Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Apr 10, 2022 4:59 pm

"question everything; in the name of science", dar ești 100% că creștinismul nu este adevărat. Funny you. :whistle:

Paco_ste » Dum Apr 10, 2022 12:38 pm scrie:
Lily » Dum Apr 03, 2022 5:14 pm scrie:Nu, bănuiesc că mâine va fi soare. Bănuiesc că mâine voi câștiga bani, dar ȘTIU cine este Dumnezeu, nu bănuiesc. Bănuiam prin 2015.


Nu, nu stii cine e Dumnezeu. In descrierea ortodoxa dumnezeu e "sfanta trinitate". O aberatie, desigur.
Dar ca sa nu spui ca nu ti-a spus nimeni, iti spun eu ce este. Dumnezeu e iubire. Asta o spune isus. Mai ramane ca fiecare sa CREADA asta.

Ți-am mai spus, demonstrează că este o aberație. Doar pentru că una a avut "o revelație" care spunea că e greșit principiul trinității nu demonstrează că trinitatea este eronată.
Eu ți-am mai explicat de ce trinitatea este singurul concept rațional. Dacă exista un singur Dumnezeu iar acela murea, cine il mai invia? Dacă erau 3 Dumnezei, dar doar unul murea pentru umanitate era nedrept ca doar acela să moară pentru umanitate. Adică doi Dumnezei stăteau liniștiți și unul era torturat pe pământ pentru noi. Atunci Il slăveam pe cel care a murit pentru noi, dar restul doi oare chiar erau considerați drept demni de mulțumire? In trinitate a murit o persoană a trinității, dar una cu celelalte două, deci sacrificil a fost comun, dar tatăl fiind distinct ca persoană de Fiu L-a putut invia.
Asta e doar un exemplu simplist, dar doar analiza Bibliei iți arată clar principiul trinitar, pentru cine vrea să caute adevărul. Cine vrea să creadă in poveștile revalației unei femei, nu in Iisus, și in ceea ce El a spus... poate crede la fel de ușor in mormoni, martorii lui iehova, monstruleții lui Tom Cruise și tot așa.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Reclame


Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 17, 2022 2:22 pm

Dream Catcher » Mie Apr 13, 2022 4:40 pm scrie:Eu lupt pentru EGALITATE și ECHITATE.


Pe bune ?
Daca erai Bill Gates ateul sigur nu pledai pentru asa ceva.
Si cum lupti tu pentru libertate si egalitate ?
Asta cu libertate . . . pai si Dumnezeu ne ofera libertate, dar pentru egalitate . . . . nu ma pronunt. De fapt nu imi dau seama ce inseamna egalitate pentru tine.
Uite, intr-una din parabole isus spune despre un fermier care angajeaza lucratori pe proprietatea lui, negociaza sa le ofere (sa zicem) 100 euro, acesti lucratori incep de dimineata lucrul, fermierul vazand ca nu se incheie lucrarea se duce si tocmeste si alti lucratori dar acestia incep lucrul pe la amiaza, spre seara cand s-a terminat de lucru le da la toti cate 100 euro. Dar cei tocmiti dimineata erau nemultumiti, ca si cei care au inceput lucrul au primit tot 100 euro.
Tu cum vezi aceasta decizie a fermierului ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Lun Apr 18, 2022 2:38 pm

O văd în regulă. Fiecare a primit cît i s-a promis.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Apr 24, 2022 11:17 pm

Problema este invidia dintre muncitori. Stăpânul nu a greșit cu nimic, dacă dădea fiecăruia cât i s-a promis, și muncitorii nu știau cât au primit ceilalți toți plecau fericiți acasă, dar cei de dimineață au fost ofticați. Așa e și cu David, a făcut tâmpenii, dar dacă Dumnezeu a ales să Il ierte, de ce am comenta noi? Cine suntem noi să ii spunem lui Dumnezeu pe cine să ierte și pe cine nu?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mie Apr 27, 2022 11:43 pm

