor la aceste lucruri sa nu te inspaimanti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1641
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Cine a creat pe cine?

Mesajde Lily » Dum Mai 29, 2022 11:23 pm

Dream Catcher » Dum Mai 29, 2022 6:29 pm scrie:Asta e o prostie.
Dacă ar fi o prezență comună printre noi, nu ne-am speria.

Există multe teorii in privința asta precum că au trăit pe pământ cu noi. De altfel a fost pus un arhanghel să păzească porțile Eden-ului. Adam L-a văzut pe Dumnezeu, deci și ingerii.
La vremea potopului se spune că giganții erau mixt intre ingerii decăzuți și oameni și au invățat oamenii la toate prostiile posibile. Să nu uităm că Dumnezeu ne-a incurcat limbile cât să nu ne mai invățăm reciproc la tâmpenii. A se vedea acum cu engleza, majoritatea o știu și din ce in ce mai mulți incep să facă numai tâmpenii. Probabil că treaba cu ingerii este din același motiv, să nu ne influențăm negativ.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1930
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

  • Reclame
cron