Pe toți ar trebui să îi ierte. Dacă e așa de bun.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Mai 01, 2022 9:58 pm

Păi chiar ii iartă pe toți care se intorc către El. Dacă vrei iertare sigur o primești, singura condiție este să te intorci de la cele rele, să cauți să Il urmezi. Nu ți se cere perfecțiune, ci dorință.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 08, 2022 8:06 pm

Iohănică o zis că este președintele tuturor românilor, nu doar al celor care l-au votat.
Keep that in mind!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Mai 08, 2022 10:45 pm

Vai, chiar cred ce spune :roll: :roll: :roll: De altfel s-a și văzut prin atitudinea lui față de cei cu altă orientare politică. Toți sunt hoți penali, numai el nu. :roll:
Dumnezeu chiar iubește toți oamenii, chiar și pe cei care nu Il urmează. in timp ce Iohănică nu e capabil să apere interesele nici măcar celor care l-au votat.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Mai 22, 2022 12:03 am

Se vede cît de mult ne "iubește" zeul tău. E suficient să privești în jur.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Mai 22, 2022 6:04 pm

Privesc in jur și văd 0 credință, deci firesc că sunt inconjurată de mizerie și răutate. Dacă ateismul era real, atunci viața noastră trebuia să fie perfectă. Pentru că este imposibil pentru noi să fim dumnezei, orice și oricâte reguli am impune, intodeauna rezultatul va fi un dezastru. A se vedea ce ne inconjoară. Dacă noi eram doar rezultatul unei evoluții, de ce ne autodistrugem? De ce distrugem resursele ce ne-ar asigura supraviețuirea?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 23, 2022 6:26 pm

Dream Catcher » Sâm Mai 21, 2022 11:03 pm scrie:Se vede cît de mult ne "iubește" zeul tău. E suficient să privești în jur.

Realizezi ca dezastrul de pe planeta e produs de omenire.
Intr-un fel nu e chiar dezastru daca omul e cel care s-a zbatut sa progreseze.
Dealtfel si spune in biblie ca planeta va fi blestemata din cauza omului.
Si cel mai rau lucru ce s-a putut produce e faptul ca s-au format mii de religii.
Totusi am observat ceva bizar, exista confesiuni religioase care nu accepta casatoria membrilor cu persoane de alta religie. Spre exemplu adventistii de ziua a 7-a refuza sa recunoasca/oficieze casatoria unui adventist cu un ortodox sau catolic.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 23, 2022 7:23 pm

Lily » Dum Mai 22, 2022 6:04 pm scrie:Privesc in jur și văd 0 credință, deci firesc că sunt inconjurată de mizerie și răutate. Dacă ateismul era real, atunci viața noastră trebuia să fie perfectă. Pentru că este imposibil pentru noi să fim dumnezei, orice și oricâte reguli am impune, intodeauna rezultatul va fi un dezastru. A se vedea ce ne inconjoară. Dacă noi eram doar rezultatul unei evoluții, de ce ne autodistrugem? De ce distrugem resursele ce ne-ar asigura supraviețuirea?

Cum dracu' zero credință, dacă în România, 90% se declară religioși?
Și țara e unde e.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Paco_ste » Dum Mai 29, 2022 8:25 pm

Exista religiozitate insa lipsete credinta ADEVARATA.
Exista si credinta insa nu cea adevarata.
CREDINTA ADEVARAT MANTUIESTE.
Credintele false nu mantuiesc, adica nu schimba spiritul/caracterul omului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Mai 29, 2022 11:26 pm

Exact ce a spus Paco, e credință doar cu gura, nu credința reală care te schimbă. iisus a spus să nu ne lăsăm inșelați, să ii judecăm după fapte, nu după vorbe. Hitler zicea că e creștin, dar mă indoiesc că il crede cineva. 90% spun că sunt, dar estimez că sunt vreo 20-25%.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Lun Iun 06, 2022 1:56 am

Mai ales pe la țară și printre cei cu școală mai puțină, credința e la mare preț.
Și printre țigani. Vezi vrăjitoarele / ghicitoarele.
Lily » Dum Mai 29, 2022 11:26 pm scrie:iisus a spus să nu ne lăsăm inșelați, să ii judecăm după fapte, nu după vorbe.

Să văd citatul.
Nu cred că a zis să ne judecăm între noi.
Lily » Dum Mai 29, 2022 11:26 pm scrie:Hitler zicea că e creștin, dar mă indoiesc că il crede cineva. 90% spun că sunt, dar estimez că sunt vreo 20-25%.

Eu îl cred.
Cancerul ăsta care este creștinismul, aduce numai necazuri.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Lun Iun 13, 2022 10:04 pm

Matei 7:16 Îi veţi recunoaşte după roadele lor. Culeg oare oamenii struguri din mărăcini sau smochine din ciulini? 17 Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar orice pom stricat face roade stricate. 18 Un pom bun nu poate face roade stricate şi un pom stricat nu poate face roade bune. 19 Orice pom care nu face roade bune este tăiat şi aruncat în foc. 20 Aşadar, după roadele lor îi veţi recunoaşte.

"Cancerul" ăsta a adus spitale, școli, ajutoare sociale, etc. Inclusiv spitale pentru pacien'ii cu cancer. :mrgreen:
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Iun 19, 2022 8:00 pm

Nu!
Aia au făcut omenii. Fie ei și creduli sau proști.

Cancerul, tot cancer rămîne!
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Iun 26, 2022 7:11 pm

Creștinii, nu oamenii creduli. Oamenii creduli inventează teorii și nu demonstrează nimic, dar unii la fel de creduli ca ei stau la curent cu SF-urile lor.
Dacă creștinismul era așa nociv nu avea roade bune, gen spitale, școli, etc. Creștinismul presupune oameni creștini.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Mie Iun 29, 2022 6:44 pm

Creștinismul a făcut și bine, dar a făcut și rău.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Iul 03, 2022 4:10 pm

Aș spune mai repede că sunt oameni care s-au folosit de creștinism pentru a face rele, gen cavalerii templieri sau arderea pe rug a "vrăjitoarelor". Pretexte, dar la fel au fost folosite și alte pretexte tot pentru rele. exemplu, am fost sechestrați in case 4 luni pentru "sănătate". Asta nu inseamnă că sănătatea este rea, doar că uneori unii fac abuzuri in numele unor lucruri bune. In realitate voiau bani și putere/control, la fel ca cei ce s-au folosit de creștinism. Creștinismul iți interzice clar să omori, deci nu poți ucide pentru creștinism, este absurd.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Dum Iul 03, 2022 5:09 pm

M-aș căsători cu o creștină / musulmană / evreică / budistă / hindusă ș.a.m.d. Dar nu pot să nu recunosc că ar fi un plus, dacă ar fi atee.
Pînă la urmă, cine se aseamănă, se adună.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Dum Iul 03, 2022 11:53 pm

Și eu aș prefera creștin, adevărat, nu doar așa din gură.
Nu zic că 100% nu m-aș căsători cu un ateu, dar mi se pare greu să tot ai discuții cu el pentru că nu ințelege de ce ții un post sau alte lucruri pe care el nu le poate ințelege. Mi se pare o muncă dificilă, ar trebui să aibă aprobarea lui Dumnezeu cât să accept o asemenea căsnicie.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Iul 09, 2022 12:17 am

Și dacă-și schimbă religia ulterior căsătoriei? Bagi divorț?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3068
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: V-ați căsători cu o persoană de altă religie?

Mesajde Lily » Sâm Iul 09, 2022 7:45 pm

Dacă nu am de ales... Adică mi se pare groaznic să stau să ii explic logica fiecărui gest. Na știi că eu am oră fixă de rugăciune, m-ar scoate din pepeni să imi pună bețe in roate. Dacă mă lasă in pace, ok, aștept să-i revină mintea, nu bag divorț.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 18 vizitatori

  • Reclame
cron